فرودگاه بین المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام

فرودگاه بین المللی پیام، جدیدترین فرودگاه مسافربری کشور

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

یکی از جدیدترین فرودگاه هایی که در کشور تاسیس شده و به بهره برداری رسیده است، فرودگاه بین المللی پیام در استان البرز، یا همان کرج است. فرودگاه پیام در منطقه ویژه اقتصادی، واقع در شهر کرج، و در فاصله ۳۵ کیلومتری تهران احداث شد. در ادامه با معرفی کامل این فرودگاه با ما همراه باشید.

فرودگاه پیام، معرفی تاریخچه فرودگاه ماهدشت

فرودگاه بین المللی پیام، که با نام فرودگاه ماهدشت نیز شناخته می شود، در ساال ۱۳۷۱ در منطقه ویژه اقتصادی کرج مورد احداث قرار گرفت. فرایند ساخت این فرودگاه بلاخره در سال ۱۳۷۱ به پایان رسیده و مورد بهره برداری قرار گرفت. منطقه ویژه اقتصادی پیام در وسعتی ۳۶۰۰ هکتاری در استان البرز تاسیس شد.

فرودگاه پیام کرج

ایده احداث فرودگاه پیام بیشتر به دنبال توافق شرکت مخابرات ایران و شرکت پست شکل گرفت. تاریخچه دقیق بررسی های اولیه برای تاسیس این فرودگاه هم به سال ۱۳۶۹ باز می گردد. سیاست های اولیه برای احداث این فرودگاه هم در زمینه ارائه خدمات هوایی، حمل ونقل، توزیع بار، کالاهای پستی و ارائه خدمات هلیکوپتری به نقاط صعب العبور در شرایط جوی متفاوت و پشتیبانی از عملیات توسعه و تائید و تجهیزو نگهداری مراکز، دستگاه ها و امکانات مخابراتی و پستی کشور بود.

دانشگاه فرودگاه پیام کرج

هدف از احداث فرودگاه پیام حمل و نقل و باربری، فرآوری کالا، انبارداری، خدمات سرخانه ای و صنایع ارتباطاتی بوده است. هم اکنون این فرودگاه برای حمل و نقل های مرسولات و ترانزیت هوایی مورد استفاده است و جایگاه مهمی در عرصه حمل و نقل هوایی کشور به دست آورده است.

یکی دیگر از فعالیت های در دست انجام در این فرودگاه در رابطه آموزش های هوانوردی است. در فرودگاه پیام و با همکاری موسسه هوانوردی پارسیس و ارتا کیش، هما و بوتیا ماهان؛ چند سالی است آموزش های خلبانی نیز انجام می شود. وظیفه اداره و مدیریت فرودگاه پیام توسط شرکت خدمات بین المللی هوایی پیام انجام می شود و در نمایی کلی، متعلق به وزارت ارتباطات و فناوری کشور است.

از چه زمانی فرودگاه پیام مسافربری شد؟

همانطور که گفته شد، فرودگاه پیام فعالیت خود را با خدمات باربری آغاز کرد و در ادامه گسترش و پیشرفت های خود، از شهریور ماه سال ۱۳۹۷، فعالیت های مسافربری را هم در دستور کار خود قرار داد. هم اکنون در فرودگاه پیام ۲ بار در هفته پروازهایی به مقصد مشهد مقدس و کیش درحال اجراست و به زودی شهرهای دیگری نیز؛ به شرح زیر، در دستور کار قرار خواهد گرفت:

 • شیراز
 • اصفهان
 • اهواز
 • تبریز
فرودگاه مسافربری پیام البرز

فرودگاه بین المللی پیام در زمره فرودگاه هایی قرار دارد که در مرز هوایی، بین الملل به حساب می آید و بصورت ۲۴ ساعته در حال ارائه خدمات به مسافران است. همچنین هموطنانمان در استان البرز می توانند از طریق همین فرودگاه برای خرید بلیط هواپیما کرج مشهد اقدام نمایند.

اطلاعات فرودگاه پیام کرج

برای آنکه اطلاعات بیشتری در مورد فرودگاه بین المللی پیام در استان البرز، یا همان کرج، داشته باشید، در ادامه مشخصات کامل این فرودگاه را برای شما آورده ایم:

 • فرودگاه بین المللی پیام
 • کد یاتا: PYK
 • کد ایکائو: OIIP
 • ارتفاع از سطح دریا: ۴۱۷۰ فوت
 • باند های پروازی: دارای دو باند به طول ۴۰۰۰ متر و ۳۶۵۹ متر
 • زمینه فعالیت: خدمات باربری و مسافربری
 • وبسایت رسمی فرودگاه پیام: www.pasc.ir

این فرودگاه همچنین توانایی پذیرش هواپیماهای پهن پیکر را هم دارد و همواره در این پروژه فعالیت های بهبود، بازسازی و نوسازی نیز صورت می گیرد.

دانشگاه فرودگاه پیام مراقبت پرواز

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، در فرودگاه یپام فعالیت های آموزشی نیز صورت می گیرد. در بین شرکت های مستقر در فرودگاه پیام، ۸ شرکت آموزش خلبانی قرار دارد که با استفاده از ۴۷ هواپیمای مختلف، از نوع Ultar و Light، اقدام به آموزش های هوایی مختلف می کنند. برای اطلاعات بیشتر را در شرکت های هواپیمایی ایران مطالعه نمایید.

شرکت های آموزش خلبانی فعال در فرودگاه پیام کرج عبارتند از:

 • آرتا کیش
 • پارساکیش
 • بوتیا ماهان
 • اطلس خمین
 • هما
 • پرسان
 • علوم فنون
 • فن آوران فراز هرمز
 • آریاپرواز
 • ایران زمین
دانشگاه فرودگاه پیام مراقبت پرواز

تمامی شرکت های نامبرده، از جمله شرکت های معتبر در کشور، در عرصه آموزش های هوایی هستند. دانشگاه صنعت هوانوردی ایرانیان به عنوان تنها دانشکده جامع صنعت علم و هوانوردی ایران در این منطقه، در رشته های هواپیمایی دانشجو و متخصص تربیت می نماید. در حوزه تعمیر و نگهداری هواپیما دو شرکت آسمان پرواز پارسینه کوش و آریا پرواز در شرکت خدمات هوایی و منطقه ویژه اقتصادی پیام مشغول به کار هستند.

امکانات و خدمات فرودگاهی در فرودگاه بین المللی پیام

فرودگاه کرج را باید یکی از فرودگاه های جوان در کشور بدانیم، به همین دلیل فناوری و تکنولوژی های پیشرفته ای در این فرودگاه به کار برده شده است. همچنین به دلیل عدم وجود موانع طبیعی و دست ساز در اطراف پیام ، در حوزه ایمنی جزو امن ترین فرودگاه های کشور محسوب می گردد. اگر به موضوع امنیت پرواز علاقه دارید، می توانید نگاهی به مقاله امنیت پرواز چیست؟ بیاندازید.

در فرودگاه پیام به استفاده از دستگاه های کمک ناوبری پیشرفته ای همانند DVOR/DME و NDB روی آورده و سیستم هایی نظیر ILS/DME نیز در آن وجود دارد. همچنین سیستم های ضبط مکالمات، سیستم های سوییچینگ، سیستم های رادیویی و ارتباطی و سایر تجهیزات نیز در این فرودگاه مورد استفاده اند.

فرودگاه پیام کرج همچنین در برج مراقبت پرواز خود روزانه به بیش از ۲۵۰ پرواز مختلف در آسمان ایران خدمات رسانی می کند و از این نظر یکی از پر ترافیک ترین فرودگاه های کشور به حساب می آید. همچنین فرودگاه پیام یکی از معدود فرودگاه های کشور است که دارای واحد سوختگیری مستقل است. واحد سوخت این فرودگاه با مخازنی با ظرفیت ۵۴۰ هزار لیتری دارند و با استفاده از دو واحد سوخت رسان ۳۴۰۰۰ لیتری و دو تانکر ۱۹۰۰۰ لیتری، آماده سوخت رسانی به هر نوع هواپیمایی هستند.

پروازهای مسافری فرودگاه پیام

برنامه پروازی فرودگاه پیام، در آینده چه اتفاقاتی برای پیام خواهد افتاد؟

درحال حاضر یک ترمینال ۶ هزارمتری دو منظوره برای ارائه خدمات هوایی در فرودگاه پیام وجود دارد و وظیفه خود را برای خدمت رسانی به پروازهای داخلی و خارجی به ثمر می رساند. انتظار می رود که در فرودگاه پیام فعالیت های مسافربری بطور جدی تری دنبال شود و ظرفیتی یک تا ۱٫۵ میلیون نفر مسافر نیز برای آن پیشبینی می شود.

آدرس دقیق فرودگاه پیام کرج، فرودگاه ماهدشت+شماره تماس

فرودگاه پیام، همانطور که گفته شده، در منطقه ویژه اقتصادی به همین نام قرار دارد. در ادامه آدرس فرودگاه پیام را برروی نقشه گوگل برای شما آورده ایم. شماره تماس فرودگاه پیام نیز به قرار زیر است:

 • شماره تماس فرودگاه پیام: ۰۲۶۳۳۲۶۶۰۱۱ الی ۱۵
 • تماس با شماره مستقیم: ۰۲۶۳۳۲۶۶۱۸۱ با داخلی ۲۲۱
آدرس فرودگاه پیام کرج

فرودگاه پیام همچنین در سیاست های کاری خود، امکان ارائه فرصت های سرمایه گذاری و گسترش فعالیت های خدماتی را نیز به شرح زیر، در اختیار مخاطبین خود قرار داده است. برای اجرای هریک از خدمات زیر، می توانید با مراجعه به وب سایت رسمی فرودگاه پیام، برای ثبت درخواست خود اقدام نمایید.

شرایط عمومی و خدمات قابل ارائه در فرودگاه پیام برای ایرلاین های داخلی و خارجی به شرح زیر است:

 1. ارائه خدمات به ایرلاین های ایرانی و خارجی
 2. فرصت همکاری با شرکت های هواپیمایی ایرانی و خارجی
 3. فرصت همکاری در زمینه باری با شرکت های دارای مجوز حمل بار هوائی
 4. خدمات صادرات و واردات با شرکت های بازرگانی ایرانی و خارجی
 5. سرمایه گذاری و همکاری با اشخاص حقیقی و حقوقی در حوزه بازرگانی و دارای کارت بازرگانی

امیدواریم در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد فرودگاه پیام به دست آورده باشید. در صورت هرگونه انتقاد یا پیشنهاد، مشتاقانه منتظر نظرات شما هستیم.

نظرات

اطلاعات فرودگاه پیام کرج خیلی خوب بود من فک می کردم این فرودگاه فقط واسه بیزینس و باربریه و مسافر نمیبره ممنون از اطلاعات خوبتون