تصویر قطار در حال عبور از یک پل جنگلی

استرداد آنلاین بلیط قطار

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

شاید شما جزو آن دسته از افرادی باشید که علاقه خاصی به خرید اینترنتی بلیط قطار دارند. در این صورت می‌دانید که شرکت‌های زیادی اقدام به فروش بلیط به صورت آنلاین کرده‌اند. با اینکه افزایش سامانه‌های خرید آنلاین بلیط باعث رقابت بیشتر و در نتیجه بهبود کیفیت خدمات می‌شود، اما قبل از انتخاب و خرید بلیط در فضای مجازی به این نکته توجه داشته باشید که شرکتی که از آن بلیط خریداری می‌کنید امکان استرداد آنلاین بلیط را برای مسافران خود فراهم کرده باشد.

متاسفانه هنوز هم بسیاری از سایت‌ها با معضل اینترنتی نبودن استرداد یا کنسلی بلیط مواجه هستند. اما اجازه دهید یک قدم به عقب برداریم و استرداد بلیط به صورت اینترنتی را تعریف کنیم و سپس تاریخچه‌ای کوتاه از برگشت دادن بلیط شرح دهیم. سپس شرایط مورد نیاز برای کنسلی یا استرداد آنلاین بلیط قطار را برایتان بازگو می‌کنیم.

 

استرداد بلیط قطار در گذشته چطور بود؟

آمارهای مختلف حاکی از آنند که سالانه ۲۵ میلیون نفر، از راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران برای جابه جایی بین شهرهای کشور استفاده می‌کنند. با وجود این بازار عظیم و گسترده‌ی عرضه و تقاضا، و با گذشت ۱۵سال از فراهم شدن امکان خرید آنلاین بلیط قطار، متقاضیان سفر با قطار، در زمینه‌ی استرداد بلیط قطار و کنترل بلیط در قطار و ایستگاه‌های راه‌آهن همواره با چالش‌هایی قدیمی و بسیار سخت، دست‌وپنجه نرم می‌کنند. معضلاتی که در صورت برطرف کردن‌شان منفعتی دوسویه، هم برای مسافران و هم عرضه‌کنندگان خدمات خرید و استرداد آنلاین بلیط قطار در پی دارد.

۱۵ تا ۲۰ درصد از مسافران قطار همواره با معضل استرداد بلیط قطار مواجه بوده‌‌اند. بخشی از متقاضیان بلیط قطار، به دلایلی مجبورند ساعت یا تاریخ سفرشان را عوض کنند یا سفرشان را  لغو کنند که با توجه به جمعیت ۲۵ میلیونی مسافران قطار در هر سال، تعداد متقاضیان استرداد بلیط قطار، رقم زیادی را شامل می‌شود.

 

استرداد بلیط هواپیما

 

استرداد اینترنتی بلیط قطار چیست و چه شرایطی دارد؟

فرقی نمی‌کند که بلیط خود را به صورت اینترنتی یا حضوری خریداری کنید، در هر حال می‌توانید در هر زمان آن را استرداد یا کنسل کنید.  آمار نشان می‌دهد که در ایران، ۱۵ تا ۲۰ درصد کل بلیط‌ های خریداری‌شده استرداد و یا جایگزین می‌شوند.اما شما اگر تجربه‌ی استرداد حضوری بلیط را داشته باشید، می‌دانید که فرایندی زمان‌بر، پردردسر و حتی گاهی بی‌نتیجه است. بدتر از آن، برای کسی که بلیط قطارش را آنلاین خریده و بعد از خرید، به دلیل تغییر برنامه‌ی سفر باید آن را برگرداند یا جایگزین کند، این تجربه‌ی ناخوشایندتری خواهد بود.

تصور کنید که بلیط خود را آنلاین خریده‌اید که در وقت و اعصاب خود صرفه‌جویی کنید، اما حالا که مجبورید آن را کنسل کنید، ابتدا باید از بلیط خود پرینت بگیرید و سپس با پیدا کردن یک آژانس حضوری، امیدوار باشید که این آژانس هواپیمایی بتواند بلیط خریداری شده شما را استرداد کند. البته به یاد داشته باشید که امکان برگشت دادن بلیط با یک سری جریمه و کسری هزینه همراه است. در واقع تمام بلیت های معمولی و غیرچارتر با کسر مبلغی خسارت، امکان لغو یا تغییر دارند. بعد از ثبت درخواست استرداد به صورت آنلاین، هزینه پرداختی شما در اکثر مواقع ۷۲ ساعت به حساب شما برگشت داده می‌شود. پس حواستان باشد که قبل از خرید بلیط قطار آنلاین این قوانین را در نظر بگیرید و با آگاهی کامل اقدام به حرید کتید.

 

کنسل کردن بلیط قطار سفیر

 

وقتی بلیط قطار خود را استرداد می‌کنید شرایط جریمه نقدی شما به شکل صورت می‌گیرد:

 • بلیت تا یک ساعت پس از صدور، به شرط عدم حرکت قطار، و بازبودن مراکز فروش ،در مرکز صادر کننده‌ی بلیت با پرداخت کامل بهای آن به مسافر قابل ابطال می‌باشد.
 • بلیت قطارهای مسافری درکلیه‌ی مراکز فروش بلیت(در ساعت کاری نمایندگی های فروش بلیت) و ایستگاه راه آهن(در صورت وجود مرکز فروش بلیت در آن ایستگاه) با ارائه‌ی کارت شناسایی معتبر(کارت ملی-شناسنامه-گذرنامه)طبق مقررات زیر، قابل استرداد می‌باشد و نیازی به مراجعه به مرکز خرید بلیت نیست:

– تا ساعت ۱۲ روز قبل از حرکت قطار،۹۰ درصد بهای بلیت پرداخت می‌شود.

– از ساعت ۱۲ روز قبل از حرکت تا سه ساعت پیش از حرکت قطار، ۷۰ درصد بهای بلیت پرداخت می‌شود.

– از سه ساعت مانده به حرکت تا لحظه‌ی حرکت قطار۵۰ درصد بهای بلیت پرداخت می‌شود.

راهنمای کنسلی آنلاین بلیط قطار 

برای انصراف از سفر باید تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز، درخواست خود مبنی بر استرداد بلیط خریداری شده خود را اعلام کنید. البته لازم است اشاره کنیم که قوانین کنسلی برای هر شرکت متفاوت است و نمی‌توان یک فرمول کلی برای همه در نظر گرفت. اما طبق یک قاعده کلی، پس از درخواست استرداد توسط مسافر، سایت از شما درخواست اطلاعاتی همچون نام مسافر، شماره بلیط، شماره کارت بانکی و … می‌دهد. سپس درخواست کنسلی و استرداد پیگیری می‌شود و بعد از کسری هزینه جریمه از قیمت بلیط، باقیمانده هزینه به طور آنلاین بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت به حساب مسافر برگشت داده می‌شود.

 

مسئول سوار شدن قطار

 

درخواست لغو بلیط قطار تهران مشهد

اجازه دهید برای راحتی کار شما، یک مثال از استرداد بلیط قطار بزنیم. هماطور که می‌دانید که قطار تهران مشهد یکی از پرمسافرترین و پرترافیک‌ترین خطوط ریلی در کشور است. اما اگر پس از خرید بلیط، مشکلی برای شما پیش آید، به راحتی می‌توانید بلیط خود را لغو کنید. برای استرداد به ترتیب کارهای زیر را انجام دهید:

 •  به سایتی که از آن بلیط تهیه کرده‌اید مراجعه کنید و به پروفایل کاربری خود وارد شوید.
 • از منوی بالای سایت به بخش استرداد بلیط قطار بروید.
 • بلیط قطاری که خریداری کرده‌اید را انتخاب کنید و سپس درخواست کنسلی خود را ثبت کنید.
 • این درخواست (معمولاً ظرف ۴۸ ساعت) تایید شده و هزینه پرداختی شما با احتساب جریمه، به حسابتان برگشت داده می‌شود.
برچسب : سفر با قطار

نظرات

من میخوام بلیط قطار خودم رو کنسل کنم و کامل پولش رو بگیرم ولی وقتی تماس گرفتم گفتن باید یک هفته قبل اعلام میکردید. الان چیکار کنم؟

  سلام و درود بر شما،

  برای دریافت هزینه خود با احتساب جربمه کنسلی، باید به صورت حضوری به شرکت رجا مراجعه و مراتب رو به صورت شفاف اعلام کنید.

این کسری هزینه جریمه از قیمت بلیط که نوشتید ینی چی؟

  سلام.
  منظور همان مقداری هزینه ای است که برای استرداد بلیط قطار از مبلغ پرداختی شما کسر می شود.

سلام من میخوام بلیط قطارمو کنسل کنم تهران به اهواز ممنونم

سلام
من بلیط قطارمو کنسل کردم اما هنوز هزینه اش به حسابم برگشت داده نشده

  برگشت پول به طور میانگین ۷۲ ساعت طول میکشه. اگر بعد از این مدت هنوز هم پول برگشت داده نشده، با بخش پشتیبانی سایت مورد نظر تماس بگیرید و مشکل خود را مطرح کنید.

سلام یکشنبه ۷بهمن بلیط قطار از زنجان به تهران رو کنسل کردم و تاییدیه هم گرفتم و نوشت تا ۴۸ساعت پول به حسابتون برمیگرده هنوز پولی به حسابم برنگشته

  سلام دوست عزیز
  بابت این تجربه متاسفیم. لطفا برای پیگیری این مورد با شماره پشتیبانی وبسایت سامتیک (۸۴۳۸۴) تماس برقرار کنید. قطعا پاسخگوی مشکل پیش آمده خواهند بود.

جهت استرداد بلیط قطار ساری به تهران مورخ ۱۶ فرورین
سریال بلیط ۳۹۳۲۵۷۶۶۹
سپاس

  سلام شما میتونید با مراجعه به صفحه استرداد بلیط قطار سامتیک، درخواست خود را ثبت کنید.

سلام.من اپلیکیشن دانلود کردم و در خواست استرداد دادم پول تو حساب اپلیکیشن و وقتی میخوام پول کارت به کارت کنم میزنه موجودی کافی نیست راهنمایی کنید لطفا

  سلام دوست عزیز٫
  میتونم بدونم کدوم اپلیکیشن رو دانلود کردید؟