قطار خلیج فارس رجا - امکانات، قیمت و مسیرها

قطار خلیج فارس رجا – امکانات قطار ۳ ستاره رجا

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

قطار خلیج فارس یکی از پر استفاده ترین قطارهای کشور است که در بسیاری از مسیرهای قطاری مورد استفاده قرار می گیرد. این قطار که در دسته قطارهای باکیفیت ۴ تخته قرار می گیرد توانسته با قیمت مناسب و امکانات خوب توجه مسافرین مسیرهای ریلی را به خود جلب کند و در لیست پرفروش ترین قطارها قرار بگیرد. پیش از هر چیز لازم می دانیم کمی در مورد شرکت قطاری ارائه دهنده این قطار یعنی شرکت رجا توضیح دهیم. در ادامه نیز به ارائه توضیحاتی در مورد امکانات و ویژگی ها، قیمت بلیط و مسیرهای فعالیت قطار خلیج فارس می پردازیم.

معرفی شرکت رجا – قطارهای رجا به جز قطار خلیج فارس

شرکت رجا در واقع قدیمی ترین شرکت قطاری ایران به حساب می آید. سال ۱۳۷۶ بود که این شرکت با هدف بهبود وضعیت و افزایش کیفیت خدمات رسانی در زمینه خدمات ریلی شروع به فعالیت کرد. در واقع وزارت راه و ترابری این مسئولیت را بر دوش این شرکت قرار داد و در طول سال ها فعالیت این شرکت، رجا همواره در زمینه بهبود وضعیت خدمت رسانی به مشتریان فعالیت کرده است. این شرکت در ابتدا کاملا دولتی بود، اما در ادامه فعالیت نیمی از سهام آن به بخش خصوصی عرضه شد.

در حال حاضر این شرکت با وجود قطارهای فعالی که در زمینه خدمات ریلی دارد بزرگترین شرکت قطاری کشور محسوب می شود. برخی از مشهورترین قطارهای شرکت رجا عبارتند از: قطار زندگی، قطار پلور سبز، قطار سیمرغ، قطار سبز، قطار طوس و قطار پردیس٫ در این مطلب نیز قصد داریم به معرفی قطار خلیج فارس شرکت رجا بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با شرکت رجا می توانید مقاله شرکت رجا را مطالعه کنید.

قطار خلیج فارس را بیشتر بشناسید - معرفی، امکانات و ویژگی ها

قطار خلیج فارس را بیشتر بشناسید – معرفی، امکانات و ویژگی ها

پیش از هر چیز به این نکته اشاره می کنیم که قطار خلیج فارس یک قطار سریع السیر محسوب نمی شود. چراکه برخی تصور می کنند این قطار نیز مانند قطار پردیس سالنی یک قطار سریع السیر است. در حال حاضر تنها قطار ۴ تخته سریع کشور که می تواند با سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کند قطار غدیر است. قطار پردیس و قطار غدیر هر دو با سرعت مشابهی حرکت می کنند.

از نظر امکانات و خدمات می توانیم قطار خلیج فارس را در رده کاملا قابل قبولی در نظر بگیریم. این قطار از بیشتر امکانات اولیه قطارها بهره می برد. قطار خلیج فارس دارای واگن هایی با ۱۱ کوپه است که هر کدام از کوپه های آن ظرفیتی ۴۴ نفری دارند. البته یکی از این کوپه ها مختص به محل استراحت مهمانداری است که در هر واگن قرار دارد.

داخل کوپه قطار ۴ تخته خلیج فارس

سیستم صوتی و تصویری، سرویس بهداشتی فرهنگی و ایرانی در دو طرف هر واگن و بدنه عایق از دیگر ویژگی های این قطار به حساب می آیند. بدنه و شیشه قطار از دولایه تشکیل شده و همین موضوع باعث شده که این قطار در مقابل سر و صدا و رطوبت و گرما و سرما عایق شود.

ویژگی ها و امکانات قطار خلیج فارس

خدمات خوب در قطار از جمله ویژگی های قطار خلیج فارس است. پذیرایی با بسته های پذیرایی یکی از این موارد است. همچنین با درخواست مسافران امکان تهیه وعده های غذایی نیز امکان پذیر است. عصرانه نیز به صورت رایگان به مسافران ارائه می شود. کتاب و روزنامه نیز به طور رایگان در اختیار مسافران قرار می گیرد. در صورت تمایل می توانید تنقلات و نوشیدنی های مورد نیاز خود را از رستوران قطار تهیه کنید.

قطار خلیج فارس را بیشتر بشناسید - معرفی، امکانات و ویژگی ها

مسیرهای قطار خلیج فارس

از آنجاییکه قطار خلیج فارس دارای قیمتی اقتصادی و امکانات قابل قبول است، در بسیاری از مسیرهای قطاری مهم کشور مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید از طریق وبسایت سامتیک قطار خلیج فارس را در مسیرهای قطاری اصفهان – زاهدان، تبریز – مشهد، تهران – تبریز، تهران – مراغه، تهران – مهاباد، تهران – ارومیه، تهران – اصفهان و قزوین – مشهد خریداری کنید. این قطار در مسیر بالعکس این مسیرها نیز فعال است. در میان این مسیرها قطار خلیج فارس تهران تبریز از تقاضای بیشتری برخوردار است. همچنین امکان استرداد آنلاین بلیط قطار نیز از طریق وبسایت سامتیک فراهم شده است تا کاربران با هیچ مشکلی از بابت رزرو بلیط و استرداد آن رو به رو نشوند.

خرید بلیط قطار خلیج فارس

برای خرید بلیط قطار خلیج فارس می توانید از روش های آنلاین نیز استفاده کنید. با استفاده از وبسایت سامتیک می توانید به راحتی با انتخاب مسیر قطار خود نسبت به خرید بلیط مورد نظر اقدام کنید. در این وبسایت می توانید از ظرفیت باقیمانده هر بلیط و زمان دقیق حرکت و رسیدن به مقصد هر قطار اطلاع پیدا کنید. مدت زمانی که در مسیر هستید نیز می تواند با توجه به مبدا و مقصد شما متفاوت باشد.

مسیرهای قطار خلیج فارس

قطار خلیج فارس تبریز مشهد

یکی از پرترددترین مسیرهایی که قطار خلیج فارس در آن وجود دارد مسیر قطاری تبریز به مشهد است. در مجموع مسیرهایی که به مقصد شهر مشهد هستند از تردد بسیار زیادی برخوردارند و شهر تبریز نیز به عنوان یکی از مهمترین شهرهای ایران در چنین جایگاهی قرار دارد. از آنجایی که فاصله شهرهای تبریز و مشهد بسیار زیاد است قطار یکی از بهترین وسایل حمل و نقل بین این دو شهر است و به دلیل طولانی بودن مسیر باید سفری راحت پیش رو داشته باشید. به همین دلیل می توان قطار ۴ تخته خلیج فارس را به عنوان یک گزینه راحت و خوش قیمت برای این مسیر در نظر بگیریم. امکان خرید قطار خلیج فارس تبریز مشهد به راحتی از طریق وبسایت سامتیک فراهم است.

قطار خلیج فارس مشهد قزوین

مسیر قطاری مشهد قزوین نیز یکی از جدیدترین مسیرهایی است که قطار خلیج فارس در آن فعال شده است. این قطار پیش تر در این مسیر فعال نبود. اما با توجه به سیاست قرارگیری انواع قطارها در مسیرهای پراهمیت قطار خلیج فارس قزوین مشهد نیز در دسترس قرار گرفته است. البته فعالیت این قطار در این مسیر در حال حاضر بسیار اندک است به چند سانس خاص محدود می شود.

زمان حرکت قطارهای خلیج فارس در مسیرهای فعالیت

در این قسمت در مورد زمانبندی حرکت قطارهای خلیج فارس در مسیرهای مختلف کشور توضیح می دهیم. در جدول زیر می توانید زمانبندی حرکت قطار خلیج فارس در بیشتر مسیرهای فعال را مشاهده کنید.

مبدا مقصد روزهای حرکت حرکت از مبدا ورود به مقصد
تبریز مشهد هر روز ۱۵:۱۰ ۱۶:۱۰
قزوین مشهد یک روز در میان ۱۴:۴۵ ۲۳:۴۰
تهران تبریز هر روز ۱۹:۲۰ ۰۷:۴۰
تهران مراغه یک روز در میان ۲۱:۲۵ ۰۷:۱۵
تهران ارومیه یک روز در میان ۲۱:۲۵ ۰۷:۱۵
تهران اصفهان یک روز در میان ۲۲:۵۵ ۰۶:۱۰
مشهد تبریز هر روز ۰۲:۰۵ ۰۲:۲۵
مشهد قزوین یک روز در میان ۰۱:۱۰ ۱۵:۲۵
تبریز تهران هر روز ۲۰:۱۵ ۱۸:۴۰
مراغه تهران یک روز در میان ۱۸:۱۵ ۱۴:۱۰
ارومیه تهران یک روز در میان ۱۸:۱۵ ۱۴:۱۰
اصفهان تهران یک روز در میان ۲۱:۳۵ ۰۴:۴۰

 

نظرات