جاذبه های گردشگری شمال ایران

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

هروقت حرف از سفر می شود، به خصوص اگر در تعطیلات نوروزی یا تابستانی باشیم، اولین انتخابی که به ذهن خیلی ها می رسد سفر به شمال و لذت بردن از طبیعت بکر مناطق سبز و زیبای شمال کشور است. شهر های شمالی کشور هم البته جاذبه های دیدنی بسیاری دارد و خیلی هم عجیب نیست اگر این همه طرفدار دارند. در معرفی جاذبه های گردشگری شمال ایران با ما همراه بابشید تا نکاه تازه ای داشته باشیم به دیدنی ترین مناطق شمال کشور.

 

مناطق بکر شمال ایران

اگر اهل نیمه شمالی کشور هستید، در تعطیلات همیشه اولین پیشنهاد هایی که می شنوید سفر به شمال ایران است. البته انتخاب شهر های شمالی به عنوان مقصد سفر تنها در سال های اخیر محبوبیت پیدا نکرده است، بلکه از گذشته تابحال سفر به شمال از مقاصد سفری همیشه محبوب بوده و هست.

اما زیبایی های مناطق شمالی کشور تنها محدود به طبیعت سرسبز آن نمی شود. پس در ادامه با ما همراه باشید تا نگاه دقیق تری به جاذبه های دیدنی شمال کشور بیاندازیم.

 

خانه میزرا کوچک خان جنگلی

خانه میرزا کوچک خان جنگلی که از شخصیت های محبوب و معروف کشور است، بعد از نزدیک به ۸۵ سل تبدیل به یک مخروبه شده و چیزی از آن باقی نمانده بود. اما سرانجام در سال ۱۳۸۲ شورای شهر رشت اقدام به بازسازی و مرمت بنای مذکور کرد. خانه میرزا کوچک خان جنگلی توسط همت سازمان میراث فرهنگی و البته ارگان های مردم نهاد بازسازی شد.

 

تصویری از خانه میرزا کوچک خان جنگلی

 

بسیاری از سازمان های دولتی، سیاسی و غیر سیاسی و بطورکلی مردمی اقدام به جمع آوری تصاویر و اسناد مختلف کردند تا خانه میرزا کوچک خان را به خوبی بازسازی کنند. همچنین تندیس کوچکی از میراز کوچک خان نیز تهیه شده و در این خانه نصب شده است. برای بازدید از این خانه پیشنهاد می کنیم به بهترین زمان سفر به شمال توجه داشته باشید تا درگیر سرمای زمستانی یا بارش باران نشوید.

 

امام زاده هاشم، محل مبارزات میرزا کوچک خان

امام زاده هاشم بقعه ای متبرک و در منطقه ای به همین نام است. امام زاده هاشم در ۳۰ کیلومتری جنوب رشت و در جاده رشت به تهران قرار داد. در جریانات جنگ جهانی اول و مبارزات میرزا کوچک خان آسیب های زیادی به این امام زاده وارد شد و تقریبا تا تخریب کامل پیشرفت، اما بعدا توسط منوچهر خان معتمدالدوله، حاکم وقت گیلان مورد بازسازی قرار گرفت.

 

 

تصویری از امام زاده هاشم به عنوان یکی از بهترین مناطق زیبای شمال

 

البته در سال ۱۳۶۹ نیز بر اثر زلزله یکبار دیگر این بنای دیدنی مورد آسیب بود و در سال های اخیر مجددا مورد بازسازی قرار گرفت. از آنجا که برای سفر به رشت مسیر قطاری نداریم، بهترین راه سفرتان برای بازدید از این منطقه خرید بلیط هواپیما تهران رشت است.

 

عمارت کلاه فرنگی، زیباترین بنای رشت

عمارت کلاه فرنگی در پارک شهر رشت، که به نام باغ محتشم هم شناخته می شود، قرار دارد. عمارت کلاه فرنگی یکی از زیباترین آثارتاریخی موجود در شهر رشت است. از زیبایی های تاریخی و معماری این بنا که بگذریم، نیمی از زیبایی این محیط در گرو رودخانه گوهر رود است که از بخش های جنوبی ساختمان و میانه باغ ها عبور کرده است و زیبایی محیط را چند برابر می کند.

 

عمارت کلاه فرنگی در شمال کشور

 

نکته جالب توجه در مورد عمارت کلاه فرنگی این است که از نمای بیرونی سه طبقه به نظر می رسد اما در داخل چهار طبقه است. در اطراف ساختمان در طبقات اول و دوم ۱۸ ستون چوبی کار گذارده شده که بام و بالکن طبقه دوم را روی خود استوار می دارند طبقات اول و دوم هر یک دارای دو اتاق است. این اتاق ها هر یک به وسیله پنجرهایی نورگیری داخلی و تهویه مناسب هوا را در فصل گرم سال ممکن می سازند.

 

آبشار شیطان کوه، معروفترین اثر طبیعی لاهیجان

شیطان کوه در بخش های شرقی شهر لاهیجان و استان گیلان قرار دارد. شیطان کوه در گذشته با نام شاه نشین شناخته می شد و از آب این آبشار برای آبیاری و کشاورزی استفاده میشد. آب حاصل از آبشار در برکه ای ۲۰۰ متری در ۷۰ متری جمع میشد و مورد استفاده کشاورزان بود، اما امروزه این محیط به یک دریاچه مصنوعی تبدیل شده و جزیره ای نیز در آن وجود دارد.

 

تصویری از آبشار شیطان کوه در شمال

 

دل دل شیطان کوه یک آبشار مصنوعی نیز اخیر ایجاد شده است و این منطقه جدید به نام استخر لاهیجان شناخته می شود. برای آشنایی با دیدنی های بیشتر در شهر زیبا و شگفت انگیز لاهیجان پیشنهاد می کنیم مقاله مکان های دیدنی لاهیجان را از دست ندهید.

 

جواهردشت، جلگه سرسبز گیلان

جواهردشت یکی از مناطق بسیار زیبای شهر گیلان است. جلگه ای سرسبز در ۲۶ کیلومتری منطقه سیاهکلرود در بخش های شرقی استان گیلان و نزدیک به شهرستان رودسر واقع شده است. نام جواهردشت به خوبی بیانگر نشنا دهنده زیبایی های این منطقه سرسبز گیلان است. طبیعتی بکر، آب و هوایی فرح بخش، سکوتی ذلچسب و به دور از هیاهوی شهر و مناطق زیبای این دشت همگی دلایل محبوبیت و پر مخاطب بودن جواهر دشت در شمال شده است.

 

تصویری از جواهردشت شمال

 

چشمه های باداب سورت، بکرترین منطقه طبیعی شمال

چشمه های باداب سورت به چشمه های آب معدنی شمال ایران شهرت دارند و یکی از زیباترین و بکرترین محیط های طبیعی شمال کشور اند. چشمه های سورت در ۷ کیلومتری غرب روستای بادله و ارتفاع ۱۹۰۰ متری ساری واقع اند. از جالب ترین ویژگی های چشمه های سورت نوع و آب موجود در دریاچه هاست. باداب سورت متشکل از دو چشمه مختلف است که هر کدام آب هایی با رنگ، بو و مزه متفاوتی دارند.

 

چشمه های باداب سورت، چشمه های آب معدنی شمال

 

یکی از چشمه ها دارای آبی بسیار شور است که بیشتر خاصیت درمانی آن برای کمر و پا مشهور است و دیگری دارای آبی تقریبا نارنجی رنگ بوده و مزه ای نسبتا ترش دارد.

 

پارک ملل ساری، بزرگترین مجموعه تفریحی شمال ایران

پارک ملل ساری، همانطور که از نامش پیداست مجموعه ای تفریحی و توریستی در شمال کشور است. این مجموعه تفریحی در کنار رود تجن قرار دارد و متشکل از دریاچه و فضاهای سبز متنوع است. یکی از مکان هایی که در سفر خود به شمال و به خصوص ساری باید از آن دیدن کنید، همین پارمک ملل است، بخصوص اگر در فصل بهار و یا تابستان به شهرهای شمالی سفر می کنید.

 

تصویری از پارک ملل ساری

 

دریاچه چورت، جدیدترین دریاچه شمال کشور

اگر عنوانی که برای دریاچه چورت به کار برده ایم حس کنجکاویتان را کمی قلقلک داده است، باید بگوییم که چورت در سال ۱۳۲۰ و بر اثر زمین لرزه و رانش زمین به وجود آمده است. دریاچه چورت در حدود ۲٫۵ هکتر وسعت دارد و به نام دریاچه میانشه هم شناخته می شود، اما به دلیل نزدیکی اش به روستای چورت، به این نام معروف شده است.

 

دریاچه چورت، جوانترین دریاچه شمال ایران

 

دریاچه چورت در شمال شرقی استان مازندران قرار دارد و در نزدیکی های چهاردانگه شهرستان ساری است.

 

باغ گلبن، یکی از باغ های زیبای گلستان

باغ گلبن، در بخش های مرکزی استان گلستان و یکی از روستاهای زیبای شمالی است. باغ گلبن جز اراضی دهستان استرآباد جنوبی است و در ۷ کیلومتری جنوب غربی گرگان واقع شده. از بخش های شمالی به روستای نصرآباد و از جنوب به روستای نومل و از بخش های غربی به نهارخوران می رسد.

 

باغ گلبن، یکی از باغ های زیبای گلستان

 

گلبن از گذشته مورد توجه بوده است و برای مثال در سال ۱۹۱۲ توسط قنسول روسی خریداری شد و محل مسابقات اسب دوانی بود. در سال ۱۳۸۱ هم محل اجرای جشنواره رویاهای دهکده دانشجویان شمال کشور بود.

 

رحیم آباد، طبیعتی بکر در مسیر کلاچای

رحیم آباد یکی از منطق سرسبز و بسیار زیبای شمال است و شاید در ظاهر فکر کنید که شاید حتی تکراری هم باشد. اما رحیم آباد محیط بسیار خاص تری است و با جاده سرسبز و با صفایی که از کلاچای می گذرد جاذبه های بیشتری برای خود به وجود آورده. از جاذبه های دیگر رحیم آباد مزارع چای، پرتغال و نارنج اند و پرورش ماهی قزل آلا نیز در این منطقه بسیار رواج دارد.

 

رحیم آباد، طبیعتی بکر در مسیر کلاچای

 

حال که صحبت در مورد جاده های شمالی است، پیشنهاد می کنیم نگاهی هم به مقاله زیباترین جاده های شمال بیاندازید.

رحیم آباد یکی از جاذبه های دیدنی شمال است که برای سفری یک روزه هم به خوبی شما را سرگرم می کند و حتما از سفرتان لذت خواهید برد. زیبایی های شمال ایران بسیار بیشتر از این حرفهاست و در این مقاله سعی کردیم فقط تعدادی از آنها را به شما معرفی کنیم.

نظرات

سلام و خسته نباشید.
اولا که شمال خیلی جاهای دیدنی دیگه ای هم داره که شما اسمی ازش نبردید
دوما با این هزینه های گرون کی میتونه برای خرید بلیط هواپیما کاری کنه؟؟؟؟!!

    سلام کاربر عزیز
    هم ضمن مقاله لینک هایی در معرفی شمال آورده شده و هم در انتهای متن ذکر کرده ایم که موارد نام برده در مقاله، تنها جاذبه های گردشگری شمال نیستند.

سلام شمال واقعا طبیعت بکر و عالی داره، من سال گذشته که برای سفر کاری رفته بودم گیلان، فوق العاده بود. البته اینم بگم که ویلایی هم که بودم خوب بود:D