فرودگاه لارستان، فرودگاه بین المللی آیت الله آیت اللهی لارستان

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

اگر به استان فارس سفر کرده باشید، حتما نام شهر لار نیز به گوشتان خورده است. شهر لار مرکز شهرستان لارستان و در فاصله ۳۳۰ کیلومتری شیراز همیشه زیبای ایران است. در شهر لارستان یک فرودگاه بین المللی به نام فرودگاه لارستان وجود دارد که البته با نام فرودگاه بین المللی آیت الله آیت اللهی لارستان نیز شناخته می شود. در ادامه با معرفی کامل فرودگاه لارستان با ما همراه باشید.

فرودگاه بین المللی آیت الله آیت اللهی لارستان

در بین تمام فرودگاه هایی که در نیمه جنوبی کشور وجود دارد، فرودگاه لارستان یکی از مهمترین ارکان ورود و خروج مسافر و گردشگری در منطقه جنوب ایران است. تاریخچه احداث فرودگاه لارستان به سال ۱۳۳۹ باز می گردد، همزمان با زلزله بزرگی که در این منطقه رخ داده بود. هدف احداث نیز کمک رسانی به مردم زلزله زده و امداد رسانی بود.

فرودگاه بین المللی آیت الله آیت اللهی لارستان

در سال های بعد از انقلاب با توجه به افزایش کسب و کار های موجود در منطقه و کشورهای حاشیه خلیج فارس، فرودگاه لارستان اهمیت و کاربرد بیشتری پیدا کرد. از ابتدای تاسیس فرودگاه بین المللی لارستان پروازهای داخلی و خارجی درحال اجرا بودند و بلاخره در سال ۱۳۷۲، این فرودگاه نیز به عنوان یک مرز هوایی شناخته شد.

فرودگاه لارستان با اینکه در یکی از شهرستان های استان فارس قرار دارد، اما درحال حاضر یکی از مهمترین فرودگاه جنوبی کشور است. براساس اطلاعات موجود در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۱۵۴۲ فرود و پرواز در این فرودگاه انجام شد. همچنین بالغ بر ۱۵۷ هزار کیلوگرم بار و ۳٫۸ میلیون نفر در این فرودگاه پروازهای خود را به سرانجام رسانده اند.

تاریخچه احداث فرودگاه لارستان

همانطور که در ابتدای این نوشتار اشاره شد، فرودگاه لارستان پس از زلزله این منطقه و در سال ۱۳۳۹ احداث شد. به جرات می توان گفت این فرودگاه با کمترین امکانات و تجهیزات پروازی فعالیت خود را آغاز کرد و شرکت هواپیمایی کیش ایر، اولین شرکت هواپیمایی بود که خدمت رسانی به مسافران و مردم زلزله زده در این منطقه را آغاز کرد.

فرودگاه بین المللی لارستان

باید به این نکته نیز اشاره کنیم که فرایند احداث کامل و تکمیل فرودگاه لارستان تا سال های ۱۳۶۰ به پایان نرسید و این پروژه وقفه هیا بسیاری را متحمل شد. در خلال سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۱ فرودگاه لارستان به عنوان یک فرودگاه داخلی به رسمیت شناخته شد و از سال ۱۳۷۲ به بعد، با انجام پرواز به مقصد دوبی، فرودگاه لارستان به عنوان یک فرودگاه بین المللی فعالیت جدی خود را آغاز کرد.

فرودگاه بین المللی لارستان در حقیقت در مرزهای هوایی به عنوان یک فرودگاه بین المللی شناخته می شود.

اطلاعات فرودگاه لارستان

از جمله مهمترین اطلاعات در مورد فرودگاه لارستان که به صورت خلاصه میتوانم در اختیار شما بگذاریم، باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • نام کامل فرودگاه آیت‌ الله آیت‌ اللهی لارستان: Larestan International Airport
 • کد ایکائو: OISL
 • کد یاتا: LRR
 • ارتفاع از سطح دریا: ۸۰۰ متر
 • نوع فرودگاه: عمومی
برنامه و جدول زمانی پرواز لار

شرکت های هواپیمایی فعال در فرودگاه لارستان

همانطور که گفته شد اولین شرکت فعال در فرودگاه بین المللی لارستان، شرکت هواپمایی کیش بود. پس از گذشت سال ها و تکمیل احداث و تحویل پروژه این فرودگاه، امروزه شرکت های هواپیمایی بسیاری مشغول به ارائه خدمات در این فرودگاه هستند.

فعالیت شرکت های هواپیمایی فرودگاه لارستان تنها محدود به جابجایی افراد و مسافران نیست، بلکه با توجه به نزدیکی این فرودگاه به کشورهای حاشیه خلیج فارس، خدمات باربری گسترده ای نیز در این فرودگاه انجام می شود. از جمله شرکت های هواپیمایی فعال در فرودگاه بین المللی لارستان، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ایران ایر
 • کیش ایر
 • فلای دبی
 • ایر عربیا

شرکت هواپیمایی ایران ایر خدمات هلدینگ فرودگاه لارستان را نیز در دستور کار دارد و در راستای ایجاد فضایی رقابتی به افزایش بهبود سطح خدمات می پردازند.

مقصدهای پروازی فرودگاه بین المللی لارستان

فرودگاه بین المللی لارستان با اینکه نقش مهمی در خدمات هوایی و مرزهای بین المللی دارد، اما هنوز شاهد رشد و گسترش منس و درخوری نبوده است. بیشتر پروازهای این فرودگاه مقاصد بین المللی هستند و از جمله پرواز های آن می توانیم به:

 • شارجه
 • حمد
 • کویت
 • تهران
 • دوبی

اشاره کنیم. پیش بینی می شود در سال های آینده مقاصد پروازی بیشتری در این فرودگاه اضافه شده و خدمات حمل بار و مسافر با قدرت بیشتری در دستور کار قرار بگیرد. یکی از مهمترین پروازهای این فرودگاه در راستای تامین تقاضای خرید بلیط هواپیما لارستان تهران برای مسافران است.

فرودگاه بین المللی لارستان

برنامه پروازي هفتگي اداره کل فرودگاه آيت الله آيت اللهي لارستان

فرودگاه بین المللی لارستان در هر هفته دارای برنامه پروازی منطمی است که به مقاصد داخلی و خارجی درحال انجامند. مهمترین مقاصد پروازی این فرودگاه را در بخش های پیشین به شما معرفی کردیم و می توانیم به این موضوع نیز اشاره داشته باشیم که هواپیماهای آشیانه این فرودگاه نیز انواع مختلفی دارد.

فرودگاه لارستان با قابلیتی احداث شده است که توانایی ارائه خدمات به هواپیماهای پهن پیکری مانند ایرباس A320 را نیز داشته باشد. در ادامه می توانید برنامه پروازی هفتگی فرودگاه لارستان را مشاهده کنید:

ايام هفته ايرلاين شماره پرواز ورود از زمان ورود شماره پرواز خروج به زمان خروج نوع هواپيما
شنبه کیش ایر ۷۰۱۷ تهران ۹:۰۰ ۷۰۱۶ تهران ۹:۴۵ F100
فلای دبی ۲۶۷ دبي ۱۱:۱۵ ۲۶۸ دبي ۱۲:۱۵ B738
ایر عربیا ۲۱۱ شارجه ۱۳:۳۰ ۲۱۲ شارجه ۱۴:۱۰ A 320
يك شنبه ایر عربیا ۲۱۱ شارجه ۱۳:۳۰ ۲۱۲ شارجه ۱۴:۱۰ A 320
دوشنبه ايران اير ۳۲۶ تهران ۷:۴۵ ۶۸۵ دوحه ۸:۳۵ A 320
کیش ایر ۶۰۱۱ دبی ۱۲:۰۰ ۶۰۱۰ دبی ۱۳:۰۰ MD82
ايران اير ۶۸۴ دوحه ۱۲:۰۰ ۳۲۷ تهران ۱۲:۵۰ A 320
سه شنبه ايران اير ۳۲۶ تهران ۷:۴۵ ۶۷۵ كويت ۸:۳۵ A 320
ایر عربیا ۲۱۱ شارجه ۱۰:۰۰ ۲۱۲ شارجه ۱۰:۴۰ A 320
فلای دبی ۲۶۷ دبي ۱۱:۱۵ ۲۶۸ دبي ۱۲:۱۵ B738
ايران اير ۶۷۴ كويت ۱۲:۴۰ ۳۲۷ تهران ۱۳:۳۰ A 320
پنج شنبه ايران اير ۳۲۶ تهران ۸:۵۵ ۶۷۵ كويت ۹:۴۵ A 320
فلای دبی ۲۶۷ دبي ۱۱:۱۵ ۲۶۸ دبي ۱۲:۱۵ B738
ایر عربیا ۲۱۱ شارجه ۱۳:۳۰ ۲۱۲ شارجه ۱۴:۱۰ A 320
جمعه ایر عربیا ۲۱۱ شارجه ۱۰:۰۰ ۲۱۲ شارجه ۱۰:۴۰ A 320
کیش ایر ۶۰۱۱ دبی ۱۸:۰۰ ۶۰۱۰ دبی ۱۹:۳۰ MD82

فرودگاه بین المللی لارستان با پوشش ۸۰ درصد از پروازهای خارجی بخ مقصد دوبی، کویت، قطر و شارجه و نزدیک به ۲۰ درصد از پروازهای داخلی، یکی از مهمترین فرودگاه های کشور است و با استفاده از سایت رادار RCAG، پوشش راداری، نظارتی و فرکانسی پروازهای منطقه جنوب کشور تا تنگه هرمز را در بر می گیرد. همچین در این فرودگاه خدمات ویژه هواپیمایی های کشور نیز در اختیار کاربران قرار می گیرد.

نظرات