فرودگاه هاشمی نژاد مشهد – شماره تلفن، ترمینال ها و راه های دسترسی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

فرودگاه بین المللی مشهد که با نام فرودگاه هاشمی نژاد شناخته می شود یکی از مهمترین و پرترددترین ایران است. این فرودگاه با نقل و انتقال بیش از ۸ میلیون مسافر در سال، دومین فرودگاه پر رفت و آمد کشور است. با توجه به این که مشهد یک شهر مذهبی است، حجم زیاد سفرها به این شهر منطقی می باشد. فرودگاه هاشمی نژاد از امکانات نسبتا خوبی برخوردار است و به همین دلیل توانسته است پذیرای حجم زیادی از مسافران باشد. در این مطلب به معرفی کامل فرودگاه بین المللی مشهد می پردازیم. سامتیکی بمانید.

در این مقاله به توضیح موارد زیر می پردازیم:

 • تاریخچه فرودگاه بین المللی مشهد
 • مشخصات فرودگاه هاشمی نژاد مشهد
 • شرکت های هواپیمایی فرودگاه هاشمی نژاد
 • ترمینال های فرودگاه
 • امکانات فرودگاه بین المللی مشهد
 •  راه های دسترسی
 • شماره های تلفن فرودگاه مشهد

تاریخچه فرودگاه بین المللی مشهد

مشهد مدت هاست که عنوان دومین کلانشهر کشور را یدک می کشد و با عنوان پایتخت مذهبی ایران از آن یاد می شود. فرآیند ساخت فرودگاه بین المللی شهر مشهد از سال ۱۳۳۰ استارت خورده است. البته قبل از شروع ساخت این فرودگاه در میدان پانزده خرداد مشهد یک باند خاکی برای پروازهای نظامی ساخته شده بود. بعد از آن فرودگاه مشهد در سال ۱۳۳۰ افتتاح شد. در سال ۱۳۴۶ نیز یک باد جدید برای فرودگاه مشهد ساخته شد و جهت بهره برداری پایگاه پدافند نیروی هوایی قرار گرفت.

فرودگاه بین المللی مشهد - فرودگاه شهید هاشمی نژاد

در این زمان در فرودگاه مشهد پرواز های آموزشی و نظامی انجام می شد و بعد از آن در سال های متمادی با توسعه این فرودگاه، پروازهای مسافری نیز در این فرودگاه انجام شدند. نام این فرودگاه پس از پایان جنگ به نام فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد تغییر یافت. البته همچنان بزرگترین مرکز آموزش علوم، فنون و خدمات هوایی شهر مشهد در این فرودگاه است و رشته هایی همچون خلبانی، تعمیر و نگهداری انواع هواپیما، مهمانداری و دیگر رشته های مرتبط در این مجموعه آموزش داده می شود.

مشخصات فرودگاه هاشمی نژاد مشهد

ممکن است با فهمیدن این مسئله که این فرودگاه دومین فرودگاه پرتردد کشور است تعجب کرده باشید. بله، فرودگاه شهید هاشمی نژاد بعد از فرودگاه مهرآباد پر پرواز ترین فرودگاه کشور است و حجم پروازهایی که در این فرودگاه به انجام می رسد حتی از فرودگاه امام خمینی تهران نیز بیشتر است. به طور میانگین، روزانه در حدود بیش از ۲۰۰ پرواز در این فرودگاه انجام می شود و حدود ۲۲ هزار مسافر در این فرودگاه تردد می کنند.

۱۶ شرکت هواپیمایی خارجی و ۱۴ شرکت هواپیمایی داخلی از جمله شرکت های هواپیمایی هستند که در این فرودگاه فعالیت می کنند. تا پیش از اینکه محدودیت هایی در سفر به حج اعمال شود، به طور سالانه حدود ۳۰ هزار زائر حج عمره از طریق این فرودگاه به عربستان پرواز می کردند.

کد یاتای فرودگاه مشهد MHD و کد ایکائوی این فرودگاه OIMM است. فاصله این فرودگاه تا مرکز شهر مشهد برابر ۸ کیلومتر می باشد.

شرکت های هواپیمایی فرودگاه هاشمی نژاد

هواپیمایی های بزرگ داخلی و خارجی در این فرودگاه فعال هستند که برخی از آن ها فعالیت جدی تری در این فرودگاه دارند. اترک، ایران ایر، ایرتور، آتا، آسمان، تابان، زاگرس، قشم، کاسپین، کیش، ماهان، معراج، نفت از جمله هواپیمایی های داخلی فعال در این فرودگاه هستند و ترکیه، امارات، جرمنیا، جزیره، شاهین، صافی، عراق، العربیه، فلای بغداد، فلای دبی، قطر، کام ایر و کویت برخی دیگر از هواپیمایی های فعال در فرودگاه هاشمی نژاد مشهد هستند.

شرکت های هواپیمایی فرودگاه هاشمی نژاد مشهد

این شرکت های هواپیمایی داخلی و خارجی به ۱۸ مقصد داخلی و ۱۹ مقصد خارجی پرواز می کنند.

ترمینال های فرودگاه بین المللی هاشمی نژاد

ترمینال ۱: (ترمینال پروازهای داخلی) این ترمینال که مساحتی برابر با ۳۸ هزار متر مربع دارد، توانایی جابجایی میلیون ها مسافر در سال را داراست. در ضلع شرقی این پایانه بخش پذیرش پروازهای داخل کشور قرار دارد و در ضلع غربی نیز عملیات دریافت کارت پرواز، پذیرش بار و فرایند سوار شدن به هواپیما صورت می گیرد.

ترمینال ۲: (خروجی پروازهای خارجی) مساحت این ترمینال نیز برابر با ۲۱۶۰۰ مترمربع است. این ترمینال نیز به طور سالانه توانایی جا به جایی میلیون ها مسافر و زائر را دارد. این ترمینال مخصوص پرواز های خارجی می باشد.

ترمینال های فرودگاه بین المللی هاشمی نژاد

امکانات فرودگاه بین المللی مشهد

خدماتی که در فرودگاه هاشمی نژاد در دسترس هستند در تمام ترمینال ها وجود دارند. این امکانات شامل موارد زیر هستند:

آرایشگاه، بخش نگهداری بار، واک وی، بخش اشیای گمشده، بخش امانات نگهداری بار، جامه دان، پارکینگ طبقاتی، بسته بندی بار، چرخ دستی حمل بار، خدمات CIP، خدمات اورژانس، خدمات بانکی، خدمات تلفنی، اینترنت رایگان، خدمات ترافیک شرکت های هوایی، دفاتر فروش بلیط، رزرو هتل، راهنمای مسافر، رستوران، نمازخانه، فری شاپ و فروشگاه های متنوع و غرفه های فروش هدیه و سوغات مخصوص مشهد.

همچنین فرودگاه هاشمی نژاد اولین فرودگاه ایران است که به پارکینگ طبقاتی با ظرفیت بیش از هزار خودرو مجهز شده است.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی مشهد

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی مشهد شامل استفاده از اتوبوس، مترو، تاکسی و خودروهای شخصی می باشد. اگر قصد دارید برای رسیدن به این فرودگاه از ماشین شخصی استفاده کنید باید طرف فلکه ۱۵ خرداد در جنوب شرق مشهد به طرف بلوار جمهوری رفته و سپس به سمت بلوار شهید هاشمی نژاد حرکت کنید.

در صورتی که قصد دارید با استفاده از مترو، خود را به فرودگاه هاشمی نژاد برسانید باید از خط یک متروی مشهد استفاده کنید. ایستگاه فرودگاه «غدیر» نام دارد و از ایستگاه وکیل آباد به سمت این ایستگاه به راه می افتد. ساعت کار متروی مشهد از ساعت ۶ صبح تا ۱۰ و سی دقیقه شب می باشد.

راه های دسترسی به فرودگاه هاشمی نژاد

برای دسترسی به فرودگاه از طریق اتوبوس نیز باید از خط ۷۷ اتوبوسرانی مشهد و مسیر فرودگاه تا حرم استفاده کنید. مدت زمانی که برای رسیدن به فرودگاه با اتوبوس طول می کشد حدود ۲۰ دقیقه است. همچنین در بیرون ترمینال های فرودگاه پر از تاکسی است که می توانید از خدمات آن ها نیز بهره ببرید.

شماره تلفن تماس فرودگاه بین المللی مشهد

در این قسمت به معرفی شماره تلفن های ضروری فرودگاه بین المللی مشهد می پردازیم. همچنین در صورتی که قصد تهیه بلیط به مقصد مشهد و فرودگاه هاشمی نژاد را دارید می توانید از طریق وبسایت سامتیک نسبت به بررسی و رزرو بلیط خود اقدام کنید.

شماره تلفن اطلاعات پرواز فرودگاه مشهد: ۳۳۴۰۰۰۲۰ – ۱۹۹

اداره کل فرودگاه های استان: ۳۳۴۰۰۰۰۱

شماره تماس امانات: ۳۳۴۰۰۵۴۳

شماره تلفن پلیس فرودگاه مشهد: ۳۳۴۰۰۰۷۰

شماره تماس تاکسیرانی فرودگاه: ۳۳۴۰۰۲۵۳

شماره تلفن گذرنامه: ۳۳۴۰۰۰۹۰ – ۳۳۴۰۰۰۱۸

شماره تلفن گمرک فرودگاه مشهد: ۳۳۴۰۰۲۲۱

شماره تلفن وزارت خارجه: ۳۳۴۰۰۱۶۷

نظرات

امکاناتی که در فرودگاه مشهد وجود داره به هیچ وجه در حد و اندازه دومین فرودگاه مهم و پرتردد کشور نیست. نمی دونستم دومین فرودگاه پرتردد کشوره واقعا لیاقتمون بیشتر از این هاست. در اخر مرسی از مقاله کاملتون. البته اینترنت رایگانش خوبه من هر موقع میرم استفاده می کنم ؛)))

  سلام. ممنون از نظرتون
  بله متاسفانه امکاناتی که در فرودگاه های کشور وجود دارند، به حد کافی خوب نیستند. امید که این وضعیت بهبود پیدا کنه دوست عزیز٫

سلام. مشهد فرودگاه دیگری هم داره یا فقط همین یک فرودگاه رو داره؟

  با سلام خدمت شما دوست عزیز
  ممکن است فرودگاه نظامی یا اموزشی دیگری به غیر از این فرودگاه وجود داشته باشد، اما تمام پروازهای داخلی و خارجی در شهر مشهد در این فرودگاه انجام میشه.