چشمه های آبگرم ایران

بهترین چشمه های آبگرم (معدنی) ایران + عکس

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

در فصل پاییز و زمستان ، آدم دلش می خواهد در وان آبگرم دراز بکشد و فارغ از برف و سوز بیرون، در آب گرم خستگی را از تنش بیرون کند. چه بهتر که این آب، معدنی و مملو از املاح مفید با خاصیت های درمانی باشد. در این صورت می‌توانیم علاوه بر لذت بردن، سلامتی را به بدنمان هدیه کنیم.

شاید مدت هاست که رویای رفتن به یک چشمه آبگرم را در سر می‌پرورانید. شاید هم چندین بار به چشمه های آب گرم ایران زمین سر زده و از خواص درمانی آن استفاده لازم را برده اید. اما آیا می‌دانید که تعداد چشمه های آب گرم ایران بسیار زیاد است، به طوری که بسیاری از آن ها حتی ناشناخته مانده‌اند؟

همین امر باعث شد که ما به فکر نوشتن مقاله ای درباره بهترین چشمه های آبگرم در ایران بیافتیم تا بتوانیم از این طریق شما را با این جاذبه های گردشگری که علاوه بر جنبه تفریحی، خواص درمانی زیاد دارند، آشنا کنیم. بنابراین شما می‌توانید در کنار بهترین روستاهای شمال ایران، بهترین چشمه های آب گرم ایران را هم بشناسید.

چشمه آب گرم سرعین

 

چشمه های آب گرم سرعین اردبیل

آبگرم سرعین یکی از مهم ترین و شناخته شده ترین آب گرم های ایران است. چشمه های آبگرم سرعین با دما، خاصیت و ویژگی های درمانی خاصی از دل زمین می جوشند و هر سال در فصل تابستان گردشگران بسیاری را از ایران و خارج از ایران به سوی خود جلب می کنند. اهمیت این چشمه به قدری است که حتی می‌توان گفت از مهم‌ترین دلایلی که باعث پیشرفت صنعت گردشگری، افزایش ویژگی‌های بهترین هتل‌های اردبیل و بالا رفتن کیفیت رستوران‌هایش شده، وجود چشمه های آبگرم سرعین است که شهرت جهانی دارند.

چشمه های آبگرم و طبیعت بکر «کوه‌های سبلان»، از جاهای گردشگری و دیدنی سرعین‌اند که هرسال توریست‌های بسیاری را جذب می‌کنند. وجود همین چشمه‌های ارزشمند، علت نام‌گذاری سرعین شده‌اند؛ سرعین در لغت به‌معنی سرچشمه است. خاصیت درمانی مواد معدنی این چشمه‌ها، سرعین را به مرکز توریست-درمانی اردبیل تبدیل کرده است.

اگر تمایل دارید به یکی از چشمه های آب گرم سرعین اردبیل سر بزنید، پیشنهاد می‌کنیم که خرید بلیط هواپیما سامتیک مراجعه کنید.

 

چشمه آبگرم شهر کهنه قوچان

یکی از چمشه های آب گرم ایران در شهر قوچان، که یکی شهرهای استان خراسان رضوی است و در ۱۴۸ کیلومتری شمال غرب مشهد نیز قرار گرفته است. قدمت این شهر به ۲۵۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد و از صدر اسلام تا اوایل تسلط قوم مغول این شهر نام های مختلفی نظیر آساآک، آشاک، آرسکا، استوا، خوجان و خبوشان نیز داشته است. سلسله اشکالی اولین حکومتش را در شهر قوچان برپا کرد. چشمه سارهای جاری معروف به آبگرم شهر کهنه در ۱۸ کیلومتری بخش غربی قوچان و به فاصله ۶ کیلومتری  آرامگاه امام زاده سلطان ابراهیم (ع) قرار دارد. این چشمه خود یکی از مهمترین دلایلی است که باعث جذب گردشگری به این شهرستان می شود.

 

چشمه آبگرم طبیعی در ایران

 

چشمه آبگرم فلکده

«فلکده» به منطقه ای در دل جنگلهای دوهزار تنکابین اطلاق میشود که شهرتش بخاطر آبگرمی است که در دل جنگل و در زیر کلاهک صخره ای است که با توجه به کوچکی آن جاذبه خاص این منطقه بوده  که بعلت پرت بودن از مسیر اصلی خوشبختانه افراد کمی از آن خبر دارند (عمدتا محلی‌های آن منطقه ) آب گرم معدنی است که  آب تنی کردن در آن آنهم در دل جنگل لذت وصف ناپذیری را به دوست داران طبیعت می‌بخشد.

این آب گرم از نظر توپوگرافی دارای پستی و بلندی هایی می باشد که زیبایی و تنوع خاصی را به آن می‌بخشد. در مسیر زیبای این آبگرم به یک جنگل بسیار زیبای کاج و سرو می رسیم و پس از طی یک سر پایینی به آبگرم معدنی می‌رسیم که نسبت به سایر آبگرمهای منطقه دارای تفاوت میباشد که یکی از آنها نداشتن گوگرد است که بوی بد را از آن گرفته است و خاصیت شرب نیز دارد.

علاوه بر آن این آبگرم برای بیماری هایی همچون دردهای مفصلی و نظیر آن بسیار مناسب است. منطقه فلکده دارای آب و هوای خنک و کوهپایه‌ایی می باشد که در فصول گرم سال بسیار مطبوع است.

به جای خرید بلیط هواپیما خارجی و سفر به کشورهای خارجی، خوب است که در کشور خودمان به بازدید از چشمه های آبگرمی همچون فلکده در تنکابن برویم.

 

تفاوت چشمه های آب گرم با چشمه های آب معدنی

یکی از نکات قابل توجه که می‌توان وجه تمایز بین چشمه های آب گرم با چشمه های آب گرم معدنی دانست، میزان آلودگی آب آن هاست. به طوریکه چشمه های آب گرم معمولاً در نقاطی از زمین وجود دارند که در آنها شرایط مورفولوژی، تکتونیکی، ماگمایی و جوی فراهم آمده باشد، فعالیت گسترده آتشفشانی در ایران باعث شده که چشمه‌های معدنی و گرم زیادی به وجود بیاید. اما چشمه های آب گرم معدنی لزوماً برای شنا کردن نیستند و می‌توان از آب آن ها به عنوان آب شرب و قابل نوشیدن استفاده کرد.

 

چشمه آب سرد معدنی

 

بهترین چشمه های آب گرم معدنی ایران

حالا که با چشمه های آب گرم آشنا شدید، قصد داریم در ادامه به چشمه های آب معدنی در ایران بپردازیم. در ادامه با ما باشید.

آبگرم معدنی رامسر شمال

بیشتر آب‌های معدنی داخل شهر رامسر در اطراف محوطه هتل‌های جدید و قدیم قرار دارد.  نزدیکی این شهر به دریا و جذابیت‌های دیگرش که به عروس شهرهای ایران هم شهرت دارد در تمام فصول سال پر تردد است. مراکز آب درمانی متعدد به صورت وانه‌ای خصوصی، استخرهای عمومی و خصوصی  در شهر رامسر وجود دارد. حرارت آب در چشمه‌های اصلی و محل خروج از زمین حدود ۳۰ درجه سانتیگراد، گوگردی و گازدار است.

کلسیم، منیزیم، سدیم، پتاسیم، کلراید، سولفات، سیلیس، آمونیاک، نیترات و….آن باعث درمان دردهای مفاصل، بیماری‌های پوستی و درمان جوش‌های بدن، جلوگیری از ریزش مو، رفع گرفتگی عضلات می‌شود.

 

چشمه آب سرد طبیعی در ایران

 

آب گرم معدنی فردوس خراسان رضوی

آبگرم معدنی فردوس در مسیر جاده اصلی و ترانزیتی استان‌‌های مرکزی و جنوبی به مشهد و استان‌‌های شمالی در کیلومتر ۲۲ جاده فردوس به بجستان  قرار دارد. قدمت این آبگرم  ۲۰۰ سال می‌باشد و  توجه افراد زیادی از سراسر کشور به ویژه استان‌‌های خراسان رضوی، جنوبی را به خود جلب کرده است.

 

آبگرم معدنی شهرستان فردوس بر بالای کوهی که آبگرم از آن جریان دارد  قرار دارد و آثار برج و بارو در آن مشاهده می‌شود که بیانگر قدمت تاریخی آبگرم معدنی فردوس است.

با توجه به آزمایشات انجام شده این آبگرم برای امراض جلدی و کبدی و دردهای مفصلی، اتصاع عروق، پیشگیری از رسوب سنگ درکلیه، بیماری‌های رماتیسمی، دردهای مفصلی وعصبی، افزایش سوخت و سازبافتها، کاهش درد و رفع گرفتگی عضلات، افزایش دامنه حرکتی اندام ها، بهبود دردهای ناحیه ستون فقرات و دیسک کمر و پیشگیری از ایجاد انحراف در ستون فقرات مفید است.

 

بهترین چشمه های آب سرد ایران

علاوه بر چشمه های آب گرم، تعدادی چشمه آب سرد هم در سرتاسر ایران وجود دارد. این چشمه های طبیعی که دمای آب آن‌ها بعضی اوقات حتی تا زیر صفر درجه هم می‌رسد. بهترین چشمه های آب سرد ایران عبارتند از:

آب سرد معدنی نیدشت رامسر/آب معدنی گازدار

دوازده کیلومتری جنوب رامسر در دره‌ای کنار رودخانه صفارود آب معدنی از دل زمین می‌جوشد که  بیشتر مردم از خواص درمانی آن بی‌خبرند و فقط عده کمی از آب آن، آن هم به طور اتفاقی استفاده می‌کنند.

این آب معدنی که برخلاف آب معدنی‌های دیگر سرد است به آب معدنی نیدشت رامسر معروف است. قبل از سال ۱۳۲۰ برای بهره‌برداری از آب این چشمه، جاده‌ای خاکی از رامسر تا چشمه به دست مهندسان آلمانی ساخته شد که از آن تاریخ این جاده به جاده  نیدشت رامسر شهرت دارد.

در آن ایام قرار بود آب این چشمه که همانند آب چشمه آبعلی دارای گاز طبیعی است، به عنوان آب خالص و گوارا به فروش برسد. با شروع جنگ جهانی و خروج اجباری آلمانی‌ها از کشور، این پروژه ناتمام ماند و با گذشت بیش از ۷۰ سال هنوز این اثر طبیعی، به حال خود رها شده و دست نخورده باقی مانده است.

 

خواص آب درمانی چیست؟

دکتر حسن اکبری محقق طب اسلامی ایرانی درباره خواص آب گرم درمانی می‌گوید هر چشمه‌ای که توسط انر‍‍‍‍ژی زمین گرمایی گرم شود یا هر چشمه‌ای که دمای آب آن از دمای محیط بالا‌تر باشد را چشمه آب گرم تعریف می‌کنند که البته تعاریف متعدد دیگری هم برای آن بیان شده است. از آنجا که حلالیت آب گرم بالا‌تر است املاح موجود در چشمه‌های آبگرم بسیار بالاست.
همچنین به دلیل اعتقاد عامیانه به خواص طبی بعضی املاح چشمه‌های آب گرم، اغلب آن‌ها به مقاصد گردشگری با هدف درمانی تبیدل شده‌اند. اما باید توجه داشت که در روایات استفاده از چشمه‌های آب گرم حاوی درصد بالای گوگرد و مواد شیمیایی اصلا تایید نشده است، همچنان که از لحاظ علمی هم این مسئله وجود دارد که چون منشا این چشمه‌ها از لایه‌های داخلی زمین است گوگرد و مواد شیمیایی آن‌ها می‌توانند عوارضی را داشته باشند. به طور کل، از خواص دیگر آب درمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  •  در درمان ضايعات ورزشي مزمن مثل کوفتگي، رگ به رگ شدن و پيچ خوردن مفاصل، التهاب و تورم تاندون يا زرد پي مي توان از آب درماني استفاده کرد. برخي از متخصصان عقيده دارند که در هر مرحله از ضايعات سيستم عضلاني – استخواني مي توان از آب درماني استفاده کرد. البته توصيه مي شود که در اوايل وجود ضايعه حاد و شديد، از آب گرم نيز استفاده کرد.

 

  •  از جمله موارد ديگري که هيدروتراپي در ورزش کاربرد دارد، تميز و برطرف کردن مواد خارجي از روي زخم ها، خراشيدگي ها، تاول ها و ديگر صدمات ورزشي است که در پوست بدن به وجود مي آيد.

نظرات

سلام من از بین این چشمه های آب گرمی که شما گفتین، فقط به آب گرم سرعین رفتم و واقعاً هم دوست داشتم. به بقیه توصیه میکنم که حتماً قبل از سفر در فصلی برید که گردشگر کمی باشه تا بتونین خوب ازش اذت ببرین.

سلام
مرسی از مقاله خوبتون
اما ایکاش یکم بیشتر در مورد خواص آب های گرم و آب درمانی صحبت می کردین
بنظرم مقالتون یکم بهتر هم میشد

    سلام کاربر عزیز٫
    ممنون از پیشنهاد خیلی خوبتون. قسمت خواص آب های گرم ویرایش شد.
    با تشکر