× قابل توجه مسافران گرامی : با توجه به شیوع بیماری کرونا استفاده از ماسک برای مسافران قطار و هواپیما و همچنین جهت ورود به ایستگاه راه آهن و فرودگاه الزامی می باشد. بدیهی است در صورت عدم رعایت از ورود مسافرین محترم ممانعت بعمل آورده و کلیه عواقب به عهده مسافرین خواهد بود. کاربران گرامی تا اطلاع ثانوی مرکز پشتیبانی فقط از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۲:۰۰ شب آماده پاسخگویی میباشد.

قیمت بلیط قطار

1 Star 2 Star 3 Star 4 Star 5 Star

همه مردم دنیا؛ حتی کسانیکه تابحال با قطار سفر نکرده اند؛ به خوبی می دانند که قطار امن ترین وسیله حمل و نقل موجود برروی این کره خاکی است. موضوعی که شاید مهمترین دلیل استفاده از قطار و ترجیح آن به دیگر ابزارهای سفری مانند هواپیما و خودروهای شخصی است.

قطار ارزان ترین ابزار سفر است و کمترین نرخ قیمت بلیط را در مقایسه با دیگر ابزارهای سفری دارد. در قطار فضای بیشتری در اختیار شماست و می تواند محیطی خانوادگی یا دوستانه باشد و از همه مهمتر اینکه لحظات آسوده ای را در سفر سپری خواهید کرد.

قطار، امن ترین وسیله سفر است

معمولا سرعت سفر و حداقل زمان ممکن دو معیار مهم در جابجایی های روزمره افراد، بخصوص در مسیرهای طولانی و بین استانی است. اما همیشه قیمت، کلیدی ترین عامل در انتخاب ابزار سفر است و از اولین روزهای اختراع لوکوموتیو ها، قطار برنده بازی قیمت است. با اینکه در بحث زمان و سرعت سفر، در بین هواپیما، قطار و انواع خودروها، رتبه سوم را باید به قطار اختصاص دهیم، ولی با اینحال همچنان رتبه اول در انتخاب ابزار سفر، مختص به خرید بلیط قطار است.

قطار علاوه بر امنیت عالی خود، مزایای بسیار زیادی دارد.  قیمت مناسب در خرید بلیط قطار، تجربه فضایی خانوادگی یا دوستانه در کوپه ها، وجود بوفه و رستوران، کتابخانه، ابزار رفاهی و آسایشی همه و همه از جمله مزایای مهم و خاص قطار است. دیگر این نکته بر کسی پوشیده نیست که با خرید بلیط قطار و صرف کمترین هزینه ممکن، امکان استفاده از بیشترین خدمات در اختیار شماست. بخصوص افرادی که بصورت روزمره یا مستمر نیاز به جابجایی بین شهر ها برای تحصیل و یا کار را دارند، خرید بلیط قطار منطقی ترین انتخابشان است. چرا؟ علاوه بر امنیت و آسودگی سفر، امکان استراحت در کوچه ها و برروی تخت، باز هم به عامل قیمت می رسیم و چه ابزاری ارزان تر از قطار برای سفر؟

قطار امن ترین وسیله سفر است

 عوامل موثر در تعیین قیمت بلیط قطار

یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده قیمت بلیط قطار مسیر حرکت شماست؛ اما مهمترین عامل موثر در قیمت بلیط قطار نوع خدمات ارائه شده حین سفر است.

شرکت ریلی و نوع قطاری که انتخاب می کنید هم از دیگر عواملی است که باید در بحث عوامل تعیین کننده قیمت به آنها اشاره کنیم. قطار های لوکس، درجه یک، درجه دو، سالنی و اتوبوسی از جمله قطار و واگن های موجود در کشور اند و میزان و نوع خدمات حاضر در آنهاست که باعث طبقه بندی و چند دسته شدنشان می شود و در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

قطار را باید حد میانه ای بین قیمت بلیط هواپیما و اتوبوس بدانیم و از آنجا که سفر با هواپیما هزینه های بالایی دارد و سفر با خودروهای عمومی هم آسایش و امنیت کمتری در مقایسه با قطار دارد، انتخاب قطار منطقی تر می شود. قیمت بلیط قطار اختلاف بسیار کمی با بلیط اتوبوس ها دارد و مناسب تر از بلیط هواپیماست، لذا در سال های اخیر مسافران بسیاری تمایل به خرید بلیط قطار پیدا کرده اند.

عوامل موثر بر تعیین قیمت قطار

به غیر مسیر حرکتی و مقصد سفری شما، و یا نوع شرکت ریلی که انتخاب می کنید؛ مهمترین عامل در تعیین قیمت بلیط قطار نوع خدماتی است که در اختیار مسافران قرار می گیرد. با توجه به نوع خدمات و امکاناتی که در اختیار شما قرار می گیرد، قطار های مسافربری کشور به سه دسته تقسیم می شوند. قطار های ویژه بهترین نوع قطار اند و خدماتی مانند سیستم صوتی و تصویری، امکانات تفریحی، کتابخانه، سیستم تهویه مطبوع، پذیرایی کامل شامل غذای اصلی و میان وعده رایگان و دکوراسیونی زیبا را در اختیار شما می گذارند. قطار های نورالرضا، پلور سبز، خلیج فارس، دلیجان، سیمرغ، پردیس، سبز، صبا و غزال از جمله قطار های ویژه کشور اند.

قطار های درجه یک، رتبه دوم را در بین بهترین قطار ها به خود اختصاص می دهند و امکاناتی نظیر سیستم صوتی، تهویه مطبوع، بوف و استفاده از رستوران را در اختیار مسافران قرار می دهند. از قطار های درجه یک می توانیم به قطارهای کویر، توربو ترن، برون مرزی استانبول و دمشق، درجه یک لوکس 4 تخته، درجه یک لوکس 6 تخته، درجه یک 6 تخته، درجه یک اتوبوسی و ریل باس اشاره کنیم.

رتبه سوم دسته بندی قطار نیز قطار های کلاس 2 شهری به خود اختصاص می دهند. این نوع قطار های کمترین امکانات ممکن را دارند و مواردی مانند قطارهای درجه 2 شش تخته، درجه 2 معمولی و درجه دو اتوبوسی هستند. پس با توجه به نوع خدمات و دسته بندی بر اساس لوکس، درجه یک، درجه دو، سالنی و... بودن است که می توان به تفاوت نرخ قیمت بلیط قطار پی برد.

البته شرکت ارائه کننده بلیط قطار هم از دیگر عوامل موثر در تعیین قیمت بلیط است و البته خیلی چشمگیر نمی باشد. برای مثال مواردی مانند سرعت، گنجایش و کیفیت خدمات شرکت ریلی می تواند در تعیین قیمت بلیط قطار شما موثر باشد. شرکت ریلی راه آهن جمهوری اسلامی یا رجا، سفیر ریل آسیا یا سفیر و ریل پرداز نوآفرین که به نام فدک شناخته می شود، سه شرکت اصلی ریلی در کشور اند و باقی شرکت های قطاری زیر مجموعه هایی از این سه شرکت اند.

محاسبه قیمت بلیط و نحوه خرید بلیط نیم بها قطار

در محاسبه نرخ قیمت بلیط قطار تعرفه سن؛ به تفکیک بزرگسالان، کودک و نوزاد؛ مهمترین نکته است. قیمت بلیط قطار برای بزرگسالان همیشه بیشترین نرخ ممکن را دارد و منظور از بزرگسال تمام افرادی است که بیشتر از 12 سال داشته باشند. برای مسافرانی که بین 2 تا 12 سال دارند بلیط نیم بها صادر می شود و قیمت بلیط نوزادان؛ یعنی از بدو تولد تا 2 سالگی؛ معادل با 10 درصد از بهای کل بلیط است. این مقدار برابر با هزینه بیمه مسافر می باشد.

برای خانواده های شاهد و جانبازان نیز بلیط قطار نیم بهاست. پس بصورت خلاصه باید گفت تمام افراد خانواده شاهد، فرد جانباز و خرد سالان 2 تا 12 سال، در صورت خرید بلیط قطار، بلیط هایی نیم بها دارند. البته رزرو اینترنتی بلیط برای خانواده های شاهد و جانبازان به صورت آنلاین وجود ندارد و برای خرید بلیط قطار حتما باید با مدارک شناسایی به مراکز حضوری فروش مراجعه کنند.

خرید بلیط ارزان قطار

با اینکه بلیط قطار، ارزان ترین نوع بلیط ممکن در بین ابزار سفری است، اما هنوز هم راهکارهایی برای کاهش هزینه های سفری وجود دارد. برای مثال اگر می خواهید ارزان ترین بلیط قطار را خریداری کنید، میتوانید در سفر های خانوادگی یا دوستانه به استفاده از کوپه های دربستی فکر کنید. دربست کردن کوپه و ذکر دقیق تعداد افراد بزرگسال باعث می شود تا بهای تمام شده صندلی های خالی با کسر هزنیه خدمات، برای کاربر محاسبه شود که در نتیجه هزینه کمتری هم در بر دارد.

خدمات ویژه سامتیک برای خرید بلیط قطار

خطوط ریلی کشور؛ مانند رگ های حیاتی بدن، قدمتی 90 ساله دارند و سال های سال است که انواع قطار ها درحال جابجایی مسافران بین شهر های مختلف کشور اند. لذا همیشه ماه ها و فصل های سال امکان خرید بلیط قطار وجود دارد و کارگزاران و شرکت های بسیاری در حال ارائه خدمات به مخاطبین اند.

اما خرید بلیط قطار در برخی از روزهای سال و ایام خاص، مانند ولادت ها، شهادت ها، تعطیلات نوروزی و تابستانی کمی دشوار می شود. در چنین ایامی تقاضای خرید بلیط قطار، بخصوص در مسیر های پرترددی مانند بلیط قطار مشهد، رشد چشمگیری دارد. این دقیقا همان جایی است که خرید آنلاین بلیط قطار و یا رزرو آنلاین بلیط قطار اهمیت ویژه ای پیدا می کند؛ دیگر دوره خرید بلیط های کاغذی و مراجعه با صف شلوغ پایانه های مسافری گذشته است!

خرید آنلاین بلیط قطار

خوشبختانه با استفاده از تکنولوژی های روز، خرید بلیط قطار دردسرهای گذشته را ندارد و به راحت ترین راه ممکن و تنها با چند کلیک، می توانید بلیط قطارتان را خریداری کنید. خرید آنلاین بلیط قطار مزایا بسیاری دارد، برای مثال به راحتی می تواند به مقایسه قیمت انواع بلیط قطار و شرکت های ارائه دهنده خدمات بپردازید، زمان و ساعت دقیق حرکت قطار را انتخاب کنید و بین شرکت های مختلف به انتخاب بپردازید. خرید اینترنتی بلیط قطار محدود به زمان نیست و در 24 ساعت شبانه روز می توانید به راحتی فرایند خرید خود را انجام دهید و آماده سفر باشید.

استرداد آنلاین بلیط قطار

در خرید آنلاین بلیط به راحتی می توانید برای روزهای مد نظرتان به رزرو آنلاین بلیط قطار بپردازید و دیگر نگران شلوغی و یا اتمام موجودی بلیط نباشید. همچنین هر زمان که تمایل به کنسل کردن بلیط خود داشته باشید، بدون نیاز به مراجعه حضوری به دفاتر فروش، می توانید برای استرداد آنلاین بلیط قطار خود نیز اقدام کنید، و پس از کسر جریمه کنسلی بلیط، تمام هزینه به حسابتان باز می گردد.

نظرات