فرودگاهی بین المللی قشم+تصویر+اطلاعات مسیرهای پروازی داخلی و خارجی

معرفی کامل فرودگاه بین المللی قشم

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

جزیره قشم یکی از مهمترین جزایر دریای خلیج فارس است که به لحاظ استراتژیک و توریسم نقش مهمی در کشور دارد. جزیره قشم دارای یک فرودگاه بین المللی است و در طول هفته پروازهایی منظم به مقاصد داخلی و خارجی دارد. در ادامه با معرفی کامل فرودگاه بین المللی قشم با ما همراه باشید.

فرودگاه بین المللی قشم

فرودگاه بین المللی قشم Qeshm International Airport که با نام فرودگاه بین المللی دیرستان نیز شناخته می شود، مهمترین فرودگاه در جزیره قشم است و میزبان بسیاری از مسافران داخلی و خارجی در هر هفته. دیرستان نام روستایی در جزیره قشم است که فرودگاه بین المللی جزیره در نزدیکی آن واقع شده و دسترسی بسیار مناسبی به مرکز جزیره دارد.

مقدمات اولیه برای احداث این فرودگاه از سال ۱۳۰۴ در دست کار قرار گرفت و در نهایت در سال ۱۳۳۵ فعالیت ساخت بنای این مجموعه آغاز شد. فرودگاه بی المللی قشم از سال ۱۳۴۹ فرایند حمل و نقل مسافر و باربری را آغاز کرد و با استفاده از هواپیماهای DC6 در مسیر پروازی تهران به قشم و بالکعس به ارائه خدمات به مسافران می پرداخت.

معرفی فرودگاه بین المللی قشم

این فرودگاه بین المللی دارای مساحتی ۶۰۰ متر مربعی بوده و طول باند اصلی پروازی اش در حدود ۲۶۰۰ متر است. باند های فرعی این فرودگاه نیز دارای طولی ۲۰۰۰ متری هستند و عرض همه باند ها هم ۴۵ متر می باشد. فرایند گسترش فرودگاه بین المللی قشم در سال ۱۳۶۰ از سر گرفته شد و طول باند اصلی اش به ۳۸۴۵ متر و با عرض ۶۰ متر افزایش پیدا کرد. این فرایند گسترش در سال ۱۳۶۶ به بهره برداری رسید و به طور کامل در سال ۱۳۶۹ تحویل داده شد.

برنامه هفتگی پروازهای فرودگاه قشم

در سال ۱۳۶۲ با انعقاد قراردادی توسعه ترمینال فرودگاه به میزان ۱۲۰۰ متر مربع در دستور کار قرار گرفت و در سال ۱۳۶۶ مساحت ترمینال ها به ۱۸۰۰ متر مربع افزایش پیدا کرد. مجددا در سال ۱۳۶۹ با ایجاد توسعه پایانه حجاج در طبقه دوم در دست کار قرار گرفت که این پروژه نیز در سال ۱۳۷۲ با زیربنایی ۳۰۰۰ متری به بهره برداری رسید. درحال حاضر فرودگاه بین المللی دیرستان یکی از بهترین فرودگاه های ایران است و خدمات بسیار مناسبی را در اختیار مخاطبین خود قرار می دهد.

شرکت های هواپیمایی فعال و مسیرهای پروازی فرودگاه بین المللی قشم

شرکت های هواپیمایی بسیاری در فرودگاه بین المللی قشم درحال ارائه خدمات به مسافران هستند و در مقاصد داخلی و خارجی خدمات پروازی را در اختیار مخاطبین قرار می دهند. شرکت های هواپیمایی ایران ایر، شرکت هواپیمایی ماهان ایر، شرکت هواپیمایی معراج و شرکت هواپیمایی تابان ۴ ایرلاین مهم و فعال در فرودگاه بین المللی قشم هستند که در مسیر های بین المللی و داخلی در دسترس مسافران اند. مسیر های پروازی شرکت های هواپیمایی فعال در فرودگاه بین المللی قشم عبارتند از:

شرکت هواپیمایی مقصد پروازی
شرکت هواپیمایی ایران ایر فرودگاه بین المللی مهرآباد
شرکت هواپیمایی ایران ایرتور فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد
فرودگاه بین المللی مهرآباد
شرکت هواپیمایی آسمان فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز
شرکت هواپیمایی کاسپین فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان
شرکت هواپیمایی ماهان ایر فرودگاه بین المللی دوبی
فرودگاه بین المللی مهرآباد
شرکت هواپیمایی معراج فرودگاه بین المللی مهرآباد
شرکت هواپیمایی قشم فرودگاه بین المللی دوبی
فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان
فرودگاه بین المللی کیش
فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز
فرودگاه بین المللی مهرآباد
شرکت هواپیمایی تابان رودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان

شرکت های هواپیمایی فرودگاه بین المللی قشم برای رفاه حال مسافرین، کلاس های پروازی مختلفی را هم در اختیار مخاطبین خود قرار می دهند. به واسطه چنین فرایند تمام اقشار جامعه توانایی خرید بلیط هواپیما داخلی و خارجی را داشته و می توانند از خدمات پروازی فرودگاه بین المللی قشم بهره مند شوند. در صورت نیاز به اطلاعات می توانید به مقاله انواع کلاس های پروازی هواپیما و تفاوت آنها مراجعه نمایید.

فرودگاه بین المللی دیرستان

اطلاعات فرودگاه بین المللی قشم

از جمله اطلاعاتی که در حین خرید بلیط هواپیما داخلی فرودگاه بین المللی قشم باید در اختیار داشته باشید، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • نام فرودگاه: Qeshm International Airport
 • کد یاتا: GSM
 • کد ایکائو: OIKQ
 • نوع فرودگاه: مسافربری
 • ارتفاع از سطح دریا: ۱۴ متر
 • آدرس سایت رسمی فرودگاه بین المللی قشم: qeshmairport.com

تعداد پروازهای فرودگاه بین المللی دیرستان

براساس اطلاعات موجود فرودگاه قشم دارای برنامه های منظم پروازی به صورت روزانه است و در هر روز ۱۰ پرواز داخلی و خارجی از آشیانه این فرودگاه استفاده می کند. مقاصد داخلی پروازی فرودگاه بین المللی قشم به طور عمده به مقصد شهرهایی مانند تهران، مشهد، شیراز و اصفهان است و بیشتر پرواز خارجی فرودگاه قشم نیز به مقصد دوبی می باشد.

پروازهای فرودگاه قشم به تهران به صورت منظم و روزانه بوده و برای دیگر مقصد داخلی فقط در روزهای خاصی از هفته پروازی های به مقاصد شیراز، اصفهان و مشهد صورت می گیرد.

برنامه هفتگی پروازهای فرودگاه قشم

ویژگی های فرودگاه بین المللی قشم

این فرودگاه بین المللی در قشم دارای برخی ویژگی های خاصی در طراحی و ارائه خدمات است که باعث می شود از دیگر فرودگاه های کشور متمایز شود. از جمله ویژگی های خاص فرودگاه بین المللی قشم د باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • قرار داشتن در مسیر A1 به عنوان یک راه هوایی بین المللی غرب خاورمیانه و اتصال آن به آسیا
 • بستر مناسب جهت جابجایی مسافر، ترانزیت بار، کترینگ و فروش سوخت به هواپیماهای عبوری
 • قابلیت ذخیره روزانه بیش از ۵٫۳ میلیون لیتر سوخت جهت سوختگیری هواپیماهای پهن پیکر
 • تجهیز فرودگاه به یکی از پیشرفته ترین خودروهای آتش نشانی فرودگاه های جهان، از نوع Panther 6X6 و دارای بالاترین استانداردهای خودروهای فرودگاهی در اروپا
 • برخورداری فرودگاه از کتیگوری ۷ که در سال آینده با اضافه شدن یک دستگاه خودروی آتش نشانی پیشرفته دیگر، کتیگوری فرودگاه از ۷ به ۹ ارتقا خواهد یافت.

فرودگاه بین المللی قشم یکی از بزرگترین فرودگاه های جنوب کشور به شمار می رود با داشتن پروازهایی منظم به مقاصد داخلی و خارجی، سهمی عمده از خدمات هوایی کشور را به دوش دارد. همچنین باید به این نکته هم اشاره کنیم که فرودگاه بین المللی قشم یک فرودگاه اختصاصی، از ۵ فرودگاه اختصاصی کشور می باشد.

نظرات