زیباترین رودخانه های ایران

معرفی ۴ تا از زیباترین رودخانه های ایران

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

با اینکه در سال های اخیر اعلام کرده اند که ایران جزو خشک ترین کشورها در جهان به حساب می آید اما این مورد که ما هیچ گونه روخانه ای در ایران نداریم و نمی توانیم برای تفریحات به آنجا برویم اشتباه محض به حساب می آید. ایران پر است رودخانه های زیبا و پرآب که می توانید ساعات در کنار آن بنشینید و از آن لذت ببرید. در ادامه می خواهم در مورد ۴ تا از زیباترین رودخانه های ایران صحبت کنیم. حتما ادامه مقاله را مطالعه کنید.

۱- رودخانه نکا زیباترین رود در ایران

بهترین کار برای اینکه  خستگی خود را از تن به در کنید رفتن به سفر است. همیشه دوست داریم که به جاهای ناشناخته سفر کنیم. ولی پیشنهاد می کنم که اینبار به کنار رود یا رودخانه بروید و بهترین آرامش را از آنجا دریافت کنید.

نکا یکی از رودخانه های زیبا در استان مازندران است و مسافران و گردشکران زیادی علامند هستند که برای تفریح به آن مکان بروند. در اطراف رودخانه نکا دارای درختان و گلهای بسیار زیبا هست که رود را بسیار جذاب تر کرده است. اما برای نکا یک مورد بسیار تاسف بار اتفاق افتاده است. در سال ۱۳۷۸ یک بارندگی بسیار شدیدی اتفاق افتاده است که موجب سیل و همچنین رودخانه طغیان کرده است. اما خب این موضوع باعث نشده است که مسافران دست از سفر رفتن خود بکشند.

نکا زیباترین رودخانه ایران

در زمان رضا خان پل بسیار زیبای بر روی این رودخانه ساخته شده  که ماشین ها هم می توانند برروی پل رفت و آمد کنند اما با احتیاط این کار را انجام می دهند. اما در کنار نیکا یک روستای بسیار زیبا هم وجود دارد به نام نارنجه باغ و بعد از اینکه تفریح خودتان را انجام داده اید می توانید یک سری هم به روستا بزنید تا با دیدن جاذبه های دیدنی روستا شگفت زده شوید. اگر علاقمند به دیدن روستاهای ناشناخته ایران هستید پیشنهاد می کنم که مقاله مرتبط را بخوانید تا بهترین برنامه ریزی را برای سفر خود انجام دهید.

یک چیز خیلی جالب در مورد پلی که در نکا وجود دارد این است که فرانسیس، کنسولگر بریتانیا در سال ۱۸۵۸ از پل گذشت و درخاطرات خودش نوشته بود ” در هفتم فوریه ازپلی گذشته ایم که در دو سمت آن باغ نارنج وی ک عمارت زیبا بنا نهاد شده است ” . خود این موضوع می تواند زیبای پل را بل رابیان کند.

۲-  رودخانه چالوس، تماشایی و زیباترین رود در شمال ایران

رودخانه یا رود چالوس رودی بسیار زیبا که در غرب مازندران  از ارتفاعات کندوان سرچشمه می گیرد و از روستاهای فرج آباد عبور می کند و به دریای خزر سرازیر می شود. مسیر رود بسیار کوچک و کوهستانی است  و یک جریان بسیار تند و سیلابی دارد.  میانگین آبدهی رود سالی ۴۳۰ متر مکعب  اندازه گیری شده است.

چالوس زیباترین رودخانه ایران

رودخانه چالوس یکی بهترین جاذبه های تفریحی در شمال مازندران به حساب می آید و افراد زیادی برای تفریح و گردش به این مکان می روند و آرامش وصف ناپذیری را دریافت می کنند. اگر به این محل رفتید و از مردم محلی آن منطقه در مورد رودخانه چالوس پرسیدید و چیزی جواب ندادند تعجب نکنید چون این رودخانه به نام های دیگر رود کجور هم معروف است.

در رودخانه چالوس می توانید قایق سواری کنید و همچنین ماهی گیری هم انجام دهید. اما یک نکته بسیار تاسف برانگیز که رودخانه کجور به علت ورود پساپ ها آلودگی بسیاری دارند و بهتر است که ماهی گیری نکنید. اما جالوس جزو زیباترین رودخانه ایران به حساب می آید و می توانید ساعت ها در کنار آن نشسته و از محیط لذت ببرید.

۳-  رودخانه بابل پرآب ترین شگفت انگیز ترین رود در ایران

باول رود جزو یکی از پرآب ترین رودها در ایران به حساب می اید و همچنین در استان مازندران قرار گرفته است. رودخانه بابل از کوه های البرز و پس از گذر از شهرستان های بابل و بابلسر به دریای خزر جاری می شود.

طول این رودخانه ۷۸ کیلومتر است که از جنگل ها و شالیزارهای بسیار زیبا عبور می کند و اگر شما بخواهید مسیر رودخانه را دنبال کنید، به چیزیهای بسیار شگفت انگیز برخواهید خود که تا به حال نده اید اما بهتراست همچنین کاری را  با یک تور انجام دهید تا تصویر بدی از زیباترین رودخانه ایران در ذهن شما باقی نماند.

رودخانه بابل در ایران

اگر تصمیم گرفته اید که برای تفریح به رودخانه بروید پیشنهاد می کنم در زمان های که باران نیست بروید و اینگونه مطمئنا شوید که رودخانه طغیان نخواهد کرد. بهترین زمان برای رفتن به کنار رودخانه فصل تابستان و همچنین برای گردش و تفریح است. در کنار رودخانه پر آب بابل و بالسر، جاده های ساحلی، پارک ساحلی با امکانات رفاهی بسیار احداث شده است همچنین کافه و رستوران و محوطه بازی و زمین فوتبال برای تفریح چندین ساعت بسیار مناسب است که می توانید یک روز خاطره انگیز را برای خودتان ثبت کنید.

۴- کارون شگفت انگیز ترین رودخانه در جنوب کشور

رودخانه کارون از شگفت انگیز ترین رودها در جنوب ایران به حساب میآید و سالانه مسافران و گردشگران بسیاری به شهر اهواز برای دیدن کارون سفر می کنند. کارون نام های دیگری هم مانند کرن، کرنک و کوهرنک دارد که در سنگ نوشته های باستانی حک شده است. و همچنین تمدن های بشری در کنار کارون یا کرن شکل گرفته است. آبهای کارون از رودخانه باستانی کوپرتس جریان پیاده می کند و حدود ۹۵۰ متر را عبور می کند و به دریای خیلج فارس سر ریز می شوذ و تنها رودی هم هست که اجازه کشتیرانی به آن داده شده است.

کارون زیباترین رودخانه شهر اهواز

اگر به شهر اهواز سفر کنید بخواهید از آب های آشامیدنی شهر بنوشید متوجه تفاوت طعم آن با دیگر آبها خواهید شد ، دلیل طعم متفاوت آن رودخانه کارون است که مردم شهر برای آب شرب خود از آن می نوشند.  همچنین برای کشاورزی و تولید برق هم استفاده می شود.

علاوه برتمام کاربردهای رود کارون دارد بهترین مکان برای تفریح به حساب می آید، شبهای کارون بهترین زمان برای لذت بردن از آب و هوای شهر اهواز است. اگر شب به این مکان بروید خانواده های بسیاری در کنار رودخانه نشسته اند و درحال تفریح هستند. دیدن چنین مناظری لذت وصف ناپذیری را در شما ایجاد خواهد کرد که ذوق و شوق شما را چندین برابر خواهد کرد و دوست دارید ساعت ها در کنار رودخانه بنشینید و لذت ببرید.

اگر هیچ گونه علاقه ای برای تفریح در کنار رودخانه ها ندارید و به کوه و دشت علاقمندید پیشنهاد می کنم مقاله بهترین جاهای دیدنی ماسال را مطالعه کنید تا با مکانهای تفریحی جدید آشنا شوید.

و در انتها زیباترین رودخانه در ایران کدام اند؟

اکثر رودخانه های که در ایران وجود دارد بسیار زیبا و پرآب هستند که می توانید برای تفریح به این مکان ها سربزنید اما رودخانه کارون، چالوس، نکا و بابل باتوجه به علاقه شدید بسیاری از مسافران و گردشگران جزو زیباترین رودخانه ها در ایران به حساب می ایند.

نظرات