قطار جوپار - معرفی کامل شرکت جوپار و قطارهای جوپار

قطار جوپار – معرفی کامل شرکت جوپار و قطارهای جوپار

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

اول از همه به این نکته اشاره کنیم که قطار جوپار معنی ندارد. یعنی چه؟ یعنی اینکه جوپار نام شرکتی است که ارائه دهنده قطارهایی همچون قطار کویر و قطار پارسی است.

اخیراً نام قطارهای جوپار بیشتر و بیشتر در لیست اسامی قطارهای پرسفر ظاهر میشود و با وجود اطلاعات کمی که در مورد این قطارها وجود دارد، مسافران اقدام به خرید بلیط این قطارها میکند. این بی اطلاعی در مواقع زیادی به ضرر مسافر است چراکه وقتی نمیدانیم قطاری که قصد سفر با آن را داریم چه امکاناتی دارد، احتمال خراب شدن سفر هم وجود دارد. شرکت جوپار یکی از شرکت های مهم حمل و نقل ریلی در کشور است که فعالیت رسمی خود را از سال ۱۳۸۱ آغاز نموده و در حال ارائه خدمات در مسیر های ریلی کشور است.  ادامه با معرفی کامل شرکت حمل و نقل ریلی جوپار با ما همراه باشید.

شرکت جوپار – درخشش اولین شرکت خصوصی حمل و نقل ریلی کشور

پیش از آنکه معرفی شرکت قطاری جوپار را آغاز کنیم، بیاید کمی در مورد تاریخچه و نامگذاری آن بدانیم. جوپار نام یکی از شهرهای استان کرمان است که در بخش ماهان شهرستان کرمان قرار دارد. جوپار یکی از شهرهای مهم و مذهبی کرمان و البته از خوش آب و هواترین شهر های استان هم هست. جوپار از نام جوی پارسالی برگرفته شده‌ است و در گذشته به دلیل آب و هوای بسیار خوبی که این منطقه داشت محل مناسبی برای پادشاهان کرمان بود، و چون سالی یک بار به این محل می‌ آمدند، به همین دلیل می ‌گفتند برویم به محل جوی پارسالی که با گذشت زمان به جوپار شهرت یافت. البته در برخی موارد گفته شده که به معنی جوب آب پاره شده، یا تکه شده نیز هست.

معرفی شرکت ریلی جوپار

شرکت قطار های مسافری و باری جوپار نیز نام خود را از این شهر در شهر ماهان کرمان گرفت، پس در اصل شرکتی کرمانی است. بعد از پرداختن به بحث خصوصی سازی، شرکت قطاری جوپار در سال ۱۳۸۱ به عنوان اولین شرکت خصوصی قطاری کشور فعالیت خود را همسو با سیاست های کلی راه آهن جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد. شرکت قطاری جوپار اساس نامه خود را در راستای ادامه خدمات مسافربری و باری نگاشته و از اصلی ترین اهداف این شرکت باید به دو موضوع اشاره کنیم:

 • جابجایی مسافران و حمل کالا با واگن های مسافربری، باری و خدمات مربوطه
 • مشارکت در سطح بین المللی با شرکت های داخلی و خارجی برای فعالیت حمل و نقل ریلی

ورود قطار جوپار به خطوط ریلی – باز تعریف یک سفر به یاد ماندنی با قطار

جوپار در اولین حرکت رسمی خود، ابتدا به حمل و نقل مسافران پرداخت و با خرید ۲۲ واگن درجه یک اکسپرس ۶ تخت پارسی در سال ۱۳۸۱، به ارائه خدمات به مسافران پرداخت. در ادامه راه در سال ۱۳۸۸ نیز ۸۴ واگن جدید پارسی به ناوگان قطارهای جوچار اضافه شد. با چنین اقداماتی شرکت جوپار توانست در کوتاهترین زمان ممکن تبدیل به یکی از بزرگترین شرکت های ریلی در مسیر های قطار تهران مشهد، تهران به بندرعباس، تهران به کرمان، تهران به زاهدان و کرمان به مشهد شود.

در سال ۱۳۹۳ نیز مجددا تعداد ۴۵ قطار به ناوگان قطار های جوپار اضافه شد. جدیدترین قطار های جوپار واگن هایی هستند که محصول کشور آلمان اند و باعث شدند که حجم پذیرش مسافران در این شرکت تا ۴۰ درصد افزایش پیدا کند. بر اساس اطلاعات موجود ظرفیت سالانه شرکت ریلی جوپار در حدود ۲ میلیون نفر است. در صورت تمایل می توانید نگاهی هم به مقاله بهترین قطار های ایران بیندازید.

معرفی قطار های شرکت قطاری جوپار

مسیر حرکت قطار های جوپار

شرکت قطاری جوپار فعالیت خود را با مسیر کرمان تهران و کرمان به مشهد آغاز کرد. در ادامه راه نیز با خریداری قطارهای جدیدی که در بخش قبل عنوان کردیم، مسیر های ریلی خود را افزایش داد و در حال حاضر در ۵ مورد از اصلی ترین مسیر های ریلی کشور به جابجایی مسافران می پردازد. طبق آخرین به روز رسانی، این مسیرها بیشترین تعداد مسافر را دارند و همین مسئله باعث شده که شرکت جوپار توجه ویژه ای را به فراهم کردن امکانات مفرح در قطارهای خود داشته باشد. علاوه بر این، شرکت جوپار اعلام کرده که به زودی مسیرهای بیشتری مانند اصفهان، شیراز و تبریز به این مسیرها اضافه خواهد شد. در ادامه لیست پنج مسیر اصلی فعالیت قطار جوپار را مشاهده میکنید:

 • تهران به مشهد و بالعکس
 • تهران به کرمان و بالعکس
 • تهران به زاهدان و بالعکس
 • تهران به بندرعباس و بالعکس
 • کرمان به مشهد و بالعکس
برنامه زمانی حرکت قطارهای جوپار

برنامه زمانی حرکت قطارهای جوپار + شماره قطار و ایستگاه های بین راه

قطار های شرکت جوپار دارای یک برنامه زمانی مظنم نیز هستند و حرکت روزانه قطارهایش براساس این برنامه از پیش تعیین شده است. در ادامه نیز برای اطلاعات بیشتر این برنامه زمان را در قالب یک جدول برای شما تهیه کرده ایم. لازم است اشاره کنیم که این زمان در بیشتر مواقع ثابت است اما گاهی بر اساس رویدادهای ویژه ای مانند تعطیلات رسمی، این تاریخ ممکن است دست خوش تغییر شود. توصیه میکنیم قبل از خرید بلیط قطار، حتماً از برنامه زمانی حرکت قطارها اطمینان حاصل کنید.

شماره قطار مسیر حرکت ساعت حرکت
۳۳۰ تهران به مشهد ۱۶:۰۵
۳۳۱ مشهد به تهران ۱۲:۱۵
۳۹۰ تهران به مشهد ۱۹:۱۰ و ۱۷:۵۵
۳۹۱ مشهد به تهران ۱۵:۱۵
۷۲۰ تهران به کرمان ۱۵:۰۵
۷۲۱ کرمان به تهران ۱۶:۴۵
۷۲۴ تهران به کرمان

تهران به زاهدان

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۷۲۵ زاهدان به کرمان

کرمان به تهران

۱۴:۰۰

۱۴:۰۰

۷۸۰ کرمان به مشهد ۱۴:۰۵
۷۸۱ مشهد به کرمان ۱۴:۲۵
۸۲۰ تهران به بندرعباس ۱۳:۲۵
۸۲۱ بندرعباس به تهران ۱۳:۴۵

همچنین ایستگاه های بین راهی در مسیرهای حرکت قطار های شرکت جوپار نیز عبارتند از:

 1. ایستگاههای بین راهی تهران – بندرعباس
 2. ایستگاههای بین راهی تهران – مشهد
 3. ایستگاههای بین راهی کرمان – مشهد
 4. ایستگاههای بین راهی تهران – زاهدان
 5. ایستگاههای بین راهی تهران- کرمان
تصویری از قطار 6 تخته پارسی جوپار

خدمات و امکانات قطار پارسی، گل سرسبد قطار های شرکت جوپار

قطار پارسی که از معروفترین قطارهای شرکت جوپار اند، از جمله واگن های درجه یک در ناوگان کشور است. واگن ها قطار پارسی عموما ۶ تخته اند و با توجه به نرخ قیمت خوبی که در اختیار افراد قرار می دهند برای قشر دانشجو گزینه بسیار مناسبی هستند. قطار های پارسی کشور در مسیر های تهران-زاهدان، قزوین-مشهد، ملایر-اراک، قم-مشهد، تهران-بندرعباس، اصفهان-بندرعباس، اهواز-مشهد، کرج-مشهد، ساری-مشهد و تهران-گرگان در حال جابجایی مسافران می باشند.

قطار های پارسی به لحاظ درجه بندی، درجه دو حساب می شوند و هر واگن دارای ۱۰ کوپه بوده و ظرفیت کلی قطار نیز ۶۰ نفر است. واگن ها دارای سرویس های بهداشتی فرنگی و ایرانی اند و یک کوپه نیز مخصوص مهمانداران است. همچنین عایق خوبی برای صدا و گرما و سرما در این قطار ها در نظر گرفته شده و با استفاده از سیستم های صوتی مناسب، فضای خوبی برای تامین آسایش مسافران در حین سفر فراهم شده است. از دیگر امکانات قطار پارسی می توان به وجود کمک های اولیه در قطار، سرویس خواب تمیز، وجود ویلچر برای افراد ناتوان و دارای معلولیت نیز اشاره کرد.

قطار کویر، بهترین قطار جوپار

حتی اگر نتوانیم قطار قطار کویر را بهترین قطار جوپار بدانیم، حداقل میتوانیم آن را در صدر بهترین ها قرار دهیم. قطار کویر قطار ۶ تخته جوپار است که می توان آن را جزء بهترین قطارهای ۶ تخته کشور در نظر گرفت. البته لازم به ذکر است که قطار اتوبوسی کویر نیز در نسخه هایی بسیار محدود در خطوط ریلی کشور فعالیت می کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این قطار و مشاهده تصاویر و امکانات آن پیشنهاد می کنیم به مقاله قطار کویر مراجعه کنید.

برچسب : سفر با قطار

نظرات