زیباترین کویر ایران را بشناسید - 8 مورد از زیباترین کویرهای ایران

زیباترین کویر ایران را بشناسید – ۸ مورد از زیباترین کویرهای ایران

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

کویرگردی یکی از سفر هایی است که مخاطبان و علاقمندان بسیاری دارد و اگر بخواهیم با نگاهی ظریف و دقیق به سفرهای کویری و بیابان گردی بپردازیم، زیبایی های کویر کمی از جذابیت های تابستان و بهار ندارد. پاییز و زمستان از بهترین فصل های سفر به کویراند، چرا که دیگر گرمای آزار دهنده تابستان وجود ندارد و می توانید هوایی دلچسب را در کویر تجربه کرده و به تماشای آسمان صاف و پرستاره بیابان، به دور از هیاهوی شهر بنشینید. در این مقاله با ما همراه باشید تا بهترین کویرهای ایران را برای سفر بشناسیم.

بهترین کویرهای ایران برای سفر داخلی در پاییز

تقریبا تمام افراد با رسیدن فصل سرما و نزدیک شدن به پاییز و زمستان، فکر سفرهای داخلی را از سر بیرون کرده و به امور همیشگی زندگی مشغول می شوند. در حالیکه برخی مناطق کشور، جز بهترین مقاصد سفری در پاییز اند و کویرها نیز در زمره همین مقاصد جذاب برای سفر در زمستان و پاییز اند.

خوشبختانه در کشور ما کویرهای بسیاری وجود دارد و گاها نیاز به طی کردن فاصله زیادی برای لذت بردن از زیبایی های کویر ندارید. خبر بهتر اینکه با پیشرفت های روز افزون کشور، تمام راه های زمینی و هوایی برای سفر در کشور مهیا شده اند، و می توانید برای سفر خود به انتخاب بین خرید بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس کرده و یا سفر خود را با خودروهای شخصی به پایان ببرید.

راهمای سفر به زیباترین کویرهای ایران

کویر جذابیت های بسیاری دارد، از رودهای شور گرفته تا دریاچه های نمک، گیاهان کویری و پرندگان خاص و کمیاب کویر، همگی از جاذبه هایی هستند که تنها در کویر فرصت دیدار از آنها را خواهید داشت.

کویر خور و بیابانک

کویر خور و بیابانک از جمله زیباترین کویرهای ایران اند و بهترین فرصت برای خلوت کردن با خودتان و لذت بردن از زیبایی های کویر است. کویر خور و بیابانک در فاصله ۳۹۹ کیلومتری اصفهان قرار دارد و در حوالی شهرستان خور وبیابانک نیز هست. خور به معنی خورشید است و برگرفته از فرهنگ کهن ایران زمین است که به روز یازدهم از هر ماه شمسی، خور می گفته اند و نمادی از یک فرشته نگهبان بوده است.

در کویر خور می توانید تپه های شنی زیبایی که در اثر وزش باد به وجود آمده اند را به تماشا نشسته و از زیبایی های آنها لذت ببرید. در برخی از مناطق کویر شکل زمین ۶ ضلعی است و تشابهی از لانه زنبور را به ذهن شما می آورد. کویر خور و بیابانک در دل خود یکی از بزرگترین دریاچه های نمک را در دل خود نهفته است که گویا بزرگترین دریاچه فصلی نمک در جهان هم هست.

زیباترین کویر های ایران برای سفر و تصویری از کویر خور

البته توجه داشته باشید که آب و هوای کویری دارای اختلاف دمایی بالایی در شب و روز هستند و و حتما باید تجهیزات و لباس مناسب به همراه داشته باشید. بهترین زمان سفر شما به بیابان ها و لذت بردن از زیبایی های کویر فصل های آبان تا اوایل بهار است که گرمای هوا خیلی آزار دهنده نیست. برای سفر به این کویر زیبا می توانید سفر خود را با خرید بلیط قطار تا اصفهان ادامه داده و از آنجا به بعد را با ماشین های تور طی کنید.

کویر مرنجاب، یکی از بهترین کویرهای ایران

یکی از شناخته شده ترین کویرهای ایران که البته از زیبایی های خاصی هم برخوردار است، کویر مرنجاب است. کویر مرنجاب در شهرستان آران و بیدگل قرار دارد که از توابع شهرستان کاشان در استان اصفهان است. سفر به مرنجاب یکی از بهترین مقاصد سفری برای یک گردش یک روزه از تهران است؛ برای سفر به کویر مرنجاب از تهران تنها یک مسیر ۴ ساعته برای رانندگی پیش روی شماست.

کویر مرنجاب یکی از بهترین مقاصد سفری برای کویرگردی و به خصوص برای اهالی پایتخت است و فاصله کوتاهی تا مرکز کشور دارد. کاروانسراهای موجود در این کویر زیبا متعلق به دوره عباس شاه صفوی اند و در گذشته نیز محل عبور و مرور کاروان های بسیاری بوده است. بخصوص در مسیر گرمسار به کاشان و اصفهان، کاروان سراهای بسیاری وجود دارد.

سفر به کویرهای زیبای ایران

کویر مرنجاب در حاشیه پارک ملی کویر است و رمل های بسیار مناسبی برای پیاده روی در بیابان دارد که با داشتن زمینی شنی و نرم تجربه دلپذیری از سفر به کویر را برای شما به وجود می آورد. در سفر خود به کویر مرنجاب می توانید در مسیر حرکت خود از شهر زیر زمینی نوش آباد نیز دیدن کنید که در نزدیکی شهرستان آران و بیدگل قرار دارد.

کویر مصر، زیباترین کویر ایران

شاید با شنیدن این نام به یاد صحرای های مصر بیفتید، در صورتی که این کویر در دل ایران و نزدیکی استان اصفهان قرار دارد! بله، در کشور خودمان هم ی کویر به نام کویر مصر داریم که دارای مشابهت نام با کشور مصر است. کویر مصر با به نام بهشت منجمان می شناسند و نامش هم برگرفته از روستایی به همین نام در نزدیکی آن است.

تصویری از کویر مصر به عنوان یکی از زیباترین کویر های ایران برای سفر

تپه های ماسه ای و شنی کویر مصر به قدری زیبا و نفس گیر است که محو زیبایی و نمای دلپذیر آن می شوید و وسعت این منطقه به قدری زیاد است که هرگز منظره تکراری نخواهید دید. یکی از جاذبه های خاص کویر مصر، وجود فرورفتگی هایی سات که به نام چال سلکنون شناخته می شوند. یکی دیگر ازجاذبه های دیدنی که در نزدیکی کویر مصر قرار دارد، روستای عروسان است که به نام بهشت منجمان و همچنین میعادگاه عاشقان ستاره شب لقب گرفته است. می توانید در سفر خود از نیزار مصر نیز دیدن کنید. کویر مصر در  کیلومتری شهرستان خور و در استان اصفها قرار دارد.

کویر حلوان، طبس

کویر طبس به لحاظ جغرافیایی در استان خراسان جنوبی قرار دارد. کویر طبس نامی آشنا در کشور است و از کودکی این نام را شنیده ایم، اما زیباترین قسمت کویر طبس، کویر حلوان است. کویر حلوان در نزدیکی روستای طبس قرار دارد و خوشبختانه راه های دسترسی بسیار خوبی دارد؛ می توانید با رزرو اینترنتی بلیط قطار سفر خود را تا خراسان ادامه دهید و باقی راه را با خودروهای عمومی طی کنید.

جاده خور به طبس از این منطقه می گذرد و یکی از راه های دسترسی شما به این منطقه استفاده از جاده خور است. کویر حلوان در بخش گسترده ای از خود دارای ریگزار است و در بخش های شرقی و شمالی خود نیز باتلاق هایی نمکی و رسی دارد.

تصویری از کویر حلوان، طبس، یکی از زیباترین کویرهای ایران

ریگزار گستره‌ ای شمالی؛ جنوبی نیز در کویر وجود دارد و در مناطق جنوب شرقی با ارتفاعات عاشقان پیوند می‌خورد که این تلاقی کوه و ماسه، مناظر بسیار زیبایی را پدید آورده است. در محیط شرقی این مثلث ماسه‌ ای، تپه‌ ها بیشترین ارتفاع را دارد و ارتفاع آن‌ ها از کف دشت در حدود ۸۰ متر است که با حرکت به سمت غرب با کاهش ارتفاع همراه است.

در جنوب شرقی محل تلاقی کوه و ریگ، دره‌ها و گذرگاه‌های زیبایی پدید آمده است که شاید در نوع خود در کشور کم‌نظیر باشد. همچنین به‌دلیل وجود معادن فراوان در این ارتفاعات جاده‌های خاکی مناسبی وجود دارد که دسترسی و بازدید از این منطقه را آسان کرده است.

کویر حاج علی قلی دامغان

اگر نام این مکان را نشنیده باشید، حتما تصویری از آن را دیده اید. این کویر زیبا در استان سمنان و در جنوب شهر دامغان قرار دارد. در این کویر یک رودخانه نیز قرار دارد که از بخش شمال شرقی آن وارد کویر می شود و دره ای به عمق  کیلومتر در داخل کویر ایجاد کرده است.

زیباترین کویر های ایران

اگر در موسم باران های فصلی به این بیابان سفر کنید، شش ضلعی هایی زیبا در سراسر سطح دریاچه نمک خواهید دید که با اینکه از نظم خاصی برخوردار نیستند، اما زیبایی بسیار خاصی را به وجود آورده اند. کویر حاج علی قلی دامغان دارای تپه هایی شنی، دریاچه نمک و همچنین حوزه های باتلاقی بسیاری است که منظره هایی زیبا برای علاقمندان به کویر و طبیعت به وجود آورده است. بهترین مسیر دسترسی شما به این کویر زیبا عبور از روستای خورزان است.

کویر ورزنه

کویر ورزنه را می توانید نمایی از ذره های طلای روان برای خودتان تجسم کنید. کویر ورزنه یکی دیگر از کویر های زیبای ایران است که هرگز از یاد نخواهید برد. تپه های شنی ورزنه در ۱۰۰ کیلومتری اصفهان قرار دارند و با تمام کویرهایی که تابحال دیده اید متفاوت است.

بهترین کویرهای ایران برای سفر داخلی در پاییز

از زیبایی های موجود در نزدیکی های این کویر زیبا تالاب گاوخونی است و همچنین تالاب قلعه قورتان که زیبایی های بسیار منحصر به فرد دارند و زیستگاه پرندگانی نادر و مختص این منطقه اند. خوشبختاه در این منطقه خانه هایی محلی نیز برای اقامت وجود دارد که می توانید شب خود را در آنجا به انتها برسانید.

کویر ریگ زرین – زیباترین کویر یزد

این کویر زیبا در نزدیکی های استان یزد، و در شمال بافق است. مغستان یا ریگ زرین یکی از بیابان های معروف و البته زیبای کشور است که به دو نیمه شمالی و جنوبی تقسیم می شود. البته این تقسیم بندی به دلیل وجود ارتفاعات خاصی است که در کویر وجود دارد.

کویر ریگ زرین، یکی از بهترین کویرهای ایران

شن های روان و نرم کویر ریگ زرین تجربه ای یادگار و ماندنی در ذهن شما به جای می گذارد و در قسمت شمالی این کویر ارتفاعات حاجی آباد زرین قرار دارد که با انواع گنبد های نمکی پوشیده شده است. اگر به دنبال یک مقصد کویری زیبا و خاص می گردید، پیشنهاد ما به شما سفر به این منطقه است.

کویر ریگ جن

شاید نام این کویر را به ندرت شنیده باشید و اگر حتی به نقشه های جغرافیایی نیز مراجعه کنید، اثری از آن پیدا نکنید. کویر ریگ جن یکی از صعب البور ترین کویرهای کشور است و هیچ علائمی از حیات در آن دیده نمی شود. این کویر زیبا و البته خاص در جنوب شرق گرمسار قرار گرفته است و فاقد هرگونه آب و آبادی است.

کویر ریگ جن به عنوان یکی از زیباترین مقاصد کویر گردی ایران

مردم محلی و بومی منطقه از آن به نام سرزمینی نفرین شده یاد می کنند و حتی در گذشته هم هیچ کاروانی از این منطقه عبور نمی کرده است. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که تنها جایی که از این کویر نام برده شده است، سفر نامه دو کویر شناس اروپایی است که وجود کویر ریگ جن را اعلام کرده اند. مردم محلی می گویند هرکس که به این کویر رفته، دیگر بازنگشته است و آن را مثلث برمودای ایران می دانند!

ایران به عنوان کشوری چهار فصل دارای جاذبه های بسیاری است که فرصت مناسبی برای دیدار در فصل های مختلف سال را دارد. زیبایی های کشورمان تنها محدود به فصل های گرم مانند تابستان و بهار نیست و همیشه می توانیدمناطقی را در کشور پیدا کنید که دارای زیبایی های بسیاری برای سفر هستند.

نظرات

سلام و متشکرم از مقاله خوبتون
همیشه مقالاتی که توی مجلات سفر هست در مورد زیبایی هاس شمال و سرسبزی و ایناس، معمولا کمتر کسی به سراغ کویر و معرفی و نقدش میره
در صورتیکه کویر خیای جاذبه های زیادی داره و واقعا قشنگی های خاص خودشو داره
سبک نوشتار مقاله تون رو خیلی دوست داشتم

سلام
مقاله تون جالب بود ولی انتظار داشتم کویر درک رو هم توش معرفی کرده باشید
اونم حوالی اصفهانه و برخلاف اینکه همه فک میکنن درک یه حرف بده، اما یه کویر و منطقه کاملا دیدنی و قشنگه