بلیط چارتر مشهد

راهنمای کامل انتخاب و خرید بلیط چارتر هواپیما

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

بعید است که اهل سفر و گردشگری باشید و تا به حال نامی از بلیط چارتر به گوشتان نخورده باشد. بلیط چارتر در واقع یکی از انواع بلیط های هواپیما است که خرید آن کمی با خرید بلیط سیستمی متفاوت است. اما آیا اطلاعات شما در مورد بلیط چارتر کامل است؟ ما در این مقاله قصد داریم به تمام سوالات شما درمورد انتخاب و خرید بلیط چارتر پاسخ دهیم و به قدری این موضوع را به زیر ذره‌بین ببریم که دیگری جای هیچ‌گونه ابهامی برای شما مسافر عزیز وجود نداشته باشد.

قبل از اینکه به مقوله مهم خرید بلیط چارتر بپردازیم لازم است یک‌سری اطلاعات پایه در مورد ماهیت چارتر را به شما بگوییم. پس اجازه دهید در همین ابتدا با تعریف کلمه چارتر شروع کنیم و سپس با پرداختن به سوالات مختلفی که ممکن است در این مورد داشته باشید، مقاله را پیش ببریم.

 

بلیط چارتر چیست؟

کلمه چارتر به معنای دربست اجاره کردن است. اگر بخواهیم به زبان خیلی ساده بگوییم، وقتی یک آژانس یا یک شخص حقیقی تعدادی از صندلی‌های هواپیما یا تمام صندلی‌های یک هواپیما را برای مدت مشخصی اجاره کند، یعنی آن تعداد صندلی را چارتر کرده‌ است. اما جالب است بدانید که استفاده از چارتر تنها مختص خرید بلیط هواپیما نیست و برخی هتل‌ها و حتی وسایل حمل و نقل هم از آن استفاده می شود.

افزون بر این، گاهی برخی از شرکت‌ها و آژانس‌های هواپیمایی، همه یا تعدادی از صندلی های هواپیما را برای مدت طولانی و یا کوتاه اجاره می‌کنند. آیا می‌توانید حدس بزنید که این کار آژانس‌ها چه دلیلی دارد؟ معلوم است، با اجاره کرده تمام صندلی‌های یک هواپیما هزینه نهایی برای آژانس‌ها و مسافران کاهش پیدا می‌کند و یک وضعیت برد-برد پیش می‌آید.

 

قیمت بلیط چارتر پرواز تهران مشهد

 

آژانس های گردشگری زیادی هستند که مدت مشخصی از چند ماه تا حتی یکسال، صندلی‌های مسیرهای هوایی مورد نظر خود را اجاره کرده و سپس بلیط این پروازها را به مسافرانی که در آن مسیر قصد سفر دارند را به فروش می‌رسانند. این عمل باعث می‌شود که لازم نباشد مسافر نیست بلیط هواپیما را به طور مستقیم از هواپیمایی بخرد؛ با این اوصاف مشخص است که هزینه بلیط چارتر را آژانس هواپیمایی تعیین می‌کند و نه شرکت هواپیمایی!

 

منظور از پرواز چارتر چیست؟

منظور از پرواز چارتری این است که آژانس های هواپیما همه‌ و یا تعدادی از صندلی های هواپیما را اجاره کنند و بلیط‌های این پرواز را در اختیار مسافران قرار دهند. این نوع پرواز بیشتر در مسیرهای پر سفری مانند مشهد، تهران، و اصفهان وجود دارد. پروازهای چارتری معمولاً توسط تورهای گردشگری به صورت عمده و به مسافران به صورت تکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

آیا می‌توانیم بلیط چارتر را پس دهیم؟

شاید تنها خرده‌ای که بتوان بر خرید بلیط چارتر گرفت، غیر قابل استرداد بودن آن باشد. این قضیه برای بلیط‌های سیستمی صادق نیست و شما حتی بعد از خرید بلیط هم می‌تواند بلیط هواپیما را پس داده و مبلغ آن را دریافت کنید. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر قصد دارید با بلیط چارتر سفر کنید، از برنامه زمانی سفر خود اطمینان کامل داشته باشید زیرا در صورت لغو سفر، نمی‌توانید بلیط را پس دهید.

 

چرا قیمت بلیط چارتری ثابت نیست؟

سوال بسیار خوبی است و شما کاملاً حق دارید که بدانید مثلاً چرا قیمت پرواز چارتری مقصد گرجستان در مهر ماه با آبان متفاوت است. جواب سوال این است که در واقع، کاهش یا افزایش قیمت بلیط چارتر کاملا بستگی به شرایط زمان دریافت بلیط دارد. به عنوان مثال بعضی از مسیرهای پروازی مانند استانبول ترکیه در همه اوقات سال، مسافر دارد اما بعضی از مسیرها ممکن است فقط در ماه های خاصی مسافر داشته باشد و به همین دلیل، ممکن است در بعضی از مواقع به هر دلیلی پرواز چارتر خالی بماند، در نتیجه آژانس چارتر کننده متحمل هزینه می شود و مجبور است با پایین آوردن هزینه بلیط چارتری، بلیط‌های خود را به فروش برساند. به همین دلیل است که قیمت بلیط چارتری ثابت نیست و متناسب با شرایط تغییر می‌کند.

 

 

اختلاف قیمت بلیط چارتری هواپیما در پروازهای مختلف

 

 

آیا می‌توان پرواز چارتر را ارزان‌تر خرید؟

آیا ارزانتر از این هم می‌شود؟ بله. در صورتی که صندلی‌های پرواز چارتر تکمیل نشود، هزینه آن متحمل آژانسی است که آن پرواز را اجاره کرده. بنابرین آژانس هواپیمایی با ارزان‌تر کردن صندلی‌های چارتری، می‌تواند در مدت زمان کمتری بلیط‌های هواپیمایی را به فروش برساند. حال اگر خوش شانس باشید و به موقع از فروش این بلیط ها باخبر شوید، پروازهای بسیار ارزانی نصیبتان می شود.

 

مزایای خرید بلیط چارتری چیست؟

خرید بلیط چارتر مزایای زیادی دارد که مهمتربن آن عبارتند از:

قیمت ارزان بلیط چارتر

اگر تا اینجای مقاله را خوانده باشید، قطعاً باید متوجه شده باشید که یکی از بزگرترین مزیت‌های بلیط چارتر، قیمت مناسب آن است. ممکن است شما بتوانید یک پرواز را با نصف قیمت واقعی آن خریداری کنید که این موضوع مخصوصا در فصل های کم گردشگر یا به اصطلاح Low Season خیلی احتمال بیشتری دارد.

اما همانطور که در بالا گفته شد، همیشه هم بلیط های چارتری ارزانتر از بلیط معمولی نیستند. بعضی از مواقع مانند مثلا ایام عید نوروز که سفر بیشتر می شود، مسلما این بلیط ها به راحتی فروخته می شوند و در نتیجه برابر با قیمت بلیط های معمولی است و یا حتی ممکن است از آن گرانتر باشد.

 

معلوم بودن تاریخ پرواز چارتر

به دلیل رزرو شدن تمامی پروازهای چارتر از قبل، یکی دیگر از مزیت های بلیط چارتر این است که با خرید بلیط چارتر، تاریخ و ساعت پرواز شما مشخص است و بنابرین دیگر لازم نیست نگران زمان حرکت یا مشکلاتی مثل کمبود جا باشید. این امر به این خاطر است که تمامی بلیط های چارتر به صورت عمده و پیش از تاریخ حرکت توسط نأمین‌کنندگان رسمی و معتبر یا شرکت‌های هواپیمایی خریداری می‌شوند.

 

معایب خرید بلیط چارتری

در مورد عیب این نوع بلیط ها هم باید گفت، این است که نمی توانید بلیط را استرداد کنید و یا حتی اگر در شرایطی این امکان را داشته باشید، جریمه به قدری بالاست که تقریبا معادل هزینه خود بلیط باید هزینه پرداخت کنید! با این حال اما این امکان برای شما وجود دارد تا بتوانید با کسر هزینه، به صورت آنلاین درخواست لغو بلیط هواپیما کنید.

 

چارترکنندگان معتبر بلیط هواپیما کدامند؟

چارترکنندگان واقعی پروازها آژانس‌هایی هستند که برای چارترکردن پروازها با ایرلاین‌ها و هواپیمایی‌ها قرارداد بسته و بلیط آن را به فروش می‌رسانند. اما جالب است بدانید که حتی عده‌ دیگری از چارترکنندگان که خودشان نماینده اصلی قرارداد نیستند، پرواز یا صندلی‌های چارتری را از چارترکنندگان اصلی چارتر می‌کنند!

بنابراین باید حواستان باشد که تنها از مراجعی بلیط  خود را تهیه کنید که نماینده اصلی بلیط‌های چارتری باشند؛ زیرا بارهار پیش آمده که مسافرانی که بلیط خود را از چارترکنندگان اصلی تهیه ننموده‌اند، از نامنظم بودن و آشفتگی این پروازها انتقاد می‌کنند. به عنوان مثال فرض کنید با خیال راحت برای سفری آماده می‌شوید و با عجله در رأس ساعت مقرر خود را به فرودگاه می‌رسانید ولی در هنگام سوار شدن بر پرواز تازه متوجه می‌شوید که اسم شما در فهرست پرواز نیست!

 

خرید بلیط هواپیما ارزان

از کجا بلیط چارتر بخریم؟

با توجه به قراردادهای موجود بین ایرلاین‌ها و آژانس‌های هواپیمایی مختلف فعال در کشور و وضعیت نامناسب اقتصادی حاکم بر جامعه، صدور بلیط‌های چارتری در بسیاری از مسیرهای پروازی با مشکل مواجه شده است. با این وجود در صورت اعلام آمادگی چارترکنندگان و بازگشت وضعیت خرید بلیط چارتر به حالت قبل،می‌توانید وبسایت سامتیک که تنها پروازهای مربوط به چارترکننده‌‌های معتبر را ارائه می‌‌‌دهد، مد نظر قرار بدهید.

سامتیک یک سامانه خرید اینترنتی بلیط هواپیما و بلیط قطار است که با بهره‌گیری از جدیدترین تکنولوژی های روز به شما کمک می کند با یک جستجوی ساده، بلیط هواپیما و یا بلیط قطار مورد نظر خود را با نازل‌ترین قیمت انتخاب و خریداری نمایید.

 

تمام سعی ما بر این بود که تمام نکات لازم و ضروری برای خرید بلیط چارتر را در اختیار شما قرار بدهیم. در صورتی که هنوز هم سوالاتی در این زمینه برای شما وجود دارد، حتماً با ما در میان بگذارید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بلیط چارتر می توانید به صفحه چارتر چیست مراجعه کنید.

نظرات

سلام و ممنون از سایت و مقاله خوبتون. با توجه به افزایش قیمت هایی که اخیرا داشتیم هنوز هم شرکت های هوایی بلیط چارتر میفروشن؟

  سلام بهروز عزیز!
  درسته که قیمت ها در چند ماه اخیر خیلی نوسان داشته اما هنوز هم شرکتهای هواپیمایی اقدام به فروش بلیط چارتری می کنند.

سلام من برای خرید آنلاین بلیط چارتر به سایت های زیادی سر زدم و فهمیدم که همشون حدود ۱۰ درصد بیشتر از قیمت واقعی میفروشن. شما چطور چند درصد میکشین روی بلیط؟

  سلام محمدرضا عزیز،
  طبق قانون سازمان هواپیمایی کشور، همه سامانه های آنلاین بلیط هواپیما میتونند بلیط هواپیمایی رو با ۱۰ درصد سود به فروش برسانند. دلیل اینکه تمام سایت هایی که شما چک کردین و با احتساب ۱۰ درصد بلیط میفروختن هم همینه.

مقاله تون خیلی خوب، توضیحاش برام جالب و جدید بودن
فقط من یچیزی شنیدم نمی دونم درسته یا نه
شنیدم فقط توی ایران بلیط چارتر داریم، درسته؟

  سلام کاربر محترم
  بلیط چارتر تا جایی که اطلاع داریم فقط در کشور ما وجود دارد و در کشور های دیگر دنیا بلیط های تخفیف دار رایج است.