10 جاذبه های تاریخی هند

۱۰ مورد از بهترین مکان های دیدنی هند

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

هند سرزمین پرجنب و جوش تضادها، کشور ۷۲ ملت و بهترین نمونه از ترکیب سنت و مدرنیته است. هند هفتمین کشور بزرگ دنیاست و به لحاظ جمعیت دومین کشور جهان است که بیشترین جمعیت ممکن را در خود جای داده. کشوری با تاریخی بسیار -دور و دراز و پر از آثار تاریخی و بناهای باستانی جذاب، که هرساله گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب می کند. در ادامه ۱۰ مورد از بهترین مکان های دیدنی هند را معرفی خواهیم کرد.

 

هندوستان – سرزمینی سرشار از مکان های دیدنی

هند یکی از بزرگترین و عجیب ترین کشور های جهان است وبا جمعیتی بالغ بر یک میلیارد نفر، با داشتن مکان های دیدنی و جاذبه های تاریخی، طبیعی و گردشگری پاسخگوی هر نوع سلیقه ای است. سفر به هند در عین جذابیت، می توانید کمی هم طاقت فرسا باشد، چرا که به قدری جاذبه و مکان دیدنی دارد، که برای بازدید از تمامشان نیازمند سفری چند ماهه هستید!

 

جاذبه های تاریخی هند

 

هند کشور معابد باستانی، آداب و رسوم خاص، ادیان مختلف و رقص های شاد می باشد و به قدری فرهنگ های مختلف در آن وجود دارد، که بیش از ۲۰۰ زبان مختلف را در آن پیدا می کنید. می توان هند و چین را به لحاظ دارا بودن آثار تاریخی؛ در رقابت تنگاتنگی دانست. چرا که هر دو کشور چین و هند به قدری آثار تاریخی و گردشگری زیبایی دارند که هرگز سفرتان به این کشور ها تکراری نمی شود. حال که صحبتش هم شد، بدنیست کمی هم در مورد راهنمای سفر به چین، کشوری ۷ هزار ساله! مطالعه کنید. برویم به سرغ جاذبه های دیدنی هند!

 

۱-تاج محل، افسانه عشقی کهن!

بی شک از شناخته شده ترین معابد دنیا تاج محل در آگرا است. تاج محل را همچنین باید مشهورترین نمونه از عشق بدانیم. این بنا توسط امپراتور شاه جهان برای همسرش ممتاز مهال ساخته شد و نشانه علاقه و عشق به همسرش بود. پس از مرگ ممتاز مهال در سال ۱۳۶۱ میلادی ساخت این بنا آغاز شد و ۲۰ هزار کارگر در مدتی ۲۲ ساله این بنا را به پایان رساندند.

 

تاج محل، افسانه عشقی کهن!

 

جنس بنای تاج محل بیشتر از مرمر سفید بوده و با منبت کاری هایی خاص همراه شده؛ همچنین انواع سنگ های قدیمی و قیمتی نیز در بنا به کار رفته است. سنگ هایی مانند یشم، لاجورد، الماس و مرواید که زیباترین نما را برای این بنا به ارمغان آورده. بنای ساختمان ترکیبی از هنر و معماری هند با طراحی های اسلامی است و گنبد هایی پیاز شکل را گوشه و کنار خود دارد. جاذبه های خاص بنای تاج محل بسیار زیبا و دیدنی است و هرگز از خرید بلیط هواپیما تهران به هند برای بازدید از این مکان منحصر به فرد؛ پشیمان نخواهید شد.

 

۲-شهر مقدس بنارس، شهری در حاشیه رود گنگ

از مهمترین مراکز مقدس هندی های شهر مقدس بنارس است، شهری در حاشیه رود گنگ که حتما تصویری از آن را دیده اید. این شهر قدیمی از زمان احداثش تا به امروز محل زندگی و سکونت بوده و همیشه زندگی در آن جریان دارد. قدمت شهر به قرن هشتم میلادی بازمیگردد و اعمال دینی بسیاری در کنار آن صورت می گیرد.

 

شهر مقدس بنارس، شهری در حاشیه رود گنگ

 

از معروف ترین بناهایی که در نزدیکی این شهر مذهبی قرار دارد باید به معبد ویشوال کاشی اشاره کنیم که با معابد هفت گانه اش واقعا دیدنی است. بطورکلی رودخانه گنگ از مکان های مذهبی کشور هند بوده و بین مردم کشور هندوستان از اهمیت والایی برخوردار است. نمازگزاران هند برای اعمال مذهبی خود در این رودخانه استحمام می کنند و در مکان هایی که قات نام دارد به اعمال مذهبی مشغول اند. شهر بنارش بالغ بر ۱۰۰ قات دارد که معروف ترینشان قات دسشومه نام دارد و از مهمترین قات های هند اند.

 

۳-هارماندیر صاحب، معبد طلایی هند

یکی دیگر از آثار باستانی معروف هند که حتما تصویری از آن هم دیده اید، معبد هارماندیر صاحب یا معبد طلایی امریتسار است. این بنا در سال ۱۵۷۷ پیش از میلاد توسط رام داس بنا شده و از مهمترین مراکز تاریخی و فرهنگی و مذهبی هند به شمار می آید. هارماندیر صاحب در سال ۱۶۰۴ به روی عموم گشوده شد از آن روزگار تابحال به نام معبد طلایی شاخته می شود.

 

هارماندیر صاحب، معبد طلایی هند

 

معبد طلایی از مقدس ترین بناها در بین فرهنگ “سیک ها” است و سبکی اسلامی-هندی دارد. بخش های مرمری بنا با منبت کاری هایی زیبا همراه شده و از انواع جواهرات و سنگ های خاص در تزئین آن به کار رفته است. طرح گنبد طلایی بنا تصویری در گل نیلوفر آبی را به تصویر می کشد که در فرهنگ سیک های هند، نمادی از پاکی است. اگر به دنبال اطلاعات بیشتری در مورد هند هستید پیشنهاد می کنیم زمانی هم برای مطالعه راهنمای سفر به هند؛ کشور ۷۲ ملت بگذارید.

 

۴-شهر طلایی جیسلمر، شهری در بیابان های تار

جیسلمر در منطقه ای بیابانی قرار دارد و به خاطر شن های زرد رنگ اطرافش که در درخشش نور خورشید به رنگ طلایی در می آیند، به شهر طلایی معروف شده است. در گذشته این بنا کاربردی استراتژیک و نظامی داشته و قلمرویی مرزی بوده است. این پایگاه مرزی امروزه با دروازه های باشکوه و قلعه طلایی اش میزبان گردشگران و توریست های بسیاری شده و تاریخ بنای قلعه طلایی اش ریشه در قرن ۱۲ پیش از میلاد دارد.

 

شهر طلایی جیسلمر، شهری در بیابان های تار

 

در این منطقه ۹۹ سنگر و دژ مختلف جود دارد و در مسیر میدان اصلی بنا هستند. در مرکز این شهر در نهایت به قصر هفت طبقه مهاراجه می رسید که ساخت آن در سال ۱۵۰۰ قبل از میلاد آغاز شد و تا قرن ۱۹ به طول انجامید.

 

۵-قلعه سرخ، بناهایی با شن های قرمز رنگ

این بنا نیز به دستور شاه جهان در سال ۱۶۴۸ ساخته شد و بخاطر رنگ شن های بکار رفته در آن؛ که قرمز رنگ اند، به شهرت رسیده است. البته خود بنا نیز دارای معماری خاصی بوده و مساحتی دو کیلومتر مربعی دارد. در اطراف آن یک خندق بزرگ نیز وجود دارد و از جالب ترین قسمت های اثر دو دروازه بزرگ لاهور و دروازه دهلی است که در گذشته برای مرسم های تشریفاتی مورد استفاده قرار می گرفت.

 

قلعه سرخ هند از آثار دیدنی و تاریخی هندوستان

 

از دیدنی ترین قسمت های قلعه های سرخ بازار سرپوشیده چات چوک می باشد؛ که بنایی مربوط به قرن ۱۷ پیش از میلاد است. این بازار هنوز هم فعالست دارد و در آن می توانید انواع ابریشم، مواد غذایی و جواهر را پیدا کنید. اگر به بازدید از قلعه سرخ رفتید حتما از سالن مرمر سفید هم دیدن کنید.

 

۶-دورازه هند، بنایی مشرف به دریایی عرب

دروازه هند در شهر بمبئی قرار دارد و به مناسبت ورود شاه جرج پنجم و همسرش ملکه مری در قرن ۱۹ ساخته شده و گفته می شود که تا سال ۱۹۲۴ بلندترین ساختمان شهر بوده است. بنای دروازه هند تماما از جنس بازالت زرد و بتن بوده و معماری به کار رفته در آن نیز طرحی هندی-ساراسناکی دارد که با سبک طراحی خاص خود نیز در دنیا معروف است.

 

دورازه هند، بنایی مشرف به دریایی عرب در آثار دیدنی هند

 

مسجد مکه، یکی از بزرگترین مساجد جهان

مسجد مکه در شهر حیدر آباد قرار دارد و از بزرگترین مسجد های جهان و همچنین یکی از قدیمی ترین بناهای هند است. ساخت این بنا در سال ۱۶۱۴ توسط محمد علی قطب شاه آغاز شد و مدت ۸۰ سال به طول انجامید. ظرفیت این مسجد در حدود ۱۰ هزار نفر بوده و ۱۵ قوس و ستون عظیم از گرانیت سیاه در آن قرار دارد.

 

مسجد مکه، یکی از بزرگترین مساجد جهان در هند

 

گفته می شود سنگ های این بنا را با ۱۴۰۰ گاو تا محل ساخت بنا آورده اند و آجرهای بالای دروازه ورودی نیز از خود مکه آورده شده اند؛ و علت نامگذاری بنا هم وجود همین سنگ هاست. از جالب ترین ویژگی های بنا دروازه ورودی، میدان بزرگ، حوض آب بزرگ و نوشته های قرآنی بالای قوس هاست. همچنین مقداری از موهای حضرت محمد (ص) نیز در این مسجد نگهداری می شود!

 

قلعه عامر در شهر جیپور

قلعه عامر شهری مجلل در شهر جیپور هند و کاخی مجلل است که در سال ۱۵۹۲ توسط مهاراجه من سینگ اول ساخته شد و تا سال های سال پایتخت جیچور بود. کاخ برروی کی کوه قرار دارد و از دیدنی ترین قسمت هایش “جالب چوک” است که اولین میدان با فیل های حکاکی شده و معبد شیلا دوی؛ یا الهه جنگ؛ در آن قرار دارد.

 

قلعه عامر در شهر جیپور از جاذبه های دیدنی هند

 

تالار عمومی این اثر زیبا با میمون های تزئین شده و در تالار لذت آن می توانید باغچه هایی پر از گل و کانال های آب رسانی را مشاهده کنید. معبد پیروزی نیز از دیگر بخش های دیدنی قلعه عامر است و چشم انداز زیبایی دارد. در بالای قلعه عامر می توانید بزرگترین توپ چرخ دار جهان را مشاهده کنید.

 

غار های الوارا، معروف ترین معبد بودایی هند

اگر از شهر بمبئی به سمت غرب حرکت کنید، به غارهای الوارا معروف می رسید که در قرن های ۵ تا ۱۰ پیش از میلاد، توسط راهب های بودایی جین و هندو ساخته شده اند. این مجموعه ۳۴ صومعه ای ترکیبی از عبادتگاه های و معابد حکاکی شده مختلف است و در فهرست آثار جهانی یونسکو قرار دارد.

 

غار های الوارا، معروف ترین معبد بودایی در هند

 

۱۲ مجسمه بودایی، ۱۷ مجسمه هندویی و ۵ مجسمه مربوط به مذهب جین در این عبادتگاه وجود دارد و نشانه هایی از بردباری در مذاهب هندی اند.

 

قلعه مهرانگار در شهر قدیمی جادهاپور

قلعه مهرانگار در نزدیکی شهر قدیمی جادهاپور قرار دارد و از بزرگترین قلعه ها و استحکامات کشور هند است. این بنا در قرن ۱۵ و برای محافظت از شهر آبی یا Blue City ساخته شد و به دلیل نزدیکی به دریاچه معروفش به نام شهر آبی سناخته می شود. قلعه مهرانگار در بالای یک تپه قرار دارد و شاهکاری مستحکم در هند است که با هفت دروازه باشکوه و معروف همراه شده. از جاذبه های این اثر بازدید از حیاط ها و کاخ  و موزه های خاص بناست که همگی از اموال مهارجه بوده اند.

 

قلعه مهرانگار در شهر قدیمی جادهاپور در هند

 

هند کشور بسیار زیبایی است و جاذبه های دیدنی بسیار زیادی دارد. در این مقاله سعی کردیم تعدادی از آثار تاریخی و مکان های باستانی آن را معرفی کرده و در اختیار شما بگذاریم.

نظرات

هند خیلی کشور عجیبیه
عجیب ترین قسمتمش به نظرم اینهمه خداییه که دارن، هر چیزی که بگی رو می پرستن اینا
ولی بعد از چین یکی از قشنگ ترین معبد های بودایی رو هم دارن
مرسی از مقاله خوبتون

    سلام کاربر عزیز
    صحبت های شما کاملا درسته و هند مهد عجایب دنیاست و به اسم کشور ۷۲ ملت هم شناخته میشه. جاذبه های هند بسیار زیادند و در صورت تمایل پیشنهاد می کنیم سری هم به مقاله راهنمای سفر به هند، کشور ۷۲ ملت بزنید.