امان از بدی های قطار!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

خب پیش از آنکه بخواهید از خواندن متن منصرف شوید بهتر است بدانید که این مقاله برای گله و شکایت از وضعیت بد قطار ها و تصادف و خبر های بد نیست! در این مطلب به دنبال نقد و بررسی وضعیت ریلی کشور و نقاط قوت و ضعف آن هستیم. پس با ما همراه باشید تا هم بدی های قطار را با هم بهتر ببینیم و هم نکات مثبت استفاده از قطار به عنوان محبوب ترین ابزار سفر را باهم بشناسیم.

 

ورود قطار به ایران

بهتر است پیش از ورود به موضع ابتدا کمی در مورد تاریخچه طولانی و کهنه قطار در ایران صحبت کنیم؛ که خالی از لطف هم نیست و اطلاعات تاریخی مان هم بالاتر می رود. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید اولین قطار ایران دارای قدمتی به زمان ناصر الدین شاه است! و اولین نامی که بر آن گذاشته بودند، ماشین دودی بود. دیگر نیازی به اشاره هم نیست که این نامگذاری با مسما بر اساس ظاهر عجیب و غریب قطار و حجم عظیم دودی که از آن خارج میشد؛ بوده است.

موسیو فابیوس بواتال فرانسوی قطار را به ایران وارد کرد و اولین مسیر راه آهن ایران هم از تهران تا شاه عبدالظیم بوده است. قرار بر این بود که خطوط ریلی کشور گسترش پیدا کند، اما مشکلات زیادی در پیش بود و اولین آنها ترس مردم در استفاده از قطار بود. مردم به واسطه ظاهر عجیب قطار، می ترسیدند که بر آن سوار شده و به استفاده از قطار روی بیاورند.

 

بررسی نقاط قوت و ضعف قطار

 

کار حتی تا جایی پیش رفت که شاه مجبور به عمل شد و دستور داد که تمام بالا رتبه های دربار به همراه او در روز خاصی جمع شده و سوار بر قطار شوند، تا مردم عادی ترس خد را از دست بدهند و به استفاده از قطار روی بیاورند. در نهایت و با تغییر حکومت های مختلف، امروز قطار به سبک وشیوه ای امروزی به دست ما رسیده است.

خوشبختانه امروزه به لطف تکنولوژی های موجود امکان دسترسی به خرید و رزرو اینرنتی بلیط قطار به خوبی فراهم شده است و حتی امکان استرداد آنلاین بلیط قطار نیز برای شما در دسترس است. اما چرا قطار یکی از محبوب ترین ابزار سفر در دنیاست؟

 

بدی های قطار چیست؟

قطار با تمام مزایایی که دارد برخی نقص ها هم در دل خود نهفته است. همیشه قطار را به عنوان امن ترین و محبوب ترین ابزار سفر معرفی کرده اند و در بیشتر ارزیابی های انجام؛ همیشه نتیجه به همین منوال بوده است. اما همانطور که می دانید همیشه ۱۰۰ درصد خوبی ها و مزایای ممکن برای هیچ چیزی وجود ندارد. حتی با اینکه خرید بلیط قطار همیشه در رتبه یک جستجوی های اینترنتی و درخواست های سفری است؛ اما قطار نقص هایی هم دارد. برای آشنایی با جزئیات و ویژگی هایی که باعث کاهش محبوبیت قطار می شود؛ توجه شما را به موارد زیر جلب می کنیم.

 

طولانی بودن زمان سفر

اگر مقصد انتخابی شما بسیار دور و طولانی باشد،مثلا خرید بلیط قطار همدان به مشهد که مسافتی در حدود ۱۲۰۰ کیلومتر است، مسلما سفرتان بسیار طولانی و زمان بر است و ممکن است به ۲۲ ساعت هم برسد. خیلی طولانی است! پس شاید اولین نقص وارد بر قطار ها طولانی بودن زمان سفر و کند بودن سرعت حرکت قطار هاست. همچنین گاها مشاهده شده است که زمان توقف قطار در ایستگاه ها برای پیاده یا سوار کردن مسافران؛ طولانی است.

 

امان از بدی های قطار!

 

هزینه های سفر

قطار با اینکه در دسته ارزان ترین ابزار های سفر قرار دارد؛ در برخی از واگن های خاص خود دارای خدماتی است که حتی ممکن است از سفر با هواپیما هم گران تر باشد. برای مثال در بین بهترین قطار های ایران خدمات واگن ها متفاوت است که مسلما هزینه های بالاتری هم به دنبال دارد.

 

آشنایی کم با قطار

متاسفانه بر خلاف تلاش های همیشگی نیروهای فعال در این حوزه، اطلاع رسانی کافی برای استفاده از قطار در اختیار مسافران قرار ندارد. تقریبا تمام کسانی که برای اولین قرار است از قطار استفاده کنند، دچار سردرگمی می شوند. پیدا کردن کوپه و صندلی و جای دادن وسایل همیشه دارای مشکلات خود است.

البته این مشکل فقط برای افرادی که اولین بار به استفاده از قطار روی آورده اند نیست، حتی کسانیکه همیشه از قطار استفاده می کنند هم در پیدا کردن کوپه و صندلی خود به مشکل می خورند.

 

مزایا سفر با قطار

خب حتما می دانید که قطار یکی از امن ترین ابزار های سفر در دنیاست، اما محبوبیت و مخاطبان زیاد قطار، تنها مدیون امن بودن آن نیست. پس بیاید با نگاه دقیق تری به بررسی قطار بپردازیم:

 

معایب و مزایای قطار چیست؟

 

دسترسی آسان به قطار

ایستگاه های قطار معمولا در مراکز و یا نواحی مرکز به شهر واقع شده اند و دسترسی شما را به جاهای مختلف به راحتی فراهم می کند. بر خلاف فرودگاه ها که همگی در خارج از شهر هستند و در صورت خرید بلیط هواپیما، باید خود را برایسفری به فاصله ای حداقل ۱۰ کیلومتری شهر نیز آماده کنید تا به فرودگاه برسید.

به دلیل دسترسی آسان به قطار ها، هزینه های جابجایی زیادی به شما تحمیل نمی شود و برای رسیدن به ایستگاه قطار زمان زیادی هم صرف نخواهید کرد.

 

امنیت بالای قطار

همانطور که می دانید قطار یکی از امن ترین ابزارهای دنیا برای سفر است. همیشه نرخ خطرات موجود در سفر با قطار کمتر از دیگر ابزارهای سفری مانند هواپیما و خودروهاست. استفاده از انواع خودروهای شخصی و عمومی همیشه خطرات مشخص و از پیش تعیین شده ای دارند. هواپیما ها هر از چند گاهی دچار مشکلاتی می شوند و جان بسیاری از افراد را به خظر می اندازند.

اما در این سو قطار همیشه بالاترین ضریب امنیت سفر را به دست آورده است. برنامه حرکت قطار ها همیشه دارای کمترین میزان تاخیر و یا لغو شدن است. بر اساس مطالعات انجام شده قطارها در ۹۰ درصد مواقع برنامه های سفر خود را به انجام می رسانند، در صورتیکه برای هواپیما این مقدار به ۶۰ درصد می رسد!

چنین رقمی بخاطر تاثیر شدید وضعیت جوی و آب و هوایی بر سفر هواپیماهاست. پس خرید بلیط قطار برای سفر گزینه مناسب تری به نظر می رسد.

 

بررسی بدی های سفر با قطار

 

گستردگی مسیر های ریلی

همانطور که گفتیم قطار دارای سابقه ای بسیار طولانی در کشور است. همین عمر طولانی قطار ها در ایران باعث شده است که شبکه ریلی کشور به فراوانی و در تمام استان های کشور گسترش پیدا کرده باشد. امروز حتی برای رفتن به کوچکترین شهر های کشور هم مسیر های قطاری وجود دارد.

همچنین تعداد واگن های نیز به تعداد کافی است و توانسته است پاسخگوی نیاز مسافران و تعداد آنها باشد. حتی در بیشتر مسیر های کشور چندین نوبت سفر برای مسیر های رفت و برگشت وجود دارد. پس باز هم مهر تاییدی بر ین نتیجه است که سفر با قطار بسیار مناسب و بهتر است.

 

فضای مناسب در سفر با قطار

اگر سفر با وسایل مختلف را تجربه کرده باشید حتما متوجه شده اید که کوپه های قطار فضای بهتری برای سفر را در اختیار شما قرار می دهند. کوپه های قطار در انواع مختلف طراحی شده اند و وابسته به سفر خود می تواند به انتخاب آنها بپردازید. اما همیشه سفر با قطار برای تجربه محیطی دوستانه و خانوادگی، انتخاب بهتری است.

فضای کافی که در قطار در اختیار شما قرار دارد، فرصت استراحت و خواب کافی، فضای مناسبی برای خوابیدن و مطالعه را برای برای شما فراهم می کند. پریز های برق به راحتی در دسترس شما هستند و می توانید برای رفع خستگی پاهایتان در قطار قدم بزنید، خرید کنید و از سفر لذت ببرید.

 

چمدان های مناسب برای سفر با قطار

 

عدم محدودیت بار

بر خلاف هواپیما که همیشه دارای محدودیت هایی برای حمل بار هستند، در قطار می توانید تمام چمدان های خود را به واگن ببرید و خیالتان از بابت هزینه های باربری آسوده باشد. البته اشتباه هم برداشت نکنید، نمی توانید ۱۰ تن بار به همراه خود ببرید! پس خیلی هم شتاب زده نشوید.

از همه موارد هم که بگذریم؛ عموما مسیر های ریلی از دل طبیعت گذشته اند و مناظر بسیار زیبایی را برای سفر با قطار به وجود آورده اند. برای مثال می توانیم به مسیر های زیبای قطار در شمال کشور اشاره کنیم. یا زیبای های خاص جاده های عبوری از دل کویر.

به عنوان نتیجه گیری پایانی و با وجود نقص های وارده در استفاده از قطار، باز هم باید قطار را به عنوان بهترین و امن ترین ابزار سفر معرفی کنیم. انتخاب ابزار سفر همیشه امری انتخابی و فردی است و هریک دارای مزیت های خاص خود است. پس نباید با نگاهی کاملا منفی به هیچ یک از وسایل موجود برای سفر به نتیجه گیری بپردازیم.

برچسب : سفر با قطار

نظرات

سلام
ممنون از مقاله خوبتون.
عنوان جذابی هم داشت. آفرین به سلیقه نویسنده

سلام. نقد منصفانه ای بود. اما به نظرم با توجه به ضعف هایی که قطار داره اما همچنان بهترین گزینه برای سفر هست. تنها موردی که در مورد قطار اذیت می کنه زمان سفره که به درد سفرهای فوری نمیخوره و واقعا در این موارد بلیط هواپیما گزینه ی مناسب تری هست

امان از بدی های قطار؟؟؟
عنوانش باحال بود! 🙂
با اینکه کلا توی ایران پیدا کردن ابزار سفر امن یکم سخته،ولی خب من بازم همیشه ترجیح ام به قطاره تا هواپیما یا اتوبوس
ممنون از مقاله خوبتون، نقد بدی نبود