زمان و برنامه حرکت قطار زنجان

ایستگاه راه آهن بین المللی زنجان، استان زنجان

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

زنجان یکی از شهرهای شمال غرب کشور است که در همسایگی آذربایجان شرقی و اردبیل قرار دارد. مردم زنجان آذری زبان بوده و یکی از کلان شهرهای شمال غرب کشور به حساب می آید. همچنین زنجان مرکز خط آهن ناحیه شمال غرب کشور است و به این لحاظ دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. در ادامه با معرفی ایستگاه راه آهن زنجان با ما همراه باشید.

راه آهن زنجان، معرفی کامل ایستگاه راه آهن زنجان و مسیرهای دسترسی

خط آهن زنجان که بیشتر با نام راه آهن ناحیه شمالغرب نیز شناخته می شود، یکی از قدیمی ترین مسیرهای راه آهن کشور است که عمری ۷۰ ساله دارد. ایستگاه راه آهن زنجان در بخش های جنوبی شهر زنجان واقع گردیده و به دلیل اتصال به راه آهن های متصل به تهران، تبریز، غرب به شمال و شرق به جنوب یکی از مهمترین خطوط ریلی کشور است.

معرفی کامل ایستگاه راه آهن زنجان

این مسیر ریلی همچنین در بلندترین نقطه خود به ارتفاع ۱۸۴۴ متری از سطح دریا نیز می رسد که یکی از ویژگی های خاص این مسیر ریلی در ایستگاه سراجو است. مسیر راه آهن زنجان به تبریز تا سال های ۱۳۲۰ تکمیل شده و به بهره برداری رسید و امکان خرید بلیط قطار برای آن نیز از همان دوران فراهم شد. این زمان هم دوره با حکومت رضا شاه است و در برنامه افتتاح این مسیر، به همراه ولیعهد سوار بر قطار سلطنتی تهران را به مقصد زنجان ترک کردند.

پس از این سفر مسیر راه آهن و ایستگاه قطار زنجان به صورت رسمی افتتاح شد و به بهره برداری رسید. این ایستگاه و مسیر راه آهن به عنوان یکی از مهمترین محورهای ریلی شمال غرب کشور عمری بالغ بر ۷۷ سال دارد و مسیری بین المللی است.

معرفی ایستگاه راه آهن زنجان، ایستگاه باز بین المللی شمالغرب کشور

در بدو ورود به درب اصلی ایستگاه قطار زنجان، در سردر وردی، نماد سازمان راه آهن ایران یعنی همان چرخ قطار بالدار را خواهید دید که برروی یک واگن نمادین قرار گرفته است. ساختمان ایستگاه سال ها پیش ساخته شده و به بهره برداری رسیده است، اما با توجه به اهمیت این ایستگاه و مسیر ریلی در خطوط راه آهن کشور، پروژه های بازسازی و گسترش آن نیز در دستور کار بوده است.

ایستگاه قطار بین المللی زنجان

ساختمان فعلی این ایستگاه در سال های اخیر به بهره برداری رسیده است و دارای بهترین و به روزترین تکنولوژی های موجود در زمینه قطاری می باشد. ایستگاه قطار زنجان دارای دو ساختمان می باشد که ساختمان قدیمی عمر بیشتری داشته و با توجه به پتانسیل بالای این مسیر ریلی در کشور، احداث ساختمان دوم نیز در دستور کار قرار گرفت و به زودی تکمیل و تحویل داده شد.

سالن مسافران ایستگاه راه آهن زنجان در ساختمان جدید آن نیز در سال ۱۳۹۵ با حضور وزیر راه افتتاح شد و در همین حین عملیات احداث عملیات دو خطه کردن راه آهن زنجان به قزوین نیز کلنگ زنی شد. سالن مسافربری راه آهن زنجان دارای ظرفیتی ۸ هزار نفری دارد و در مساحتی ۸۴۰۰ متر مربعی ینا شده است.

 

امکانات رفاهی درنظر گرفته شده برای این ایستگاه قطار نیز در سطح مطلوبی قرار دارند تا رفاه مسافران به خوبی فراهم شود. از جمله امکانات رفاهی موجود در ایستگاه قطار می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • نمازخانه
  • سرویس بهداشتی
  • اتاق مادر و کودک
  • سیستم اعلام و اطفا حریق
  • مبلمان شهری
  • نورپردازی و محل بازی کودک

اصول مورد نظر برای ساخت این سالن و تمام بناهایی که به تازگی به مجموعه ایستگاه راه آهن زنجان اضافه شده است، اصول و معیارهای پدافند غیر عامل بوده است. در صورت تمایل برای اطلاعات بیشتر، پیشنهاد می کنیم نگاهی به مقاله نقشه راه آهن ایران ۹۷ نیز بیاندازید.

مسیرهای قطار زنجان

با توجه به اهمیت مسیر ریلی راه آهن زنجان در محور شمال غرب کشور، پروژه دو خطه کردن مسیر راه آهن زنجان قزوین نیز در دستور کار قرار گرفته است. بر اساس اطلاعاتی که مدیر راه آهن شمال غرب کشور در سال ۱۳۹۷ ارائه کرد، در پروژه احداث مسیر قطار زنجان قزوین در حدود ۶۰ درصد و محور قطار قزوین به تهران نیز بالغ بر ۷۰ درصد پیشرفت داشته است و به زودی تکمیل و تحویل داده می شوند.

ایستگاه های بین شهری قطار مشهد

با افتتاح کامل خط دوم راه آهن قطار زنجان به قزوین و قطار قزوین به تهران علاوه بر اینکه شاهد کاهش ترافیک جاده ای خواهیم بود، ترافیک خطی و تلاقی قطار ها نیز در کنار زمان حرکت قطار ها رو به کاهش خواهد بود.

با قطار زنجان به کدام شهرها می توان سفر کرد؟

همانطور که تا اینجا مطرح شده است، قطار زنجان از جمله پروژه هایی است که همچنان در دست احداث و بهینه سازی قرار دارد و تلاش می شود تا مسیرهای جدیدتری به آن اضافه کرد. تمام مسیرهایی که با استفاده از قطار زنجان می توان به آنها سفر کرد را نیز در ادامه برای شما آورده ایم.

ایستگاه قطار زنجان، معرفی کامل و آدرس دقیق

مسیرهای قابل دسترسی با استفاده از راه آن زنجان عبارتند از:

همچنین افزودن مسیرهای دیگری نیز به این خط راه آهن در دستور کار قرار دارد تا هموطنان عزیز از مقاصد بیشتری امکان دسترسی و سفر به زنجان و تمام ایستگاه های بین راهی آن را داشته باشند.

آدرس ایستگاه راه آهن زنجان

ایستگاه راه آهن زنجان در بخش های جنوب غرب شهر قرار دارد و تلاش بر آن بوده است تا دسترسی مناسبی برای رفاه حال هموطنان در رسیدن به آن ایجاد شود. آدرس دقیق ایستگاه راه آهن زنجان نیز بدین صورت است که در مسیر بلوار شهید بهشتی، قبل از پل هوایی و مسیر فرعی منتهی به بیجار قرار دارد.

آدرس ایستگاه قطار تهران زنجان

ساعت و برنامه حرکت هفتگی قطار زنجان

برنامه و زمان حرکت هفتگی قطار زنجان به مقاصد شهرهای مختلف نیز، بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط رئیس اداره راه آهن شمالغرب کشور، به شرح زیر اعلام شده است:

مبدا مقصد نوع قطار برنامه حرکت هفتگی زمان حرکت 
زنجان تهران اتوبوسی دوطبقه صبا همه روزه از ۰۶:۳۵ تا ۱۰:۵۰
زنجان تهران پردیس تندرو همه روزه از ۱۴:۳۵ تا ۱۸:۲۰
زنجان مشهد چهار تخته درجه یک همه روزه از ۲۰:۲۵ تا ۱۲:۳۰
۶ صندلی درجه ۲

در ادامه با جدیدترین خبرهای مرتبط با ایستگاه راه آهن زنجان با سامتیک همراه باشید.

نظرات