معروفترین غذاهای گیلان

معروف‌ترین غذاهای محلی گیلان را بشناسید!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

استان گیلان با توجه به آب و هوای عالی که دارد ؛  هرساله مسافران زیادی وارد این استان می شوند. این استان از شمال به دریای کاسپین و کشور آذربایجان و غرب به شهر اردبیل و جنوب به شهر استان زنجان و قزوین واز شرق به شهر استان مازندران متصل می شود.

شهرهای مهم این استان می توان از نظر گردشگری شهر رشت،  لاهیجان، آستارا، تالش، لنگرود، رودسر، بندر آستارا، صومعه سرا و ماسال اشاره کرد. و برای تعطیلاتی که در پیش رو دارید می توانید به یکی از این شهرهای استان گیلان سفر کنید. اگر ماشین ندارید پیشنهاد میکنم یک بلیط هواپیمای تهران رشت را خریداری کنید و از رشت به بقیه شهرهای استان گیلان سفر کنید.

این استان زیبا مردمان بسیار خونگرم و مهمان نوازی دارد اما خب همه جای دنیای خوب و بد دارد. هرکدام از شهرهای استان گیلان زیبای خاص، آداب و رسوم خودشان را دارد. گیلان علاوه بر آداب و رسوم متفاوت دارای تنوع غذایی بسیاری است. غذای های استان گیلان متناسب برای هر ذائقه است. تنوع غذایی با رنگ و طعم های متفاوتی که دارد هر کسی ترغیب به خورد این غذا ها می کند.

درکل هر استانی یکسری غذاهای مختص به خودش را دارد و بعنوان شناسنامه آن شهر شناخته خواهد شد. گیلان هم با غذاهای رنگارنگش شناسنامه پری برای خودش ثبت کرده است.

اگر دوست دارید از همین حالا تصمیم بگیرید که کدام غذا را برای سفر به استان گیلان امتحان کنید با ما همراه باشید و ادامه مقاله را بخوانید.

۱- باقالا قاتق یکی از خوشمزه ترین غذاهای شمال ایران

باقالاقاتق معروف ترین غذای گیلان

اگر می خواهید خاطره بیادماندنی با غذاها گیلان بسازید به شما پیشنهاد می کنم اولین غذای که امتحان کنید باقالا قاتق باشد. البته بستگی دارد چه کسی این غذای خوشمزه را در چه ظرفی طبخ کند. اگر در خانه ای مهمان هستید، درخواست کنید مادر باتجربه خانواده این غذا را در یک ظرفی به نام گمج پخت کند و گرنه آن طمع عالی را نخواهید چیشد. اما می خواهید در رستوران این غذا را میل کنید حتما به رستوران های قدیمی شهر بروید تا آشپزهای تازه کار باقالاقاتق بد برای شما سرو نکند.

۲- معروف ترین غذای گیلان خورشت فسنجون

خورشت فسنجون غذای مجلسی گیلان

این غذای محبوب یک طعم بسیار عالی دارد اما در دو مدل  ترش و شیرین طبخ می شود. این غذای عالی ترکیبی از رب انار، گردو ساییده شده و  گوشت مرغ یا اردک استفاده می شود. این یک مدل از غذاهای مجلسی به حساب می آید  و در مراسم های مختلف از این مدل غذا برای مهمان سرو می کند. صد البته یک غذای شیک و مجلسی و گرون است. این یک غذای است که حتما شما باید امتحان کنید وگرنه هیچ کجای دنیا نمی توانید طعم خوب این غذا را بچیشید چون این غذا فقط در آب و هوای شمال باید میل کرد.

ترش و تره؛ غذای با سبزیجات محلی

ترش و تره محبوب ترین غذای گیلان

اولین چیزی که هرکسی را جذب می کند ترکیب رنگی ترش و تره است و سپس طعم سبزیجات تازه محلی  غذا است. این غذا باید با سبزیجات تازه پخته شود وگرنه آن طعم عالی را نخواهد داشت.  ترکیب این غذای عالی سبزیجات محلی و تخم مرغ است.

اناربیج غذای مخصوص یلدا

مردم گیلان متناسب با هر مراسم در سال یک غذای مخصوص درست می کنند. اناربیج یک غذای  بسیار خوشمزه است که مردم مختلف شهر گیلان در شب یلدا  پخت می‌کنند. شاید این سوال پیش بیاد چرا این غذا در شب یلدا سرو می شود؟  دلیلش داشتن انار  در این خورشت خوشمزه است. ترکیب عالی این غذا با دانه انار، سبزی قورمه، گوشت جرخ کرده و ادویجات مخصوص به خود می تواند طعم بسیار عالی داشته باشد. این شب یکی از طولانی ترین شبها در طول  است و لذت خوردن این غذا در کنار عزیزان می تواند چندین برابر شود.

کال کباب ؛ طعم بیاد ماندنی

کال کباب طعم بیادماندنی غذای گیلان

این غذا علاوه براسمی  که دارد هیچ خبری از کباب نیست. طعم این غذا مانند دیگر غذاهای گیلانی طعمی ترش دارد و برای تهیه آن از دانه های انار استفاده می کنند. تمام غذاهای گیلانی اگر با سبزیجات محلی پخته نشود طعم و بوی عالی نخواهد داشت. این غذا ترکیبی از بادمجا، گردو، انار و چوچاق است.  چوچاق، سبزی معطر مخصوص شمال است  و در دره و طبیعت پیدا می گردد. پخت این غذای لذیذ شبیه میرزا قاسمی است.

شامی غذای مخصوص گیلانی ها

شامی معروف ترین غذای گیلان

اصالت شامی به شهر رودبار برمی گردد. هرکسی این غذا را یکبار امتحان کند؛ طعم آن غذا را هیچ وقت فراموش نخواهد کرد. شامی یک غذای لذیذ و خوشمزه البته خیلی سنگین به حساب می آید. شامی محبوب ترین غذا در بین گیلانی ها است و فقط نمی توانید فقط در حد سیر شدن از آن بخورید.  البته این مهم است که چه کسی این غذا را درست می کند؟ یک شخص باتجربه یا کم تجربه مسئولیت پخت این غذا را به عهده می گیرد. گیلان شهر با تنوع غذا و رنگ است که می توانید سفر بسیار شادی را در آنجا بگذرانید.

کباب ترش طعم متفاوت کباب

کباب ترش؛ محبوب ترین غذای گیلانی ها به حساب می آید و طبخ آن بسیار سخت نیست اما اگر تا به حال این غذا را درست نکرده‌اید پیشنهاد می کنم در کنار فرد حرفه ای این غذا را تهیه کنید.  اگر از طبخ این غذا غفلت کنید؛ کبابی که خام، نیمه پخت  یا سوخته خواهید داشت. برای پختن این غذای لذیذ از گوشت گوسفند یا گوساله  و برای طعم دار کردن کباب از آب انار حتما  استفاده کنید. پیشنهاد ما برای خوردن این غذا با کته ( برنج)  و سالاد خوشمزه است. طعم بیاد ماندنی را تجربه خواهید کرد.

و در انتها انتخاب عالی در غذا

اقشار مردم بخاطر آب و هوای عالی گیلان و همچنین جاذبه های دیدنی که دارند، علاقمند هستند که سفربه شهرهای مختلف این استان  را بروند. همچنین استان گیلان به  غذاهای خوشمزه‌ای که دارد بسیار معروف شده است.  این غذاهای لذیذ به دلیل طعم و رنگ بوی که دارند بسیار محبوب هستند. البته یکی دیگر از دلایل خوشمزه بودن این غذاها به مواد تازه ای که دارند، می باشد. سفر به گیلان انرژی مضاعف را برای ادامه کار در سال به شما خواهد داد. برای آشنایی بیشتر با شهر گیلان پیشنهاد می کنم مقاله “راهنمای سفر به گیلان” را حتما مطالعه کنید.

نظرات

شامی کباب در کدام شهر شمال بهتر سرو می شود؟

    همه ی شهرهای گیلان عالی هستند، اما معروفترین غذاها شهر رشت و رودبار هست