همه چی درباره قطار

سفر با قطار چه مزیت هایی دارد؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

قصد سفر دارید اما هنوز برای انتخاب وسیله سفر خود تصمیمی نگرفته اید و در بین انتخاب قطار، هواپیما یا اتوبوس مردد مانده اید؟ جای نگرانی نیست! در این مقاله صفر تا صد مزایای استفاده از قطار را برای شما بازگو می کنیم تا در تصمیم گیری خود زمان کمتری صرف کنید. اگر اهل سفر باشید حتما می دانید که بسیاری از افراد برای سفر های خانوادگی؛ کاری و یا تفریحی خود تمایل به استفاده از قطار دارند؛ خصوصا اگر مسیری طولانی در پیش داشته باشند. ولی چرا؟ خب یکی از دلایل می تواند فضای بزرگتری که برای نشستن و خواب در قطار وجود دارد توجه افراد را به خود جلب کند. البته در بحث هزینه نیز فطار در مقایسه با هواپیما وسیله ارزان تری است.

اینکه چه وسیله نقلیه ای را برای سفر انتخاب کنید تماما وابسته به سلیقه شخصی شماست و نمی توان گفت که صرفا قطار بهترین ابزار برای سفر و تهیه بلیط قطار عاقلانه ترین کار ممکن! اما در بحث ایمنی و اطمینان شاید در دسته بهترین ها باشد.

 

سفر با قطار در ایران

همانطور که می دانید هر قطار یک لوکوموتیو و تعدادی واگن دارد که در دسته های باری و سفری تقسیم بندی می شوند. واگن های سفری نیز دسته بندی و انواع مختلفی دارد که شامل VIP، معمولی، اتوبوسی و صندلی های تخت شو و یا دیگر موارد هستند. قطار ها دارای پیشینه ای طولانی و قدیمی هستند که تقریبا مربوط به سده ۱۵۰۰ میلادی است! و اولین قطاری که وارد ایران شد به نام ماشین دودی شناخته میشد و دارای مسیر حرکتی از تهران به شهر ری بود. اولین خط ریلی ایران نیز در سال ۱۲۶۱ توسط مسیو بواتال فرانسوی ساخته شد که بعدا در اختیار شرکتی بلژیکی قرار گرفت.

 

مزایای سفر با قطار

 

ناوگان های قطاری انواع مختلفی دارند و بستگی به کاربرد و مسیر حرکتشان دارد. برای مثال متروهای شهری نیز نوعی از قطار ها هستند و حتی در بعضی کشور ها این نوع قطارها فاقد صندلی هستند و مسافران ایستاده به تماشای منظره اطراف مشغولند. معمولا در چنین قطار هایی مسیری انتخاب می شود که دارای بیشترین جنبه توریستی ممکن باشد تا مسافران خسته نشوند.

 

معرفی انواع قطارها

قطار ها دارای انواع مختلفی هستند به کمک فناوری های روز نوآوری های عظیمی در این صنعت رخ داده است. برخی از قطارها دارای فناوری مگلو یا شناوری مغناطیسی هستند که در این نوع قطار ها حرکت با کمک نیروی مغناطیسی فراهم می شود. قطارهای برقی سریع ترین نوع قطار ها هستند که از طریق ریل و یا کابل های هوایی تامین نیرو می شوند و فناوری مونوریل یکی از جالب ترین انواع آن است که تک ریلی است و کمی بالاتر از زمین شناور است! قطار های دیزلی نیز از انواع قدیمی تر و کهن قطارها هستند که برای مثال در خیابان های آمریکا و نیویورک به جابجایی مسافران مشغول بودند.

 

خرید اینترنتی بلیط قطار

 

چرا سفر با قطار بهتر است؟

اما چرا قطار تبدیل به ابزاری محبوب شده است؟ شاید به این دلیل که خطرات رانندگی در جاده را ندارد. به غیر ازین مجبور نیستید در فضای کوچک صندلی خودرو خودتان را جا کنید و خیلی زود هم خسته شوید. در قطار می توانید قدم بزنید، به رستوران بروید و بیشتر با خانواده خوش بگذرانید! البته این نکته را هم اضافه کنیم که بخصوص در سفر های نوروزی همیشه استفاده از قطار خیلی بصرفه تر از هواپیماست؛ خصوصا برای خانواده هایی که فرزند کوچک دارند.

 

مزایای سفر با قطار چیست

 

معمولا در شرکت های قطاری برای کودکان زیر دوسال هزینه بلیط دریافت نمی شود که البته برخی اپراتور ها نیز چنین خدماتی ندارند. برای سفر هایی که بیشتر از ۶ ساعت طول می کشد خیلی بهتر است که قطار را انتخاب کنید و با خیال راحت برای خودتان بخوابید. حتما از شرایط دشوار خواب در ماشین مطلع هستید و دیگر نیازی به اشاره به آن نیست. بیشتر قطار ها دارای یک پزشک یا تیم پزشکی هستند. پس اگر در طول سفر دچار مشکل شوید جای نگرانی نیست و در حد امکان مشکلتان را برطرف می کنند.

 

قطار و کلی فایده! مزایای سفر با قطار

نکته این‌جاست که خرید بلیط قطار و سفر کردن در مسیرهای طولانی با این وسیله‌ی نقلیه، نه تنها اقتصادی و راحت‌تر است، بلکه حس نابِ سفر را در ایمن‌ترین شکل خودش به شما منتقل خواهد کرد و البته، طرفداران مخصوص به خودش را هم دارد. سفر خانوادگی با قطار، تجربه‌ی نابی است که خاطره‌اش تا مدت‌ها در ذهن می‌ماند.

بلیط قطار معمولا قیمت مناسب تری در مقایسه با اتوبوس و یا هواپیما دارد و تقریبا در بین تمام مسیر های ممکن برای رسیدن به مقصد، قیمت بلیط معقولانه تر به نظر می رسد. خصوصا اگر خیلی طرفدار سفرهای هوایی نباشید. سفر کردن با قطار، هم راحت‌تر است و هم ایمنی بیش‌تری دارد. این نکته را اهالی شمال کشور که به تهران و یا سایر شهرها سفر می‌کنند و علاقه‌ای به سفر هوایی هم ندارند، خیلی خوب درک می‌کنند. خیلی وقت‌ها، سفر با قطار، بهترین گزینه برای سفرهای داخلی است.

 

خرید بلیط اینترنتی قطار

 

دلیل دیگر، روحیه‌ی ماجراجویانه‌ی مسافرانی است که خواهان سفر با قطار هستند و اگر بتوانند بی‌واسطه و ظرف کم‌ترین زمان ممکن بلیط قطار‌‌شان را تهیه کنند، کوله‌هایشان را در یک چشم به‌هم زدن خواهند بست و دیگر هیچ مانعی برای سفرشان نخواهند داشت.

 

خرید بلیط قطار آسان‌تر از هواپیماست

اکثر مردم اطلاعات کافی و مفیدی درباره سفر با قطار ندارند و همین باعث می‌شود برای سفر به شهرهای ایران جایگزین‌هایی همچون سفر با هواپیما یا اتوبوس را انتخاب کنند. این امر باعث می‌شود که تعداد کمتری از مسافران اقدام به خرید بلیط قطار کنند و در نتیجه تقاضای کمتر باعث می‌شود که روند خرید بلیط قطار بسیار راحت تر از هواپیما باشد. البته لازم است اشاره کنیم که سفر با قطار هم مانند وسایل نقلیه دیگری همچون هواپیما و اتوبوس در مواقع پرگردشگر یا به اصطلاح High Season، بسیار طرفدار پیدا می‌کند.

 

سفر با قطار راحتی و آسایش زیادی دارد

از شما می‌خواهیم تنها چند دقیقه به نشستن در اتوبوس فکر  کنید. ممکن است مقصد انتخابی شما حدود ۱۰ ساعت طول بکشد؛ در اینصورت تنها باید در جای مخصوصی که برای شما در نظر گرفته شده بنشینید و حق ندارید کار دیگری بکنید. درست به همین دلیل است که بسیاری از مسافران ترجیح می‌دهند در هنگام سفر با اتوبوس تمام مدت سفر را با خواب بگذرانند.

اما سفر با قطار می‌تواند شما را از این ناراحتی رها کند. اکثر صندلی های قطارها به صورت بازشونده و بزرگ و راحت هستند و شما امکان این را دارید که پای خود را دراز کنید و آسایش و راحتی را تجربه کنید. از نشستن و خوابیدن خسته شده‌اید؟ مشکلی نیست. می‌توانید به قدم زدن در واگن‌های مختلف بپردازید و یا از داخل قطار منظره زیبای بیرون را تماشا کنید. حتی در صورت تمایل می‌توانید به بخش بوفه و خدمات غذایی قطار مراجعه کنید.

 

روش های خرید بلیط قطار

از آنجا که قطار صنعتی واقعا کهنه کار در ایران است؛ دارای کارگزاران بسیاری نیز هست. اما همیشه در فصل های شلوغ سال مانند تابستان و نوروز که زمان اوج سفرهای تعطیلی است برای تهیه بلیط به مشکل برمیخوریم! برای همین توصیه به خرید اینترنتی و عدم مراجعه حضوری می شود؛ که البته با تقاضای بالایی که برای قطار وجود دارد همچنان کمبود ظرفیت ناوگان ریلی احساس می شود.

عواملی که در قیمت بلیط اثرگذارند مواردی شامل لوکس بودن، درجه یک؛ درجه دو؛ سالنی و….بودن کوپه های قطار است و این طبقه بندی نشان دهنده میزان خدمات موجود است. قطارها، بسته به نوع امکانات، سرعت و تعداد تخت‌ها در هر کوپه، به درجه‌های ۱ تا ۳ تقسیم می شوند، اما آن‌چه در طی چند سال اخیر باعث ایجاد تحولی مهم در عرصه‌ی صنعت حمل و نقل ریلی شده است، تنوع خودِ قطارها است. تعرفه بلیط قطار در مسیرهای داخلی با توجه به نوع قطار، کارگزار ریلی ارائه دهنده آن، مسافت و… متفاوت است که همین تنوع قیمت نیز پیدا کردن یک بلیط ارزان قطار را ساده تر می کند.

 

خرید اینترنتی بلیط قطار

 

شما در حین خرید اینترنتی و یا حضوری بلیط قطار، گزینه‌هایی نظیر قطار رجا، قطارِ سبز، قطار فدک، قطار سفیر، پردیس، ارم و … را در کنار عنوان‌های لوکس، درجه یک، درجه دو و … مشاهده می‌کنید. به همین دلیل هم حق انتخاب بیش‌تری برای سفر مورد نظرتان دارید، هم می‌توانید به نسبت قیمت قطارها و نوع سفرتان، بلیط‌تان را تهیه کنید.

البته این نکته را هم به یاد داشته باشید که اگر کمی زودتر برای سفرتان برنامه‌ریزی کنید انتخاب‌های بیشتر و با قیمتی مناسب تر خواهید داشت. این تنوع انتخاب در پرترددترین مسیر ریلی ایران، یعنی مسیر تهران-مشهد، آن‌قدر هست که هیچ زائر و گردشگری دست خالی برنگردد و حتی در زمان‌های پرسفر سال هم، هرکسی بتواند به آرزوی سفر ایمن و آسان خودش برسد.

 

نکاتی مهم در زمان خرید اینترنتی بلیط قطار

برای خرید بلیط خود به صورت اینترنتی حتما به نکاتی که در ادامه اشاره می کنیم توجه کنید تا بعدا دچار عواقب و مشکلات آن نشوید. همواره در نوشتن مشخصات فردی خود و شماره تماستان نهایت دقت را به خرج بدهید. در بلیط هایی که به صورت گروهی خرید می کنید نام تمام اعضا را کامل یادداشت کنید؛ پس لطفا تنبلی را کنار بگذارید!

هنگام خرید بلیط برای اتباع خارجی، در صفحه‌ی ورود مشخصات مسافر، باید نام ، نام خانوادگي، تاریخ تولد و شماره‌ی گذرنامه را وارد کنید. به خاطر داشته باشید که اتباع خارجي بايد گذرنامه‌ی معتبر داشته باشند. به خاطر داشته باشید که پس از تكميل فرايند خريد، نمی‌توانید اطلاعات و مشخصات مسافر را تغییر بدهید و اگر در این‌صورت از سفر منصرف شوید، باید بلیط را استرداد کنید.

 

سفر با قطار

 

اگر قصد دارید بلیطی برای دو قطار متوالی تهیه کنید حتما یک فاصله ۳ ساعته بین آنها در نظر بگیرید. یعنی بین زمان رسیدن قطار اول و حرکت قطار دوم حداقل ۳ ساعت فاصله وجود داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است با کنسل شدن بلیط مواجه شوید!

 

قوانین استرداد بلیط قطار

معمولا تا ۹۰ دقیقه قبل از حرکت می توانید بلیطی که تهیه کرده اید را بصورت آنلاین استرداد کنید. در صورتیکه موفق به چنین کاری نشدید و این زمان را از دست دادید، باید با ارائه بلیط چاپی و کارت شناسایی بصورت حضوری به یکی از مراکز فروش مراجعه کنید. بیاد داشته باشید که استرداد بلیط پس از حرکت قطار دیگر ممکن نیست!

پس از ثبت درخواست استرداد و دریافت پیامک استرداد بلیط، وجه بلیط با کسر جریمه طبق جدول قوانین کنسلی، با توجه به درخواست مسافر به اعتبار حساب یا حساب بانکی که هنگام خرید استفاده شده است برگشت داده می شود و پس از نهایی شدن فرآیند استرداد، امکان خرید مجدد بلیط استرداد شده دیگر وجود ندارد.

جریمه هایی که برای استرداد بلیط لحاظ می شود نیز به شرح زیر اند:

 • تا ساعت ۱۲ روز قبل از حرکت قطار،۹۰ درصد بهای بلیط پرداخت می‌شود.
 • از ساعت ۱۲ روز قبل از حرکت تا سه ساعت پیش از حرکت قطار، ۷۰ درصد بهای بلیط پرداخت می‌شود.
 • از سه ساعت مانده به حرکت تا لحظه‌ی حرکت قطار۵۰ درصد بهای بلیط پرداخت می‌شود.
 • استرداد بلیط پس از حرکت قطار امکان‌پذیر نمی‌باشد و هزینه بلیط مسافر سوخت می شود.

استرداد بلیط قطار

 

جبران خسارات پس دادن بلیط قطار

معمولا شرایطی که برای جبران خسارت و بازپس گرفتن مبلغ پرداختی در شرکت های قطاری وجود دارد نیز شامل مواردی است که در ادامه آنها را نیز برای شما آورده ایم. شما می توانید تا یک ماه پس از تاریخ حرکت قطار با همراه داشتن بلیط، اصل شناسنامه و یک کپی از آن برای دریافت هزینه های خود اقدام کنید:

 •  تاخیر حركت قطار از مبداء
 • تاخیر بيش از حد مقرر قطار اكسپرس يا سريع‌السیر در رسيدن به مقصد
 • تاخیر قطار كه منجر به جا ماندن مسافر از قطار بعدي شود
 • تاخیر قطار و جاماندن مسافر از ساير وسایل حمل و نقل (كشتي، هواپيما و اتوبوس)
 • انصراف مسافر قبل از شروع سفر به علت تاخیر حركت قطار در مبادي حركت
 • لغو برنامه‌ی حركت قطار
 • لغو برنامه‌ی رفت قطار براي دارندگان بلیط رفت و برگشت
 • لغو حركت قطار در حين سفر و بازگشت مسافران به ايستگاه مبداء
 • لغو حركت قطار در حين سفر و اعزام مسافران به مقصد با ساير وسایل نقليه
 • از كار افتادن كامل تهويه
 • تغيير اجباري جاي مسافر به دليل انفصال واگن در ميان راه

یکی دیگر از مزیت های خوب قطار این است که چیزی به نام هزینه اضافی برای بار وجود ندارد. برخلاف هواپیما که محدودیت وزنی برای حمل بار های خود دارید و باید هزینه های اضافی نیز پرداخت کنید. این موضوع در کنار دیگر عوامل باعث می شود که سفر با قطار کمی دلپذیر و البته مقرون به صرفه تر باشد. نکته دیگر هم اینکه معمولا ایستگاه های قطار در مراکز شهر و یا نواحی نزدیک به مرکز شهر هستند؛ که باز هم برخلاف هواپیماهاست! پس در هزینه های رفت و آمد نیز می توانید صرفه جویی کنید.

سامانه خرید اینترنتی بلیط قطار سام تیک با پشتیبانی ۲۴ ساعته برای سهولت و سرعت در خرید بلیط برای شما مسافران عزیز فراهم شده است و مجموعه کاملی از بلیط های شرکت رجا، قطار سفیر؛ فدک و…. را برای شما در اختیار گذاشته ایم تا امکان خرید و رزرو هر نوع بلیط قطاری را با توجه به نیاز خود داشته باشید.

نظرات

ببخشید من الان یه سوال دارم؟! قانون بازپرداخت هزینه برای قطار توی همه شرکت هایی که بلیط میفروشن یکیه؟ همشون به یه اندازه از پول پرداختی کم میکنن و باقیش رو پس میفرستن؟ 🙁
تورخدا یکی جواب منو بده. بلیط قطار گرفته بودم واسه مشهد ولی نمیتونم برم. چی کار کنم الان؟!

  سلام دوست عزیز ،
  قوانین استرداد بلیط قطار مربوط به شرکت حمل و نقل ریلی هست و تمامی شرکت های مسافرتی ریلی کشور ملزم به رعایت اون هستند. در صفحه استرداد بلیط میتونید علاوه بر مشاهده شرایط استرداد بلیط های قطار خریداری شده از سامتیک رو عودت داده و تعویض کنید.

سلام
شما که در مورد مزیت ها و خوبی های قطار نوشتین چرا در مورد بدی های قطار ننوشید؟ درسته که قطار در بعضی موارد از هواپیما و اتوبوس بهتره. اما بدی هایی هم داره. البته اتوبوس که هیچی از همشون بدتره

  سلام دوست عزیز
  به روی چشم. حتما در این مورد هم می نویسیم و بدی های قطار رو هم به این مطلب اضافه می کنیم. خوشحال میشیم اگر شما هم در مورد تجربه های بدتون از سفر با قطار به ما بگین

  سلام دوست عزیز
  اگر در مورد بدی های قطار به اطلاعات نیاز دارید پیشنهاد می کنیم مقاله بدی های قطار را نگاهی بیاندازید تا اطلاعات مورد نیاز خود را به دست بیاورید.

سلام
مرسی از اطلاعاتتون ولی کاش درباره اینکه چه موفع بهترین زمان برای خرید بلیط ارزان قیمته هم می گفتید این تخفیف بلیط ها که می گن واسه کیه پس؟؟؟!!