نکات مهم سفر با هواپیما برای زنان باردار

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

سفر با هواپیما یکی از اولن انتخاب های افراد برای سفر و به خصوص برای افرادی است که زمان سفر برای آنها بسیار مهم است. البته انتخاب هواپیما برای سفر بین مقاصد داخلی و خارجی همیشه استرس هایی را به برای برخی افراد به همراه دارد. برای مثال عده ای از افراد ترس از ارتفاع دارند. یا مثلا با خواند خبرهای سقوط هواپیما ها دچار ترس و واهمه از سفر با هواپیما هستند. با توجه به چنین شرایطی پرواز برای کوکان و زنان باردار می تواند یکی از پر استرس ترین تجارب سفری باشد.در ادامه اما به بررسی نکات مهم سفر با هواپیما برای زنان باردار می پردازیم تا سفر خود را با آسودگی به پایان برسانند.

 

نکات مهم سفر با هواپیما برای زنان باردار

خانم های همیشه در سفر های هوایی دچار استرس می شوند و اگر باردار هم باشند این موضوع دوچندان خودنمایی می کند. اما جای نگرانی نیست، چرا که در ادامه به معرفی نکاتی می پردازیم تا خیالتان راحت شود و بدانید که با خرید بلیط هواپیما و پرواز با هواپیما در چه صورتی ممکن است در بارداری شما موثر باشد و به جنین آسیب بزند. با رعایت نکاتی که در ادامه معرفی شده است می توانید سفری ایمن داشته باشید.

 

زنان باردار در هواپیما

 

از سلامتی بارداری تان مطمئین شوید

به عنوان یک مادر باردار پیش از انکه اقدام به سفر کنید مطمئن شوید که جنین در سلامت کامل بسر می برد. یکی از مشکلاتی که در پرواز باعث عوارض شدیدی خواهد شد؛ وضعیت جفت سرراهی است. بخصوص اگر در سه ماهه دوم باداری هستید پیش از سفر حتما یک سونوگرافی انجام دهید.

 

 

نکات مهم در بارداری و سفر با هواپیما

 

جفت سر راهی به وضعیتی گفته می شود که جفت بخشی از دهانه گردن رحم را می بندد یا همه آن را به طور کامل می پوشاند. گردن رحم در بخش انتهایی رحم قرار گرفته و اگر جفت دهانه رحم را به طور کامل یا ناقص ببندد ممکن است مادر در طول بارداری یا زایمان دچار خون ریزی شدید شود. جفت سر راهی ممکن است تا هفته بیست و هفت بارداری هیچ علامت خاصی برای شما ایجاد نکند و یک دفعه از هفته ۲۷ به بعد باعث خون ریزی شدید شوید. بنابراین لازم است قبل از سفر سونوگرافی برایتان انجام شود تا احتمال وجود جفت سر راهی رد گردد.

 

با یک پزشک متخصص مشورت کنید

یکی از سوالاتی که همواره در ذهن مادران باردار وجود دارد، بی ضرر بودن دستگاه های بازرسی فرودگاه هاست. پاسخ سوالتان را یکبار برای همیشه بخوانید! دستگاه ها و گیت های بازرسی در فرودگاه ها هیچ آسیبی به جنین شما وارد نمی کنند. اما بیاد داشته باشید که اگر قصد سفر با هواپیما را دارید بهتر است که با یک دکتر متخصص در مورد بهداشت مواد غذایی و ایمنی آب، اقدامات پیشگیرانه و بیماری های ممکن مشورت کنید.

 

 

نکات سفر و بارداری

 

با شرکت هواپیمایی مورد نظرتان تماس بگیرید

اهمیت این نکته در این است که برخی از شرکت های هواپیمایی قوانین متفاوتی برای ورود خانم های باردار به هواپیما دارند. پس پیش از خرید بلیط هواپیما با ایرلاین انتخابی خود تماس بگیرید. حتی ممکن است برای سفر خود نیاز به یک نامه از پزشکی متخصص داشته باشید. چرا که این مورد نیز یکی نکات مهم سفر با هواپیما برای زنان باردار است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله تفاوت خدمات VIP و CIP پروازی نیز مراجعه کنید.

 

کپی اطلاعات بارداری تان در سفر همراه داشته باشید

این اطلاعات شامل تاریخ زایمان، گروه خونی، داروهای مورد استفاده، بیماری های احتمالی، فشار خون و یک کپی از نتیجه آخرین سونوگرافی شماست. اگر در طی سفر وضعیت اورژانسی برایتان پیش بیاید که مجبور شوند شما را به بیمارستان برسانند، داشتن این اطلاعات کمک بزرگی به پزشکان می کند تا راحت تر برای درمان و رسیدگی به وضعیت شما تصمیم بگیرند.

تاریخ احتمالی زایمان، داروهای مصرفی، آلرژی های غذایی و دارویی، مکمل ها، گروه خون و شماره تماس پزشک معالجتان را نیز روی یک کارت بنویسید و در تمام طول سفر به همراه داشته باشید.

 

 

قوانین بارداری در هواپیما

 

بهترین زمان سفر در بارداری

برای سفر با هواپیما یا هر وسیله دیگر، بهترین زمان سه ماهه دوم یا هفته های ۱۴ تا ۲۷ است. چراکه سه ماهه اول را پشت سر گذاشته اید و دیگر خطر سقط جنین وجود ندارد. همچنین مانند ماه های اولیه دیگر دچار حالت تهوع نیستید. البته بیاد داشته باشید که بهتر است از هفته ۳۶ بارداری به بعد دیگر از هواپیما برای سفر استفاده نکنید.

از ابتدای سه ماهه سوم تا هفته سی و ششم بارداری مشکل جدی برای سفر هوایی مادر باردار وجود ندارد. هرچند که بخاطر برخی شرایط خاص پزشک متخصص زنان و زایمان ترجیح می دهد خانم بارداری که وارد سه ماهه سوم بارداری اش شده از سفر هوایی صرف نظر کند. این شرایط شامل موارد زیر است.

 • بارداری دو یا چند قلویی
 • ابتلای مادر به دیابت، دیابت بارداری، پرفشاری خون یا پره اکلامپسی
 • اختلالات جفت و یا خون ریزی واژینال
 • تهدید به زایمان زودرس
 • سابقه لخته شدن خون (حتی قبل از بارداری)

در صورتی که دارای شرایط بالا بودید می توانید برای استرداد بلیط هواپیما نیز به انجام مراحل کاری آن بپردازید.

تاثیر تغییر فشار کابین هواپیما و ارتفاع در بارداری

بنابر دستور العمل های بین المللی هوایی، باید فشار هوای داخل کابین هواپیما تنظیم شود و در حد و اندازه استاندارد باشد. اگر باردار هستید و در سلامت کامل بسر می برید و احیانا مشکل پزکشی خاصی هم ندارید، تحمل فشار کابین هواپیما برایتان ضرری نخواهد داشت.

زنان باردار و سفر هوایی

اما تغییر ارتفاع در هواپیما ممکن است باعث تشدید حالت تهوع شما شود و تاثیری بر سلامت جنین نخواهد داشت. ممکن است اثر سفر در ارتفاع از ۳ تا ۵ روز در شما وجود داشته باشد. پس بیاد داشته باشید که به اندازه کافی مایعات مصرف کنید تا بدنتان با کم آبی مواجه نشود.

 

مقررات هواپیمایی ها برای سفر زنان باردار

در ادامه برخی از قوانین موجود در تعدادی از شرکت های هواپیمایی را آورده ایم که هنگام بارداری باید آنها را رعایت کنید. برای مثال در شرکت هواپیمایی ماهان ایر پروازهای کمتر از ۲ ساعت تا انتهای هفته ۳۲ بارداری از سن بارداری و تخمین تاریخ زایمان نیازی به مجوز پزشکی و گرفتن گواهینامه ندارد.

بارداری دوم به بعد، تا انتهای هفته ۲۸ بارداری نیاز به مجوز ندارد. (ارائه مدرک پزشکی معتبر که ممهور به مهر نظام پزشکی پزشک متخصص زنان و زایمان بوده و بارداری دوم یا چندم مادر را تایید کرده، الزامی است).از ابتدای هفته ۳۵ بارداری، پرواز ممنوع بوده و وجود هرگونه عارضه ای در دوران بارداری (خونریزی ، تهدید به سقط، فشارخون کنترل نشده) مانع پرواز است.

به عنوان مثال دیگر در شرکت هواپیمایی ایران ایر نیز به همراه داشتن مجوز پزشک برای خانم های باردار در هر سنی هنگام سوار شدن به هواپیما ضروری است. برای اطلاع از قوانین موجود در هر شرکت هواپیمایی می توانید به سایت آنها مراجعه کنید و یا با دفاتر مرکزی آنها تماس بگیرید تا از قوانین خاص هواپیمایی مودر نظر خود مطلع شوید.

نظرات

سلام. ممنون از مقاله خوبتون. چقدر خوبه که کامل مشخص کردین که از چه ماهی به بعد ممکنه سفر خطرناک باشه.
تشکر

  سلام سرکار خانم صادق زاده
  خوشحالیم که از مقاله استفاده کردین و براتون مفید بوده.
  منتظر نظرات شما در بخش های دیگر سایت هستیم.