سفر به تایلند

۶ کاری که نباید در هنگام سفر به تایلند انجام دهید!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

کشور تایلند یکی از دوست‌داشتنی‌ترین و مسحورکننده‌ترین کشورهای دنیا است و آوازه جهانی آن باعث شده که هر ساله توریست‌ها و گردشگران زیادی، این کشور سرسبز را به عنوان مقصد ایده‌آل  خود انتخاب کنند. اما این استقبال تنها به گردشگران خارجی ختم نمی‌شود؛ زیرا این کشور آسیایی از جانب ایرانیان هم بسیار پرطرفدار است و بسیاری از پرفروش‌ترین بلیت‌ها و تورهای گردشگری در کشور ما متعلق به تایلند است. در واقع می‌توان گفت طی سال‌های پیشین، تایلند تبدیل به یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در ایران شده است. برای اثبات این ماجرا، تنها کافی است نگاهی به لیست فروش بلیط هواپیما خارجی بیاندزید. اما در این مقاله راهنمای سفر به تایلند می‌خواهیم چه چیزی به شما بگوییم؟

راهنمای سفر به تایلند، بایدها و نبایدها در سفر به تایلند

مطمئناً پیش از خرید بلیط و سفر به تایلند باید نکاتی را بدانید تا سفری خاطره‌انگیز و به یادماندنی به این کشور را تجربه کنید. تایلند کشوری است که لقب «سرزمین لبخندها» را به خود اختصاص داده و مردمان بسیار خوش رو و مهربانی دارد. اما لازم است کمی با آداب و رسوم و قوانینِ آداب معاشرت با تایلندی‌ها آشنا شویم تا ناخواسته باعث رنجش‌خاطر آن‌ها نشویم. با ما همراه باشید تا شما را با ۱۰ مورد از از کارهایی که انجام آن موردپسند مردم تایلند نیست، آشنا کنیم.

 

۱- هنگام ملاقات با مردم، به آن‌ها دست ندهید.

تایلندی ها در مواجهه با غریبه ها دست نمی‌دهند بلکه دستان‌شان را به نشانه ی احترام رو به روی سینه به هم می چسبانند و تعظیم می کنند. لازم نیست که به کودکان و افراد کوچک‌تر از خودتان تعظیم کنید اما وقتی با کسی ملاقات می‌کنید که از شما بزرگ‌تر است دستتان را دراز نکنید بلکه به نشانه ی احترام  کمی خم شوید. اگر دوست ندارید به کسی تعظیم کنید، می‌توانید تنها دست‌های خود را به سینه بچسبانید.

 

راهنمای سفر به تایلند

 

۲- در هنگام غذاخوردن، از چنگال و چاقو استفاده نکنید

بسیاری از تایلندی‌ها غذای خود را در رستوران‌های خیابانی و عمومی این کشور صرف می‌کنند و وجود میلیون ها رستوران با قیمت های مختلف در این سرزمین باعث شده که کمبودی از این بابت احساس نشود.

با ورود به هر رستوران، پرسنل یک قاشق و چنگال در اختیار شما قرار می‌دهند. تا به اینجا همه چیز طبق روال کشورهایی دیگر است. اما اگر کمی بیشتر دقت کنید، متوجه خواهید شد که هیچ کس با چنگال غذا نمی خورد بلکه از آن تنها برای هدایت غذا به داخل قاشق استفاده می کنند. این باور ریشه در فرهنگ سنتی این کشور زیبای آسیایی دارد؛ به طوری که طبق اعتقاد آن‌ها چنگال نباید دهان را لمس کند و فقط قاشق باید وارد دهان شود و اگر کسی با چنگال غذا بخورد به حاضران بی احترامی کرده است.

علاوه بر این، در بسیاری مواقع در رستوران‌ها به شما چاقویی برای غذاخوردن داده نمی شود زیرا غذاهای تایلندی بسیار نرم و پخته شده هستند و به راحتی خرد می شوند. بنابراین نیازی به استفاده از چاقو پیدا نخواهید کرد. همچنین باید بدانید که در هنگام سفر چاقو یا چنگال همراه خود به تایلند نیاورید. می‌توانید برای اطلاعات بیشتر به مقاله ضروری‌ترین وسایل سفر مراجعه کنید.

 

۳- فریب راننده‌های توک توک را نخورید

یکی دیگر از نکاتی که باید در راهنمای سفر به تایلند به آن اشاره کنیم این است که مراقب باشید فریب راننده های توک توک را نخورید. توک توک نام یکی از وسایل نقلیه عمومی است که در کشورهای آسیای شرقی بسیار پرطرفدار است. این وسایل اتومبیل‌هایی با سه چرخ هستند که برای حمل و نقل گردشگران از آن استفاده می‌شود. در شهرهایی مانند پوکت، تعداد راننده های توک توک بیشتر است. توصیه می‌کنیم برای اطلاعات جزئی در مورد پوکت، به مقاله جاذبه های گردشگری پوکت مراجعه کنید.

اما مشکل این توک توک‌ها رانندگان فریبکار آن هستند. این رانندگان با حیله‌گری توریست‌ها را متقاعد می‌کنند تا به فروشگاه‌های فروش سنگ‌های قیمتی و زیبا بروند. گردشگران نا آگاه هم حرف آن ها را باور کرده و به همراه آن‌ها به این فروشگاه‌ها می‌روند. اما داستان بدتر از این هم می‌شود؛ زیرا رانندگان توک توک‌ها اغلب افرادی هستند که شما را به فروشگاه هایی می برند که اجناس تقلبی در آن‌ها به فروش می‌رسد. حتی بسیار دیده شده که این رانندگان وسایل توریست ها را به سرقت می‌برند یا شما را مجبور به پرداخت مبالغ زیاد برای هزینه جابه‌جایی درون شهری می‌کنند.

 

همه چیز درباره سفر به کشور تایلند

 

۴- تصاویر بودای تایلندی را از کشور خارج نکنید

فرقی نمی‌کند که این موضوع چقدر عجیب به نظر برسد. در هر حال باید بدانید که بیرون گرفتن عکس یا تصویر بودا از کشور غیرقانونی محسوب می‌شود و در صورت مشاهده، مسئولان دولتی شما را جریمه می‌کنند. البته می‌توانید از قبل با تهیه کردن مجوز، از جریمه شدن جلوگیری کنید.

در سال های اخیر کنترل این موضوع دشوار شده و برای جلوگیری از این کار مغازه دارها سعی می کنند تصاویری از بودا که برای آن ها مجوز رسمی گرفته شده اند را به گردشگران بفروشند.

 

مجسمه بودای تایلندی

 

همچنین یادتان باشد هیچوقت نباید روی مجسمه بودا بایستید؛ زیرا در این صورت پای شما که آلوده ترین قسمت بدنتان است روی مجسمه ی مورد احترام تایلندی ها قرار می گیرد، به عبارتی دیگر شما با این کار به مردمان تایلندی و مذهب آنان بی احترامی کرده اید.

 

۵- از انگشتان دستتان برای اشاره استفاده نکنید

یک قانون نانوشته در مورد سنت‌های تایلندی وجود دارد و آن عدن استفاه از انگشتان دست در هنگام صدا کردن اطرافیان است. در مواقعی مانند تاکسی گرفتن، صدا کردن گارسون در رستوران و موقعیت هایی این چنینی از انگشتان دستتان برای اشاره استفاده نکنید. در این وضعیت بهتر است دست خود را به صورتی که کف دستتان رو به پایین و انگشتانتان کاملا بسته است تکان دهید.

این سخت‌گیری به این دلیل است که در تایلند اشاره با انگشت دست یا سوت زدن برای فراخواندن یک نفر به این معنا است که شما او را مانند یک سگ، بی‌ارزش فرض کرده اید و این کار یک عمل کاملاً غیراخلاقی محسوب می‌شود.

 

۶- برای ورود به مکان‌های عمومی، کفش‌هایتان را درآورید

اگر خیلی خوب به کفش‌های شهروندان تایلندی دقت کنید، متوجه می شوید که اکثر آن ها صندل و دمپایی هایی سبک به پا دارند. این نوع پوشش به دلیل احترام به مقدسات و فرهنگ این کشور است. پس یادتان باشد که قبل از وارد شدن به معابد، خانه ها و حتی برخی فروشگاه ها کفشتان را در بیاورید.

همچنین توصیه می‌کنیم اگر قصد داشتید در تایلند وارد یک معبد یا یک مکان عمومی شوید، حتماً از دمپایی یا کفش‌هایی که در جلوی در ورودی وجود دارد، استفاده کنید. اگر چنین چیزی را مشاهده نکردید، بدانید که بهترین کاری که می‌توان انجام داد این است که پا برهنه وارد آن مکان شوید؛ این کار یعنی احترام کامل به سنت و فرهنگ تایلندی!

 

نکات بسیار مهم در مورد سفر به تایلند

 

حالا که با نکات بسیار مهم راهنمای سفر به تایلند آشنا شدید، در سفر بعدی خود به این کشور، به راحتی می‌توانید خاطرات خوش سفر را با حمایت و دوستی ساکنان مهربان و خوش‌روی تایلندی در ذهن خود ثبت کنید. اما چطور به تایلند سفر کنید؟ برای شروع می‌توانید با مراجعه به صفحه خرید بلیط هواپیما خارجی و انتخاب مبدا و مقصد خود، بهترین قیمت بلیط هواپیما را مشاهده کنید.

نظرات

ممنون از اطلاعات خوبتون. سامتیک تور مسافرتی هم برگزار میکنه؟ قیمت های جدید سفر با تور برای تایلند الان چقدر هستش بطور میانگین؟

    سلام دوست عزیز، خوشحالیم که مقاله سفر به تایلند مورد توجه شما بوده.
    درحال حاضر خدمات تور مسافرتی در سامانه فروش آنلاین بلیط سامتیک ارائه نمیشود اما احتمالا در آینده نه چندان دور تور های داخلی مختلفی رو برای جاذبه های گردشگری داخلی و خارجی خواهیم داشت.

میشه لطفا در مورد جاذبه های گردشگری، تفریحی و طبیعی تایلند بیشتر توضیح بدید؟مخصوصا در مورد شهرهایی مثل پاتایا یا پوکت که شهرت بیشتری دارن

    سلام و درود،
    ممنون که پیگیر مقاله های ما هستید. در آینده مقاله های جدیدتری در مورد جاذبه‌های گردشگری تفریحی و طبیعی تایلند در سایت منتشر می‌کنیم.

    همانطور که خواسته بودید، مقاله جدیدی در مجله گردشگری سامتیک منتشر کردیم تحت عنوان جاذبه های گردشگری پوکت تایلند. برای مطالعه و اطلاعات بیشتر به صفحه مقاله مراجعه کنید. خوشحال میشیم نظرات شما درباره این مقاله را هم بدانیم.