چارتر چیست

1 Star 2 Star 3 Star 4 Star 5 Star

بلیط چارتر چیست؟

مهم ترین قدم در داشتن پروازی مطمئن و بدون دردسر داشتن اطلاعات مناسب است. در همین راستا، قصد داریم اطلاعات شما در مورد بلیط چارتر را به روز کنیم. اولین چیزی که دانستن آن بسیار اهمیت دارد، معنای کلمه چارتر است. چارتر به معنای دربست اجاره کردن است.

بلیط چارتر برای اماکن اقامتی نظیر هتل و وسایل حمل و نقل همچون کشتی ، قطار و هواپیما هم کاربرد دارد. در دنیا حتی هلکوپتر ها و جت های اختصاصی را نیز بصورت آنلاین میتوان برای مدت زمان مشخصی برای مقاصد خواسته شده ، چارتر کرد و این امکان را به شخص و یا کمپانی میدهد تا از تخفیفات بیشتری برخوردار شوند.

بسیاری از شرکت های بزرگ که تعداد زیادی از مدیران و کارکنان آن ها بصورت دائم در مسیر هوایی مشخصی مثلا تهران به مشهد، روزهای مشخصی در هفته پرواز می کنند، ترجیح میدهند از ایرلاینی که مد نظرشان می باشد تعدادی صندلی چارتر کنند. عمدتا اصطلاح seat charter یا همان " اجاره صندلی های پرواز " و یا Full charter " اجاره تمامی صندلی های پرواز " در این نوع پروازها بسیار کاربرد دارد.

در واقع full charter یا اجاره تمامی صندلی های پرواز در آن مسیر، در آژانس های هواپیمایی و شرکت های خدمات مسافرتی که مجری برگزاری تور هستند، بیشتر به چشم میخورد و از آنجایی که پروازها در اختیار آن آژانس است میتوانند " پرواز " و یا " تور" و خدمات آنرا با بهترین نرخ رقابتی و پیشنهادات ویژه در اختیار مسافرین خود و یا آژانس های همکار بگذارند.

بهای بلیط های چارتری در بازار متفاوت است و اگر اندکی تامل کنید و چند روزی پرواز ها را رصد کنید میتوانید متناسب با بودجه خود و یا نزدیک به آن ، پرواز مورد نظر خود را خریداری کنید .

چارتر چیست

پرواز چارتر چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، یکی از مهم ترین کاربردهای کلمه چارتر در پرواز چارتر هواپیما است. منظور از پرواز چارتری این است که ایرلاین‌ها همه‌ و یا تعدادی از صندلی های هواپیما را برای مدتی اجاره کنند و بلیط‌های این پرواز را در اختیار مسافران قرار دهند. این نوع پرواز بیشتر در مسیرهای پر سفری مانند مشهد، تهران، و اصفهان وجود دارد. پروازهای چارتری معمولاً توسط تورهای گردشگری به صورت عمده و به مسافران به صورت تکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر به دنبال پرواز چارتر هستید، به شما توصیه می‌کنیم در خرید بلیط چارتر دقت لازم را به عمل آورید چرا که شرکت های زیادی خود را تامین کنندگان اصلی پرواز چارتر در ایران می‌دانند.

بلیط هواپیما چارتر چیست؟

برای خرید بلیط چارتر هواپیما یکی از مشکلاتی که سد راه مسافران زیادی قرار گرفته، موضوع کمیاب بودن این نوع از بلیط ها است. البته لازم است اشاره کنیم که بلیط چارتر تهران مشهد، تهران شیراز و باقی مسیرهای پروازی پرترافیک با تقاضای بیشتری مواجه است و همین قضیه باعث می‌شود که شرکت های هواپیمایی زیادی اقدام به فروش بلیط چارتر هواپیما کنند.

خرید بلیط هواپیما چارتر

برای خرید بلیط چارتر هواپیما چندین راه در مقابل شما وجود دارد: اول اینکه می‌توانید به صورت حضوری به آژانس های هواپیمایی سطح شهر مراجعه کنید و از آن‌ها بلیط تهیه کنید؛ اما  مراجعه حضوری به این آژانس های می‌تواند وقت زیادی از شما بگیرد. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم بلیط خود را به صورت آنلاین از سایت‌های فروش بلیط چارتر بخرید.

یکی از مزایای قابل توجه خرید از سامانه های آنلاین فروش بلیط چارتر، امکان انتخاب بین شرکت های هواپیمایی مختلف است. علاوه بر این، به دلیل رقابت شدید بر سر خرید بلیط چارتر هواپیما آنلاین، هزینه تمام شده پرواز برای شما بسیار کاهش پیدا می‌کند.

قیمت بلیط هواپیما چارتر

اجازه دهید با یک مثال ساده محدوده قیمتی بلیط هواپیما چارتر را به شما بگوییم. اگر بخواهید یک پرواز سیستمی را برای مسیر پروازی تهران مشهد تهیه کنید، باید هزینه‌ای حدود 300 هزار تومان بپردازید. این در حالی است که اگر یک بلیط چارتر در همین مسیر پروازی تهیه کنید، قیمت بلیط شما تا 150 هزار تومان کاهش می‌یابد. شاید برایتان جالب باشد اما خدمات ارائه شده در پرواز سیستمی و چارتر هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و این تفاوت قیمت تنها به دلیل چارتر بودن پرواز بودن شماست.

تفاوت بلیط چارتر و سیستمی

اگر بخواهیم به تفاوت بلیط سیستمی و چارتر اشاره کنیم، باید بگوییم که بلیط سیستمی یک سقف و کف تعیین شده دارد. به این معنا که آژانس های هواپیمایی می توانند بلیط را طبق کلاس پرواز و یا خدمات ارائه شده تا 30 درصد بیشتر از نرخ مصوب بفروشند و بیشتر از این حد را مجاز نیستند و تخلف محسوب می شود. علاوه بر این، پروازهای سیستمی معمولاً برنامه و ساعت مشخصی دارند و در بیشتر پروازهای خطوط هوایی مهم ایران، از جمله ماهان و ایران‌ایر، به صورت برنامه‌ای به فروش می‌رسند. هزینه‌ی ناشی از پر نشدن پروازهای برنامه‌ای و باقی ماندن صندلی‌های خالی در پرواز، متوجه خط هوایی برگزار کننده‌ی این پرواز است.

این در حالی است که قیمت بلیط های چارتر را تنها آژانس مسافرتی تعیین می کند و بسته به شرایط مختلف می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال در تعطیلات رسمی می‌توانند قیمت را بسیار پایین بیاورند تا مسافران بیشتری پروازها را خریداری کنند.

آیا بلیط چارتر همان بلیط لحظه آخری است؟

بلیط لحظه آخری هواپیما معنای ساده‌ای دارد. بلیط لحظه آخری یعنی اینکه شرکت هواپیمایی می‌خواهد تمام صندلی های پرواز خود را تکمیل کند و برای اینکار بلیط هواپیما را با قیمتی پایین‌تر از حد معمول به فروش می‌رساند تا تمام مسافران بتوانند با هر بودجه‌ای این گونه بلیط ها را خریداری کنند.

واقعیت امر آن است که بلیط لحظه آخری از بابت کیفیت هیچ فرقی با بلیط های عادی ندارد و صندلی پروازِ شخصی که اقدام به خرید بلیط لحظه آخری کرده دقیقاً مشابه مسافری است که بلیط سیستمی یا چارتری همان پرواز را تهیه کرده است. پس نباید فکر کنید که بلیط‌های لحظه آخری به دلیل ارزانتر بودن، صندلی و شرایط پروازی مناسبی ندارند.

تنها تفاوتی که می‌توان در مورد بلیط چارتر و لحظه آخری به آن اشاره کرد مربوط به زمان پرواز این بلیط ها است. به طوری که در مورد بلیط لحظه آخری، پرواز شما حداکثر تا  48 ساعت بعد از خرید بلیط صورت می‌گیرد، در حالی این مدت زمان بعد از خرید بلیط چارتر تا هفته ها هم می‌تواند به طول بیانجامد.

بهترین سایت خرید بلیط چارتر هواپیما آنلاین

سامانه اینترنتی خرید آنلاین بلیط هواپیمای سامتیک با پشت سر گذاشتن دو دهه فعالیت مستمر در این عرصه و با همکاری پرسنل مجرب و حرفه‌ایی به عنوان یکی از برترین شرکت‌های خدمات مسافرتی در داخل کشور فعالیت می‌کند. یکی از نکات قابل توجه و مهم در مورد سایت سامتیک، امکان اجاره خودرو و ترانسفر فرودگاهی است.

علاوه بر این، سامتیک تنها یک سایت خرید آنلاین بلیط هواپیما نیست؛ زیرا مسافر می‌تواند با مراجعه به مجله گردشگری سامتیک علاوه بر خرید بلیط، به بررسی مهم‌ترین شرکت‌های هواپیمایی و ناوگان هوایی فعال در آن‌ها بپردازد. این امر باعث می‌شود که اطلاعات شما قبل از سفر کامل باشد و نیازی نباشد برای خواندن خدمات یک ایرلاین در اینترنت به جستجو بپردازید. در ضمن در بخش راهنمای سفر سامتیک هم می‌توان مقالاتی مفید در مورد بهترین جاذبه‌های گردشگری شهرهای مختلف،  اطلاعات جذابی کسب کرد.

چرا به سایت سامتیک اطمینان کنیم؟

 • کسب نماد الکترونیکی دو ستاره از وزارت صنعت، معدن و تجارت و نماد اعتماد الترونیک
 • قیمت رقابتی همراه با تضمین بلیط‌های چارتر
 • امکان کنسلی آنلاین و استرداد وجه بلیط
 • پشتیبانی در 7 روز هفته از زمان خرید بلیط تا لحظه پرواز
 • دارنده درگاه پرداخت اختصاصی بانک سامان و ملت به نام سامتیک
 • پوشش 100 درصدی بلیط پرواز، قطار، اتوبوس و اجاره ماشین

نظرات

سلام ممنون که درمورد چارتر همه چیز رو گفتین. سوالی که داشتم اینه که این بلیط بلیط های چارتر رو اگه کسی نخره چی میشه؟ اگه مثلاً بمونه رو دست

  فک کنم اتفاق خاصی نمیفته و در این صورت هواپیما خالی میره. البته خیلی کم پیش میاد بمونه رو دست معمولا ساعت های اخر اینقدر قیمت کاهش پیدا می کنه که اگر برای سفر برنامه ریزی هم نکرده باشید برنامه ریزی می کنید و بلیط می خرید. چون میصرفه

سلام خسته نباشید. ببخشید می خواستم بدونم چه زمانی هایی می شه بلیط چارتر ارزون قیمت بخریم؟ چون بعضی بلیط های چارتر قیمتشون با بلیط های سیستمی یکیه

  تا جایی که من میدونم بلیط چارتری بیشتر زمان هایی موجوده که میزان سفرها کم میشه و کسی بلیط نمیخره. مثلا مشهد که بیشتر وقتا پرتردده یه زمان هایی هست کم بلیطش خریداری میشه چارتری میشه قیمتش کم میشه

سلام. ببخشید میخواستم بدونم بلیط های چارتری حتی اگر چند روز قبل پرواز هم قصد کنسل کردنش رو داشته باشیم بهای بلیط بهمون برگردونده نمیشه؟ چون تقریبا قیمت بلیط چارتری که خریدم با قیمت بلیط سیستمی برابر بود و از این نظر پشیمونم که بابت چند هزارتومن هزینه حالا نمیتونم کنسل کنم بلیطم رو!

  چند روز قبل پرواز می تونید کنسل کنید از پولتون جریمه کم میشه باقیشو بهتون میدن اما اگر زمان کمی مونده باشه به پرواز فک کنم نمیشه مرجوع کرد

من یبار مهر ماه میخواستم برم مشهد تو سایت گشتم بلیط چارتری هواپیما مفتی گیرم اومد خیلی حال داد. البته مفتی مفتی هم نبود ولی تقریبا نزدیک 50 درصد تخفیف خورده بود و هزینه سفرمو کم کرد. در کل بلیط چارتری خیلی مزه میده اما باید آنلاین بلیطارو چک کنی تا گیرت بیاد من با گوشی چک میکردم راحت تا دیدمش سریع رزرو کردم

سلام. من بلیط چارتری خریداری کردم و سفرم کنسل شده و قصد دارم بلیطم رو پس بدم و هزینش رو پس بگیرم میخواستم بدونم درصد جریمه استرداد بلیط چارتری چقدره؟

  احتمالا در قسمت قوانین و مقررات نوشته باشه این موارد رو. اگر پیدا نکردید به نظرم تو گوگل سرچ کنید استرداد بلیط هواپیما صفحه رو نشون میده

من چندتا سوال دارم. اول اینکه بخش خاصی برای خرید بلیط چارتری وجود داره؟ دوم اینکه اگر بخوایم بلیط چارتری رو مرجوع کنیم امکانش وجود داره؟ و سوال اخر اینکه جریمه کنسلی بلیط چارتر چقدره؟

  شما اگه بلیط مقصدتون رو انتخاب کنید تو سامتیک یه گزینه ای سمت راست وجود داره نوشته بلیط های چارتری تیک اون رو بزنید بلیط های چارتری باز میشه. تا جایی که میدونم میشه مرجوع کرد ولی جریمه داره

یکسری شهرها هستند داخل سایت که گزینه بلیط چارتر رو میزنی میگه موجود نیست!!!! این شهرها کلا بلیط چارتر ندارن یا در اون مدت زمانی مشخص که من زدم بلیط چارتر ندارن؟ اگر متن پاسخ سیستم برای این دوتا متفاوت باشه خیلی راحت تر میشه تشخیص داد به نظرم. کاش دقیق تر بگه

سلام. خسته نباشید چه زمانی می تونم بلیط چارتر با قیمت مناسب تهیه کنم؟ در واقع میخواستم بدونم زمان به خصوصی برای خرید بلیط های چارتری وجود داره یا هر موقعی میشه بلیط چارتری تهیه کرد؟ بنده برای کارم باید مدام به مشهد سفر داشته باشم و میخواستم با بلیط چارتر هزینه هام رو کاهش بدم. بدی قطار هم این هست که بسیار دیر به مقصد میرسه و این برای من اصلا خوب نیست. محبت کنید راهنمایی کنید. با تشکر از سایت خوبتون

ببخشید میخواستم بدونم همه سایت ها بلیط های چارتر یکسانی دارند؟ یعنی بلیط های چارتری سایت های فروش آنلاین تفاوتی با هم ندارن؟ یا اینکه اگر حضوری اقدام کنیم امکانش نیست که بتونیم بلیط چارتری بهتری نسبت به فروش آنلاین گیر بیاریم؟

سلام. کسی میدونه بلیط چارتری فقط برای هواپیماست یا بلیط قطار چارتری هم میشه خرید یا نه؟ بلیط بعضی قطارها یکم گرونه اگر بشه چارتر خرید خیلی خوب میشه

بلیط های چارتر هم ممکنه قیمت هاشون در سایت های مختلف فرق داشته باشه یا همه چارتری ها تو همه وبسایت ها یکی هستن؟

سلام من ی سوالی در مورد پروازهای خارجی داشتم. میخواستم بدونم خرید بلیط چارتر فقط برای پروازهای داخلی هست یا اینکه کشورهای فرانسه و آمریکا هم بلیط چارتر یا لحظه آخری دارن؟