معرفی لوکس ترین قطار های ایران

بهترین قطار های ایران و خدمات و امکانات آن‌ها

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

در بین افراد علاقمند به سفر و گردشگری همیشه دو وسیله نقلیه به عنوان انتخاب های اول افراد است؛ هواپیما و قطار. هریک این وسایل نقلیه دارای ویژگی های خاصی هستند که باعث جلب نظر مخاطبانشان می شود. اما در سفر با قطار براساس تجربه افراد همیشه خاطرات لذت بخش تر و ماندگارتری به جا مانده است که می تواند بخاطر نحوه قرار گیری صندلی ها و فضای واگن باشد. فضایی خانوادگی و دوستانه حاصل این شکل از سفر است. در بین هواپیما ها مفهوم خدمات ویژه و لوکس به خوبی معنا شده است و بیشتر اقشار جامعه در مورد آن اطلاع دارند. در این مقاله به دنبال معرفی بهترین قطار های ایران و خدمات موجود در آنها هستیم.

تاریخچه ورود قطار به ایران

پیش از آنکه به موضوع بپردایم، بد نیست کمی در مورد تاریخجه ورود قطار به ایران صحبت کنیم. بر اساس اطلاعات موجود که در سال ۱۳۹۵ بدست آمده؛ در حال حاضر بالغ بر ۱۳۴۳۷ کیلومتر مسیر راه آهن در شبکه ریلی کشور داریم و اولین خط راه آهن ایران نیز در تهران و در مسیر شاه عبدالعظیم حسنی در ری بوده است. این خط در سال ۱۲۶۱ هجری شمسی، توسط موسیو فابیوس بواتال فرانسوی ساخته شد.

از آنجا که این اتفاق تاریخی، در دوره سلطنت ناصرالدین شاه به وقوع پیوسته بود، جمعیت کثیری برای مشاهده اولین قطار ایران آمده بودند و بخاطر حجم عظیم دود خروجی قطار، به آن ماشین دودی می گفتند. گفته می شود که مردم از دیدن این ماشین عظیم ترس بسیاری داشتند و کار به جایی رسید که شاه دستور داد عده کثیری از افراد نامدار و سرشناس، سرداران و سپهسالاران همگی به همراه وی سوار بر قطار شوند، تا مردم این رخداد را ببیند و ترس آنها از بین برود!

در ادامه راه و انجام ساخت و سازهای بیشتر، بلاخره در سال ۱۳۰۶ قطار و راه آهن در ایران ملی شد و تبدیل به راه آهن سراسری کشور گردید. بعد از ملی شدن قطار، اولین مسیر ریلی که به خطوط راه آهن کشور اضافه شد، مسیر گرمسار به مشهد بود.

اولین قطار وارد شده به ایران

لوکس ترین و بهترین قطار ایران

همیشه شرکت های مسافربری برای ایجاد حس رفاه و امنیت مسافران به ارائه خدماتی می پردازند تا رضایت مخاطبین به بهترین نحو جلب شود. مفهوم خدمات در شرکت های هواپیمایی به صورت اختصاصی تری مورد بررسی قرار گرفته است و در شرکت های هوایی انواع خدمات VIP و CIP در اختیار مسافران قرار دارد.

البته خدمات مسافری تنها محدود به هواپیما نیست و در ادامه تعدادی از بهترین قطار های ایران و خدمات موجود در آنها را معرفی می کنیم تا در سفرهای بعدی خود تجارب لذت بخش تری داشته باشید.

قطار ۵ ستاره فدک – لوکس ترین قطار ایران

قطار فدک یکی از بهترین قطارهای ایران است و به خاطر داشتن راحتی و ایمنی، به آن هتل ۵ ستاره متحرک نیز می گویند. قطار های فدک دارای سه کلاس مختلف هستند که دارای قیمت و خدمات متفاوتی است. البته بهتر است بدانید که تمامی قطار های فدک ۵ ستاره هستند.

در کوپه های قطار فدک چهار تخت خواب وجود دارد و دو نمایشگر نیز در هر کوپه قرار داده شده است. در صورت تمایل؛ حتی نحوه استفاده از ابزار موجود در قطار ار نیز به شما آموزش می دهند. دمای هوای کوپه ها در قطارهای فدک قابل تنظیم است و در صورتی که نیاز به کمک مهماندار باشید، تنها کافی است که کلید احضار مهماندار را فشار دهید.

معرفی قطار فدک به عنوان یکی از بهترین قطار های ایران

پذیرایی در قطار های فدک بسیار خوب است و می توان آن را با یک رستوران خوب مقایسه کرد. در بدو ورود، پذیرایی از مسافران آغاز می شود و در بازه های متخلف خوراکی و نوشیدنی های مختلفی سرو می شود. برای مثال وعده عصرانه در قطار در ۳ نوع مختلف سرو می شود و نکته قابل توجه رایگان بودن آنهاست. یعنی برای خدمات و پذیرایی هزینه اضافه ای از شما دریافت نمی شود.

در داخل واگن ها سرویس های بهداشتی ایران و فرنگی نیز برای استفاده مسافران قرار داده شده است. در صورت نیاز هدفون، روزنامه و گهواره و ویلچیر نیز از ابتدای حضور در ترمینال راه آهن تا پایان مسیر در اختیار مسافران قرار می گیرد. قطار فدک در مسیرهای تهران، قم، زنجان، شیراز، اهواز، قزوین، کرج و مشهد درحال تردد است.

خدمات موجود در قطارهای فدک در سه سطح لاکچری، تجاری و عادی صورت می گیرد که هریک دارای قیمت متفاوتی است. برای سفرهایی که بیشتر از دو نفره باشد، گاها اقامتی یک شبه و رایگان در مشهد نیز به مسافران هدیه داده می شود. اگر به اطلاعات بیشتری در مورد این قطار نیاز دارید پیشنهاد می کنیم مقاله قطار فدک را از دست ندهید.

قطار ۵ ستاره زندگی – بهترین قطار ایران کدام است؟

قطار ۵ ستاره زندگی همانطور که از نامش پیداست، یک گزینه سفری ایده آل برای راحتی در طول سفر است. قطار ۵ ستاره زندگی به لحاظ ظاهر دارای تفاوت های بسیاری با قطار های معمولی است که حتی در نگاه اول هم پیداست. این قطار برای اولین بار در سال ۱۳۹۶ وارد شرکت رجا شد و از جمله قطار های لوکس ایران است که خدماتی هوایی را در اختیار مسافران قرار می دهد، اما هزینه ای کمتر از هواپیما دارد!

کوپه های این قطار ۴ تخته هستند و گزینه بسیار مناسبی برای سفر های خانوادگی است. بلیط های قطار زندگی به همراه عصرانه، شام و شام ویژه لاکچری در اختیار مسافران قرار می گیرد. از جمله خدماتی که در قطار های زندگی ارائه می شود می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کوپه ھای ۴ نفره و مجھز به دو مانیتور ۱۸ اینچی برای تماشای برنامه ھای تلویزیون
 • سیستم صوتی و تصویری پیشرفته با قابلیت انتخاب دعا، فیلم و موسیقی
 • سیستم تھویه ی مطبوع و مجھز به دو دریچه برای تنظیم دما و نور داخل کوپه
 • قابلیت اتصال به شبکه ی اینترنت داخلی قطار
 • سرو دسر و نوشیدنی خوش آمد گویی
 • استفاده از ظروف چینی لوکس برای سرو غذا
 • فروشگاه کوچک برای خرید یادگاری و ھدایه
 • کتابخانه ای کوچک با داشتن ۳۶ کتاب و قابلیت سفارش کتاب برای مطالعه
 • ارائه روزنامه و نشریات
 • سرویس بھداشتی ایرانی و فرنگی در دو طرف ھر واگن
 • جعبه کمک های اولیه
بهترین قطارهای ایران و مشخصات آنها

البته خدمات موجود در قطارهای زندگی محدود به این موارد نیست و تنها تعدادی از آنها را عنوان کرده ایم. ھمه مھمانداران، دانش اموخته دانشگاه و مسلط به زبان انگلیسی اند و در رستوران های این قطار اواع غذاهای ایرانی و فرنگی نیز سرو می شود. تمامی خدمات ارائه شده در قطار زندگی دارای کیفیتی مشابه با استاندارد های بین المللی خدمات هوایی هستند.

همچنین می توانید در هر زمان به آشپزخانه مراجعه کنید و شیوه طبخ غذا را سفارش دهید. البته استفاده از رستوران ها دارای زمان بندی های خاص خود است. در مطلب معرفی قطار زندگی می توانید بیشتر در مورد این قطار بخوانید.

قطار غزال بنیاد VIP

این قطار نیز یکی دیگر از بهترین قطار های موجود در ایران است. با خرید بلیط قطار غزال بنیاد VIP می توانید سفر خود را در واگن های لوکس و با کیفیت تجربه کنید و همچنین تجهیزات مناسبی در اختیار داشته باشید. این قطار در اختیار شرکت های بنیاد، وانیا ریل و ریل سفر قرار دارد و به عنوان یک قطار پرسرعت چینی در حال فعالیت است.

ظرفیت کلی قطار ۴۰ نفر است که از مجموع ۱۰ کوپه ۴ نفره تشکیل شده. از جمله امکاناتی که در قطارهای غزال بنیاد VIP در اختیار مسافران قرار می گیرد می توانیم به سیستم های صوتی و تصویری مجهز واگن های اشاره کنیم. همچنین صندلی هایی راحت و تخت خواب انعطاف پذیر نیز در کوپه ها وجود دارد که به همراه سیستم تهویه مطبوع فضای مناسبی را برای مسافران به وجود می آورد.

فرق قطار غزال بنیاد با غزال بنیاد vip

در مجموعه قطارهای غزال یک قطار غزال و یک قطار غزال بنیاد vip داریم و گاها باهم اشتباه گرفته می شوند. قطار غزال در نوع معمولی و vip دارای سطح خدمات و کیفیت بسیار خوبی هستند. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که در نوع معمولی و vip تفاوتی در واگن ها وجود ندارد، تنها نوع خدماتی که دریافت می کنید، سطح بلیط شما را تعیین می کند.

امکانات موجود در بهترین قطار های ایران

هر کدام از واگن ها دارای سرویس های بهداشتی ایرانی و فرنگی هستند و کوپه ای نیز مخصوص مهمانداران وجود دارد که در آن امکاناتی مانند ماکروفر، آبسردکن، یخچال و ارتباطات تلفنی برای مسافران قرار داده شده است. هر یک از صندلی‌ها میز جداگانه‌ای برای سرو غذا دارند و کنار هر کدام از آن‌ها پریز جداگانه‌ای برای شارژ لپ تاپ و تلفن همراه وجود دارد. در صورت نیاز، ویلچر نیز در اختیار مسافران قرار داده می شود.

قطار غزال در انواع کوپه ای و اتوبوسی موجود است و خدمات ارائه شده در آنها دارای تنوع مطلوبی است که باعث شده است مسافران رفاه و آسایش مناسبی را در طول سفر خود تجربه کنند. همچنین دو قطار به نام های سروش و پرستو نیز در مجموعه قطار های غزال وجود دارد که دارای خدمات مشابهی است. البته بهتر است بدانید که قطار سروش تنها در مسیر قم به مشهد و بالعکس درحال تردد است.

نکات مهم سفر با قطار

به عنوان بخش پایانی توجه داشته باشید که در سفر با قطار نباید وسایل خطرناک و آتش زا به همراه داشته باشید و ماموران قطار مانع به همراه آوردن وسایل خطرناک می شوند. همچنین ابعاد چمدان های شما نباید بیشتر از ۷۵ سانتی متر باشد و بیشینه وزنی که در اختیار شما قرار داده می شود ۳۰ کیلوگرم است. در صورتی که تمایل داشته باشید تا وسایل با وزن بالاتری به همراه ببرید باید در بخش باربری به بررسی درخواست خود بپردازید.

شرکت های قطاری ایران، کدام قطار بهتر است؟

همیشه شرکت های قطاری کشور با قطار های موجود در خطوط ریلی اشتباه گرفته می شوند؛ اما بهتر است بدانید که در حال حاضر در حدود ۱۱ شرکت قطاری در ایران وجود دارند که در حال جابجایی مسافران و ارائه خدمات در مسیرهای ریلی کشور هستند. قدیمی ترین شرکت قطار و حمل و نقل ریلی کشور، شرکت رجا است.. این شرکت های قطاری عبارتند از:

 • شرکت حمل و نقل ریلی رجا
 • شرکت مهتاب سیر جم
 • شرکت وانیا ریل
 • شرکت جوپار
 • شرکت راه آهن شرقی بنیاد
 • شرکت نورالرضا
 • شرکت ریل ترابر سبا
 • شرکت ریل سیر کوثر
 • شرکت رعد تبریز
 • شرکت راه آهن حمل و نقل
 • شرکت ریل پردازنوآفرین

همچنین هر یک از این شرکت های قطاری دارای واگن های خاص خود هستند. برای مثال می توانید در مقاله شرکت حمل و نقل ریلی رجا، با قدیمی ترین شرکت حمل و نقل ریلی ایران به طور کامل آشنا شوید. به غیر از اینکه شرکت های قطاری دارای خدمات متنوعی هستند، انواع قطار های موجود در خطوط ریلی نیز دارای خدمات مختلفی هستند که می توانند در انتخاب بهتر هنگام خرید بلیط قطار به شما کمک کنند.

مزایای سفر با قطار

همانطور که گفته شد قطار در ایران دارای سابقه ای طولانی است و حضور آن در کشور به دوران سلطنت ناصرالدین شاه باز می گردد. درحال حاضر به دلیل مسائل مربوط به محدودیت زمانی، استفاده از خطوط هوایی و خرید بلیط هواپیما رونق خوبی داشته است، اما قطار همچنان به عنوان امن ترین ابزار سفر جایگاه خود را در ایران و جهان حفظ کرده است.

بر خلاف هواپیما که محدویت هایی درمورد وزن بارهای مسافران دارد؛ در سفر با قطار سقف وزن بار بیشتر بوده و محدودیت آن برای هر فرد تا ۲۰۰ کیلوگرم هم گزارش شده است؛ که البته چنین وزنی شامل موارد خاص و باربری می شود.

مزایای سفر با قطار

همچنین همیشه قطار در مقایسه با هواپیما گزینه اقتصادی تری است و می توانید با خرید بلیط قطار هزینه های سفر خود را به مقدار قابل توجهی کاهش دهید. خوشبختانه قیمت بلیط قطار دارای ثبات بیشتری ست و در کنار ویژگی حفظ امنیت بهتر، باعث محبوبیت بیشتر بین مسافران شده است.

قطار ها دسترسی آسان تری در مقایسه با فرودگاه ها دارند و معمولا در فاصله نزدیک تری به مرکز شهر هستند. واگن های قطار بخاطر داشتن فضایی خانوادگی، حس بهتری به مسافران القا می کنند و فضای دوستانه تری دارند. هرکدام از این مواردی که گفتیم به خوبی همه ما را برای داشتن سفری آرام، ارزانتر و بدون دغدغه ترغیب می کند.

برچسب : سفر با قطار

نظرات

با سپاس از مقاله خوبتان
تاریخچه بسیار کامل و جامعی داشت
خسته نباشید

  خواهش میکنم. امیدواریم براتون مفید بوده باشه.
  قطار نوستالژی های مربوط به خودش رو داره و این موضوع تونسته اینقدر این وسیله رو خاص کنه. اگر دنیای مدرن رو هم دوست دارید و دوس دارید کمی درباره بهترین هواپیماهای ناوگان هوایی کشور هم بدونید سری به این مقاله بزنید.

سلام
توی قسمت های اخر مقاله درمورد قطار سروش نوشته بودید
این همون قطاری نیست که بهش قطار حرم تا حرم هم میگن؟؟

  سلام کاربر عزیز
  حدس شما کاملا درست است و نام دیگر قطار سروش در حقیقت همان قطار حرم تا حرم است. چرا که از بارگاه متبرک حضرت معصومه (ع) تا مشهد مقدس در حرکت است و نام کلی آن در بین افراد قطار حرم تا حرم شده است.