قطار 6 تخته پارسی و تصاویر آن

قطار ۶ تخته پارسی – امکانات و آلبوم تصاویر قطار پارسی رجا

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

در بین ابزارهای سفری شاید ترجیح بسیاری از افراد استفاده از اتوبوس های باشد، در صورتی که خیلی ها هم تمایل به استفاده از قطار و هواپیما دارند. اما خیلی ها اطلاعات اندکی در مورد انواع قطار های موجود در کشور دارند. برای مثال تابحال اسم قطار پارسی به گوشتان خورده است؟ یا چه اطلاعاتی در مورد آن دارید؟ در ادامه با معرفی امکانات و خدمات قطار پارسی رجا با ما همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را به دست آورید.

قطار های شرکت رجا

پیش از آغاز مقاله بیاید ابتدا کمی در مورد شرکت رجا صحبت کنیم. شرکت رجا از اولین های عرصه حمل و نقل ریلی در کشور است و البته معروف ترین شرکت قطاری ایران. شرکت رجا در سال ۱۳۷۶ فعالیت خود را در کشور آغاز کرد و به عنوان اولین شرکت حمل و نقل ریلی ایران اقدام به ارائه خدمات مرتبط با خرید بلیط قطار، جابجایی مسافران و خدمات باربری در کشور کرد.

رجا در ابتدا یک شرکت تماما دولتی بود و توسط دولت سیاست های اجرایی اش اداره می شد، اما کم کم با ورود فرایند های خصوصی سازی صنایع در کشور، رجا هم بخشی از سهام خود را به بخش های خصوصی فروخت و روندی تازه را در مدیریت خود آغاز کرد.

قطار 6 تخته پارسی رجا

رجا قطار های بسیاری در ناوگان خود دارد و همچنان درحال افزودن قطار های جدید به ناوگان ریلی خود است. از جمله معروفترین قطار های شرکت رجا باید به قطار پلور سبز، قطار لوکس ۴ نفره رجا، قطار سیمرغ، قطار سبز و طوس اشاره کنیم. قطار های پردیس سالنی، قطار خلیج فارس و ریل باس ارم، قطار دو طبقه ای، دلیجان و قطار اتوبوسی نیز از دیگر قطار های رجا هستند، اما در این مطلب با معرفی قطار پارسی رجا با شماییم. در صورت تمایل به کسب اطلاعات در مورد قطارهای موجود در کشور می توانید به مقاله قطار های مسافربری ایران مراجعه کنید.

قطار ۶ تخته پارسی رجا

قطار پارسی یکی دیگر از قطار های شرکت حمل و نقل ریلی رجاست و دارای واگن هایی درجه دو و مناسب. قطار پارسی از قطار های ۶ تخته شرکت رجاست و امکانات نسبتا خوبی را در اختیار مسافران قرار می دهد. همچنین قطار پارسی یکی از قطارهای اقتصادی و مقرون به صرفه برای سفر است. قطار پارسی به خصوص برای دانشجویان می تواند انتخاب مناسبی باشد.

البته باید به این موضوع اشاره کنیم که قطار پارسی در نوع ۴ تخته نیز موجود است. قطار های ۴ تخته پارسی دارای خدمات بهتری در مقایسه با قطار ۶ تخته پارسی دارد. برای مثال در واگن های قطار پارسی چهار تخته صبحانه برای مسافران سرو می شود و در زمان خرید بلیط قطار، امکان رزرو غذا برای وعده مورد نظر مسافر نیز فراهم است.

خدمات و امکانات قطار شش تخته پارسی

همچنین خدماتی مانند چای، آب معدنی، روزنامه و سرویس خواب نیز به صورت رایگان در اختیار مسافرین قرار می گیرد. کوپه های چهار تخته دارای وای فای و سیستم پخش صوتی و تصویری نیز هستند.

آلبوم عکس قطار ۶ تخته پارسی

یکی از مواردی که می تواند خیال کاربران را برای خرید بلیط یک قطار راحت کند دیدن تصاویر قطار مورد نظر است. در این قسمت تعدادی از تصاویر شش تخته پارسی را می بینید.

خدمات و امکانات قطار شش تخته پارسی

قطار پارسی به لحاظ درجه بندی در زمره قطار های درجه دو کشور قرار می گیرد. قطارهای ۶ تخته پارسی دارای ۱۰ کوپه اند، پس ظرفیت کلی قطار پارسی ۶۰ نفر است. در هریک از واگن ها سرویس های بهداشتی ایران و فرنگی نیز برای آسایش مسافران قرار داده شده است. البته باید به این مورد هم اشاره کنیم که همانند خیلی از قطارها، یکی از واگن های قطار پارسی مختص مهمانداران است.

بدنه قطار های پارسی همگی دو لایه اند و شیشه هایی دو جدار نیز دارند تا به خوبی در برابر صدا و ویژگی های دمایی عایق باشند. سیستم صوتی و تصویری قرار داده شده در کوپه ها نیز دارای کیفیت نسبتا مناسبی است و مسافران می توانند در طول سفر به تماشای فیلم و موسیقی مورد علاقه خود بپردازند.

از دیگر خدمات و امکانات موجود در قطار های پارسی باید موارد زیر را نیز نام ببریم:

  • کمک های اولیه در قطار
  • سرویس خواب تمیز
  • وجود ویلچر برای افراد ناتوان و دارای معلولیت
  • سیستم تهویه هوای مطبوع
  • پریز برق ۲۲۰ ولتی
  • سیستم صوتی و تصویری
  • سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی
  • خدمات پذیرایی شامل صبحانه و آب معدنی
  • امکان خرید غذا موقع خرید بلیط یا پرداخت در واگن
خدمات و امکانات قطار شش تخته پارسی

پذیرایی و مهمانداران قطار پارسی

قطار های پارسی رجا با اینکه از قطار های قدیمی شرکت رجا به حساب می آیند، اما خدمات و امکانات نسبتا مناسبی را در اختیار مسافران قرار می دهند. مهمانداران قطار پارسی همگی دوره های آموزشی رجا را گذرانده اند تا بهترین خدمت رسانی و پاسخ گویی را در اختیار مسافران قرار دهند. مهمانداران با آب معدنی و بسته های پذیرایی از مسافران استقبال می کنند. همچنین در صورت نیاز مسافران می توانند تنقلات و وعده های غذایی خود را از بوفه قطار پارسی خریداری نمایند. همچنین در انتها پیشنهاد می کنیم نیم نگاهی هم به معرفی شرکت رجا داشته باشید تا هرچه بیشتر با قدیمی ترین شرکت قطار ایران آشنا شوید.

مسیر حرکت قطارهای پارسی

قطار پارسی را می توانیم در دسته اولین قطار های شرکت رجا نیز طبقه بندی کنیم. از جمله مسیر هایی که قطار پارسی درحال حاضر در آن مشغول به جابجایی مسافران است می توانیم به مسیر قم به مشهد، تهران اهواز، اهواز به مشهد، کرج به مشهد، کاشان به مشهد و ساری به مشهد اشاره کنیم. البته این قطار در جهت بالعکس تمام این مسیرها نیز فعالیت می کند.

نظرات