موزه های مشهور جهان

با ۱۰ مورد از موزه های معروف جهان آشنا شوید!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

موزه های معروف جهان لزوما بهترین ها نیستند. چرا نمی توان گفت بهترین موزه ها کدامند؟ پاسخ این سوال واضح است. چراکه موزه ها با موضوعات و دسته بندی های مختلف موجودند و علاقه به این موضوعات و البته موزه ها ممکن است امری سلیقه ای باشد، بنابراین نمی توانیم با قاطعیت بگوییم که کدام یک از آن ها بهترین هستند. اما شاید میزان بازدید از یک موزه بتواند نشان دهنده مشهور بودن و محبوب بودن آن باشد. در این مقاله بر اساس جدیدترین آمارهای ارائه شده توسط منابع معتبر مشهورترین و پربازدیدترین موزه های جهان را به شما معرفی می کنیم. پیشنهاد می کنیم در ادامه این مقاله جذاب همراه ما باشید.

 

موزه های معروف جهان در کدام کشورها قرار دارند؟

آمریکا، چین و انگلیس نه تنها در زمینه تکنولوژی بلکه از نظر فرهنگی و جاذبه های گردشگری نیز از بهترین های جهان اند. جالب است بدانید بیشتر موزه های قرار گرفته در لیست از این کشور هستند. پیش از اینکه به معرفی کامل و جداگانه موزه های معروف در سراسر دنیا بپردازیم بهتر است شما را با نام و محل قرارگیری این موزه ها آشنا کنیم. این شما و این ۱۰ مورد از معروف ترین موزه های جهان:

 1. موزه لوور پاریس در فرانسه (Louvre, Paris, France)
 2. موزه ملی چین در پکن (National Museum of China, Beijing, China)
 3. موزه ملی هوافضا در واشنگتن آمریکا (National Air and Space Museum, Washington, United States)
 4. موزه متروپولیتن در نیویورک آمریکا (Metropolitan Museum of Art, New York, United States)
 5. موزه های واتیکان (Vatican Museums, Vatican City)
 6. موزه علم و فناوری شانگهای در چین (Shanghai Science & Technology Museum)
 7. موزه ملی تاریخ طبیعی آمریکا (National Museum of Natural History)
 8. موزه ملی انگلستان در لندن (British Museum, London, United Kingdom)
 9. موزه تیت مدرن لندن در انگلستان (Tate Modern, London, United Kingdom)
 10. موزه ملی هنر آمریکا در واشنگتن (National Gallery of Art, Washington, United States)

 

موزه های معروف جهان در کدام کشورها قرار دارند؟

 

۱۰ – موزه ملی هنر وانشگتن – از مشهورترین مراکز فرهنگی آمریکا

سال تاسیس این موزه به ۱۹۳۷ میلادی باز می گردد. این موزه که در پارک ملی واشنگتن قرار دارد در رده چهارمین موزه پربازدید آمریکا قرار دارد. در این موزه با حدود ۲۰۰۰ تابلوی نقاشی و بیش از ۱۳۰ هزار اثر هنری رو به رو خواهید شد. با در نظر گرفتن چنین مواردی عجیب نیست اگر بدانید که این موزه در طول سال بیش از ۵ میلیون بازدید کننده دارد. البته هنوز در انتهای لیست قرار داریم و موزه های پربازدیدتری هم وجود دارند.

 

۹ – موزه تیت مدرن لندن – موزه ای با بیش از ۴۰ میلیون بازدیدکننده

البته بازدید سالانه از این موزه در حدود ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر است، اما از زمان تاسیس این موزه در سال ۲۰۰۰ (۱۸ سال قبل) موزه تیت ۴۰ میلیون بازدید کننده داشته است. موزه تیت پس از موزه ملی لندن در رده دومین موزه پربازدید کشور انگلیس قرار دارد. یکی از جدیدترین بخش های این موزه که به تازگی افتتاح شده بخش هنر مدرن و معاصر بین الملل نام دارد و اکنون از پربازدیدترین بخش های این موزه است. لندن موزه های فراوانی دارند که هر کدام به تنهایی می توانند دلیل خوبی برای خرید بلیط هواپیمای لندن باشند.

 

۸ – موزه ملی انگلستان در لندن – پربازدیدترین موزه انگلیس

موزه ملی انگلستان یا همان موزه ملی بریتانیا قدمتی بسیار طولانی دارد. این موزه در حدود ۲۶۵ سال پیش (۱۷۵۳) تاسیس شده است. آمار بازدید سالانه این موزه در حدود ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر است. این موزه با عنوان اولین موزه ملی دنیا شناخته می شود که برای بازدید عموم آزاد است. آثاری ارزشندی همچون سنگ رزتا در موزه ملی انگلیس باعث شده بازدیدکنندگان فراوانی جذب پربازدیدترین موزه انگلیس شوند. تاریخ این موزه دارای فراز و نشیب های بسیاری بوده است.

 

موزه ملی انگلستان در لندن - پربازدیدترین موزه انگلیس

 

۷ – موزه ملی تاریخ طبیعی واشنگتن – از موزه های طبیعی مشهور جهان

این موزه که به موسسه اسمیسونین تعلق دارد با بیش از ۱۲۶ میلیون نمونه و مصنوعات از محیط طبیعی به عنوان بزرگترین موزه طبیعی جهان و یکی از موزه های معروف جهان شناخته می شود. در این موزه حدود ۳۰ میلیون حشره و ۴۰۰ هزار عکس وجود دارد. زمان تاسیس این موزه به سال ۱۹۱۰ باز می گردد. بازدید سالانه این موزه در حدود ۶ میلیون نفر است.

 

۶ – موزه علم و فناوری شانگهای

این موزه بسیار بزرگ در منطقه مشهور پودانگ شانگهای قرار دارد. منطقه پودانگ یکی از مشهورترین جاذبه های شهر شانگهای است. موزه علم و فناوری دومین موزه پربازدید در تمام کشور چین است. تاریخ تاسیس موزه علم و فناوری شانگهای در سال ۲۰۰۱ است. طبق آمارها میزان بازدید سالانه این موزه در حدود ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است. اگر اطلاع از دیگر جذابیت های شهر شانگهای می تواند برایتان جالب باشد پیشنهاد می کنیم مقاله جاذبه های گردشگری شانگهای چین را از دست ندهید.

 

۵ – موزه های واتیکان

دلیل شهرت فراوان موزه واتیکان آثار هنری و فرهنگی بسیاری است که پاپ ها در طول تاریخ جمع آوری کرده اند. با وجود تعداد فراوان مسیحیان در کشورهای اروپایی عجیب نیست که این موزه از بازدید فراوانی برخوردار باشد. موزه های واتیکان یکی از قدیمی ترین موزه های جهان محسوب می شود. این موزه در سال ۱۵۰۶ میلادی تاسیس شده است. بازدید سالانه این موزه نیز چیزی در حدود ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است.

 

موزه های واتیکان

 

۴ – موزه متروپولیتن – دومین موزه معروف ایالات متحده

موزه متروپولیتن در سال ۱۸۵۰ تاسیس شده و حدود ۱۵۰ سال قدمت دارد. اما آثار هنری موجود در این موزه تا ۵۰۰۰ سال نیز قدمت دارند. این آثار از سراسر دنیا جمع آوری شده اند. همچنین آثاری از مصر نیز در این نمایشگاه برای بازدید علاقه مندان موجود است. همه این موارد باعث شده که موزه متروپولیتن در رده چهارم از لیست موزه های معروف جهان قرار بگیرد. در طول سال حدود ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از این موزه بازدید می کنند.

 

۳ – موزه ملی هوافضا در واشنگتن – پربازدیدترین موزه آمریکا

مانند موزه ملی تاریخ طبیعی واشنگتن این موزه نیز متعلق به موسسه اسمیتسونین است. در این موزه که در سال ۱۹۴۶ تاسیس شده هواپیماها و سفینه های فضایی تاریخ علوم هوافضا نگهداری می شوند. بازدید سالانه این موزه حدود ۷ میلیون نفر است.

 

۲ – موزه ملی چین در پکن – دومین موزه پربازدید جهان

برخلاف بسیاری از موزه های معروف جهان موزه ملی چین از قدمت زیادی برخوردار نیست. این موزه در سال ۲۰۰۳ تاسیس شده است. حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار اثر هنری و تاریخی و فرهنگی در این موزه نگهداری می شوند و با این وجود طبیعی است که این موزه بازدید سالانه ۸ میلیونی داشته باشد. این موزه در سال ۲۰۱۶ به عنوان پربازدید ترین موزه سال انتخاب شد، اما در سال ۲۰۱۷ موزه لوور توانست جایگاه خود را پس بگیرد.

 

موزه ملی چین در پکن - دومین موزه پربازدید جهان

 

 ۱ – موزه لوور در پاریس – شناخته شده ترین و معروف ترین موزه جهان

و در نهایت به پربازدیدترین موزه جهان می رسیم. موزه لوور معرف حضور هست. این موزه در سال ۱۷۹۳ تاسیس شده است. تفاوت بازدید سالانه موزه لوور و موزه ملی چین بسیار کم است. موزه لوور با تنها ۱۰۰ هزار بازدید بیشتر در رده اول موزه های معروف جهان قرار دارد. این موزه نه تنها از وجود آثار فوق العاده تاریخی و هنری خود بهره می برد بلکه به دلیل معماری شگفت انگیزش همواره در معرض ستایش کارشناسان قرار دارد.

جالب است بدانید در این موزه بسیاری از آثار تاریخی مرتبط با ایران نیز موجود است.

نظرات

خیلی جالب بود به نظرم. اما به نظرم خیلی از موزه ها در جهان هستند که بازدیدشون از برخی از این موارد بیشتر هستن. مطمئنید این آمارها صحیح هستد؟

  سلام دوست عزیز
  تمام آمارها با دقت ارائه شده و از منابع معتبری همچون CNN برگرفته هستند