هواپیما ایرباس ۳۳۰

هواپیما ایرباس ۳۳۰

Airbus

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

هواپیماهای ایرباس ۳۳۰ یکی دیگر از هواپیماهای پهن پیکر و با حجم بالای مسافر است که در بیشتر مرزهای هوایی دنیا در حال پرواز است. ایرباس به عنوان یکی از موفق ترین شرکت های هواپیمایی دنیا، بهترین نوع از هواپیماها را طراحی و تولید می کند که در این مقاله با معرفی هواپیما ایرباس ۳۳۰ از این کمپانی خواهیم پرداخت.

ایرباس ۳۳۰،یک کلاسیک مدرن!

ایرباس A330 یکی دیگر از محصولات شرکت ایرباس است که از دسته هواپیماهای پهن پیکر و با ظرفیت بالاست. کاربرد این نوع هواپیماها در پروازهای بین المللی و مسافت های طولانی است و برای اولین بار در سال ۱۹۷۸ اولین اقدام برای طراحی این هواپیماها آغاز شد. اولین پرواز از ایرباس های ۳۳۰ نیز در سال ۱۹۹۲ انجام شد.

ایرباس های A330 تنها در دو سری ۲۰۰ و ۳۰۰ تولید شدند و تفاوت آنها در ابعاد، بردهای پروازی و طراحی بدنه هایشان است. مدل ایرباس A330-200 نمونه کوتاهتری از سری ۳۰۰ است که در برد های کوتاه مورد استفاده است. در ایرباس ۳۳۰ سری ۲۰۰ امکان ورود ۲۵۳ نفر مسافر در دو کلاس پروازی مختلف وجود دارد.

ایرباس 330 در شرکت های هواپیمایی ایران

هواپیما A330 سری ۲۰۰

در این نسل از ایرباس های ۳۳۰ کابین ها دارای راجی ساخت با کیفیتی هستند و به لحاظ صوتی به خوبی عایق اند. در هریک از صندلی های این سری نمایشگرهایی وجود دارد که از طریق آن می توانید با استفاده از اینترنت ماهواره ای به بررسی ایمیل های خود بپردازید.

در سری ایرباس ۳۳۰ مدل ۳۰۰ نیز امکان پذیرش مسافران در ۲ کلاس پروازی مختلف وجود دارد. مکان در نظر گرفته شده در ایرباس ۳۳۰ سری ۳۰۰ محیطی بسیار لوکس و مرفه است و یک کابین جداگانه نیز برای استراحت خدمه در این نسل در نظر گرفته شده است.

پرواز با هواپیمای ایرباس ۳۳۰

خانواده ایرباس های A330 همواره در تلاش بوده است تا بهترین و راحتترین کابین و مناسب ترین خدمه را فراهم کند تا مسافران بهترین پرواز را تجربه کنند. هر کسی که در A330 پرواز می کند، می تواند از فضای اضافی شخصی به همراه کابین های کولر دار و صندلی های ۱۸ اینچی،نهایت لذت را ببرد، همچنین نور محیط فضایی هنری را به وجود می آورد که تداعی کننده یک محیط خوشایند است.

در طراحی ایرباس های A330 همیشه رویکرد لوکس بودن مدنظر قرار داده شده است. خدمات و سرگرمی ها در نظر گرفته شده برای این نوع ایرباس ها به گونه ای است که با اتصال پیوسته در کابین ها به مسافران اجازه می دهد تا به راحتی با دنیای زیر پای خود بتوانند ارتباط برقرار کنند.

از تکنولوژی های نسل قدیم چون ایمیل ها تا شبکه های اجتماعی امروزی. باید چنین بیان کرد که خانواده A330 سطحی جدید در راحتی و لذت پرواز را فراهم آورده است. شرکت های هواپیمایی ایران سال هاست که انواع هواپیماهای ایرباس را به خدمت گرفته اند و از آنها در آسمان کشور استفاده می کنند.

مشخصات ظاهری هواپیمای ایرباس 330

این فقط مسافران نیستند که از نوآوری های ایرباس در آسایش و طراحی سود می برند. خدمه کابین می تواند از کار خود در محیطی بهینه به خوبی لذت ببرند؛ سالن کنسرت های مجلل در حال حاضر امکان تهیه و تدارک آسان غذا های پرواز و مناطق استراحت خدمه را فراهم می کند و اطمینان حاصل می کند که تمام کارکنان در کار تلاش خود و با روحیه ای مفرح بهترین محیط ممکن برای مراقبت از مسافران را ایجاد کنند.

مشخصات کلی هواپیماهای ایرباس ۳۳۰

ایرباس های A330 در دو سری ۳۰۰ و ۲۰۰ تولید شده اند و مشخصات مشترک آنها در هر دو مدل این نسل عبارتند از:

 • فاصله نوک دو بال: ۶۰٫۳ متر
 • طول: ۵۸٫۸۲ متر
 • ارتفاع: ۱۷٫۳۹ متر
 • حداکثر ظرفیت مسافر: ۴۴۰ نفر
 • بیشینه سرعت: ۰٫۸۶ ماخ (۹۱۲ کیلومتر بر ساعت)
 • محدوده پرواز: ۱۳۴۵۰ کیلومتر

البته a330 در دو نسخه NEO و CEO نیز تولید شد که دارای مشخصاتی به شرح زیر هستند:

 • A330-200: مدل طراحی شده برای مسافت‌های طولانی
 • A330-300: مدل پایه
 • A330 Enhanced: مدل بهبود یافته با فضای بهتر برای مسافران
 • A330-800: مدل بهبود یافته سری ۲۰۰
 • A330-900: مدل بهبود یافته سری ۳۰۰

ایرباس A330، نسلی نو خانواده ایرباس

همیشه امضای خاص ایرباس در کابین هواپیماهای آن احساس می شود. مواردی همچون سطوح روشن و تمیز، خطوط مستقیم و روشنایی محیط. هواپیمای A330 توانایی پرواز به طور موثر از ۳۰ دقیقه تا بیش از ۱۵ ساعت را دارد، که را هواپیما بسیار کارآمد می کند.

با داشتن قابلیت اطمینان عملیاتی ۹۹٫۴ درصد، این هواپیما بیشترین میزان ایمنی را برای شما فراهم می کند. قصد سفر به هر هرجایی را داشته باشید، این هواپیما می تواند در راحت ترین راه ممکن و کمترین زمان شما را به مقصد برساند.

ایرباس ۳۳۰ در ناوگان هوایی ایران ایر

در ایران تنها شرکتی که در آشیانه خود از هواپیماهای ایرباس a330 دارد، شرکت هواپیمایی ایران ایر است. ایرباس A330 سری ۲۰۰ با کد ریجستری EP-IJA جدیدترین ایرباس سری ۳۰۰ است که در سال ۲۰۱۷ به ایران وارد شد. این هواپیما نخستین ایرباس ۳۳۰ خطوط هوایی ایران و دومین هواپیما از یکصد هواپیمایی است که قرار بود شرکت ایران‌ایر به مدد برجام و پس از سال‌ها تحریم آن را از ایرباس خریداری کند.

تمام صندلی های این هواپیما دارای صفحه نمایش های ۱۵ اینچی لمسی اند و از جمله امکانات رفاهی شان می توانیم به کنترل پنل، روشنایی کمکی، اتصال USB و پریز برق اشاره کنیم. در بخش بیزینس هواپیما ترتیب چینش صندلی ها ۱-۲-۱ ست تا حریم خصوصی مسافران به خوبی فراهم شده باشد.

همچنین در بخش اکونومی نیز به صورت ۲-۴-۲ پیکربندی شده اند و مسافران از سیستم های صوتی و تصویری ۹ اینچی لمسی بهره می برند. البته در هر صندلی خروجی هایی برای شارژ موبایل و درگاه های USB نیز در نظر گرفته شده است.

درحال حاضر در ایران تنها دو فروند هواپیما ایرباس ۳۳۰ وجود دارد که هر دو نیز تحت تملک شرکت هواپیمایی ایران ایر هستند. این هواپیماها عبارتند از:

 • EP-IJB، تحت تملک ایران‌ایر و دارای اولین پرواز به تاریخ: ۲۰۱۴/۱۱/۰۵
 • EP-IJA تحت تملک ایران‌ایر و دارای اولین پرواز به تاریخ: ۲۰۱۴/۰۶/۰۲

تصاویر هواپیما ایرباس ۳۳۰ ایران ایر

در ادامه تعدادی از تصاویر هواپیما ایرباس ۳۳۰ را نیز برای شما آورده ایم تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با این هواپیما داشته باشید:

نظرات

سلام دوستان خسته نباشید. ببخشید اگر بخواید بصورت مقایسه ای بگید ، ایرباس هواچیمای قوی تریه یا بوئینگ؟

  سلام جناب رضایی.
  شرکت های ایرباس و بوئینگ هر دو از کمپانی های قدیمی و کهنه کار در عرصه هوافضای دنیا هستند و هر دو هم هواپیماهایی بسیار با کیفیت و ایمن تولید میکنند.
  برای مقایسه بهتر این هست که از لحاظ قدرت موتوری و گشتاوری و خواص ایرودینامیکی قدرت این هواپیماها مورد بررسی باشند. ولی در دید کلی هر دو هواپیماهایی قدرتمند هستند.