مسیر قطار مشهد تبریز

مسیر قطار مشهد تبریز و تبریز مشهد – نقشه مسیر حرکت، ایستگاه ها و خرید بلیط

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

مشهد، پایتخت معنوی کشور عزیزمان ایران؛ همیشه و در همه حال میزبان مسافران و زائران از سراسر کشور و حتی جهان است. این شهر معنوی و پر گردشگر خطوط ریلی و هوایی منتهی به شهرهای مختلف را داراست که باعث می شود مردم به راحتی و از شهرهای مختلف خود را به مقصد مشهد برسانند. در ادامه اما با بررسی مسیر قطار مشهد تبریز با شما همراهیم.

مسیر قطار مشهد تبریز – بهترین راه سفر به مشهد

مشهد با دارا بودن فرودگاه بین المللی، این امکان را به مسافران خارجی می دهد که با سوار شدن یک هواپیما به این مقصد مقدس برسند. همچنین خطوط هوایی مشهد برای مسافران داحلی نیز همیشه قابل دسترس است و مسافران از شهرهای مختلف می توانند با خرید بلیط هواپیمای تهران مشهد و یا سایر شهرها خود را در کوتاه ترین زمان ممکن به مقصد برسانند.

در نقطه مقابل مسافران هوایی، عده ای هستند که مسافرت با قطار را هم به صرفه تر می دانند و هم لذت بخش تر! اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که طول مسیر رسیدن به سفر برایتان بسیار دلچسب است، حتما مسافرت با قطار را ترجیح می دهید. با وجود اینکه می دانیم سفر با قطار همیشه لذت بخش است، اما طولانی بودن مسیر برای عده ای سرسام آور است. اما اگر کمی اطلاعات خود را در مورد مسیری که قرار است با قطار طی کنیم بالا ببریم و با چشم باز بلیط قطار خود را انتخاب کنیم شاید از این سفر کم هزینه لذت بیشتری ببریم.

در ادامه این مقاله به بررسی یکی از پر تردد ترین مسیرهای ریلی از شهر مشهد تا تبریز می پردازیم.

معرفی کامل راه آهن مشهد

قبل از اینکه به مسیر و شهرهای مختلف میان راهی مشهد به تبریز بپردازیم. جا دارد از ابتدای راه، یعنی ورود به راه آهن مشهد بررسی خود را شروع کنیم. راه آهن مشهد یکی از ۲۰ شاهکار معماری قرن بیستم در زمان جنگ جهانی دوم به شمار می رود و در حال حاضر در لیست مجهز ترین راه آهن های ایران قرار دارد. این راه آهن در سال ۱۳۴۵ به بهره برداری رسید و از آن سال تا به امروز پذیرایی صدها مسافر از شهرهای مختلف بوده و هست.

ایستگاه راه آهن مشهد همیشه به دلیل واقع شدن در پایتخت معنوی ایران اهمیت خاصی دارد. این ایستگاه به دو فضای باری و مسافربری تقسیم شده و دارای خطوط اعزام مسافر، ایستگاه باری، خطوط تخلیه و بارگیری و خطوط تعمیرگاهی است. جالب توجه است که این راه آهن در جریان ثبت جهانی میراث صنعتی راه آهن ایران در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

قطار مشهد تبریز

نقشه و مسیر راه آهن مشهد تبریز

یکی از مسیرهای طولانی ریلی، مسیر قطار مشهد به تبریز است. قطار مشهد پس از حرکت از راه آهن به سمت نیشابور حرکت می کند و پس از نیشابور با توقف کوتاهی در سبزوار به مسیر خود ادامه می دهد. اگر اهل مشهد باشید شاید دیدن طبیعت زیبای شهر های نیشابور و با سبزوار برایتان چندان جذابینی نداشته باشد، اما اگر برای اولین بار مسافر قطار این مسیر باشید حتما طبیعت بکر نیشابور شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

از سبزوار تا شاهرود حدود ۲ ساعت راه باقی است. در این میان اگر مسافر قطار اتوبوسی باشید حتما متوجه رفت و آمد مسافران سبزوار و یا شاهرود خواهید شد. بعد از گذر از ایستگاه شاهرود باید منتظر رسیدن به سمنان باشید. البته من پیشنهاد می کنم به جای شمردن ایستگاه های قطار به دنبال راهی برای وقت گذرانی و لذت بردن از مسیر بگردید چرا که شمردن ایستگاه ها و لحظه شماری برای رسیدن ببشتر حاطرتان را ناراحت می کند.

پس از گذر از سمنان، میهمانداران قطار با میان وعده های محتلف از شما پذیرایی خواهند کرد. شما می توانید از این لحظه از مسیر استراحت خود را شروع کنید و اگر مسافر قطارهای کوپه ای هستید چراغ های کوپه را خاموش کنید و کمی بخوابید.

اگر خوشخواب باشید و جای خواب گرمی در طول سفر داشته باشید متوجه گذر از گرمسار و تهران نخواهید شد. از این جا به بعد هم تنها ۶ ساعت زمان برای رسیدن به تبریز وقت لازم است، چرا که نیمه بیشتر راه را طی کرده اید. از حواب که بیدار شوید و به مناظر زیبا و سردسیر بیرون از قطار نگاه کنید، حتما متوجه می شوید که در حال گذر از یکی از شهرهای قزوین و یا زنجان خواهید بود.

در اینجا احتمالا مسافران در حال سفارش ناهار و یا شام خود هستند که همین پروسه باعث می شود کم تر به گذر زمان دقت کنید. اگر به ساعت خود نگاه کنید در این زمان و پس از طی کردن مسیرهای مختلف، باید منتظر رسیدن به ایستگاه قطار تبریز باشید.

نقشه و مسیر راه آهن مشهد تبریز

مسیر حرکت قطار تبریز مشهد در چه شهرهایی ایستگاه دارد؟

همانطور که به مسیرهای مختلف اشاره کردیم؛ مسیر ۱۲ ساعته مشهد تبریز از شهرهای مختلفی عبور می کند که در ادامه به صورت تیتروار به آن ها اشاره می کنیم.

 • مشهد
 • نیشابور
 • سبزوار
 • شاهرود
 • دامغان
 • سمنان
 • گرمسار
 • تهران
 • قزوین
 • زنجان
 • تبریز

خرید بلیط قطار مشهد تبریز و بالعکس

حالا که با مسیرهای بین راهی قطار مشهد تبریز آشنا شدید و نسبت به سفر با قطار اطمینان لازم پیدا کردید وقت آن رسیده به فکر خرید بلیط قطار مشهد تبریز باشید. البته به شما پیشنهاد می کنم قبل از اینکه برای خرید بلیط اقدام کنید، حتما از انواع قطارهای موجود برای این مسیر اطمینان لازم پیدا کنید.

ما در ادامه به اختصار قطارهایی که از مشهد به سمت تبریز در حال خدمت رسانی به مردم هستند را برای شما لیست کرده ایم تا با نگاهی گذرا بتوانید بهترین انتخاب خود را برای قطار دلخواهتان داشته باشید.

قطار ۴ تخته خليج فارس

قطار لوكس۴تخته توس قطار ۶ تخته میلاد

ارائه بسته های پذیرایی

رستوران با کیفیت

ملزومات خواب بهداشتی

ارائه کتاب و روزنامه

سیستم صوتی و تصویری

سیستم تهویه مطبوع

امکان تهیه میان وعده

شام کنسروی

توزیع نشریات روز

عصرانه رایگان

سیستم تهویه مطبوع در قطار

بدنه دو لایه قطار
با پنجره های دوجه داره

سیستم تهویه مطبوع سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی

سیستم صوتی و تصویری

قیمت بلیط قطار مشهد تبریز

شاید شما هم با مرور قطارهای این مسیر این سوال برایتان پیش بیاید که چطور برای این مسیر پر تردد قطارهای لوکسی مانند قطار فدک تردد ندارند. شاید جواب این سوال در این جمله خلاصه شود که مسافران این مسیر از قطارهای ارزان تر و کم هزینه تر بیشتر استقبال می کنند. به همین دلیل بیشتر قطارهای این مسیر قطارهایی با قیمت بلیط به صرفه و ارزان به حساب می آیند.

امکانات قطار خلیج فارس

احتمالاً تا اینجای مقاله فکر طولانی بودن سفر کمی نظرتان را نسبت به سفر با قطار تغییر داده. اما وقتی شما با نگاه دیگری به این سفر لذت بخش نگاه کنید متوجه خواهید شد که علاوه بر صرف هزینه کمتر برای سفر، می توانید لذت سفر زمینی از قسمت شمال شرقی تا شمالی غربی کشور را در جای جای کشور عزیزمان از نزدیک لمس کنید و خاطره تازه ای را برای خود بسازید.

برچسب : سفر با قطار

نظرات