هواپیما فوکر ۱۰۰

هواپیما فوکر ۱۰۰

Fokker

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

فوکر ۱۰۰ هواپیمایی هلندی است که در سال ۱۹۸۸ طرح اصلی آن تایید شد و فرایند ساختش آغاز شد. این هواپیما در ابتدای راه توانست به خوبی جای خود را میان دیگر رقبا باز کند و توسط کشور های استرالیا و کانادا مورد استقبال قرار گرفت. در ادامه با معرفی هواپیما فوکر ۱۰۰ در ناوگان هوایی ایران با ما همراه باشید.

فوکر ۱۰۰

تمامی مسائل مربوط برنامه های تعمیر ونگهداری در این هواپیما به دقت تامین و با جزئیات کامل در نظر گرفته شده است. مسائلی مانند نظارت بر تعمیر و نگهداری، محدودیت های هواپیما، دستورالعمل های ایمنی و گواهینامه های نظارتی. نکته جالب اینکه برای بهبود برنامه های تعمیر ونگهداری این هواپیما بطور مداوم تجربه های خدماتی مورد بررسی قرار گرفته و در برطرف کردن نقص های موجود در این هواپیما مورد استفاده بوده اند.

به واسطه چنین ویژگی هایی، فوکر ۱۰۰ به زودی گواهینامه های EASA، FFA و CAA را از سازمان های بین المللی اخذ کرد. با چنین موفقیت هایی فوکر ۱۰۰ توانست گواهی فعالیت خود را در بیش از ۷۰ کشور دنیا به دست بیاورد.

با چنین برنامه هایی تمامی جوانب لازم برای جلوگیری از فرسودگی و پیر شدن هواپیما مورد نظر بوده است تا بهترین پشتیبانی های لازم انجام شود. برای مثال خوردگی و بازرسی عمومی بدنه در گزارش های MRB به ریز جزئیات تهیه می شود و این گزارش یکی از بخش های جدایی ناپذیر و مهم در برنامه های تعمیر و نگهداری است.

این نکات ایمنی برروی تمام هواپیماهای فوکر در نظر گرفته شده است و باعث می شود که خوردگی و فرسودگی را در بین بسیاری از انواع دیگر هواپیماها بسیار کمتر کند.
معرفی هواپیما فوکر 100 در ناوگان هوایی ایران

با داشتن چنین ویژگی هایی هواپیماهای فوکر در دسته بهترین پرنده های آسمان قرار گرفته اند و دو نوع از این هواپیماها در کشور نیز در حال ارائه خدمات به مسافران است. هواپیمای فوکر ۵۰ و هواپیمای فوکر ۱۰۰ که سال هاست در ناوگان هوایی ایران در حال ارائه خدمات اند.

مشخصات فنی و پروازی هواپیمای فوکر ۱۰۰

همانطور که گفته شد هواپیما فوکر ۱۰۰ دارای دو موتور از نوع توربوفن است که در دو سوی انتهای بدنه هواپیما قرار دارند. در ادامه مشخصات هواپیما فوکر ۱۰۰ را نیز به صورت خلاصه برای شما آورده ایم:

  • فاصله نوک دو بال: ۲۸٫۱ متر
  • طول: ۳۵٫۵ متر
  • ارتفاع: ۸٫۵ متر
  • ظرفیت مسافر: ۱۰۹ نفر
  • بیشینه سرعت: ۸۱۶ کیلومتر بر ساعت
  • محدوده پرواز: ۱۵۵۰ کیلومتر
فوکر ۱۰۰

اطلاعات تخصصی تر و کامل این هواپیما نیز به شرح زیر است:

مدل هواپیما Fokker 100 Fokker 100
Tay 620 Tay 650
ظرفیت کابین خلبان ۲
ظرفیت تعداد مسافران درجه ۱ حداکثر تا ۱۲۲ نفر و درجه ۲ تا ۹۷ نفر ۱۰۷ درجه ۱ حداکثر تا
طول ۳۵٫۵۳ متر (۱۱۶ فوت ۷ اینچ)
طول بال‌ها ۲۸٫۰۸ متر (۹۲ فوت ۲ اینچ)
وزن خالی هواپیما (بدون مسافر و بار) ۲۴۳۷۵ کیلوگرم (۵۳۷۳۸ پوند) ۲۴۵۴۱ کیلوگرم (۵۴۱۰۴ پوند)
بیشینه وزن برخاست ۴۳۰۹۰ کیلوگرم (۹۵۰۰۰ پوند) ۴۵۸۱۰ کیلوگرم (۱۰۰۹۹۰ پوند)
بیشینه وزن بار ۱۱۲۴۲ کیلوگرم (۲۴۷۸۴ پوند) ۱۱۹۹۳ کیلوگرم (۲۶۴۴۰ پوند)
بیشینه سرعت ۸۴۵ کیلومتر بر ساعت (۵۲۵ مایل، ۴۵۶ kn)، ماخ ۰٫۷۷
بیشینه وزن برخاست ۴۹۸۸ فوت (۱۵۲۰ متر) ۵۳۱۹ فوت (۱۶۲۱ متر)
ظرفیت مخزن سوخت ۱۳۳۶۵ L
سقف پرواز ۳۵۰۰۰ فوت (۱۱۰۰۰ متر)
نیروی پیشران (۲x) Rolls-Royce Tay Mk 620-15 (توربوفن) Rolls-Royce Tay Mk 650-15
حد اطمینان موتور ۱۳,۸۵۰ (۶۱٫۶ kN) ۱۵,۱۰۰ (۶۷٫۲ kN)

امنیت هواپیمای فوکر ۱۰۰

بر اساس تجربه و ارائه خدمات مطلوبی که در این کمپانی ارائه می شود، زمان شروع به تعمیر و نگهداری این پرنده از ۶ سال به ۸ سال افزایش یافته است. چنین پیشرفت هایی در کمپانی های هوایی بسیار مهم است چرا که باعث می شود محصول آنها انعطاف بیشتری داشته و هزینه های تولید و نگهداری را به حداقل مقدار خود برساند. بطور کلی می توانیم بگوییم که فوکر ۱۰۰ هواپیمایی است که طراحی پخته و بالغی دارد و یکی از انتخاب های بهینه و مقرون به صرفه برای شرکت های هوایی است.

تصویری از هواپیما فوکر 100 در ناوگان هوایی ایران

فوکر ۱۰۰ در ایران

از زمان آغاز به طراحی و ساخت هواپیماهای فوکر در دنیا چیزی در حدود ۲۸۳ فروند از این هواپیما تولید شد و از سال ۱۹۹۷ نیز تولید آن متوقف شد. درحال حاضر نیز در تمام دنیا تنها ایران و استرالیا از جمله بزرگترین اپراتورهای هواپیماهای فوکر هستند. در ایران شرکت های هواپیمایی ایران ایر، قشم ایر، کیش ایر، نفت ایر و آسمان در آشیانه خود از هواپیماهای فوکر استفاده می کنند.

فوکر 100

در ادامه نیز به بررسی کامل ناوگان هواپیماهای فوکر ۱۰۰ در کشور خواهیم پرداخت.

ناوگان هوایی فوکر ۱۰۰ ایران ایر

شرکت هواپیمایی ایران ایر یکی از شرکت های بزرگ و موفق در کشور است که در ناوگان هوایی خود به استفاده از هواپیماهای فوکر ۱۰۰ می پردازد. در بین تمام فوکرهایی که در ناوگان هوایی ایران ایر وجود دارد، درحال حاضر همگی آنها زمینگیر شده و فقط یک فروند از آنها قابلیت عملیاتی دارد.

شرکت هواپیمایی آسمان نیز به عنوان یکی دیگر از اپراتورهای این هواپیما است، اما باید گفت که تمامی آنها درحال حاضر فاقد توانایی عملیاتی بوده و همگی زمین گیر هستند. تقریبا می توان چنین بیان کرد که دیگر هیچ یک از هواپیماهای فوکر ۱۰۰ که در کشور وجود دارند قابلیت عملیاتی نداشته و همگی زمینگیر اند.

عکس هواپیما فوکر ۱۰۰ + داخل کابین فوکر ۱۰۰

برای اینکه در سفرهای هوایی خود تصور بهتری از هواپیمای فوکر ۱۰۰ داشته باشید، در ادامه تعدادی از تصاویر هواپیما فوکر ۱۰۰ را نیز برای شما آورده ایم:

نظرات

سلام. جایی خونده بودم که شرکت فوکر و بوئینگ یکی هستن. درسته این موضوع؟

    سلام آرش!
    متاسفانه شما کمی اشتباه گرفتید. شرکت مک دانل هست که بعد از چندین سال فعالیت به ادغام با شرکت بوئینگ پرداخت و جزئی از دارایی های شرکت بوئینگ شد. ممنون از اینکه سایت سامتیک را برای مطالعه و خریدبلیط هواپیما انتخاب کردی.