راهنمای سفر به گیلان، سرسبزترین استان ایران

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

استان گیلان، سرسبزترین و زیباترین استان های شمالی کشور، شهر رقص و آواز های معروف گیلکی و شهر معروف ترین چای و برنج کشور است. گیلان در نزدیکی دریای خزر و همسایه رشته کوه های البرز است و جلگه ای سرسبز با بافتی جنگلی و کوهستانی می باشد و به لحاظ پوشش گیاهی بسیار غنی و خاص است. در مقاله راهنمای سفر به گیلان، سرسبزترین استان ایران با ما همراه باشید تا تمام چیزهایی که در مورد آن نمی دانستید را به شما معرفی کنیم.

 

گیلان، شهر چای ایران

استان گیلان مساحتی در حدود ۱۴ هزار متر مربع دارد و مرکز آن شهر رشت است. همچنین شهرهای بندر انزلی، ماسال، آستارا، لاهیجان، فومن و … اند و از طریق مرز آستارا دارای مرز بین المللی آبی است. استان گیلان و شهر رشت نیز مانند دیگر شهر های ایران دارای گذشته ای تاریخی و دور اند. استان گیلان و شهر رشت نیز گذشته ای مربوط به دوره ساسانیان دارند.

گیلان دارای جاذبه های بسیاری است، جاذبه های طبیعی همچون دریا، جنگل، رود، دریاچه و کوهستان، تا جاذبه های فرهنگی و تاریخی بسیاری که در دل خود نهفته دارد. گیلان همیشه فصل های سال شلوغ است و پر از تردد، دیگر خودتان حساب فصل های مانند تابستان و بهار را کنید!

 

جاذبه های دیدنی استان گیلان

 

این استان، از شمال به دریای کاسپین و کشور آذربایجان، که از طریق آستارا با آن دارای مرز بین‌ المللی است، از غرب به استان اردبیل، از جنوب به استان زنجان و قزوین و از شرق به استان مازندران محدود می‌ شود. پس راه های دسترسی به زیبایی های گیلان بسیار زیاد و این تنها مسیر های زمینی است. خوشبختانه امکان سفر هوایی هم برای شما وجود دارد و می توانید با خرید بلیط هواپیما تهران به رشت خود را در کوتاه ترین زمان ممکن به گیلان برسانید.

وضعیت آب و هوای گیلان، دنیای سرسبز جنگل های بکر ایران

استان گیلان دارای آب و هوایی هیرکانی است، که به آب و هوایی بسیار مرطوب و پر بارش گفته می شود. جریانات جوی غالب شمالی-جنوبی، بر فراز دریا مرطوب مرطوب می شوند و ابرهای تشکیل شده، بخاطر کوه های البرز مجبور به بالا رفتن شدید اند و نتیجتا در همه سال به فراوانی بر جلگه و کوهپایه شمال غربی رشته کوه می‌بارند.

 

راهنمای سفر به استان گیلان و جاذبه های دیدنی آن

 

استان گیلان از پر بارش ترین استان های کشور است و رطوبت هوای بسیار بالایی دارد، همین موضوع باعث می شود تا در اواسط تابستان آب و هوایی گرم و شرجی در این منطقه به وجود بیاید.

 

بهترین زمان سفر به گیلان

حتما شما هم قبل از سفر به آب و هوای شهر مقصد و فصلی که در آن هستید، توجه دارید. خوشبختانه گیلان یکی از استان هایی است که همیشه خدا مسافر پذیر است و شلوغ! اما از آنجا که تابستان های گیلان خیلی شرجی است و زمستان و پاییز اش هم پر بارش، پس باید بهترین فصل سفر به گیلان را فصل بهار به شما معرفی کنیم.

 

بهترین زمان سفر به گیلان چه فصلی است؟

 

اگر هم عاشق زیبایی های پاییز و باران هستید، گیلان در پاییز بهشت رویایی شماست! فصل برگریزان و جنگل هایی رنگارنگ، آب و هوایی مرطوب و بارش هایی ناگهانی که غافل گیرتان می کند و لذت سفرتان چندین برابر می شود. کلا شمال کشور دارای جاذبه های بسیاری است و بی دلیل نیست که اینهمه مخاطب و طرفدار دارد. در این منطقه، زیباترین جاده های شمال ایران شما را تا رسیدن به مقصد همراهی می کند و نیمی از خاطرات سفرتان در جاده های زیبایش رقم می خورد.

 

جاذبه های توریستی و گردشگری استان گیلان

بارندگی و رطوبت زیاد همیشه عامل موثری در سرسبزی و به وجود آمدن محیط های بکر طبیعی است، که استان گیلان و تمام شهر ها و شهرستان هایش از این نعمت برخوردار اند. پس دیگر نیازی نیست در مورد جاذبه های طبیعی و مکان های بکر آن زیاد صحبت کنیم. استان گیلان همچنین آثار تاریخی دیدنی بسیاری هم دارد، اما همیشه جاذبه های طبیعی اش در برابر مکان های تاریخی اش محبوبیت بیشتری دارند. در ادامه تعدادی از معروف ترین مکان های دیدنی گیلان برای شما آورده ایم.

 

قلعه رودخان، سفری به دل تاریخ و طبیعت!

قلعه رودخان یک بنای بسیار باشکوه در ۲۰ کیلومتر شهر فومن است. تاریخ این قلعه به دوره سلجوقیان باز می گردد و در مناطق مرتفع شهر فومن بنا شده است. یکی از ویژگی های خوبی که قلعه رودخان دارد وجود جاذبه های طبیعی اطرافش است که به شما فرصت می دهد تا هم از جاذبه های تاریخی اش دیدن کنید و هم سفری به دل طبیعت داشته باشید.

 

قلعه رودخان، سفری به دل تاریخ و طبیعت!

 

قلعه رودخان نمونه ای بسیار اثرگذار از قلعه ای کوهستانی در کشور است که در فضایی جنگلی، محیطی بسیار زیبا را به نمایش می کشد.

 

تله کابین حیران

مجموعه توریستی حیران در دامنه کوه ها جیران و مرزهای مشترک استان اردبیل و جمهوری اذربایجان است، که در بخش های شمالی اش به جنگل های زیبای فندقلو منتهی می شود. پس تمام زیبایی های شمال کشور را باهم در این منطقه یکجا دارید! از چشم اندازهای زیبای این مجموعه توریستی می‌ توان به قلعه شیندان که از آثار مهم تاریخی زمان ساسانیان است اشاره کرد که اکنون در اراضی کشور آذربایجان قرار گرفته و در طول مسیر حرکت تله کابین و همچنین ایستگاه های بالایی به راحتی قابل مشاهده است.

 

تله کابین حیران، زیباترین جاذبه توریستی گیلان

 

ییلاقات ماسال، منطقه ای بکر و طبیعی

روستا های ماسال همیشه از معروف ترین مکان های دیدنی شمال کشور اند. ییلاقات ماسال نیز از جمله جاهای دیدنی است که در فصل های بهار و تابستان بسیار دیدنی اند و محیطی بر فراز ابرهای آسمان اند. جاذبه‌ های طبیعی ماسال فراتر از آن است که امکان معرفی آن در چند خط وجود داشته باشد، اما توصیه می کنیم که در سفر خود به گیلان حتما از زیبایی هایش دیدن کنید.

 

ییلاقات ماسال، منطقه ای بکر و طبیعی

 

خوشبختانه برای اقامت در این منطقه مکان هایی هم در نظر گرفته شده است و می توانید در ییلاق اولسبلنگاه، در هتل ها و کلبه های کوچک چوبی موجود استراحت کنید.

 

روستای پلکانی ماسوله

این نام هم به اندازه کافی معروف است و هم حتما تصویری از آن دیده اید. روستای پلکانی ماسوله نیز در شهرستان فومن قرار دارد. از آنجا که روستای ماسوله فاصله چندانی با قلعه رودخان ندارد، می توانید با یک تیر دو نشان بزنید! البته پیشنهاد می کنمی برای آنکه خاطراتی تکرار نشدنی در سفر خود داشته باشید، حتما در روزهایی جداگانه از این دو جاذبه زیبای گیلان دیدن کنید.

 

روستای پلکانی ماسوله در استان گیلان

 

پارک جنگلی گیسوم، دریا و جنگل در آغوش هم

پارک جنگلی و ساحل گیسوم یکی دیگر از جاذبه های بسیار دیدنی استان گیلان اند. می توانید سفرتان را از جنگل زیبای گیسوم اغاز کنید و در نهایت به میهمانی ساحل زیبای گیسوم بروید و از زیبایی هایش لذت ببرید. در تعطیلات تابستانی و نوروزی این منطقه بسیار شلوغ است و پر از مسافر. پس اگر قصد لذت بردن از مناظر طبیعی آن را دارید بهتر است در فصل های بهار و تابستان به اینجا نروید.

 

پارک جنگلی و ساحل گیسوم، مکان های طبیعی و دیدنی استان گیلان

 

موزه میراث روستایی گیلان

روستا ها همیشه تصویری غنی از زندگی سنتی و بدور از هیاهوی شهر اند، مکان هایی که سرچشمه آرامش اند. موزه میراث روستایی گیلان تنها تجربه ملی در زمینه صیانت از فرهنگ و معماری روستایی با مفهوم موزه فضای باز در ایران است. این موزه که در نوع خود در خاورمیانه و آسیای مرکزی منحصر به فرد است، بهترین محیط برای دیدار از معماری، آداب و رسوم و صنایع دستی گیلان است.

 

موزه میراث روستایی گیلان، اثری جهانی

 

پارک ملی بوجاق

تالاب بوجاق در منطقه ای بسیار دیدنی قرار گرفته است، در محل تلاقی سفید رو با دریای خزر، و محیطی امن برای دویست پرنده مختلف در کشور است. هر ساله پرندگان بسیاری از نقاط مختلف دنیا برای زندگی در این تالاب کوچ کرده و تالاب بوجاق را برای زندگی انتخاب می کنند.

 

 

تالاب بوجاق علاوه بر میزبانی گونه‌ های مختلف پرنده، زیستگاه بیش از پنجاه گونه ماهی و آبزیان بومی و مهاجر است و از معدود زیستگاه‌ های فک خزری؛ تنها پستاندار دریای خزر است. یکی از دلایل زیبایی پارک ملی بوجاق قرار گرفتن آن در حاشیه دریای خزر و عبور رودخانه سفیدرو از میان اش است، که منظره ای بسیار دیدنی را به وجود می آورد. پارک ملی بوجاق در نزدیکی اسکله چوبی و ساحل کیاشهر قرار دارد.

 

سیاهکل و دیلمان

منطقه سیاهکل، دیلمان و ییلاقات اطراف آن از جاذبه های بکر و بسیار دیدنی استان گیلان اند. آبشار های زیبای سیاهکل از معروف ترین آبشار های دیدنی کشور اند و زیبایی‌ های طبیعی و جذابیت‌ های گردشگری اش چشم و دل هر علاقمند به طبیعت را به خود خیره می کند.

 

تصویری از مناطق زیبای سیاهکل و دیلمان

 

راه دسترسی شما به این منطقه در مسیر سیاهکل به سوی دیلمان است و در ۴۵ کیلومتری این مسیر قرار دارد. در این مسیر آبشار های زیبایی همچون لونک و چشمه آب معدنی لاریخانی محل مناسبی برای استراحت است. ییلاقات دیلمان که در ارتفاع بیش از دو هزار متری قرار گرفته اند دارای پوشش گیاهی متفاوتی نسبت به جنگل‌ های سیاهکل هستند که این تنوع خود بر زیبایی منطقه افزوده است.

 

شیطان کوه

یکی از معروف ترین مکان های دیدنی استان گیلان، منطقه شیطان کوه و دریاچه و جنگل های زیبایش است. برای دیدن زیبایی های شیطان کوه دسترسی تله کابین نیز وجود دارد که بر فراز جنگل های این منطقه قرار دارد و محیطی دیدنی به وجود آورده است. شیطان کوه را به بام لاهیجان نیز می شناسند و البته نامگذاری اش هیچ ربطی به خباثت و شیطانی بودن ندارد.

 

جاذبه های طبیعی استان گیلان و تصویری از شیطان کوه

 

البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که استان گیلان در هر محله اش جاذبه ای برای غافل گیری شما دارد و در این مقاله سعی کردیم تعدادی از معروف ترین و زیباترین جاذبه هایش را به شما معرفی کنیم. از دیگر مکان های دیدنی استان گیلان می توانیم به جواهردشت، آبشار ویسادار، پارک جنگلی سراوان رشت، آبشار زیبای لونک، طبیعت زیبای تالش و سوباتان، ارتفاعات دیلمان، آبشار لاتون، دریاچه سقالکسار و شهرهای توریستی رامسر اشاره کنیم.

 

هتل های معروف گیلان، ترکیبی از فضاهای سنتی و مدرن در کنار هم

اگر برای اقامت در گیلان به دنبال بهترین مکان های موجود می گردید، در این بخش به معرفی تعدادی از بهتین و معروف ترین هتل های استان گیلان پرداخته ایم. خوشبختانه در سایت سامتیک به غیر از خرید بلیط هواپیما و قطار، می توانید برای رزرو هتل داخلی نیز اقدام کنید.

معروف ترین هتل های استان گیلان، هتل بزرگ گیلان یا هتل کادوس است که در سال ۱۳۶۲ در شهر رشت افتتاح شده و ۴ طبقه است. هتل اسپیناس آستارا و هتل الماس بندر انزلی نیز از دیگر هتل های معروف استان گیلان اند که می توانید برای اقامت و تجربه سفری دلپذیر در آنها اقامت کنید.

نظرات

با اینکه همه شهرای شمال قشنگن، ولی خداییش گیلان اصلا یه دنیای دیگه اس!!!
وقتی بارون میاد اگه بری تو جنگلاش اصلا دیگه دوسنداری برگردی، همش دوسداری بیشتر بری تو دل جنگل
واقعا جاهای دیدنی و خیلی خیلی قشنگی داره
مرسی از مقاله و عکسای خوبی که گذاشته بودین
فقط ایکاش مسافرا کمتر کثیفش کنن ، واقعا فرهنگ نریختن زباله رو باید به یسریا فهموند! 🙁

    سلام مهدی عزیز
    اینکه مقاله برای شما جالب توجه بوده، باعث خرسندی ماست.
    اگر به گردشگری علاقمندید پیشنهاد می کنیم سری هم به مقاله راهنمای سفر به گیلان بزنید.