معرفی فرودگاه آبادان، اطلاعات فرودگاه آبادان

فرودگاه بین المللی آبادان، فرودگاه بین المللی آیت الله جمی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

فرودگاه بین المللی آبادان Abadan Airport، که با نام فرودگاه بین المللی آیت الله جمی نیز شناخته می شود، یکی از قدیمی ترین فرودگاه های ایران است. این فرودگاه بین المللی هم زمان با ملی شدن صنعت نفت در کشور تاسیس شد و نقش بسیار مهمی از گذشته تابحال در عرصه هوایی ایفا کرده است.

فرودگاه آبادان، تاریخچه احداث

فرودگاه آبادان یکی از اولین فرودگاه هایی است که در کشور ساخته شد و نکته جالب توجه آن، مصادف شدن تاسیس فرودگاه با ملی شدن صنعت نفت در کشور است. فرودگاه آبادان در دهه ۲۰ شمسی در استان خوزستان و شهر آبادان ساخته شد و هدف اصلی احداث آن، کمک به صنعت پالایش نفت بود.

فرودگاه آبادان

به مرور و با گسترش فعالیت های نفتی در مناطق جنوبی، فرودگاه آبادان نیز شاهد رشد و پیشرفت بیشتری بود، بطوریکه به زودی و تنها با گذشت ۸ سال از احداث فرودگاه، در سال ۱۳۲۸ اولین پروازهای خارجی از فرودگاه آبادان نیز آغاز شد.

فرودگاه آبادان در قسمت های شرقی شهر قرار دارد و با دو باند آسفالت برای فرود، و تنها ۶ متر ارتفاع از سطح دریا، یکی از فرودگاه های مهم کشور است. فرودگاه آبادان در گذشته جایگزینی برای پروازهای بین المللی فرودگاه بین المللی مهر آباد بود و اگر تحت شرایط جوی و یا هر مشکل احتمالی دیگر امکان رسیدن پرواز به مهرآباد وجود نداشت، از فرودگاه آبادان برای انجام این وظیفه استفاده میشد.

فرودگاه آبادان، فرودگاه مهندسین شرکت ملی نفت ایران

همانطور که اشاره کردیم فرودگاه آبادان در راستای افزایش فعالیت های نفتی در شهرهای جنوبی، و ملی شدن صنعت نفت تاسیس شد. همچنین وظیفه احداث و تامین هزینه این فرودگاه نیز توسط شرکت ملی نفت مدیریت شد. فرودگاه آبادان همچنین در زمان خود یکی از بزرگترین فرودگاه های کشور در عرصه باربری و مسافربری بود.

اطلاعات پرواز آبادان به تهران

براساس اطلاعات موجود در سال ۱۳۹۳ تعداد ۴۳۰ هزار مسافر در این فرودگاه جابجا شده بودند و بالغ بر ۵ هزار تن انواع لوازم نیز در آن در فعالیت های باربری در آسمان های دنیا منتقل شده بود.

اطلاعات پرواز آبادان، فرودگاه بین المللی آیت الله جمی

فرودگاه آبادان در استان خوزستان، دارای دو باند آسفالته برای پروازهای ورودی و خروجی خود است و طول بزرگترین باند پروازی این فرودگاه به ۳۱۰۴ متر می رسد. از جمله مهمترین اطلاعات پروازی این فرودگاه بین المللی می توانمی به موارد زیر اشاره کنیم:

 • نام فرودگاه ببن المللی آبادان: Abadan Airport
 • کد یاتا فرودگاه آبادان: ABD
 • کد ایکائو: OIAA
 • نوع فرودگاه: عمومی-باربری
 • وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی آبادان:  abadan.airport.ir

شاید برای شما هم جالب باشد اگر بدانید که فرودگاه آبادان در گذشته، تنها فرودگاه ترانزیتی، کترینگ و سوختگیری در مسیر خاورمیانه و اروپا بود.

برنامه پروازهای داخلی فرودگاه آبادان

شرکت های هواپیمایی فعال در فرودگاه آبادان

در گذشته و پیش از جنگ تحمیلی، علاوه بر شرکت های هواپیمایی داخلی، ایرلاین های خارجی بسیار نیز در این فرودگاه رفت و آمد داشتند. اما در طی سال های جنگ و پس از آن دیگر این ایرلاین ها از فرودگاه آبادان استفاده نمی کنند. از جمله ایرلاین هایی که در سال های ابتدایی تاسیس فرودگاه و پیش از جنگ در فرودگاه بین المللی آبادان رفت و آمد داشتند می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. کویت ایرویز
 2. کی‌ ال‌ ام هلند
 3. بریتیش ایرویز انگلیس
 4. لوفت هانزای آلمان
 5. مالتایمالت
 6. سوییس ایرویز
 7. ایر فرانس
 8. اسکاندیناوی ایر
 9. آلایتالیای ایتالیا
 10. ایر ایندیا

درحال حاضر اما تنها شرکت هواپیمایی ایر عربیا در فرودگاه بین المللی آبادا فعالیت دارد. در ادامه لیستی از شرکت های هواپیمایی داخلی و خارجی فعال در فرودگاه بین المللی آبادان را برای شما آورده ایم:

شرکت‌های هواپیمایی مقصدهای پروازی
هواپیمایی ایرعربیا فرودگاه بین‌ المللی شارجه
ایران ایر فرودگاه بین‌ المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه بین‌ المللی مهرآباد
هواپیمایی ایران ایرتور فرودگاه بین‌ المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه بین‌ المللی شهید هاشمی‌ نژاد مشهد، فرودگاه بین‌ المللی شهید دستغیب شیراز، فرودگاه بین‌ المللی مهرآباد
هواپیمایی آسمان فرودگاه بین‌ المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه بین‌ المللی کویت، فرودگاه بین‌ المللی شهید دستغیب شیراز، فرودگاه بین‌ المللی مهرآباد
هواپیمایی نفت ایران فرودگاه بین‌ المللی شهید هاشمی‌ نژاد مشهد، فرودگاه بین‌ المللی مهرآباد
کیش ایر فرودگاه بین‌ المللی شهید هاشمی‌ نژاد مشهد، فرودگاه بین‌ المللی مهرآباد
هواپیمایی ماهان فرودگاه بین‌ المللی شهید هاشمی‌ نژاد مشهد
هواپیمایی قشم فرودگاه بین‌ المللی مهرآباد، فرودگاه بین‌ المللی شهید هاشمی‌ نژاد مشهد
هواپیمایی تابان فرودگاه بین‌ المللی شهید بهشتی اصفهان
هواپیمایی زاگرس فرودگاه بین‌ المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه کرمان، فرودگاه کرمانشاه، فرودگاه بین‌ المللی شهید هاشمی‌ نژاد مشهد

آدرس دقیق فرودگاه آبادان

اگر شما هم مانند بسیاری دیگر از هموطنان به دنبال آدرس فرودگاه آبادان هستید، در ادامه آدرس دقیق آن را هم برای شما آورده ایم. فرودگاه آبادان به صورت دقیق در ایران، خوزستان، آبادان، جاده آبادان ـ خرمشهر ـ فلکه فرودگاه قرار دارد.

فرودگاه بین المللی آیت الله جمی آبادان

راه های دسترسی شما به فرودگاه آبادان نیز عموما با استفاده از تاکسی ها و خودروهای شخصی فراهم است.

امکانات فرودگاه آبادان

با توجه به اهمیت فرودگاه آبادان در شهرهای جنوبی، و البته در عرصه هوایی کشور، تلاش بر آن بوده است تا خدمات و امکانات مناسبی نیز در این فرودگاه بین المللی در اختیار مسافران قرار بگیرد. از جمله خدمات و امکاناتی که در فرودگاه بین المللی آبادان در اختیار شما قرار می گیرد می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • دفاتر فیزیکی خرید بلیط هواپیما داخلی و خارجی
 • پارکینگ شبانه روزی
 • خدمات باربری
 • دفاتر ترافیک شرکت های هواپیمایی
 • خدمات حمل و نقل درون و برون شهری
 • غرفه های فروش سوغات و تنقلات
 • سرویس های بهداشتی و نمازخانه

برنامه زمانی پروازهای فرودگاه آبادان

فرودگاه آبادان درحال حاضر برای بسیاری از مقاصد داخلی پروازهایی هفتگی و منظم دارد. از جمله مهمترین پروازهایی که از فرودگاه بین المللی آبادان درحال انجام اند می توانیم به پرواز های زیر اشاره کنیم:

 • شیراز با مدت زمانی ۱۶ دقیقه
 • تهران با مدت زمان ۱ ساعت
 • اصفهان با مدت زمان پرواز ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه
 • مشهد با زمان پروازی ۱ ساعت و ۵۰ دقیقه
 • تبریز با فاصله پروازی ۳ ساعت
فرودگاه آبادان، برنامه پروازهای داخلی

هواپیماهای فرودگاه آبادان، چه هواپیماهایی در فرودگاه بین المللی آبادان وجود دارند؟

همانطور که گفتیم این فرودگاه بین المللی توسط بسیاری از شرکت های هواپیمایی مورد استفاده قرار می گیرد. پس می توان چنین نتیجه گیری کرد که تمام هواپیماهای موجود در ناوگان هوایی کشور در این فرودگاه رفت و آمد دارند.

البته براساس اطلاعات موجود، هواپیماهایی که بیشترین تعداد حضور در فرودگاه بین المللی آبادان را دارند، هواپیما ATR و هواپیما مک دانل داگلاس MD اند.

ویژگی های فرودگاه آبادان، ظرفیت و قابلیت های فرودگاه آیت الله جمی

فرودگاه آبادان در آشیانه خود توانایی پذیرش ۸ هواپیمای پهن پیکر را به طور همزمان دارد. چنین ویژگی در رمپ مسافربری به دلیل توجه به استانداردهای جهانی در ساخت این فرودگاه به دست آمده است. حتی با توجه به ویژگی های معماری این فرودگاه، هواپیماهایی مانند بوئینگ ۷۴۷ و ایرباس ۳۴۰ نیز توانایی فرود در این فرودگاه را دارند.

همچنین با توجه به اینکه فرودگاه بین المللی آبادان توانایی ارائه خدمات به مسافران منطقه آزاد اروند را هم دارد. لذا مسافرانی که از عراق به کشور سفر می کنند، می توانند از فرودگاه بین المللی آبادان نیز استفاده کنند.

پیش بینی می شود با توجه به افزایش تقاضا برای خرید بلیط هواپیما و خدمات هوایی در کشور، به مرور پیشرفت و گسترش های بیشتری در فرودگاه آبادان در دستور کار قرار بگیرد.

نظرات