ایرباس ۳۰۰

ایرباس ۳۰۰

Airbus

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

ایرباس، نامی آشنا در سراسر دنیا در صنعت هوایی و هواپیماها. همیشه اولین چیزی که با شنیدن این نام به ذهن می رسد هواپیماست! این کمپانی دارای ۵۰ سال سابقه در زمینه نوآوری، فن آوری های اساسی و نقاط عطف در صنعت هوایی است؛ تا شعار رسمی خود یعنی “We Make It Fly” را تحقق ببخشند! در ادامه با معرفی ایرباس ۳۰۰ با سامتیک همراه باشید.

ایرباس ۳۰۰

ایرباس یکی از شناخته شده ترین و مطرح ترین هواپیماهای دنیاست، شرکتی که امروز در خدمات خود تنها به تولید هواپیما بسنده نکرده و به عرصه هوا فضا نیز وارد شده است. هواپیما ایر باس ۳۰۰ یکی از بهترین نمونه تولیدات شرکت ایرباس بود که نه تنها در نوع خود در مقایسه با دیگر هواپیماها یک موفقیت تجاری بود، بلکه اولین هواپیما مسافربری پهن پیکر پس از جنگ بود که در اروپا ساخته می شد.

در طراحی و ساخت هواپیمای ایرباس سه شرکت مختلف از اسپانیا، فرانسه و انگلیس به مشارکت پرداختند تا هواپیمایی دو موتوره را با ظرفیتی ۳۰۰ نفره تولید کنند. هرچند که در طی فرایند ساخت ظرفیت اولین ایرباس های سری ۳۰۰ دقیقا ۲۵۰ نفر بود، چرا که ریسک ساخت و اجرای کمتری را در محاسبات نشان می داد.

هواپیمای ایرباس 300

ایرباس سری ۳۰۰ در ابتدا با حرف B نمایش داده می شد که نشان دهنده تغییرات در این خانواده بود و اولین نمونه های تولیدی آن از فرانسه اولین پرواز خود را تجربه کردند. A300-B1 نام اولین سری از ایرباس های جدید بود که با تجربه موفقیت در طرح تولید آن، سری دوم که A300-B2 نام داشت، با ۲۶۵ سانتی متر افزایش در طول بدنه تولید شد و درسال ۱۹۷۴ به خدمت شرکت هوایی ایرفرانس در آمد.

مدل های بعدی از ایرباس سری ۳۰۰ به ترتیب دارای مشخصات زیر بودند:

 • ۲۰۰-A300-B2 بهبود در سیستم راندمان برای نشست و برخواست بهتر، سیستم ترمز و چرخ های متفاوت
 • A300-B2-300 افزایش وزن برای حمل بار بیشتر، افزایش حجم باربری
 • B4-100 نمونه ایدوربرد از B2 با فلپ های جدید
 • B4-200 وزن برخواست بیشتر، بال و بدنه تقویت شده، سیستم فرود پیشرفته تر
 • A300C دارای تغییراتی در ساختار درب ورودی هواپیما و ویژگی های موتوری

 هواپیما ایرباس۳۰۰

ایرباس فعالیت خود را تا تولید هواپیماهای A300 سری ۶۰۰ ادامه داد که بدنه بزرگ و وسیع هواپیماهای A300-600 jetliner ؛ با بهترین مواد و فلزات مناسب برای پرواز ساخته شدند. بطوریکه همگی ایرباس های دارای سرعت فرسودگی بسیار بسیار کند و هزینه های تعمیر و نگهداری پایین اند.

این موضوع ایرباس ها را بهترین هواپیماهای ممکن در نوع خود می کند. در نوع A300-600F، این هواپیما ظرفیت و حجم قابل توجهی را در عرشه اصلی و همچنین در بخش نگهداری بارها بدست می دهد. ایرباس های A600-300 دارای قدرت پرواز بسیار بالایی هستند؛ در حدود ۴۰۰۰ مایل دریایی، که باعث می شود این هواپیماها بتوانند تمام مناطق اصلی افتصادی و تجاری جهان را پرواز کنند. این سری از ایرباس ها در دسته هواپیماهای مسافری A300-600 است، و دارای بهترین استانداردهای سرویس دهی برای محموله های حساس به زمان است.

ایرباس های A300-600F می توانند ظرفیت و حجم بسیار مناسبی را در عرشه اصلی خود و همچنین در بخش انبار فراهم کنند؛ که در این ویژگی در پالت ها نیز رعایت شده است. این سری از ایرباس ها دارای استاندارد های بسیار مناسبی برای حمل و نقل و ویژگی های اپراتوری است ، که باعث می شود از مدل های بسیار ایمن ایرباس شوند.

ابعاد عملکرد ظرفیت
طول ۱۷۷فوت۵ اینچ دامنه ۴۰۵۰ نانومتر حداکثر بارگیری ۱۰۵٫۹/۱۲۰٫۲ lb * 1000
عرض ۱۳۳فوت۶ اینچ محدودیت ایرودینامیک(Mmo) M0.82 پالت ها و بارگیری عرشه اصلی۱۵
عرض بدنه ۱۸فوت ۰ اینچ حداکثر وزن رمپ ۳۷۷٫۹٫lb*1000 بارگیرهای  LD3 : 22/23
حداکثرعرض بدنه داخلی ۱۷فوت ۴ اینچ حداکثر وزن take off ۳۷۵٫۹٫lb*1000
طول بال ها ۱۴۷فوت۱ اینچ حداکثر وزن فرود ۳۰۸٫۶ lb*1000
ارتفاع ۵۴فوت ۳ اینچ حداکثر وزن سوخت صفر ۲۸۶٫۶lb*1000
مسیریابی هوایی ۳۱فوت ۶ اینچ حداکثر ظرفیت سوخت ۱۸۰۰۰ گالن
فاصله چرخ ها ۶۱فوت ۱ اینچ

حجم بار هواپیمای ایرباس

در ایرباس های A300-600F فضای در نظر گرفته شده برای حمل بار مقداری در حدود ۱۱۵٫۷ متر مربع است. این هواپیما با یک دریچه اصلی ۱۴۱ ۱۰۱* اینچی؛ که بر روی بدنه جلویی آن قرار دارد؛ بارگیری در پالت های عرشه اصلی را بسیار آسان کرده است و همانطور که انتظار می رود استاندارد های صنعتی نیز در این نسخه از ایرباس ها در بهترین مقدار خود قرار دارند. همچنین درب های بزرگی نیز در بخش های پایینی هواپیما وجود دارد که برای بارگیری بسته های سنگین تر و مقصدهای دور اند.ایرباس 300 در آسمان ایران

در عرشه اصلی هواپیماهای A300-600F ظرفیت در نظر گرفته شده فضایی ۹۶*۹۶*۱۲۵ اینچ برای بارگیری در قسمت های تک ردیف است. همچنین برای پالت هایی که بصورت در کنار هم قرار دارند فضایی ۸۸*۹۶*۱۲۵ اینچ در نظر گرفته شده است؛ و تعداد کلی آنها ۲۱ پالت در کنار هم است.

هواپیما ایرباس ۳۰۰ در ایران

هواپیماهای ایرباس از سال ها پیش در کشور ما نیز حضور دارند و از بین تمام هواپیماهای ایرباس سری ۳۰۰ که به ایران وارد شدند، تعداد محدودی همچنان قابلیت عملیاتی دارند. در ایران پنج شرکت هواپیمایی ماهان ایر، ایران ایر، قشم ایر، معراج و ایران ایرتور از ایرباس های ۳۰۰ در ناوگان هوایی خود بهره می برند.

ایرباس ۳۰۰ ایران ایر

شرکت هواپیمایی ایران ایر آخرین نمونه از ایرباس های سری ۳۰۰ را به کشور وارد کرد که با کد ریجستری EP-IBA در سال ۱۹۹۴ به ایران وارد شدند. نمونه ای از همین سری نیز با کد ریجستری EP-IBU در کشور وجود داشت که در سال های اولیه انقلاب با ظرفیت کامل خدمه و مسافران توسط ناوهای آمریکایی در آب های خلیج فارس سرنگون شد.

نمونه های دیگری از ایرباس ۳۰۰ در مدل های مختلف نیز در ناوگان هوایی شرکت هواپیمایی ایران ایر وجود دارد که به شرح زیر هستند:

 • EP-IBB-Airbus A300B4-605R
 • EP-IBC-Airbus A300B4-605R
 • EP-IBD-Airbus A300B4-605R
 • EP-IBG-Airbus A300B4-203F
 • EP-IBI-Airbus A300B4-203
 • EP-IBS-Airbus A300B2-203
 • EP-ICE-Airbus A300B4-203/F

ناوگان ایرباس ۳۰۰ ماهان ایر

همانطور که در قبل هم گفتیم، شرکت هواپیمایی ماهان ایر نیز در آشیانه خود تعدادی از هواپیماهای ایرباس را دارد. ماهان ایر که از شرکت های هواپیمایی موفق کشور است، اقدام به ثبت شرکتی هواپیمایی به نام Blue Sky در کشور ارمنستان کرد تا با استفاده از آن تحریم های ایران را دور بزند.

از بین تمام ۱۹ ایرباس سری ۳۰۰ که توسط شرکت هواپیمایی ماهان ایر به کشور وارد شد، تنها ۶ فروند از آنها همچنان قابلیت عملیاتی داشته و مورد استفاده اند. از جمله هواپیماهای A300 فعال در شرکت هواپیمایی ماهان ایر که هنوز درحال خدمت رسانی به مسافران هستد و امکان خرید بلیط هواپیما داخلی برای آنها فراهم است می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • EP-MMO-Airbus A300B4-622R
 • EP-MNG-Airbus A300B4-603
 • EP-MNI-Airbus A300B4-603
 • EP-MNK-Airbus A300B4-603
 • EP-MNL-Airbus A300B4-603
 • EP-MNT-Airbus A300B4-603

هواپیما A300 قشم ایر

شرکت قشم ایر نیز به عنوان یکی دیگر از شرکت های هواپیمایی موفق در عرصه خدمات هوایی، به ترفند های مختلف موفق به خریداری ۵ ایرباس ۳۰۰ در مدل های مختلف آن شد. از این ۵ فروند ایرباس a300 اما تنها ۳ فروند از آنها هنوز در آسمان های کشور درحال پرواز اند و دو فروند آنها در آشیانه قشم ایر زمین گیر شده اند.

بیشتر هواپیماهای ایرباس ۳۰۰ که در پارکینگ شرکت های هواپیمایی کشور پارک شده اند یا برای اهداف آموزشی استفاده می شوند و یا از قطعات آنها برای استفاده در دیگر هواپیماهای کشور استفاده می شود. در ناوگان هوایی شرکت قشم ایر هواپیماهای ایرباس زیر وجود دارند:

 • EP-FQK-Airbus A300B4-605R
 • EP-FQN-Airbus A300B4-605R
 • EP-FQO-Airbus A300B4-605R

ایرباس های A300 شرکت هواپیمایی معراج و ایران ایر تور

دو شرکت هواپیمایی ایران ایر تور و معراج از دیگر هواپیمایی هایی هستند که از پرنده های A300 در آشیانه خود استفاده می کنند. شرکت هواپیمایی معراج و ایران ایر تور مجموعا ۴ ایرباس ۳۰۰ مختلف در آشیانه خود دارند که هر چهار عدد آنها نیز قابلیت عملیاتی و اجرایی دارند.

این ایرباس ها دارای مشخصات فنی و کد ریجستری زیر هستند:

 • EP-SIF-Airbus A300B4-622R
 • EP-SIG-Airbus A300B4-622R
 • EP-MNM-Airbus A300-605R
 • EP-MNN-Airbus A300-605R

در مقالات بعدی سامتیک با معرفی کامل ناوگان هوایی کشور با ما همراه باشید.

نظرات

سلام و خسته نباشید.
مقاله جالبی بود. اگر اشتباه نکنم هواپیمایی که سال ۱۳۶۷ توی خلیج فارس منهدم شد ایرباس بود درسته؟ همون که همه مسافران و خدمه توسط ناو آمریکایی شهید شدن!

  سلام معین عزیز!
  باعث خوشحالی است که مقالات سای سامتیک برای شما کاربر عزیز جالب توجه بوده.
  حدس شما هم کاملا درسته و هواپیمای پرواز ۶۵۵ که در سال ۱۳۶۷ در خلیج فارس منهدم شد از نوع ایرباس بود که همه ۲۹۰ سرنشین هواپیما شهید شدند.