معرفی معروف ترین پل های جهان

معروفترین پل های جهان از سی و سه پل تا پونته وکو!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

شاید هرگز نتوانید از تمام پل های دیدنی دنیا از نزدیک دیدن کنید، اما خواندن در مورد آنها هم برای علاقمندان به جاذبه های گردشگری می توانید بسیار جذاب و مفرح باشد. جالب است بدانید برخی از پل های جهان، خود به تنهایی از مهمترین جاذبه های کشورهای اروپایی اند و تبدیل به یکی از دیدنی های مشهور دنیا شده اند. با ما همراه باشید تا نگاه دقیقی به معروفترین پل های جهان بیاندازیم.

 

سی و سه پل نگینی در قلب اصفهان

شاید با شنیدن نام سی و سه پل اول از همه به یاد شهر زیبای اصفهان بیفتید. سی و سه پل یا پل الله وردی خان در عصر صفوی برروی روی زاینده رود ساخته شد و از همان زمان هم این پل زیبا به عنوان یک مکان تفریحی در اصفهان شناخته شد. شاید باورتان نشود اما دیدار از سی وسه پل خود به تنهایی توانسته دلیلی برای خرید بلیط هواپیما تهران به اصفهان و سفر به نصف جهان باشد.

همیشه برای عده ای این سوال پیش آمده که چرا اسم این پل؛ سی و سه پل است؟ کارشناسان معتقدند عدد ۳۳ مربوط به الهه آب است و این پل هم به عنوانی نمادی از آب شناخته می شود.

 

تصویری از سی و سه پل در اصفهان

 

نکته جالب توجه در مورد سی و سه پل این است که برای ساختش از مصالح معمولی استفاده شده، اما معماری اش به گونه ای است که در مقابل آب و رطوبت مقاوم بوده و حتی رطوبت و نم موجب دوام و استحکام آن هم شود. اگر به اصفهان علاقه دارید، پیشنهاد می کنیم زمانی را هم برای مطالعه بهترین مکان های تفریحی در اصفهان در نظر بگیرید.

 

پل پونته وکو تنها، پل باقی مانده از جنگ جهانی دوم

برای معرفی معروف ترین پل های جهان از قدیمی ترین پل دنیا شروع می کنیم. پل پونته وکو در قرن دوازدهم میلادی در فلورانس ساخته شده و به عبارتی قدیمی ترین پل جهان به شمار می رود. جالب است بدانید در قرن دوازده تا هجده میلادی تنها نقطه رفت و آمد از رود آرنو تنها همین پل به حساب می آمد. یکی از دلایل محبوبیت این پل وجود مغازه های مختلفی است که از قدیم الایام روی پل وجود داشته است.

بیشتر این مغازه ها را قصابی ها و جواهر فروشی ها تشکیل می دهند و البته با مرور زمان تنوع مغازه ها بالا رفت و امروزه مسافران برای تهیه سوغاتی از فلورانس حتما سری به مغازه های این پل تاریخی می زنند. Ponte Vecchio  دائماً در خطر سیلاب بود و در نهایت در سال ۱۳۳۳ به دلیل بالا آمدن سطح آب دریا به طور تخریب شد. اما مجدداً و تا قبل از سال ۱۳۵۰ میلادی این پل با سنگ بازسازی شد و شکل جدیدی به خود گرفت.

 

تصویری از پل پونته وکو، معروفترین پل فلورانس

 

یک نکته قابل توجه در مورد سالم ماندن این پل از امان جنگ جهانی دوم این است که در سال ۱۹۳۸ میلادی موسیلینی هیتلر را برای دیدن مناظر طبیعی فلورانس به پل پونته وکو دعوت کرد و هیتلر از این پل و بازدید از مناظر لذت بخش فلورانس بسیار استقبال کرد. برخی معتقدند یکی از دلایلی که در جنگ جهانی دوم این پل مانند دیگر پل های شهر توسط متحدین منفجر نشد، علاقه هیتلر به Ponte Vecchio  بوده است.

 

پل ریالتو، نماد معماری ونیز

قدیمی ترین پل کانال بزرگ ونیز پل ریالتو می باشد که در قلب ونیز واقع شده است، در ابتدا این پل به این منظور طراحی شد که کشتی های کوچک بتوانند از زیر آن عبور کنند و همچنین جایگزینی مناسب برای پل های چوبی آن کانال شود.

 

پل ریالتو، قدیمی ترین پل کانال ونیز

 

Rialto Bridge در سال ۱۵۸۸ و در عرض سه سال متوالی ساخته شد، زیر بنای این پل بر روی ۱۲ هزار پایه چوبی ساخته شده است که هنوز هم پس از گذشت ۴۰۰ سال از ساخت پل این پایه های چوبی آسیب ندیده اند! ناگفته نماند که در سال های اخیر مهندسان ایتالیایی این پل را یک پل پر خطر معرفی کرده اند اما پل ریالتو با استحکام بالایی که دارد به نماد معماری ونیز تبدیل شده است.

 

بلند ترین پل جاده ای جهان، پل میلو

طولانی ترین پل جاده ای و حمل و نقلی جهان در بالای رودخانه تارن در جنوب فرانسه واقع شده است این پل شمال اروپا را به جنوب فرانسه و اسپانیا متصل می کند. میلو یک جاذبه گردشگری برای توریست ها تبدیل شده است و موجب رونق اقتصادی در این محدوده شده است.

 

بلندترین پل میله ای دنیا پل میلو است

 

جالب است بدانید Millau Bridge در سال ۲۰۰۴ افتتاح شده و جز پل های قدیمی اروپا به حساب می آید. اما به دلیل اینکه هر روز بیش از ۲۸۰۰۰ وسیله نقلیه از آن جا عبور می کند و توریست های زیادی برای تماشای مناظر طبیعی از این پل عبور می کنند، پل میلو را به یکی از پل های مهم اروپا خصوصاً در امر حمل و نقل تبدیل کرده است.

 

پل چارلز، معروف ترین پل پراگ در بین هنرمندان

این پل همیشه پر است از هنرمندان خیابانی، از نقاش ها گرفته تا نوازنده ها و حتی تئاترهای خیابانی. جالب است بدانید که هنرمندان این پل انجمنی را نیز به نام انجمن هنرمندان خیابانی پل چارلز تشکیل داده اند.

این پل قدیمی در شهر پراگ جمهوری چک قرار دارد و  احداث آن بر روی پل ولتاوا در سال ۱۳۵۷ میلادی،  به دستور چارلز چهارم آغاز شد و تا اوایل قرن ۱۵ هم ادامه داشت. این پل زیبا ده متر عرض و پانصد و شانزده متر طول و شانزده دالان دارد.

 

تصویری از پل چارلز در شهر پراگ

 

روی پل چارلز ۳۰ مجسمه به سبک باروک به یادگار از معماری قرن ۱۸ وجود داد که قدیسان مسیحی و شخصیت های تاریخی را نشان می دهد. برخی معتقدند شاید همین مجسمه ها جاذبه ای برای هنرمندان پراگ شده است.

پل چارلز به عنوان تنها راه عبور از رود ولتا مهم ترین راه ارتباطی بین شهرهای قدیمی و مناطق اطراف قلعه پراگ به حساب می آید و همین باعث شد مسیری برای داد و ستد بین اروپای شرقی و غربی باشد. امروزه پل چالز مهم ترین جاذبه توریستی پراگ به حساب می آید.

 

بریج تاور Tower Bridge، معروف ترین پل لندن

پل معلق بریج تاور واقع در شهر لندن قرار گرفته و به دلیل نزدیکی به برج لندن بریج تاور نامیده شده است. ساخت این برج از سال ۱۸۸۶ آغاز شد و ۸ سال به طول انجامید. این پل از دو برج که در سطح بالایی به یکدیگر متصل شده اند تشکیل شده است.

 

بریج تاور Tower Bridge، زیباترین پل لندن

پل مرواید ژاپن، طولانی ترین پل معلق دنیا!

آکاشی کای کیو یا همان پل مروارید طولانی ترین پل معلق جهان به حساب می آید چرا که طولی به بیش از ۱۹۹۱ متر دارد. این پل در تنگه آکاشی ژاپن شهر کوبه را به ایوایا در جزیره آوایی متصل می کند. البته نکته خواندنی در مورد پل مروارید این است که  ساخت پل بسیار زمان بر بوده و بیش از ۱۲ سال طول کشیده!

نکته جالب دیگر درباره مروارید ژاپن اینکه طول اصلی اش ۱۹۹۰ متر است؛ اما به دلیل زمین لرزه ای که ۲۳ سال پیش در ژاپن اتفاق افتاده مهندسان مجبور شدند برای ترمیم این پل یک متر به طول این پل اضافه کنند.

 

پل مروارید ژاپن، پلی 2000 متری!

 

پل طبیعت تهران، نماد جهانی پایتخت ایران

همانطور که در ابتدای مقاله نگاهی به سی و سه پل، معروف ترین پل ایران انداختیم در انتهای مقاله هم می خواهیم درباره پل طبیعت جذاب و پر طرفدار صحبت کنیم. با قدم زدن به روی پل طبیعت می توانید از مسیر بزرگراه های مدرس، حقانی، رسالت و همت پیاده روی کنید و تهران را زیر پای خود لمس کنید.

 

پل طبیعت، نماد شهر تهران

 

جالب است بدانید از ایده تا اجرای پل طبیعت حدوداً  ۵ سال طول کشیده و از بدو افتتاح طرفداران خودش را پیدا کرد. همچنین باعث شد مسیر تهرانگردی عده زیادی از افراد به پل طبیعت تغییر پیدا کند. اشاره به این موضوع هم خالی از لطف نیست که پل طبیعت تهران در فهرست زیباترین پارک های تهران قرار دارد.

دیدن پل ها و لذت بردن مناظر طبیعی از بالای پل همیشه حس تازه ای را به افراد القا می کند چرا که پل ها راه های ارتباطی هستند و دو نقطه ای که شاید ربطی به هم ندارند را به هم مرتبط می کنند. شما هم می توانید با بازدید از پل های نزدیک به محل زندگیتان پلی بین خیال و واقعیت ذهنتان تداعی کنید.

نظرات