بهشت ایران در چابهار

راه اندازی قطار تهران چابهار، یک مسیر ریلی متفاوت در راه است!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

وقتی به یاد سفر می‌افتیم کمتر کسی به فکر سفر به بندرهای شگفت انگیز ایران است. در این مقاله میخواهیم جاذبه های گردشگری متفاوتی از چابهار را برای شما معرفی کنیم. اما مهم تر از آن، یک خبر بسیار خوب هم برای شما داریم. اما قبل از اینکه به سراغ این خبر ویژه برویم، کمی در مورد پتانسیل های بندر چابهار صحبت میکنیم تا مطمئن شوید که تا به حال بار نرفتن به این بندر اشتباه بزرگی را مرتکب میشدید.

دیدنی های فراموش نشدنی چابهار در یک نگاه ۲ دقیقه ای

چابهار، بندری که به دلیل آب و هوای همیشه بهاری، با نام «چهاربهار یا چابهار» شناخته میشود، یکی از شگفت انگیزترین و در عین حال مرموزترین بنادر ایران است. چرا مرموز؟ برای این خاطر که هیچ کس در تعطیلات به فکرش نمیرسد که به اینجا سفر کند مگر اینکه به دلایل تجاری یا کاری مجبور به سفر باشد. این شهر که در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان واقع شده لقب تنها بندر اقیانوسی ایران را نیز یدک میکشد.

خرید بلیط قطار چابهار و جاذبه های گردشگری زیبای آن

در گذشته چابهار به دلیل قرار گرفتن در منطقه آزاد، بیشتر برای خرید مورد استقبال قرار می‌گرفت ولی این روزها موردی که باعث جذب مسافر شده، بیشتر جاذبه های گردشگری و طبیعی چابهار است. جالب تر از همه مردم بومی چابهار اعتقاد دارند که به واسطه خاک قرمز سواحل چابهار، زندگی در این بندر مانند راه رفتن روی مریخ است.

بندر چابهار که تازگی‌ها محبوبیت زیادی هم پیدا کرده، دیدنی‌های زیادی دارد. از غروب‌های دل انگیزش که بگذرید، صخره‌های تراش خورده آن و جاهای حیرت انگیز دیگری هم هست. ما در این پست مناطق دیدنی چابهار را بهتان معرفی می‌کنیم. شما با یک بلیط قطار میتوانید به این گنجینه طبیعی ایران سفر کنید.

جاذبه های شناخته شده دیگر چابهار شامل موارد زیر است:

  • تپه های گل افشان
  • کوه های مینیاتوری
  • تالاب لیپار
  • موزه محلی چابهار

چطور به چابهار سفر کنیم؟

سفر با هواپیما: پیش از هر چیز باید بدانید مسیر هوایی چابهار طولانی ترین مسیر هوایی کشور است. اگر قصد دارید با بلیط هواپیما تهران چابهار سفر کنید، خودتان را برای سفری در حدود سه ساعت و نیم به صورت پرواز غیر مستقیم و یک ساعت و پنجاه دقیقه ایی مستقیم از تهران به چابهار آماده کنید.

در حال حاضر روزانه چند پرواز از مسیرهای مختلف به چابهار صورت می‌گیرد. پروازهای تهران به چابهار با توقف در شیراز، بندرعباس یا زاهدان انجام می‌شود و در هفته فقط دو پرواز به صورت مستقیم به این شهر می‌رود که در روزهای دوشنبه و جمعه انجام می شود.

نقشه بندر چابهار

سفر به چابهار با قطار

چابهار به دلیل قرار گرفتن در جنوبی ترین قسمت استان سیستان و بلوچستان، مسیر دسترسی نسبتا سختی دارد. ولی برای رفتن به چابهار می توانید چند شهر را با هم ببینید. برای آنها که مایل به سفر زمینی هستند، از زاهدان، کرمان و بندرعباس می‌توانند خود را به چابهار برسانند. همچنین می‌توان با قطار به کرمان یا بندرعباس رفت و از آنجا سفر جاده‌ای را پیش گرفت.

مسیر تهران تا چابهار دو راه دارد: راه اول از یزد، کرمان، بم و ایرانشهر می‌گذرد که تقریباً ۱۹۶۱ کیلومتر است.

مسیر دیگر، یزد، سیرجان، بندرعباس و جاسک است اما به دلیل نامناسب بودن جاده اصلا پیشنهاد نمی شود. البته مسیر زمینی به چابهار تا ایرانشهر تقریبا یکسان است و بهتر است برای صرفه جویی در وقت از مسیر عظیم شهر بروید که حدود ۲ ساعت زودتر خواهید رسید. به علاوه همجواری چابهار با دریاهای آزاد نیز مسیر دسترسی آبی را نیز برای شما فراهم می کند. با وجود آن که چابهار بندری پرتردد است، جای سفر دریایی از دیگر شهرهای ساحلی مانند بوشهر و بندرعباس به این نقطه شهر در گردشگری کشور خالی به نظر می‌رسد. توصیه میکنیم برای آشنایی بیشتر با جاذبه های گردشگری این بندر دوست داشتنی، به مقاله جاذبه های گردشگری چابهار مراجعه کنید.

نزدیک ترین ایستگاه راه آهن به چابهار

مسیر راه آهن تهران چابهار

اگر تصمیم شما برای سفر به چابهار، استفاده از قطار است، باید به شما بگوییم که طبق اخرین اخبارها، با تمام شدن احداث راه آهن سیستان و بلوچستان، میتوانید به راحتی هر چه تمام تر به چابهار سفر کنید. البته هنوز برنامه مشخصی برای احداث این خط اعلام نشده. توجه شما را به متن خبر مرتبط با این موضوع جلب میکنیم:

«شماری از کارشناسان و اساتید دانشگاه در گفتگو با خبرنگاران ایرنا اظهار داشتند: راه اندازی محور ریلی زاهدان – بم – کرمان و آغاز عملیات اجرایی راه آهن چابهار- زاهدان – مشهد نوید دهنده تحول بسیار بزرگی در حوزه جنوب، شرق و شمال شرق کشور است.

به اعتقاد این افراد، اتصال این محور به راه آهن سراسری جمهوری اسلامی تاثیری شگرف در حوزه جنوب غرب آسیا بر جای خواهد گذاشت»

 نزدیک ترین ایستگاه راه آهن و قطار به چابهار

برای اینکار باید قطار سیستان و بلوچستان را سوار شوید و چند ایستگاه مانده به مقصد نهایی، در ایستگاه بندر چابهار از قطار پیاده شوید. بعد از اینکه از قطار پیاده شدید، ماشین های تاکسی شما را به مرکز شهر بندری چابهار میبرند. اگر تصمیم گرفته اید که به چابهار سفر کنید و جاذبه های دست نخورده این بندر همیشه زیبا را از دست نخوردگی خارج کنید، بهترین توصیه ما استفاده از هواپیما است. اما اگر دوست دارید با قطار به این بندر اقیانوسی سفر کنید، بعد از کمی صبر میتوانید این راه را هم تجربه کنید.

نظرات