کارشناس پارک هواپیما در حال راهنمایی خلبان هواپیما است

امنیت پرواز چیست؟ هرآنچه که باید در مورد امنیت پرواز هواپیما بدانید!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

بحث امنیت پرواز از آن موضوع‌هایی است که اطلاعات کمی درباره آن موجود است. این درحالی است که وقتی اقدام به خرید بلیط هواپیما می‌کنید، یکی از اولین و مهم‌ترین چیزهایی که به ذهنتان می‌آید این است که پرواز مورد نظر شما چقدر امن است. ما هم با دانستن اینکه اطلاعات کافی در زمینه امنیت پرواز وجود ندارد، تصمیم گرفتیم یک مقاله درباره آن بنویسیم. شاید تا به حال برایتان پیش آمده باشد تا از خود بپرسید چه عواملی باعث می‌شود امنیت پرواز شما مختل شود. اما در صورت اختلال در پرواز چه کارهایی باید بکنید؟ اجازه دهید به تمام این سوالات پاسخ دهیم.

 

امنیت پرواز چیست و اختلال در امنیت پرواز هواپیما به چه معناست؟

واژه اختلال به ایجاد هرگونه مشکل در هنگام پرواز اشاره ی مستقیم دارد و وقتی در کنار امنیت استفاده می‌شود بدان معنی است که اشاره به این دارد که قصد داریم اختلالات پیش آمده را  که چگونه و با استفاده از چه ابزاری برطرف کنیم. در واقع ایجاد هرگونه مشکل در امنیت مسافران هواپیما، می‌تواند یک اخلال در امنیت محسوب شود.

از جمله مواردی که می توان به اختلال در امنیت پرواز نسبت دهیم، استفاده از علائم تقلبی هواپیمایی، ایجاد مانع برای هواپیما چه قبل و چه بعد از پرواز، تخریب و تهدید هواپیما با هر عنوانی، خرابکاری در تاسیسات فرودگاه و هواپیماها و موارد دیگری از این قبیل که همگی همانطور که اشاره شد، تحت سرفصل اختلال در امنیت پرواز قرار می گیرند.

 

یک کارشناس مهندسی پرواز در حال چک کردن امنیت موتور هواپیما است

 

چه عواملی موجب اختلال امنیت پرواز در هواپیما می‌شود؟

طبق قوانین و مقررات بین‌المللی سازمان هواپیمایی جهانی، ۳ عامل اصلی انسانی، ماشنین و محیطی بیشترین تأثیر را در ایجاد اختلال امنیتی در پروازها دارند.

عامل انسانی

یکی از مهم‌ترین مسائل در امنیت پرواز این است که خدمه و پرسنل هواپیمایی افرادی کاربلد و متخصص باشند تا درصد خطا و اختلال در پرواز به کمترین حد خود برسد. در حقیقت، هر خطایی در زمان پرواز می تواند به فاجعه ای بزرگ و جبران ناپذیر تبدیل شود پس انتخاب منابع انسانی کارشناس در پرواز یک مقوله بسیار مهم است. جالب است بدانید که پرسنل هوایی همچون خلبانان و پلیس های امنیت پرواز می‌بایست ۱۱۰ نوع تست روانشناسی و جسمانی را با موفقیت پشت سر بگذارند تا بتوانند استخدام شرکت هواپیمایی شوند.

عامل ماشینی

عوامل ماشینی که در اختلال امنیت پرواز نقش دارند شامل استاندارد هواپیماها و مهندسی ساخت و طراحی آنان است. هواپیماهای مسافربری همچنین می‌بایست طبق آخرین استانداردهای هواپیمایی روز، به روز رسانی و طراحی شوند و گواهینامه های مربوط به صدور پرواز برای آن ها  تنها از طرف سازمان هواپیمایی هر کشور صادر شود

عامل محیطی

به این موضوع اشاره دارد که هر اختلالی که در هنگام پرواز، در پوشش عوامل خارجی به امنیت پرواز آسیب وارد کند، نوعی اختلال در امنیت پرواز است.  این عوامل شامل شرایط جوی، ترافیک های هوایی، اختلال در ارتباطات و مشکلات فرود از طرف فرودگاه مقصد هستند. به یاد داشته باشید که قبل از رزرو آنلاین بلیط هواپیما از امن بودن هواپیما اطمینان حاصل کنید.

 

مهماندار هواپیما در حال آموزش دادن دستورالعمل های هواپیمایی است

 

مسافران در ایجاد امنیت پرواز چه نقشی دارند؟

اولین اولویت مهم مسافران در حفظ امنیت پرواز، مسئله بار مجاز هواپیما است. به این موضوع توجه داشته باشید که تمامی چمدان‌ها و وسیله های شما توسط مامورین فرودگاه با استفاده از امکاناتی که برای این کار در نظر گرفته اند، بازرسی خواهند شد. ورود وسایلی همچون سلاح های سرد و چاقو، قطعات یدکی، چتر، اشیایی که لبه تیز دارند به کابین هواپیما ممنوع است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وسایل مجاز در هواپیما، به مقاله بار مجاز در هواپیما و قوانینی که باید درباره آن بدانید مراجعه کنید.

بارهای معمولی پذیرش شده، شامل اقلام شخصی مثل لباس ها، کفش و کتاب و وسایل بهداشتی هستند. معمولا استفاده از دخانیات و فندک در اکثر هواپیمایی های دنیا ممنوع است و این وسایل هم، جز کارگوها قرار می گیرند. حمل اسپری و گازهایی که در هوا پخش می شوند، همچنین ژل هایی که حالت آبکی دارند، در کابین های پرواز وردشان ممنوع است و باید به عنوان بار پذیرش شده وارد هواپیما شوند. اگر مسافران در انتخاب وسایل سفر خود دقت به خرج داده و تنها ا اقلام مجاز هواپیمایی استفاده کنند، احتمال هرگونه رخداد ناگهانی کاهش می‌یابد.

 

توصیه‌های امنیتی در هواپیما را جدی بگیرید

سفر با هواپیما قوانین و مقررات خاصی دارد که و این وظیفه هر مسافری است تا از این قوانین به نحو احسن پیروی کنند. بنابراین پس از بازرسی همیشه چمدانتان را خودتان ببندید و به هیچگاه وسایلتان را به کسی برای حمل نسپارید. اگر شما کت و یا ژاکت به همراه خود دارید و یا کیف پول و وسایل فلزی دارید، حتما باید داخل پلاستیک قرار داده و داخل دستگاه اسکن بگذارید تا جداگانه اسکن شوند.

اگر لپ تاب یا وسیله ی الکترونیکی دیگری همراه شماست، حتما قبل از سوار شدن هواپیما، به بازرسی تحویل دهید تا آن ها را بازرسی کنند. هرگونه همکاری با ماموران فرودگاه و خدمه، قدمی مثبت و کارا در جهت حفظ امنیت در پرواز مسافر محترم است. این نکته را فراموش نکنید اگر هر مشکلی در زمان پرواز پیش آمد، خونسردی خود را حفظ کنید، از رفت و آمدهای بیجا بپرهیزید، کمربندهای خود را ببندید و حتما به توصیه های خدمه های پرواز کاملا عمل کنید.

 

امن‌ترین شرکت‌های هواپیمایی داخلی ایران

کشور ایران در کل حدود ۲۲ شرکت هواپیمایی دارد که از میان آن‌ها تعدادی امن‌تر از دیگر ایرلاین‌ها بوده‌اند. منظور ما از امن بودن ایرلاین این است که تعداد گزارش‌های داده شده که ناشی از تصادف، نقص فنی و یا تلفات مالی و جانی چقدر است. شرکت های هواپیمایی امن کشور عبارتند از:

هواپیمایی هما

شركت هواپيمايی ايران در تاريخ پنجم اسفند ماه سال ۱۳۴۰ با ادغام دو شركت هواپيمايی «ايرانين ايرويز» و «پرشين ايرويز» و ايجاد خط هوايی جديدی با نام «هواپيمايی ملی ايران» با علامت اختصاری و سمبل «هما» تاسيس شد و توانست در مدت زمان کوتاهی با استفاده از بهترین هواپیماهای مسافربری، یکی از امن ترین ایرلاین‌های ایرانی لقب بگیرد.

ایرلاین ایران ایر تور

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور (Iran Airtour Airline) یک ایرلاین خصوصی است که زیر نظر و حمایت ایران ایر (هواپیمایی هما) راه‌اندازی شد. خطوط هوایی ایران ایرتور هم‌اکنون میان تهران و دیگر شهرهای ایران و چند کشور آسیای میانه به شهروندان ایرانی خدمات منحصر به فردی ارائه می‌دهد. این شرکت هواپیمایی که فرودگاه مرکزی آن در مشهد است هر هفته بیش از ۵۰ پرواز داخلی و خارجی انجام می‌دهد. ایران ایر تور در سال های ۹۴ و ۹۵ کاندید امن ترین هواپیمایی‌های ایرانی را از آن خود کرد.

شرکت هواپیمایی آسمان

شرکت هواپیمایی آسمان در سال ۱۳۵۹ از ادغام چهار شرکت هوایی ایر تاکسی، پارس ایر، ایر سرویس و هور آسمان به وجود آمد. هواپیمایی آسمان هم‌اکنون وسیع‌ترین شبکه پروازی به شهرهای داخلی را داراست و تمرکز خود را بیشتر بر مناطق محروم قرار داده است. این شرکت هواپیمایی در سال ۹۳ لقب بهترین و امن ترین ایرلاین داخلی را در کارنامه خود ثبت کرد.

هواپیمایی ماهان

یکی از خوش نام ترین و شناخته شده ترین ایرلاین های ایرانی شرکت هواپیمایی ماهان است. این ایرلاین خصوصی با ۵۶ فروند هواپیمای مسافربری، روزانه به ۵۲ مقصد در آسیا، اروپا، آسیا و خاورمیانه پرواز دارد. این شرکت هواپیمایی دارای جوایز مختلف در زمینه خدمات رسانی، کترینگ و امنیت پرواز است.

نظرات

وقتی میخوام ی بلیط بخرم دیگه به امنیت پرواز فکر نمیکنم از بس قیمت بلیط هواپیما گرون شده دیگه برام مهم نیست.

امنیت پرواز؟اصلا توی ایران مگه امنیت پرواز داریم؟!! اینهمه سقوط هست یگه امنیت پرواز چیه اخه؟؟؟؟

  سلام سرکار خانم.
  بله در ایران هم امنیت پرواز داریم و به دقت هم مورد بررسی است. نباید همه مسائل رو با هم یکسان در نظر گرفت.

  بله
  امنیت پرواز داریم. اونم در حد فوق العاده قوی
  اونی که منظور شما از سقوطه ایمنی پرواز محسوب میشه نه امنیت.
  لطفا سواد خودتون رو بالا ببرید قبل از اظهار نظر