قطار در مه ایستگاه قطار

ایستگاه راه آهن اصفهان، از راه آهن تا نقش جهان!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

اصفهان، شهر جذابی که در قسمت مرکزی کشور قرارگرفته است امروز در عرصه جهانی با نام پایتخت فرهنگی جهان اسلام شناخته‌شده است. اصفهان از گذشته تاکنون به دلیل مرکزیت سیاسی و اداری که دارد در مرکز توجه قرار داشته و به همین دلیل امروزه به عنوان یکی از جذاب‌ترین شهرهای ایران در امور گردشگری شناخته‌شده است. اصفهان مانند دیگر شهرهای بزرگ و مهم کشور دارای امکانات حمل و نقلی مناسبی است تا مسافران بتوانند با بهترین و راحت‌ترین راه ممکن خود را به ابن شهر برسانند. در این مقاله قرار است از سیر تا پیاز افتتاح و راه‌اندازی، مسیرهای مختلف و حتی شرایط حمل خودرو با قطار در ایستگاه راه‌آهن اصفهان صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید تا کامل‌ترین اطلاعات را در خصوص این ایستگاه ریلی به دست بیاورید.

ایستگاه راه‌آهن اصفهان استان اصفهان

شهر اصفهان به‌ عنوان دومین شهر پرجمعیت کشور و سومین شهر پهناور در ایران، همیشه به عنوان یکی از مهم ترین شهرهای صنعتی و گردشگری معروف است. در چنین شرایطی وجود یک ایستگاه راه آهن با خطوط ریلی متعدد در سراسر کشور نیاز اساسی مردم در اصفهان به نظر می‌رسد.

تصویر ایستگاه قطار اصفهان

ایستگاه راه آهن اصفهان، یکی از قدیمی ترین ایستگاه‌های راه آهن کشور به حساب می آید. البته همچنان عنوان یکی از قدیمی ترین ایستگاه های قطار در کشور به ایستگاه قطار تهران بر می گردد. اما اگر بخواهیم مهم ترین ها و قدیمی ترین ایستگاه های قطار کشور را کنار هم بگذاریم، قطعاً نام راه آهن اصفهان در کنار دیگر ایستگاه های قطار خواهد درخشید. این ایستگاه قطار در زمان قبل از انقلاب به بهره‌برداری رسیده است و امروزه به عنوان یکی از فعال ترین و پرتردد ترین ایستگاه‌های قطار کشور در حال فعالیت است.

تاریخچه ایستگاه قطار اصفهان

ایستگاه راه آهن اصفهان در سال ۱۳۴۷ افتتاح شد و از آن سال تاکنون با بهره‌برداری از این ایستگاه ریلی مسافران از شهرهای مختلفی توانستند تنها با خرید یک بلیط قطار به این شهر سفر کنند.

سالن انتظار راه آهن اصفهان

پس از افتتاح این ایستگاه قطار مردم توانستند با آسودگی خاطر از شهر خود به شهرهای بزرگ و پرترددی مانند تهران سفر کنند. البته در ابتدا این ایستگاه تردد چندانی نداشت و مسیرهای مختلفی را در برنداشت. اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی در حوزه حمل و نقل ریلی مسیرهای مختلفی از این ایستگاه عبور کردند و توانستند پاسخگوی خوبی برای نیاز مسافران باشند.

ایستگاه راه آهن اصفهان تا مرکز شهر چقدر فاصله دارد؟

ایستگاه راه آهن اصفهان درست در جنوبی ترین نقطه شهر قرار دارد و مسافران می توانند پس از رسیدن به شهر زیبای اصفهان به راحتی و با طی کردن مسیر کوتاهی خود را به هر کجای شهر که دوست دارند برسانند.

در بهترین شرایط ممکن شما با طی کردن زمانی ۳۰ دقیقه ای از راه آهن می توانید به مرکز شهر برسید برای مثال اگر شما قصد داشته باشید تا از ابتدای سفر خود به نقش جهان سر بزنید، یاید در نظر داشته باشید که ۲۲ کیلومتر مسیر در انتظار شماست و اگر شما با ماشین شخصی و یا تاکسی های مسافربری راه بیفتید در بهترین شرایط پس از گذشت ۳۰ دقیقه به مقصد خواهید رسید.

فاصله راه آهن اصفهان تا نقش جهان

همچنین اگر مسافران بخواهند از سی و سه پل اصفهان خود را به راه آهن برسانند و سوار تاکسی های راه آهن شوند باید از این موضوع مطلع باشند که ۱۷ کیلومتر راه تا راه آهن را پیش روی خود دارند و یا گذشت کمتر از ۲۵ دقیقه به مقصد خواهند رسید.

تلفن و آدرس ایستگاه قطار اصفهان

اگر بخواهید از داخل شهر اصفهان مستقیم به سمت راه آهن حرکت کنید، باید خود را به میدان آزادی اصفهان برسانید و پس از آن طبق آدرس زیر خود را به راه آهن شهر اصفهان برسانید:

  • آدرس راه آهن اصفهان: میدان آزادی، خیابان هزار جریب، ۵ کیلومتری جاده شیراز، رو به روی سپاهان شهر
  • تلفن : ۳۶۵۴۲۰۲۶ ۰۳۱

ایستگاه قطار اصفهان بزرگ ترین ایستگاه مرکزی کشور

ایستگاه راه آهن اصفهان دارای ۶۱۵ کیلومتر خط اصلی (۵۹۰ کیلومتر خط اصلی و ۲۹ کیلومتر خط دوم) و ۹۹ کیلومتر خط تجاری- صنعتی است همچنین این خط ۳۷ ایستگاه باز و بسته در مناطق مختلف استان اصفهان را پوشش می دهد که همگی این ایستگاه ها تحت نظر راه آهن استان اصفهان مشغول به فعالیت هستند.

تصویر داخل ایستگاه راه آهن اصفهان

اگر بخواهیم این ایستگاه را از نظر تراکم راه بسنجیم یاید در نظر داشته باشیم که راه آهن اصفهان با تراکم ۰/۸۴ در مقایسه با شاخص ۰/۴۴ کشوری در وضعیت خوبی قرار دارد. اما اگر بخواهیم نگاه سخت گیرانه ای به شاخص تراکم ایستگاه قطار اصفهان بیندازیم به این نتیجه می رسیم که شاخص تراکم راه اصفهان در مقایسه با کشورهای مختلف دنیا در وضعیت مطلوبی قرار نگرفته است.

میزان جا به جایی مسافر در ایستگاه راه آهن اصفهان

ایستگاه راه آهن اصفهان در سال میزبان بیش از ۱/۴ میلیون مسافر خواهد بود که در طول سال به عنوان مسافر میهمان این ایستگاه می شوند. طبق آمار راه آهن کشور در هر سال به میزان مسافرانی که وارد این ایستگاه ریلی می شوند اضافه می شود. اما اگر بخواهیم آمار روزانه رفت و آمد مسافران به این ایستگاه را محاسبه کنیم باید در نظر داشته باشیم که میزان تردد مسافران در روزهای مختلف سال و مناسبت های متعدد متفاوت است اما به طور میانگین ایستگاه راه آهن اصفهان روزانه به بیش از ۱۰۰۰ مسافر خدمات ارائه می کند.

حرکت مسافران در ایستگاه راه آهن اصفهان

ایستگاه راه آهن اصفهان به کدام شهرها تردد دارد؟

در حال حاضر از ایستگاه راه آهن اصفهان می توان به شهرهای زیادی از جمله تهران، کاشان، بندرعباس، مشهد، سیستان، زرین شهر و حسن آباد سفر کرد. البته با توجه به اخبار منشتر شده در مورد خطوط ریلی اصفهان در سال جدید شاهد بهره برداری از اتصال خطوط ریلی اصفهان-اهواز-سربندر-خرمشهر-شلمچه-بصره خواهیم بود.

مسیر قطار اصفهان مشهد

مسیرقطار اصفهان-مشهد و تهران-اصفهان یکی از پر تردد ترین مسیرهای قطاری از مقصد اصفهان به حساب می آیند و روزانه مسافران زیادی را به این دو شهر پرتردد سفر می کنند. مسیر قطار تهران اصفهان بیشتر به عنوان یک مسیر دانشجویی معروف است چرا که در طول هفته دانشجویان زیادی مسافر این دو شهر هستند. اگر شما هم مسافر همیشگی این مسیر هستید پیشنهاد می کنم کمی در مورد انواع قطارهای موجود برای مسیر تهران اصفهان اطلاعات کسب کنید تا با خرید بهترین قطار تهران به اصفهان از نظر خودتان، با قطار ارزان و با کیفیتی طول سفر خود را تجربه کنید.

مسافران در شالن انتظار راه آهن اصفهان

هزینه پارکینگ ایستگاه راه آهن اصفهان

یکی از مهم ترین ویژگی ها و امکاناتی که ایستگاه راه آهن اصفهان در اختیار مسافران قرار داده تا بتوانند با آرامش بیشتری طول سفر خود را بگذرانند پارکینگ اختصاصی راه آهن است بدین شکل که شما می توانید با ماشین شخصی خود به راه آهن بیایید و آن را در پارکینگ اختصاصی راه آهن برای هر مدت زمانی که دوست داشته باشید پارک کنید و در طول سفر خیال خود را از امنیت ماشین خود حفظ کنید. لارم به ذکر است، هزینه پارکینگ ایستگاه راه آهن اصفهان برای هر یک شبانه روز ۵۰۰۰ تومان است که در مقایسه با قیمت پارکینگ های شهری بسیار مناسب تر به حساب می آید. اگر شما در خصوص هزینه پارکینگ و یا اطلاع از باز یا بسته بودن پارکینگ قطار سوالی داشتید می توانید با شماره زیر تماس بگیرید و سوالات خود را بپرسید.

عکس پارکینگ راه آهن قطار

شماره تلفن پارکینگ ایستگاه راه آهن اصفهان: ۰۳۱۳۶۹۱۲۶۸۴

هزینه حمل خودرو با قطار از ایستگاه راه آهن اصفهان تا بندر عباس

متاسفانه خدمات حمل خودرو از ایستگاه قطار اصفهان تنها به مقصد بندر عباس امکان پذیر است و مسافرانی که قصد سفر از بندر به اصفهان و یا بالعکس را دارند می توانند با پرداخت هزینه ۱۳۴۴٫۰۰۰ ریال با خودرو شخصی خود مسافر قطار شوند و از سفر خود لذت ببرند. البته شرایط خرید بلیط برای حمل خودرو روند متفاوتی دارد پیشنهاد می کنم اگر شما هم چنین قصدی دارید قبل از خرید بلیط به مقاله شرایط حمل خودرو با قطار نگاهی بیندازید.

برچسب : سفر با قطار

نظرات