راهنمای سفر به رم؛ ایتالیا

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

در بین کشورهای توریست پذیر اروپا، شاید رم وسوسه کننده ترین و جذاب ترین مقصد گردشگری در نظر گرفت. رم؛ پایتخت کشور ایتالیاست و از افسانه ای ترین شهر های دنیاست که حکومت ۲۰۰۰ ساله امپراتورهای رم را به خود دیده است. رم شهر راز های سر به مهر اروپاست و در سال ۲۰۰۷ به عنوان یازدهمین مقصد گردشگری دنیا شناخته شد. رم شهر افسانه های تاریخی است، از گلادیاتورهای مبارز تا سزار ها و رنسانس؛ شهر مفاخر بزرگی مانند میکل آنژ و داوینچی؛ شهری که برای بازدید ماه ها زمان نیاز دارد. در ادامه با راهنمای سفر به رم با ما همراه شوید.

 

رم، پایتخت کشور ایتالیا

شهر رم در بخش مرکزی و غربی کشور ایتالیا قرار دارد و برروی باقی مانده های تاریخی هزاران ساله بنا شده است. آثار تاریخی بسیار، تازیخ و فرهنگ؛ معماری های چشمگیر و البته غذاهای خوشمزه رم همگی دلایلی محکم برای انتخاب رم به عنوان یک مقصد توریستی مفرح است. رم بیش از ۹۰۰ موزه؛ کلیسا و اثر تاریخی را در خود جای داده است! این شهر زیبا به واسطه جاذبه های توریستی بی شمارش؛ لقب موزه ای بر سنگ فرش اروپا را به خود اختصاص داده است. پس بیش از این برای خرید بلیط هواپیما ایتالیا تردید نکنید!

 

سفر به رم و آشنایی با تاریخ کهن ایتالیا

 

مروری بر تاریخ شهر رم

رم شهر افسانه هاست و در بحث تاریخ آن حرف و حدیث های بسیاری وجود دارد؛ اما بر اساس منابع موجود تاریخ آن به حدود ۶۰۰۰ سال پیش می رسد و برای اولین بار برروی تپه های Palatine  ساخت و ساز آن آغاز شده است. حتی در برخی منابع اشاره شده است که این شهر در قرن ۸ ام بنا شده است! البته تاریخ سنتی بنیان گذاری رم مربوط به سال ۷۵۳ قبل از میلاد است؛ زمانی که رومولوس آگوستوس ؛آخرین امپراتور رم غربی؛ برکنار شد.

آن طور که محققان حدس می‌ زنند، کسانی از بابل یا الهام گرفته از تمدن بابل بودند که به رم آمدند و شهرنشینی را به آن سرزمین آوردند. همچنین پس از شکل گیری امپراتوری ها و جنگ های بسیاری که برای افزایش قلمرو رخ داد؛ بلاخره با ظهور ژولیوس سزار بود که اختلافات داخلی تمام شد و امپراتوری به معنای واقعی آن شکل یافت. در دوره طلایی که بین سال های ۲۷ تا ۱۹۲ قبل از میلاد است؛ مرز های امپراتوری رم تا نزدیکی های ایران هم رسید و تمام ادیبان و فیلسوفان مهم رم در این دوره زندگی می‌ کردند و اکثر داستان‌ های رم باستان، مربوط به این دوران است.

 

جاذبه های تاریخی رم

 

بعد از دوران طلایی نیز که کشور رو به افول و چند تکه شدن رفت؛ تنها پادشاه قدرتمند کنستانتین بود که به دستور او شهر  کنستانتینوپل بنا شد. البته این شهر امروزه به نام استانبول شناخته می شود! پس بد نیست اگر لابلای مطالعه خود سری هم به مقاله استانبول؛ شهر تاریخ و فرهنگ بزنید.

شهر رم در سال ۲۰۱۶ چهاردهمین شهر پربازدید جهان شد و محبوب ترین مقصد ایتالیا نام گرفت. شهری با بناهای مشهوری چون کولوسوئوم، باسیلیکای سنتاماریا، موزه های واتیکان، کلیسای زیبای سنت پیتر، فواره تروی و … که برای لیست کردن آثار تاریخی و دیدنی هایش می توانید لیست بلند بالایی برای خود تهیه کنید.

 

اطلاعات ضروری در سفر به رم

زبان رسمی مردم کشور ایتالیایی است و در مناطق مختلف گویش‌ ها فرق دارند. در منطقه تیرول جنوبی که در حوالی مرز اتریش قرار دارد، آلمانی هم صحبت می‌ شود. همچنین در تمام مناطق مرزی از ریویرا Riviera تا ناحیه شمال میلان؛یعنی در نزدیکی های مرز فرانسه و سوئیس؛ به زبان فرانسوی سخن گفته می‌ شود . در شهرهای بزرگ و محافل کاری و گردشگری نیز به انگلیسی، فرانسوی و آلمانی سخن گفته می‌ شود.

واحد پول ایتالیا یورو است که با اختصار EUR و نماد € نمایش داده می‌ شود. هر یورو برابر با ۱۰۰ سنت است. اسکناس‌ های یورو با مبالغ ۵،۱۰،۲۰،۵۰،۱۰۰،۲۰۰،۵۰۰ چاپ می‌ شوند و سکه های آنها نیز با مبالغ ۱ و ۲ یورویی و ۵۰،۲۰،۱۰،۵،۲،۱ سنتی وجود دارد.

 

راهنمای سفر به رم

 

دین رسمی مردم ایتالیا و رم نیز مسیحیت است و تقریبا ۸۷ درصد از مردم کاتولیک اند و اقلیت های مسلمان و پروتستان نیز در این بین وجود دارد. همچنین بد نیست بدانید که ساعت کشور ایتالیا ۲:۳۰ دقیقه از ایران عقب تر است و پیش شماره کشور ایتالیا +۳۹ است و برای شهر رم ۰۶ می شود. در لیست شماره های ضروری نیز بهتر است بدانید که ۱۱۲ شماره پلیس ایتالیا است و ۱۱۵ شماره آتش نشانی و آمبولانس هم ۱۱۸ است.

 

وضعیت آب و هوایی رم

رم دارای آب و هوایی مدیترانه ای است و بهار و پاییز آن بسیار دلچسب و دلپذیر است و تجربه آفتابی ترین روز های سال را در ماه های اکتبر خواهید داشت. این شهر باستانی اروپا، به سبب آب و هوایی مدیترانه ای دارای تابستانی گرم و خشک است که البته در سال های گذشته با افزایش و بهبود صنعت توریسم، این گرمی هوا هم دلچسب شده است. البته اگر بدنبال بهترین زمان سفر به شهر گلادیاتور های باستان هستید، باید ماه های آوریل تا ژوئن؛ یعنی از فروردین تا تیر؛ را برای سفر خود در نظر داشته باشید.

 

راهنمای سفر به ایتالیا و دیدار از شهر رم

 

البته از ماه جولای تا سپتامبر که زمان تعطیلات ایتالیاست، توریست ها و بازدیدکنندگان بسیاری برای دیدار از تاریخ بجا مانده از شهر ژولیوس سزار به ایتالیا سفر می کنند.

رم؛ شهر مد و فشن!

رم به طور گسترده ای به عنوان پایتخت مد جهان شناخته می شود و بعد از میلان، نیویورک و پاریس؛ چهارمین مرکز مد جهان است و با لندن در رقابت! اکثر خانه‌ های لوکس مد و زنجیره‌ های طلا و جواهر مانند بولگاری، فندی، لائورا بیاجوتی و بریونی دفاتر مرکزیشان در این شهر واقع است. همچنین دیگر برند های مهمی مانند شنل، پرادا، دولس و گابانا، آرمانی و ورساچ بوتیک‌ های لوکسی در رم دارند.

رم را می توان بطور کلی مهد هنر و فرهنگ و معماری دانست و در کنار میلان از شهرهای معروف و کهنه کار در صنعت مد و فشن است. همانطور که اشاره شد در صنعت جوهرات تزئینی محصولات تولید شده در رم حرف اول را در دنیا می زنند.

 

هزینه های سفر

واحد پول ایتالیا تا سال ۲۰۰۲ لیر بود؛ اما امروز واحد پول به یورو تغییر کرده است. به لحاظ هزینه رم شهر نسبتا گرانی محسوب می شود و البته باید به این مورد اشاره کنیم که کشور های اروپایی همه تقریبا گران هستند. هزینه های شما در سفر با هزینه های مربوط به اخد ویزا و پاسپورت و خرید بلیط هواپیما آغاز می شود و در ادامه با رزرو هتل و مکان های اقامت افزایش پیدا می کند؛ در حقیقت این سه مورد اصلی ترین بخش هزینه های شما را تشکیل می دهد. همچنین برای سفر خود باید ویزای شینگن دریافت کنید که در حدود یک میلیون تومان است. البته بیاد داشته باشید که برخلاف امکان استرداد بلیط هواپیما؛ هزینه های واریزی برای اخذ ویزای شینگن قابلیت استرداد ندارد.

شینگن معاهده ای است که طبق آن ساکنان ۲۶ کشور می توانند بدون ویزا به یکدیگر سفر کنند. از آن جا که ایران جزو این ۲۶ کشور نیست بنابراین ایرانیان عزیزی که قصد سفر به ایتالیا را دارند باید ویزای شینگن تهیه کنند. شینگن ۴ نوع دارد که برای سفر تفریحی به ایتالیا لازم است برای ویزای توریستی شینگن اقدام کنید.

تور های مسافرتی ایتالیا معمولا در حدود ۸ تا ۹ روز اند و مبلغی بین ۱۸۰۰ تا ۳۴۰۰ یورو دارند که به پول ایران در حدود ۳۰ تا ۵۴ میلیون تومان می شود. همچنین هزینه های اقامتی شما نیز از ۲۵ یورو برای هتل های دو ستاره تا ۱۶۰ یورو برای هتل های ۵ ستاره خواهد بود. البته اگر به دنبال دانستن تفاوت بین هتل های ۲ ستاره و ۵ ستاره هستید می توانید به مقاله نحوه رتبه بندی هتل ها نیز مراجعه کنید.

 

غذاهای معروف و خوشمزه رم

غذاهای ایتالیایی در دنیا به خوبی شناخته شده اند و حتی مرز های خوشمزه بودن را تغییر داده اند! از اصلی ترین مواد موجود در غذاهای ایتالیایی پنیر و ماکارونی است و به وفور به چشم می خورند. در هر ناحیه و شهر از مناطق مختلف کشور ایتالیا می توانید غذاهایی منحصر به فرد و خوشمزه پیدا کنید و لیست شکم گردی شما هرگز تکراری نمی شود.

 

شکمگردی و آشنایی با غذاهای معروف رم

 

البته خوراکی های خوشمزه کشور ایتالیا تنها محدود غذا نیست و نوشیدنی هایی فوق العاده نیز در لیست خوراکی های معروف آنها قرار دارد. بعضی از خوراکی های پرطرفدار و مشهور باید حتما با آب میوه خاصش میل شود و این رسم از دیرباز و زمان باستان در کشور ایتالیا وجود داشته است. در ادامه تعدادی از این خوراکی های خوشمزه را به شما معرفی می کنیم.

 

  • پیتزا مارگاریتا: کلا پیتزا هایی که دارای خمیری نازک هستند در نقاط مختلف دنیا نام ایتالیایی را به خود اختصاص داده اند و محبوب ترین آنها پیتزا مارگاریتاست. از مواد اصلی و همیشگی موجود در مارگاریتا باید به پنیر موزارالا و ریحان اشاره کنیم.
  • پاستا کاربونارا: در صنعت غذایی ایتالیا را به عنوان مهد پاستا و ماکارونی می شناسند و بهترین آنها پاستا کاربونارا است. در طبخ این غذا از تخم مرغ و بیکن؛ که گوشت سرخ شده خوک است، استفاده می شود. البته در ایتالیا بیکن با گوشت گاو و گوسفند نیز درست می شود.
  • ریزوتو: ریزوتو که با نام های ریسوتو یا رسوتو هم شناخته می شود جزو غذاهای اصلی ایتالیا به شمار می آید. ماده ی اصلی این غذا برنج و خامه است. ایتالیایی ها در کنار این خوراک خوشمزه، سوپ مخصوصی نیز قرار می دهند که اغلب ماهی دارد تا گوشت قرمز٫ در این سوپ ها بنابر فصل، از مواد گوناگونی استفاده می کنند مثلا در طی بهار و تابستان دیده شده که گاهی به وجود سبزی های مختلف در سوپ بسنده کرده باشند.
  • راویولی: راویولی یکی از قدیمی ترین غذاهای ایتالیایی است و قدمت پخت آن به دوران امپراتوری رومی ها و زمان بازگشت مارکوپولو از چین باز می گردد. این غذا، پاستایی به شکل بالشتک های کوچک است که داخل آن ها را با مواد مختلف پر می کنند.

 

سفر به رم و غذاهای خوشمزه و معروف ایتالیا

 

  • پروشوتو: پروشوتو لایه های نازکی از گوشت است و از چندین قطعه گوشت تشکیل می شود که با دقت فراوان برش خورده اند. اصل این غذا با خوک پخته می شود؛ اما امروزه در ایتالیا پروشوتوهای گاو هم سرو می شوند. این غذا را گاهی با ملون نیز میل می کنند.
  • نیوکی: نیوکی یا نوکی نوعی غذای خمیر مانند است و برای تهیه خمیز آن از آرد سمولینا استفاده می شود. نوکی را در تمام شهر های ایتالیا می توانید پیدا کنید و هر شهر طریقه پخت خود را دارد. از جمله مواد اصلی در این غذا سیب زمینی؛ تخم مرغ؛ پنیر و پودر مخصوص پخت نان است.
  • لازانیا: لازانیا در بین ایرانی ها هم محبوبیت زیادی دارد. در ایتالیا لازانیا را با سه ورقه درست می کنند و این عدد همیشه ثابت است. این غذا انواع گوناگونی دارد؛ اما همیشه لازنیای گوشت محبوبیت بیشتری داشته است. ایتالیایی ها معتقدند که در قدیم تنها از گوجه و پنیر در طبخ این غذا استفاده می شد و به مرور زمان گوشت و دیگر مخلفات به آن راه یافتند.

از دیگر غذاهای خاص ایتالیا که باید حتما آن را در لیست شکمگردی خود قرار دهید باید به استیک فیورنتینا؛ ریبولیتا و اسوبوکو نیز اشاره کنیم.

 

جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی رم

کشور ایتالیا با داشتن تاریخی بسیار طولانی و غنی دارای جاذبه های بسیاری است و تنها یک مقاله برای پرداختن به تمام جاذبه های دیدنی آن کفایت نمی کند. پس در ادامه سعی کرده ایم که تعدای از بهترین و معروف ترین مکان های دیدنی رم را به شما معرفی کنیم.

شهر واتیکان

شاید جالب باشد بدانید که شهر واتیکان با مساحتی کمتر از یک کیلومتر مربع؛به عنوان کوچک ترین ایالت مستقل جهان شناخته می شود. تقریبا تمام محوطه این شهر با دیوار های واتیکان احاطه شده است و درون آن ایالت قصر، باغ های واتیکان، کلیسا و میدان سنت پیتر قرار دارد. این شهر توسط پاپ و رئیس کلیسای کاتولیک اداره می شود و دارای جاذبه های بسیاری برای گردشگران و توریست هاست.

 

جاذبه های گردشگری رم؛ شهر واتیکان

 

پانتئون

پانتئون سالم ترین ساختمان باقی مانده از روم باستان است. این ساختمان بعد از حدود ۲۰۰۰ سال همچنان تا حد زیادی باقی مانده است. پاپ های مختلف در طول تاریخ رفتارهای مختلفی با این ساختمان داشت اند. این ساختمان حتی در سال ۸۰ بعد از میلاد مسیح (ع) بعد از آتش سوزی بازسازی شد.

کاربرد اصلی پانتئون تقریباً‌ نامشخص است، بجز اینکه از آن برای مقاصد مذهبی استفاده می شده است. اما اینکه نوع عبادت مردم در این ساختمان هنوز مشخص نیست، چراکه ساختمان پانتئون با سایر ساختمان های مذهبی مختلف متفاوت است. کف این کلیسا از سنگ مرمر پوشانده شده است و در طول زمان تغییرات کمی در آن صورت گرفته و در حال حاضر شباهت بسیار زیادی به زمان تأسیس خود دارد.

 

راهنمای سفر به رم، ایتالیا

 

کلیسای سنت جان لاتران

این کلیسای کاتولیک در شهر رم به نام فرد سنت جان لاتران است که به سبک باروک طراحی شده است. این کلیسا قدیمی ترین کلیسای جهان است و رتبه پنجم را در بین کلیساهای پاپ به خود تخصیص داده است. این بنا همچنین محل دفن افراد مشهوری مانند لئون سیزدهم، کلمنت دوازدهم و الکساندر سوم است.

 

راهنمای سفر به رم و بازدید از کلیسای سنت جان لاتران

 

آب نمای تروی

تروی نام معروف ترین آب نمای جهان است و هیچوقت اطراف آن خالی از جمعیت نمی شود. این آب نما یکی از مقصد های همیشگی زوج های جوان است و بهترین زمان بازدید از آن در ساعات نهار است که افراد کمتری در حوالی آن حضور دارند. البته در طول این بازدید فراموش نکنید که باید دو سکه به آب بیندازید که یکی از آ‌ن‌ها برای عشق است و دیگری برای بازگشت دوباره به رم. البته بسیاری از مردم برای برآورده شدن آرزوی خودشان درون این حوض این فواره سکه می اندازند.

 

اثار باستانی بجای مانده در رم

 

آمفی تئاتر کلوسئوم

کلوسئوم از مشهورترین جاذبه های گردشگری ایتالیاست و اگر فقط قصد دیدار از یک مکان تاریخی در شهر رم را دارید؛ کلوسئوم بهترین جای ممکن است. عمر این اثر تاریخی به ۲۰۰۰ سال می رسد و بزرگترین آمفی تئاتر امپراتوری رم به شمار می آمده است.

 

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری در سفر به رم پایتخت ایتالیا

 

گالری بورگز

مشهورترین گالری شهر رم؛ گالری بورگز است و می توانید در آن مجموعه ای از نقاشی ها؛ مجسمه ها و آثار باستانی را مشاهده کنید. از جمله مشهورترین آثار موجود در این مکان مجسمه مقدس تایتان، بی حرمتی عشق، دفن رافائل مسیح و آثار پیتر پل روبنس ئ دیگر مشاهیر بزرگ دنیاست.

 

راهنمای سفر و جاذبه های گردشگری رم

 

قلعه سنت آنجلو

این مکان در واقع آرامگاهی برای امپراتور هادریان است و تاریخ آن به قرون اول میلادی باز می گردد. البته این مکان در طول تاریخ مکانی برای اقامت پاپ و افراد او بوده است و بر اساس اطلاعات موجود نوشته های رمز نگاری شده داوینچی از این مکان به دست آمده است.

 

دیدار از مکان های دیدنی و جاذبه های توریستی رم

 

موزه های کاپیتولین

موزه های کاپیتولین، مجموعه ای از سه ساختمان است که طرح آنها را میکل آنژ ریخته و روی تپه کاپیتولین واقع شده اند. تاریخ این موزه ها به سال ۱۴۷۱ میلادی برمی گردد، هنگامی که پاپ سیکستوس چهارم، چند پیکره برنزی به شهر هدیه کرد، مجموعه به تدریج بزرگ و بزرگتر شد و امروزه تعداد زیادی از مجسمه های روم باستان، کتیبه ها و آثار قدیمی دیگر، آثار هنری قرون وسطی و رنسانس و مجموعه ی بزرگی از سکه ها و جواهرات قدیمی را در خود جای داده است.

 

 

جاذبه های گردشگری رم و دیدار از کاپیتولین

 

انجمن پالاتین هیل

رم در زمان‌های گذشته با تمام مکان‌های شگفت‌انگیزی که داشت، نیازمند یک مرکز فرماندهی و انجمن بود که امروزه به نام Palatine Hill شناخته می شود. در این منطقه طبقه اشرافی زندگی می‌کردند و گردشگران با سفر به آمفی‌تئاتر کولوسئوم می‌ توانند به بازدید از این مرکز فرماندهی و بخش‌ های مختلف نیز بپردازند. البته بهتر است در سفر خود به این منطقه، یک راهنما داشته باشید تا توضیحات بیشتری را در اختیارتان قرار دهد.

 

جاذبه های گردشگری رم، ایتالیا

نظرات

رفتن به ایتالیا یکی از آرزوهای همیشگی منه…
امیدوارم یروز بتونم برم ببینم این کشورو