فرودگاه بین المللی اهواز، مهمترین فرودگاه جنوب کشور

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

اهواز به عنوان یکی از کلان شهرهای کشور از گذشته تابحال دارای نقشی بسیار تعیین کننده در فعالیت های سیاسی، اقتصادی، گردشگری و فرهنگی بوده است. اهواز همچنین به لحاظ اساتراتژیک نیز دارای ابعاد بسیار تاثیرگذاری در ایران بوده و از مرزهای مهم در کشور است. در ادامه با معرفی فرودگاه بین المللی اهواز، مهمترین فرودگاه جنوب کشور با ما همراه باشید.

فرودگاه اهواز Ahvaz International Airport

فرودگاه بین المللی اهواز Ahvaz International Airport در شهر اهواز و جنوب غربی ایران یکی از مهمترین فرودگاه هایی است که در بخش های جنوبی کشور قرار دارد. شهر اهواز به دلیل موقعیت استراتژیکی که از گذشته تابحال در کشور داشته است، از مهمترین کلان شهرهای ایران است و به همین دلیل نیز نیاز به فرودگاه در آن به شدت احساس میشد.

به همین دلیل همگام با رشد اهمیت صنعت نفت در این منطقه، فرایند احداث و گسترش فرودگاه اهواز، به منظور تامین تقاضای خرید بلیط هواپیما داخلی و خارجی نیز در فرایند اجرا قرار گرفت.

اخبار فرودگاه اهواز

مجموعه زمین های مورد استفاده برای فرودگاه فعلی اهواز تا سال ۱۳۳۹، جز منطقه باغات شاهی در شهر اهواز بود و مدیریت آن به عهده شرکت ملی نفت ایران بود. این زمین ۲۸۴ هکتاری به مرور و افزایش تردد کارشناسان داخلی و خارجی اهمیت بیشتری پیدا کرد و کم کم نقش حیاتی تری برای حمل و نقل به خود گرفت.

بدین ترتیب فرایند احداث فرودگاه بین المللی اهواز شکل جدی تری به خود گرفت و در زمانی کوتاه فرودگاه اهواز با ۳۴۰۰ متر طول و دو خط درگاه باند ۳۱۰۰ متری احداث شد.

فرودگاه بین المللی اهواز، استان خوزستان

در ادامه فرایند احداث فرودگاه اهواز و عملیاتی تر شدن طرح این فرودگاه، مدیریت مجموعه به سازمان هواپیمایی کل کشور واگذار شد. فرودگاه اهواز دارای ارتفاعی ۱۹ متری از سطح دریاست و باند فرودگاهی آن توانایی پذیرش هواپیماهای ایرباس را دارد. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که طرح کلی ساخت فرودگاه اهواز برای پذیرش هواپیماهای ایرباس بود که از اولین روزهای پیداییشان، از بزرگترین هواپیماهای دنیا بوده اند.

فرودگاه اهواز همانطور که می دانید بین المللی است و پروازهای داخلی و خارجی نسبتا زیادی هم دارد. براساس اطلاعات موجود به طور میانگین فرودگاه اهواز ۸۵ پرواز داخلی و خارجی روزانه دارد. مهمترین شرکت های هواپیمایی هم که در این فرودگاه درحال ارائه خدمات به مسافران هستند، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران یا هما است.

پروازهای خارجی فرودگاه اهواز

اطلاعات پرواز فرودگاه اهواز

مهمترین اطلاعاتی که در مورد فرودگاه بین المللی اهواز باید مدنظر قرار دهید عبارتند از:

نام فرودگاه : Ahvaz International Airport

کد یاتا: AWZ

کد ایکائو: OIAW

نوع فرودگاه: همگانی

ارتفاع از سطح دریا: ۱۹ متر

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی اهوازahwaz.airport.ir

در ادامه با اطلاعات و جزئیات بیشتری از فرودگاه اهواز با شما همراهیم. در صورت تمایل پیشنهاد می کنیم زمانی را هم برای مطالعه بهترین فرودگاه های ایران اختصاص دهید.

فرودگاه بین المللی اهواز استان خوزستان، اهواز

برنامه پروازهای داخلی فرودگاه بین المللی اهواز+مسیرهای پروازی

فرودگاه اهواز همانطور که گفته شد از جمله مهمترین فرودگاه های موجود در کشور است و دارای پروازهای روزانه بسیاری زیاید نیز هست. فرودگاه اهواز از همان اولین روزهای تاسیس خود دارای پروازهای داخلی و خارجی بسیاری بود و مسیرهای نسبتا زیادی را پوشش می داد.

فرودگاه اهواز درحال حاضر اما در مسیر های داخلی، بین شهرهایی که در ادامه برای شما آورده ایم درحال ارائه خدمات به مسافرین و حمل ونقل آنهاست. مقاصد مهم پروازهای داخلی فرودگاه بین المللی اهواز عبارتند از:

 • تهران
 • اصفهان
 • یزد
 • شیراز
 • نوشهر
 • رشت
 • تبریز
 • مشهد
 • کیش
 • عسلویه
 • خارک

در ادامه توسعه فرودگاه اهواز افزودن مسیرهای پروازی دیگری نیز در دستور کار قرار گرفته است و مقاصد داخلی پروازهای فرودگاه اهواز افزایش خواهد یافت. در ادامه لیست کامل تری از مقاصد پروازهای داخلی فرودگاه اهواز نیز آورده ایم.

پروازهای خارجی فرودگاه اهواز

همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم، فرودگاه اهواز در مقاصد بین المللی و فرامرزی نیز در حال ارائه خدمات به مسافران است. شهر اهواز به دلیل نزدیکی اش به منابع نفت و گاز کشور، از سال ها پیش جز مهمترین شهرهای کشور بوده استو برای احداث عملیات های عمرانی نیز کارشناسان خارجی بسیاری به اهواز و شهرهای جنوبی نفت خیز کشور سفر می کنند. پس زیاد بودن تعداد پروازهای خارجی فرودگاه اهواز خیلی هم جای تعجبی ندارد.

از جمله مهمترین مسیرهایی که جز مقاصد همیشگی فرودگاه اهواز هستند می توانیم به کشورهای زیر اشاره کنیم:

 1. سیری
 2. دبی
 3. کویت
 4. استانبول
 5. عراق
 6. عربستان
ساعت پرواز اهواز به تهران امروز

شهر اهواز تنها دارای یک فرودگاه است، اما در سال های اخیر فرایند احداث یک فرودگاه دیگر نیز در دستور کار قرار گرفته و با تحویل فرودگاه جدید اهوازف مسلما حجم پروازهای داخلی و خارجی شهر اهواز افزایش پیدا خواهد کرد.

شرکت های هواپیمایی فعال در فرودگاه اهواز + مقاصد پروازی داخلی و خارجی

در بین تمام شرکت های هواپیمایی که در کشور داریم، ۱۲ عدد از آنها درحال فعالیت در فرودگاه بین المللی اهواز هستند. در کنار این ۱۲ شرکت هواپیمایی داخلی، تعداد ۴ عدد شرکت هواپیمایی خارجی نیز مشغول به ارائه خدمات به مسافران در مسیرهای بین المللی هستند. در ادامه اطلاعات کاملی در مورد مقاصد پروازی فرودگاه اهواز برای شما آورده ایم.

شرکت های هواپیمایی مقاصد پروازهای داخلی و خارجی
هواپیمایی آتا شهید مدنی تبریز
هواپیمایی اترک مهرآباد
چارتر به مقصد: شهید هاشمی‌نژاد مشهد
هواپیمایی کاسپین شهید بهشتی اصفهان، مهرآباد، شهید هاشمی‌نژاد مشهد
فلای‌ دبی دوبی
جورجین ایرویز چارتر به مقصد: تفلیس
ایران ایر شهید بهشتی اصفهان، بندرعباس، کویت، شهید هاشمی‌نژاد مشهد، شهید دستغیب شیراز، شهید مدنی تبریز، مهرآباد
هواپیمایی ایران ایرتور دوبی، شهید بهشتی اصفهان، کیش، شهید هاشمی‌نژاد مشهد، دشت ناز ساری، مهرآباد، شهید مدنی تبریز
هواپیمایی آسمان خلیج فارس، کویت، شهید هاشمی‌نژاد مشهد، شهید دستغیب شیراز، مهرآباد
هواپیمایی کارون بندرعباس، بندر لنگه، بوشهر، دوبی، شهید بهشتی اصفهان، خارگ، کیش، لامرد، لاوان، شهید هاشمی‌نژاد مشهد، سردار جنگل رشت، شهید دستغیب شیراز، جزیره سیری، مهرآباد، شهید صدوقی یزد
کیش ایر کیش، شهید هاشمی‌نژاد مشهد, مهرآباد
هواپیمایی ماهان گچساران، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی کرمان، شهید دستغیب شیراز، مهرآباد
هواپیمایی قشم شهید بهشتی اصفهان، مهرآباد
هواپیمایی سعودی پروازهای فصلی به مقاصد: ملک عبدالعزیز، شاهزاده محمد بن عبدالعزیز
هواپیمایی تابان شهید هاشمی‌نژاد مشهد، مهرآباد
ترکیش ایرلاینز آتاترک
هواپیمایی زاگرس کیش، شهید هاشمی‌نژاد مشهد، مهرآباد

آدرس دقیق فرودگاه اهواز

فرودگاه اهواز به دلیل موقعیت جغرافیایی اش و منطقه ای که در آن قرار گرفته، جز مرز جنوبی کشور نیز به حساب می آید. به همین دلیل علاوه بر پروازهای داخلی، باند فرودگاه مورد استفاده بسیاری از پروازها و شرکت های هواپیمایی خارجی نیز هست.

آدرس دقیق فرودگاه اهواز

آدرس دقیق فرودگاه بین المللی اهواز بدین شرح است:  اهواز، بلوار پاسداران فرودگاه بین المللی اهواز٫ در صورت نیاز برای تماس با فرودگاه اهواز، تلفن گویای فرودگاه به شماره ۹۹ و سامانه پیامکی ۱۰۰۰۲۱۹۹ در اختیار شما مخاطبین عزیز است.

نظرات