خدمات ویژه هواپیمایی های کشور

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

همواره در ارائه خدمات تمامی شرکت‌ها و مؤسسات سعی بر جلب رضایت مشتری و اعمال فرهنگ مشتری مداری هستند. این موضوع برای شرکت‌های هواپیمایی کشور نیز صادق است و همواره ایرلاین های داخلی سعی بر ارائه خدماتی دارند که رضایت مسافران را در سفرهای خود فراهم کنند. به همین دلیل شرکت‌های هواپیمایی داخلی و خارجی به ارائه خدماتی می‌پردازند که به خدمات ویژه هواپیمایی شناخته می‌شوند. در این مقاله با شماییم تا به بررسی خدمات ویژه هواپیمایی‌های کشور بپردازیم.

همان‌طور که می‌دانید سفرهای هوایی یکی از اولین انتخاب‌ها برای پروازهای طولانی است و خصوصاً برای افرادی که در حوزه صنعت و تجارت مشغول به فعالیت هستند و زمان برای آن‌ها در انجام کارها نقشی کلیدی دارد. به دلیل استفاده زیاد و روزافزون افراد از هواپیما و افزایش نرخ خرید بلیط هواپیما؛ شرکت‌های هواپیمایی نیز به در نظر گرفتن خدماتی پرداخته‌اند تا سفر را برای افراد به راحت‌ترین شکل ممکن به انتها برسانند و ترجمه مناسبی از سفر با هواپیما را برای مخاطبان خود به وجود آورند.

 

خدمات ویژه هواپیمایی‌های کشور

در ادامه با شما خواهیم بود تا به خدماتی که برای مسافران در نظر گرفته‌شده است بیشتر آشنا شویم. البته لازم به ذکر است که منظور از این خدمات ویژه؛ امکانات رفاهی و خدماتی نیست که در خدمات VIP و CIP پروازی در اختیار مسافران قرار می‌گیرد. خدمات ویژه هواپیمایی‌ها برای همه مسافران در دسترس است و هیچ‌گونه ارتباطی با مقصد سفر و یا پرواز شما ندارد که داخلی باشد و یا خارجی، پس هم در پروازهای معمولی و هم در سرویس‌های VIP و CIP وجود دارند. خدمات ویژه هواپیمایی‌های کشور به شرح زیر خواهند بود.

 

مسافرین توانخواه

منظور از مسافرین توانخواه آن دسته از هم‌وطنان و مسافران محترمی است که به دلیل شرایط خاص پزشکی، فیزیکی و یا روحی نیازمند مراقبت‌های خاصی هستند که به‌طورمعمول برای سایر مسافران فراهم نیست. شرکت‌های هواپیمایی نیز به ارائه خدماتی مناسب و درخور شان مسافران توانخواه می‌پردازند؛ مسافرانی که دارای ناتوانی دائم یا موقتی باشند و یا مسافران محترمی که دارای بیماری‌های روحی و فیزیکی خاصی هستند.

برای مثال مسافرینی که نیاز به گواهی پزشکی نداشته، ولی نیازمند استفاده از ویلچر می‌باشند، می‌بایست هنگام صدور بلیط درخواست استفاده از ویلچر در فرودگاه نمایند. طبق مقررات هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و با توجه به ظرفیت هر هواپیما، فقط مسافرانی که هنگام صدور بلیط درخواست ویلچر خود را اعلام نموده‌اند، مجاز به پذیرش در فرودگاه و استفاده از خدمات مراقبتی مسافرین توانخواه می‌باشند.

 

خدمات ویژه هواپیمایی های کشور

 

خدماتی که برای مسافران توانخواه در نظر گرفته می‌شود انواع بسیاری دارد تا آسایش و رفاه مسافران در پرواز به‌خوبی فراهم باشد. مواردی مانند :

 • مسافران دارای اختلالات روانی
 • مسافران همراه تجهیزات کمکی (PSE) (مانند صندلی‌های چرخ‌دار الکترونیکی)
 • مسافران کم‌شنوامسافر محترم کم‌شنوا می‌تواند هنگام خرید بلیت اعلام نماید تا در طول پرواز از طریق پرسنل پروازی مواظبت و مراقبت شود
 • مسافران نابینا و کم‌بینا: مسافرین نابینا نیازی به مجوز پزشکی ندارند و تعداد مجاز تعداد مسافران نابینا تا حداکثر ۳۰ مسافر در هر پرواز است.
 • محافظ / همراه
 • مسافر نیازمند برانکارد: مسافرینی که به علت مشکلات پزشکی مجبور به مسافرت به‌صورت خوابیده می‌باشند می‌توانند بعد از طی مراحل پزشکی و پر نمودن فرمهای مربوطه و تائید پزشک هوائی از تخت بیمار در هواپیما استفاده نمایند. چنین مسافرانی حتماً به یک همراه نیاز دارند.

خدمات ویژه هواپیمایی‌های کشور برای کودک بدون همراه

کودک بدون همراه به آن دسته از مسافرانی اطلاق می‌شود که در بازه سنی ۵-۱۲ سال قرار دارند و در یک مقصد سفری هیچ‌یک از قیم یا والدین خود را به همراه نداشته باشد. برای مثال، بر اساس رویه و مقررات جدید هما به‌منظور افزایش سطح خدمات و ایمنی در خصوص پذیرش و تحویل کودک بدون همراه ، صدور بلیت برای این گروه از مسافران تنها با تکمیل فرم کودک بدون همراه و امضا آن توسط ولی ، یا ارائه مدرک به‌عنوان قیم کودک و یا با ارائه وکالت‌نامه رسمی از طرف ولی یا قیم به شخص ثالث صورت خواهد پذیرفت.

 

خدمات ویژه هواپیمایی برای کودکان بدون همراه

 

قیمت بلیط هواپیما برای کودک بدون همراه معادل باقیمت بلیط هواپیمای بزرگسالان است و همراه داشتن مدارک پرواز اعم از بلیت ، پاسپورت ، فرم تکمیل‌شده کودک بدون همراه ، مدارک پزشکی در صورت لزوم ، داروی مصرفی الزامی می‌باشد. پیش از خرید بلیط هواپیما، بیاد داشته باشید درصورتی‌که مسیر پروازی کودک رفت و برگشتی باشد، به دلیل احتمال عدم حضور ولی یا قیم و یا شخص تعیین‌شده در مقصد ، تکمیل فرم مربوط جهت برگشت کودک در دفتر صادرکننده بلیت در مبدأ و درج مهر دفتر صادرکننده الزامی است.

به یاد داشته باشید که در فرودگاه و قبل از پرواز باید مدارک شناسایی مسافر UM و ولی یا سرپرست قانونی را به همراه داشته باشید. همراهان کودک موظف‌اند حداکثر تا ۲ ساعت قبل از پرواز بین اللملی و ۱ ساعت قبل از پرواز داخلی جهت انجام امور تشریفات پذیرش مسافر UM در فرودگاه حضور یابند. پس از گذراندن این موارد در حین پرواز مسئولیت کودک با مهماندارن خواهد بود. به هنگام رسیدن به مقصد و فرود هواپیما نیز پس از کنترل و تأیید مدارک فرد مستقبل با گرفتن امضاء بر روی فرم مربوطه کودک تحویل وی می‌گردد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله راهنمای سفر با هواپیما به همراه کودکان نیز مراجعه کنید.

 

مسافرین دارای نوزاد

منظور از مسافر نوزاد مسافری است که دارای سنی بین ۷ روز تا ۲ سال داشته باشد. بلیط این مسافران بدون صندلی است و در طول پرواز صندلی به این نوزادان تعلق نمی‌گیرد. درصورتی‌که یک مسافر قصد سفر با همراه داشتن بیش از یک نوزاد داشته باشد، لازم است برای نوزاد دوم به بعد بلیط دارای صندلی تهیه نماید. هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از پذیرش نوزادان دارای سن کمتر از ۷ روز معذور است.

 

نوزادان در هواپیما

 

مسافرین با رژیم غذایی خاص

مسافرینی که دارای شرایط خاصی هستند و نیاز به ارائه خدماتی خاص در بخش تغذیه دارند می‌توانند هنگام رزرو و خرید بلیت غذای رژیمی خود را نیز درخواست نموده تا در حد امکان برای ایشان فراهم گردد. معمولاً شرکت‌های هواپیمایی به تهیه جدول و لیستی از غذاهای مخصوص برای چنین مسافرانی پرداخته‌اند و در سایت‌های خود قرار داده‌اند.

 

خدمات ویژه غذایی هواپیمایی

 

مسافران نیازمند صندلی اضافی

برخی مسافران در سفرهای خود نیازمند صندلی‌های اضافی هستند که دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد و البته تنها برخی از این دلایل برای شرکت‌های هواپیمایی پذیرفته است. این دلایل عبارت‌اند از:

 • جامه‌دان با حجم بزرگمسافرینی که با خود مدارک مهمی حمل می‌نمایند و نیاز دارند بسته خود را کنار خود روی صندلی داشته باشند یا اینکه آلات موسیقی به همراه داشته و نیاز دارند آن را روی صندلی کنار خود بگذارند می‌توانند صندلی اضافی خریداری نمایند.
 • راحتی شخص و یا وجود دلایل پزشکیمسافرینی که به دلیل دارا بودن اندام درشت و یا به دلایل پزشکی می‌خواهند صندلی کناری خود را نیز در اختیار داشته باشند می‌توانند صندلی اضافی خریداری نمایند.

معمولاً هزینه صندلی‌های اضافی دارای تخفیف و یا تغییر قیمت خاصی نیست و معادل با هزینه صندلی یک مسافر است.

 

مسافران با حیوانات خانگی

بر اساس آیین‌نامه‌های پروازی و قوانین و مقررات حمل هرگونه حیوان در کابین مسافران ممنوع است و فقط امکان پذیرش آن‌ها در قسمت بار ممکن است. حیوانات برای ورود به هواپیما نیاز به مدارک پزشکی و قفس استاندارد دارند. البته رعایت قوانین و مقررات کشور مبدأ و مقصد می‌تواند در پذیرش حیوانات به هواپیما مؤثر باشد.

 

حیوانات در هواپیما

 

هزینه دریافتی برای حمل حیوانات در هواپیما بر اساس وزن حیوان و قفس محاسبه می‌شود و در دسته خدمات ویژه هواپیمایی‌های کشور قرار دارد. ورود سگ‌های راهنما به هواپیما نیز در دسته خدمات ویژه هواپیمایی‌ها قرار دارد و البته ورود آن‌ها در هواپیما و قیمت بار رایگان است.

 

مسافرین باردار

خانم‌های باردار که مدت بارداری آن‌ها بیشتر از ۲۸ هفته باشد برای مسافرت با هواپیما نیازمند مجوزهای پزشکی خاصی هستند که باید از مراکز پزشکی ایرلاین های انتخابی خود اقدام به دریافت آن کنند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله راهنمای سفر با هواپیما برای زنان باردار مراجعه کنید.

 

خانم های باردار در هواپیما

 

نظرات

سلام.
مقاله بسیار جالبی بود ممنو از اطلاعاتی که در اختیارمون گذاشتین 🙂

  سلام آقای قاسمی!
  خوشحالیم که مقاله برای شما مفید بوده است.
  از بخش های دیگر سایت نیز دیدن فرماید.
  مشتاقانه منتظر نظرات شما در دیگر مقالات هستیم.

سلام دوستان.
خدمات ویژه هواپیمایی مگه همون vip نیست؟ البته cip هم شنیدم.
پس چرا دوباره اومدین یه مقاله دیگه نوشتین؟