gall1big-min

شرکت هواپیمایی پیام

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

در کشور ما شرکت های هواپیمایی زیادی در حال فعالیت و خدمت رسانی به مسافران اند و هر کدام از آن ها دارای ویژگی های خاصی در خصوص ارائه خدمات به مسافران هستند.

بیشتر مردم کم و بیش با بهترین هواپیمایی های ایران آَشنایی دارند اما کمتر کسی در مورد شرکت خدمات هوایی که خدمات باربری را ارائه دهد اطلاعات دارد. شاید در نظر اول آشنایی با شرکت های هواپیمایی که به صورت اختصاصی در حوزه باربری فعالیت می کند چندان جذاب نباشد. اما به شما پیشنهاد می کنم اگر دوست دارید اطلاعات عمومی خود را در خصوص ایرلاین های داخلی بالا ببرید خواندن این مقاله را از دست ندهید.

شرکت خدمات هواپیمایی پیام در سال ۱۳۶۹ به منظور  تسهیل در خدمات باربری با همکاری اداره پست و شرکت مخابراتی کشور تاسیس شد. این شرکت به صورت اختصاصی فرودگاهی به نام پیام را نیز از آن خود کرده است. این فرودگاه و شرکت هواپیمایی با هدف های مشترک برای ارائه بهترین خدمات دز امور باربری فعالیت می کند.  فرودگاه پیام از ابتدا یا هدف حمل بار به نقاط صعب العبور کشور با هلیکوپترهای ویژه فعالیت خود را در حهت خدمت رسانی به مردم کشور آغاز کرد. در ادامه بیشتر با این شرکت هواپیمایی آشنا می شویم.

تاریخچه شرکت هواپیمایی پیام

شرکت هواپیمایی باربری پیام از سال ۶۹ و با تعامل و همکاری بین شرکت پست جمهوری اسلامی ایران و مخابرات جمهوری اسلامی ایران افتتاح شد. در سال ۱۳۸۲ اراضی فرودگاه پیام به مقدار ۳۶۰۰ هکتار به عنوان منطقه ویژه اقتصادی شرکت هواپیمایی پیام به بهره برداری رسید و از آن زمان این شرکت با ۴ هدف خدمات فرودگاهی، ایرلاین شرکت هواپیمایی پیام، منطقه ویژه اقتصادی و هاپ پستی فعالبیتش را قوی تر از گذشته ادامه داد.

شرکت هواپیمایی پیام

از این تغییزات طولی نکشید که در سال ۱۳۹۰ وظیفه جدیدی تحت عنوان استقرار صنایع سبز و پردازش واردات و صادرات در منطقه ویژه اقتصادی پیام به وظایف قبلی این شرکت اضافه شد. البته اضافه شدن این امر به وظایف شرکت هواپیمایی پیام در زمانی اتفاق افتاد که منطقه ویژه اقتصادی در زمین ۳۶۰۰ هکتاری شروع یه فعالیت های مختلف با هدفهایی از جمله حمل و نقل بارهوایی و پستی، فرآوری کالا، خدمات سردخانه ای، صادرات، صنایع ICT و انبارداری کرده بود.

موقعیعیت جغرافیایی شرکت هواپیمایی پیام

دفتر اصلی شرکت خدمات هواپیمایی پیام، در تهران قرار دارد اما فرودگاه بین المللی پیام در نزدیکی شهر کرج واقع در استان البرز قرار گرفته است.

یکی از ویژگی های مهم این شرکت هواپیمایی دسترسی نزدیک به شهر تهران و نزدیک بودن به شهرهای صنعتی متعدد در استان البرز است. همچنین موقیعیت جغرافیایی این فرودگاه محل تلاقی ۱۲ استان در ناحیه شمال و شمال غزبی ایران قرار دارد که باعث شده صادرات و واردات در منطقه ویژه اقتصادی این فرودگاه به آسانی صورت پذیرد.

فرودگاه بین المللی پیام مسافربری می شود!

همانطور که اشاره کردیم مهم ترین کاربری فرودگاه پیام حمل بار است اما به دلیل استقبال و درخواست بیش از اندازه مسافران در استان البرز مسیر رفت و برگشت کرج-مشهد و مشهد-کرج با کاربری مسافربری به این فرودگاه اضافه شد. البته لازم به ذکر است مسافران در حال حاضر تنها در دو روز چهارشنبه و جمعه قادر به خرید بلیط هواپیما کرج مشهد خواهند بود. اما مدیران این شرکت نوید این را به مسافران داده اند که به زودی در دیگر روزهای هفته امکان پرواز به مشهد را برای مسافران خواهند گذاشت.

فرودگاه پیام مشهد

جالب است بدانید در ابتدای سال ۱۳۹۷ فرودگاه پیام مرزهای داخلی خود را شکست و نخستین پرواز بین المللی مسافربری خود را به مقصد نجف اشرف پیش برد. مسافران کرج امید دارند با توجه به اخبار و وعده های موجود پروازهای مسافربری بیشتری از این فرودگاه صورت پذیرد.

در حال حاضر تنها مسیر مسافربری در فرودگاه پیام محدود به مسیر رفت و برگشت کرج به مشهد خواهد بود اما تا روزهای پایانی سال مقاصد جدیدی برای حمل و نقل مسافران در این فرودگاه تعبیه خواهد شد.

البته این نکته را باید در نظر داشته باشیم که فرودگاه پیام در مواقع ضروری می تواند جایگاه مناسبی برای فرود هواپیماهای فرودگاه امام خمینی و مهرآباد باشد.

مدرسه خلبانی شرکت هواپیمایی پیام!

شرکت هواپیمایی پیام به عنوان بزرگترین مرکز خدمات آموزش خلبانی در سطح کشور فعالیت می کند. در حال حاضر در این فرودگاه ۱۰ مدرسه ویژه برای آموزش های هوایی و خلبانی به صورت فعال در حال خدمت گزاری به هنرجویان است.

فرودگاه بین المللی پیام

البته در این مرکز خدمات هوانوردی عمومی، پروازهای تفریحی و خدمات بالگرد نیز ارائه می شود. گفتنی است یاند این فرودگاه ظولی۴۱۵۰ متری و  عرضی ۶۰ متری دارد. همچنین یکی دیگر از ویژگی های این فرودگاه مقاومت بالای باند است که  باعث شده این فرودگاه را در دسته بهترین فرودگاه های کشور قرار دهد. چرا که توانایی میزبانی از انواع هواپیماهای غول پیکر را دارد.

امید است با خواندن این مقاله اطلاعات جامعی در خصوص شرکت هواپیمایی پیام به دست آورده باشید.

نظرات