بهترین مسیر زمینی برای سفر به ترکیه

بهترین مسیر زمینی برای سفر به ترکیه

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

ترکیه یکی از مقاصد محبوب گردشگری در بین مردم ایران در سال های اخیر بوده است و جاذبه های دیدنی بسیار زیادی دارد. ترکیه یکی از نزدیکترین مقصد گردشگری به ایران است و جاذبه های سفری بسیار زیادی دارد. برای سفر به ترکیه راه های بسیار زیادی هم وجود دارد اما در این مقاله به بررسی بهترین مسیر زمینی برا سفر به ترکیه خواهیم پرداخت.

سفر زمینی به ترکیه

برای سفر به ترکیه راه های دسترسی بسیار زیادی وجود دارد. از راه های زمینی گرفته تا راه های هوایی. البته با توجه به اینکه همه حوصله سفر های طولانی زمینی را ندارند، ترجیح بسیاری از مسافران خرید بلیط هواپیما تهران ترکیه و پرواز است. شاید برایتان جالب باشد که در بین راه های سفر به ترکیه امکان خرید بلیط قطار و حتی سفر زمینی هم وجود دارد.

برای سفر زمینی به ترکیه راه های مختلفی پیش روی شما قرار دارد که در ادامه به معرفی تمام آنها خواهیم پرداخت.

سفر زمینی به ترکیه از مرز بازرگان، فاصله تهران تا مرز بازرگان

مرز بازرگانی یکی از بهترین نقاط برای ورود به خاک ترکیه از طریق مسیرهای زمینی است. مرز بازرگان به عنوان مرز مشترک ایران و ترکیه در فاصله ۲۹۰ کیلومتری شهر تبریز قرار دارد و در مسیر خود از شهرهای صوفیان، مرند و ماکو می گذرد. جادبه تبریز تا بازرگان یکی از جاده ها و گزینه های خوب برای سفر زمینی به ترکیه است. چرا که این جاده از تبریز تا حوالی مرند بزرگراه بوده و مسیر راحتی برای رانندگی است.

فاصله تهران تا مرز بازرگان

در انتهای جاده اصلی شهر بازرگان محوطه مرزی شهرهایی مانند آستارا و جلفا قرار دارد و در این نقطه می توانید تشریفات خروج از کشور را انجام دهید. برای ورود به ترکیه نیازی به اخذ ویزا نیست و هر فردی می تواند با داشتن گذرنامه معتبر به مدت ۳ ماه در کشور ترکیه اقامت داشته باشد. در صورت تمایل پیشنهاد می کنیم نگاهی هم به مکان های دیدنی استانبول ترکیه داشته باشید تا در سفر خود برنامه ریزی بهتری برای سفر داشته باشید.

راه زمینی ایران به ترکیه، بهترین مسیر زمینی سفر با خودروی شخصی به ترکیه

تهران و استانبول در فاصله ۲۰۰۰ کیلومتری یکدیگر قرار دارند و یکی از بهترین انتخاب های شما برای سفر به این منطقه می تواند استفاده از جاده مرزی بازرگان باشد. برای اطلاعات بیشتر فاصله دقیق تهران تا استانبول را هم برای شما آورده ایم:

 • تهران تا تبریز : ۶۳۰ کیلومتر
 • تبریز تا خوی : ۱۶۵ کیلومتر
 • خوی تا مرز رازی: ۶۵ کیلومتر
 • ارومیه تا مرز سرو : ۵۵ کیلومتر
 • تبریز تا مرز بازرگان : ۲۹۰ کیلومتر
 • تهران تا مرز بازرگان : ۹۲۰ کیلومتر

در مرز بازرگان تشریفات اداری ورود شما به ترکیه انجام می شود و اگر در اوقاتی مراجعه کرده باشید که با ازدحام جمعیت و شلوغی مواجه نشوید، نهایتا یک ساعت صرف امور ورود به کشور ترکیه خواهد شد.

دوبایزید ترکیه اولین شهر پیش روی شما در سفر زمینی به ترکیه

پس از آنکه به خاک ترکیه وارد می شود اولین شهر ترکی پیش روی شما، شهری به نام دغو بایزید است. دوغو بایزید در فاصله ۴۵ کیلومتری مرز بازرگان قرار دارد و شهری بسیاری کوچک می باشد. البته خیلی توصیه به اقامت در این شهر کوچک نمی کنیم و چیز جذاب یا قابل توجهی هم در آن منتظر شما نخواهد بود.

در شهر دغو بایزید تنها یک ایست بازرسی نظامی در انتظار شما خواهد بود و به غیر از آن چیزی دیگری در مسیر شما نیست .از این شهر تا نزدیکی های استانبول به عنوان اولین شهر مهم ترکیه در مسیر سفر شما در حدود ۱۵۰۰ کیلومتر در راه خواهید بود.

شهرهای مرزی ایران و ترکیه

البته داستان به همین جا ختم نمی شود و باید جاده ای که برای رسیدن به مقصد مد نظر دارید را هم بررسی کنید. جاده های پیش روی شما از شهر دغو بایزید به شرح زیر اند:

 1. به سمت شهر وان در جنوب، فاصله حدود ۲۶۰ کیلومتر که حدود نیمه ابتدایی راه جاده کوهستانی است .
 2. به سمت شهر آغری در غرب، امتداد جاده بازرگان دغوبایزید، در فاصله ۸۰ کیلومتری
 3. به سمت شهر  ایغدیر در شمال در فاصله ۵۵ کیلومتری

مرز زمینی ایران و ترکیه

برای اطلاعات بیشتر فاصله دقیق شما از مرز تا هریک از شهر های پیش رویتان در خاک ترکیه را هم آورده ایم:

 • مرز بازرگان تا شهر آغری ۱۲۷ کیلومتر
 • مرز بازرگان تا شهر دوبایزید ۴۰ کیلومتر
 • مرز بازرگان تا شهر ایغدیر ۹۰ کیلومتر
 • شهر آغری تا شهر ارزروم ۱۸۵ کیلومتر
 • شهر ارزروم تا بندر ترابزون ۳۰۰ کیلومتر
 • مرز رازی تا روستای سارای ۲۳ کیلومتر
 • تا شهر اوزالپ ۴۰ کیلومتر
 • تا شهر وان ترکیه ۹۰ کیلومتر

وضعیت جاده های ترکیه، خطرات سفر زمینی به ترکیه

یکی از نکاتی که پیش از سفر زمینی به ترکیه باید به آن توجه داشته باشید این است که جاده های شرقی ترکیه، به خصوص جاده هایی که در نزدیکی ایران قرار دارند، دارای دست انداز های زیاد و نسبتا خطرناکی است. اگر با جاده های آشنایی نداشته باشید، ناگهان خواهید دید که یک دست انداز از ناکجا آباد وسط راه شما سبز شد و ممکن است به راحتی باعث تصادف و بروز مشکلات برای شما شود.

بیشترین ترافیکی که در مسیر زمینی ایران به ترکیه پیش روی شما خواهد بود مربوط به ورودی های پل معلق شعر استانبول است. این پل معلق قاره های اروپا و آسیا ره به یکدیگر متصل می کند و گاها دارای ترافیک های نیمه سنگینی است. در این جاد ها پمپ بنزین به اندازه کافی و وجود دارد اما باید به این نکته هم توجه داشته باشید که قیمت بنزین در ترکیه بسیار گران است. برای مدیریت بهتر هزینه هایتان در سفر پیشنهاد می کنیم نگاهی هم به مقاله هزینه سفر به استانبول داشته باشید.

راهنمای سفر زمینی به ترکیه

مسیر زمینی ترکیه، هزینه های سفر

قیمت هر لیتر بنزین در کشور ترکیه برابر با ۵ لیر، یعنی در حدود ۱۰ الی ۱۲ هزار تومان است. همچنین خدمات رفاهی، مکان های اقامتی و سرویس های بهداشتی بین مسیر دارای بهداشت مناسبی اند و تجربه خوبی از سفر در جاده کشور های خارجی خواهند بود.

یکی از نکاتی که به آن باید توجه داشته باشید اهمیت به عبور و مرور در سطح شهر است. در کشور ترکیه اهمیت زیادی به نظم شهری و عمومی تردد در خیابان ها می شود و به ندرت شاهد آشفتگی در سطح شهر و خیابان های ترکیه خواهید بود.

نظرات