فرودگاه کرمان

فرودگاه بین المللی کرمان، فرودگاه بین‌ المللی آیت‌ الله هاشمی رفسنجانی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

فرودگاه بین المللی کرمان، یا فرودگاه بین المللی آیت الله هاشمی رفسنجانی، یکی از مهمترین پایگاه های هوایی در کشور است و در استان کرمان قرار دارد. براساس اطلاعات موجود، به طور میانگی در هر هفته بالغ بر ۱۱۶ پرواز داخلی و خارجی در این فرودگاه درحال انجام است. در ادامه با معرفی کامل فرودگاه بین المللی کرمان با ما همراه باشید.

فرودگاه کرمان، بررسی تاریخچه احداث

استان کرمان در دسته استان های بزرگ کشور، دارای نقش مهمی در ایران در عرصه های مختلف فرهنگی، هنری، سیاسی و اقتصادی است. به همین دلیل از سال ها پیش تصمیماتی برای احداث فرودگاه در این شهر کویری گرفته شد. تاریخ اول تصمیم ها برای احداث فرودگاه کرمان به سال ۱۳۰۴ می رسد و مهندسین داخلی و خارجی بسیاری برای احداث این فرودگاه دست به دست هم دادند.

فرودگاه کرمان، فرودگاه بین المللی آیت الله هاشمی رفسنجانی

البته فرایند احداث این فرودگاه از همان زمان آغاز نشد و و بعد از بررسی های بسیار زیاد، بلاخره فرایند احداث فرودگاه کرمان در سال ۱۳۳۵ آغاز شد. در نهایت این فرایند در سال ۱۳۴۹ به پایان رسیده و فعالیت های جابجایی بار و مسافران نیز به زودی آغاز شد. در ابتدای فعالیت فرودگاه کرمان تنها دو پرواز در طول هفته صورت می گرفت و در مسیر تهران کرمان وبالعکس بود.

البته فرایند ساخت و و توسعه این فرودگاه در سال های بعدی نیز ادامه پیدا کرد و در سال های بعد از انقلاب نیز شاهد گسترش و ساخت در فرودگاه بین المللی کرمان بودیم. در سال ۱۳۶۰ به بازسازی و ساخت روکش باند اصلی پرداخته شد که دارای طولی ۳۸۴۵ متر و عرض ۶۰ متری ارتفاع بود. فرودگاه آیت الله هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۶۶ مجددا مورد بهره برداری قرار گرفت و آخرین کارهای آن نیز در سال ۱۳۶۹ به پایان رسید.

ساعت پروازهای کرمان

اطلاعات فرودگاه کرمان، مشخصات کامل فرودگاه آیت الله رفسنجانی

از جمله اطلاعاتی که در مورد فرودگاه بین المللی کرمان می توانیم در اختیار شما بگذاریم، عبارتند از:

 • نام فرودگاه بین المللی کرمان: Kerman International Airport
 • نوع فرودگاه: همگانی
 • کد یاتا: KER
 • کد ایکائو: OIKK
 • ارتفاع از سطح دریا: ۱۷۵۰ متر
 • ترمینال ها: ۲ ترمینال مجزا
 • وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی کرمان: kerman.airport.ir

توسعه و پیشرفت فرودگاه کرمان

در سال ۱۳۶۲ قرارداد توسعه ترمینال فرودگاه کرمان در دست کار قرار گرفت و به میزان ۱۲۰۰ متر مربع به مرحله اجرا درآمد و در نهایت در سال ۱۳۶۶ مساحت ترمینال های این فرودگاه به ۱۸۰۰ متر مربع افزایش یافت. عملیات توسعه این فرودگاه در سول سال ها در دست اقدام بود به طوریکه در سال ۱۳۷۲ حجاج فرودگاه بین المللی کرمان، صاحب زیربنایی ۳۰۰۰ متری شد.

درحال حاضر فرودگاه بین المللی کرمان دارای ۲ ترمینال داخلی و خارجی است و بطور میانگین در سال شاهد رفت و آمد ۷۳۰ هزار مسافر داخلی و بین المللی بوده است. در صورت تمایل می توانید زمانی را برای مطالعه بهترین فرودگاه های ایران اختصاص دهید.

شرکت های هواپیمایی فعال در فرودگاه بین المللی کرمان

تا بدین جای کار مشخص شد که فرودگاه بین المللی کرمان دارای نقشی تعیین کننده در کشور است. به همین دلیل شرکت های هواپیمایی بسیاری نیز در این فرودگاه مشغول به فعالیت هستند. از جمله شرکت های هواپیمایی داخلی که در این فرودگاه بین المللی مشغول به ارائه خدمات به مسافران هستند، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • هواپیمایی ایران ایر
 • هواپیمایی زاگرس
 • هواپیمایی آسمان
 • هواپیمایی ماهان ایر
 • هواپیمایی کیش ایر
 • هواپیمایی قشم ایر

فرودگاه بین المللی کرمان یکی از قطب های اصلی شرکت هواپیمایی ماهان نیز به حساب می آید. فرودگاه بین المللی کرمان و یا به عبارتی دیگر، فرودگاه بین المللی آیت الله رفسنجانی کرمان، در انتهای بلوار جمهوری اسلامی این شهر قرار قرار گرفته است.

مسیرهای پروازی کرمان

لیست پروازهای فرودگاه کرمان، مقاصد پروازهای داخلی

فرودگاه کرمان دارای جایگاه مهمی در کشور است و در بیشتر مقاصد پروازی داخلی کشور  و آسمان های ایران مشغول به ارائه خدمات است. از جمله مهمترین مقاصدی که از فرودگاه کرمان به آنها پرواز می شود می توانیم به شهرهای زیر اشاره کنیم:

شرکت‌های هواپیمایی مقصدهای پروازی
ایران ایر  تهران
مشهد
نجف
بندرعباس
اصفهان
زاهدان
شیراز
هواپیمایی زاگرس  مشهد، تفلیس هر دو لغو گردید (موقتا لغو شده اند)
هواپیمایی آسمان تهران
مشهد
جده
اصفهان
تبریز
کیش
زاهدان
شیراز
اهواز
قشم
زابل
نجف
زاهدان
دبی
هواپیمایی ماهان  کیش
کیش ایر کیش
تهران
قشم ایر بغداد

پایانه ها و امکانات رفاهی فرودگاه بین المللی کرمان

فرودگاه کرمان درحال حاضر دارای دو پایانه مختلف برای پروازهای داخلی و خارجی است و همچنین یک پایانه مجزا برای پروازهای حجاج دارد. علاوه برا این در این فرودگاه بین المللیامکانات رفاهی مختلفی همانند اتاق مادر و کودک، اتاق سیگار، خدمات حمل بار، بوفه و رستوران، بخش اشیای گمشده، غرفه های تجاری و شعبه های بانکی نیز وجود دارد.

مسیرهای پروازی داخلی فرودگاه هاشمی کرمان+ساعت پروازهای کرمان

فرودگاه کرمان همانطور که انتظار دارید یکی از مهمترین فرودگاه های کشور است و در بیشتر مقاصد داخلی کشور درحال خدمت رسانی است. از جمله مهمترین مسیرهای پروازی فرودگاه کرمان می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • مسیر پروازی کرمان – تهران
 • مسیر پروازی کرمان – مشهد مقدس
 • مسیر پروازی کرمان – شیراز
 • مسیر پروازی کرمان – اصفهان
 • مسیر پروازی کرمان – تبریز
 • مسیر پروازی کرمان – کیش
 • مسیر پروازی کرمان -زاهدان
 • مسیر پروازی کرمان – اهواز
لیست تمام پروازهای فرودگاه کرمان

ساعت پروازهای کرمان از فرودگاه بین المللی آیت الله هاشمی رفسنجانی

شرکت های هواپیمایی فعال در فرودگاه کرمان دارای برنامه پروازی منظمی هستند و به صورت هفتگی این برنامه درحال اجراست. در برخی از ماه های سال برنامه هفتگی و ساعت پروازهای کرمان دارای برخی تغییرات است، اما در یک نمای کلی، برنامه پروازهای کرمان به شرح زیر است:

بیشركت هواپيمايي روز نوع هواپيما مبداء ساعت پرواز مقصد
ماهان چهار شنبه A306 تهران ۱:۲۰ کرمان
ماهان چهار شنبه A306 کرمان ۵:۳۰ تهران
ماهان چهار شنبه BA11 کرمان ۶:۰۰ شيراز
ماهان چهار شنبه A30B تهران ۹:۵۰ کرمان
ماهان چهار شنبه BA11 شيراز ۱۳:۰۰ کرمان
ماهان چهار شنبه A306 کرمان ۱۵:۴۰ تهران
ماهان چهار شنبه BA11 تهران ۱۸:۴۰ کرمان
هواپيمايي عراق چهار شنبه B744 بغداد ۱۹:۰۰ کرمان
ماهان چهار شنبه BA11 کرمان ۱۹:۴۰ تهران

در ادامه انتظار می رود که فرودگاه کرمان علاوه بر آنکه پروازهای بیشتری داشته باشد، مقاصد پروازی بیشتری را هم در برنامه کاری خود قرار دهد.

نرخ پارکینگ فرودگاه کرمان

در فرودگاه بین المللی کرمان پارکینگ مسقفی نیز در قسمت پروازهای داخلی وجود دارد و مورد استفاده برای خودروهای هموطنان و مسافران عزیز است. این پارکینگ ظرفیت پذیرش ۲۳۸ دستگاه خودرو را دارد و در وسعتی ۸۰۰۰ متر مربعی احداث شده است.

البته یک پارکینگ رو باز نیز در این فرودگاه وجود دارد که ظرفیتی ۱۵۰۰ خودرویی داشته و آماده سرویس دهی به مشتریان عزیز است. نرخ قیمت استفاده از پارکنیگ فرودگاه کرمان نیز به شرح زیر است:

نرخ پارکینگ فرودگاه کرمان

نظرات