دریاچه های زیبای دنیا

۷ مورد از زیباترین دریاچه های ایران که اسمشان را هم نشنیده اید!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

کشور جذاب ما ایران، سرزمین طبیعت است و مردمان این کشور زیبا به عنوان فرزاندان این طبیعت همیشه برای گشت و گذار در دل جاذبه های طبیعی کشور آماده اند. اگر بخواهیم دریا را به عنوان هیجان انگیز ترین جاذبه در کل جهان در نظر بگیریم باید توجه داشته باشیم که دریاچه ها پس از دریاهای خروشان لقب جذاب ترین جاذبه گردشگری را به خود اختصاص می دهند. در این مقاله ما دل را به دریا زده ایم تا با معرفی زیباترین دریاچه های ایران از جذابیت های طبیعی کشور عزیزمان بیشتر صحبت کنیم.

  • دریاچه آوان
  • دریاچه کوه گل
  • دریاچه شورمست
  • دریاچه چورت
  • دریاچه گهر
  • دریاچه ولشت

۱- دریاچه ولشت، یکی از دریاچه های آب شیرین ایران

به جرات می توان گفت یکی از جذاب ترین و هیجان انگیز ترین دریاچه های ایران دریاجه ولشت نام دارد. این دریاچه بیشتر با عنوان مکانی برای مهاجرت پرندگان بین مردم مشهور است چرا که با توجه به موقیعیت جغرافیایی و آب شیرینی که دارد شرایط را برای مهاجرت پرندگان فراهم می کند.

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت، یکی از ۱۰ دریاچه آب شیرین ایران به شمار می رود که نامش از سال ۱۳۸۸ در فهرست میراث طبیعی ایران نیز به ثبت رسیده است.

یکی از جذابیت های این دریاچه این است که مردم می توانند از امکانات تفریحی جذابی مانند ماهی گیری، قایق سواری و حتی دوچرخه سواری استفاده کنند تا لحظات خوشی را در کنار این رودخانه جذاب برای خود خاطره سازی کنند.

اگر از ۲۵ کیلومتری جاده چالوس-کرج به سمت مرزن آباد حرکت کنید، می توانید با دیدن تابلو روستای کرد چال مسیر خود را به سمت دریاچه ولشت کج کنید!

۲- دریاچه چورت یا همان میانشه!

میاشنه نام اصلی دریاچه ایست که این روزها همه آن را به نام دریاچه چورت می شناسند. اگر به حنگل های کیاسر در جاده ساری، سری زده باشید حتما با دریاچه کوچکی که با درختان قدیمی محصور شده رو به رو خواهید شد. طبیعت بی نظیر و اکوسیستم جذاب این منطقه راه هر مسافر و گردشگری را کج می کند چرا که شکل ظاهری به خصوصی که این دریاچه دارد هر بیننده ای را به خود جذب می کند.

جالب است بدانید این دریاچه از سال ۱۳۱۸ و پس از مسدود شدن مسیر عبور آب به وجود آمد و تاکنون توانسته با عمق کمی که دارد به عنوان یکی از زیباترین دریاچه های ایران عهنوان خودش را حفط کند.

دریاچه میانشه

اگر حتی تصاویر این دریاچه را نگاهی بیندازید متوجه این نکته خواهید شد که هنوز هم آثاری از درختان قدیمی در دل دریاچه وچود دارد و البته همنی مسئله موجوب شده تا دریاچه چورت با دیگر دریاچه های ایران و حتی دنیا تفاوت جذابی داشته باشد.

این دریاچه ۳۰۰ کیلومتر از تهران فاصله دارد! اگر از جاده ساری-کیاسر وارد روستای چورت شوید می توانید با پرسشی کوتاه از ساکنان روستا دریاچه جذاب چورت را پیدا کنید!

۳- دریاچه شورمست، بهشتی در مسیر جاده سوادکوه

برای رسیدن به دریاچه جذابی به نام شورمست، باید از جاده های پر پیج و خم زیادی عبور کنید که البته همین پیچیدگی مسیر، سفر و رسیدن به دریاچه شورمست را هیجان انگیز تر می کند.

عکس دریاجه شورمست

این دریاچه به دلیل فاصله کمی که با تهران دارد به عنوان یکی از جذاب ترین مقاصد تهرانی ها برای آخر هفته ها به حساب می آید. از این حرف ها گذشته، دریاچه شورمست طبیعت حیرت انگیزی را در اطراف خود حفظ کرده که موجب می شود بازدید کنندگان نتوانند به سادگی از آن دل بکنند.

اگر اهل ماهیگیری هستید، پس به هیچ عنوان ماهیگیری در دریاچه شورمست را از دست ندهید چرا که این دریاچه پاتوق همیشگی افرادی است که از ماهی گیری به عنوان یک تفریح جذاب یاد می کنند. همچنین پیشنهاد می کنم اگر فرصت کافی داشتنید، قایق سواری و دوچرخه سواری کنار دریاچه را در برنامه تفریحی خود قرار دهید.

اگر از جاده فیروزکوه- قائمشهر به سمت پل سفید حرکت کنید می توانید تابلو دریاچه شورمست را در همین مسیر پیدا کنید! 

۴-دریاچه اوان، خوش مسیر ترین دریاچه در ایران!

اگر شما هم از آن دسته افرادی هسیتد که وقت زیادی برای دور شدن از شهر ندارید اما دوست دارید آخر هفته ها دلی از عزا دربیاورید و از شهر خارج شوید. پیشنهاد می کنم تماشای دریاچه اوان را به هیچ وجه از دست ندهید چرا که این دریاچه در روستای الموت شهر قزوین قرار دارد و مسافران می توانند با طی کردن مسیر مستقیم و راحتی خود را به این دریاچه جذاب برسانند.

دریاچه اوان

یکی از ویژگی های این دریاچه این است که در  روستای جذابی واقع شده که طبیعت جذابی آن را از دیگر مناطق استان قزوین جدا کرده است. همچنین جالب است بدانید که هیچ رودی در اطراف این دریاچه نیست و آن دریاچه آوان از چشمه های جوشانی که از کف دریاچه بالا می آیند تامین می شود. البته از سرریز آب این دریاچه مردم روستا برای آبیاری مزارع کشاورزی اطراف استفاده می کنند.

اگر از جاده قزوین-الموت به سمت رجایی شهر حرکت کنید به یک دوراهی خواهید رسید که باید مسیر خود را به سمت روستای زرآباد تغییر دهید تا به تابلو دریاچه اوان برسید.

البته، اگر برای اولین بار به استان قزوین سفر می کنید و اطلاع کافی از این شهر ندارید پبشنهاد می کنم قبل از سفر مقاله راهنمای سفر به قزوین و دیدار از الموت را در برنامه سفر خود قرار دهید.

دریاچه اوان

۵- دریاچه کوه گل، شاهکار خلقت در دامنه کوه های زاگرس

دریاچه کوه گل در هشت کیلومتری شهر سی سخت در استان کهکیلویه و بویر احمد قرار دارد. کوه گل با مساحت نیم هکتاری و عمق ۱۵ متری به عنوان یکی از بزرگ ترین دریاچه های غرب کشور معروف است. این دریاچه علاوه بر پوشش گیاهی غنی ای که در خود جای داده است پوشش جانوری هم دارد و به عنوان دریاچه ای برای پرندگان مهاجر همیشه مهمان نواز است.

دریاچه کوه گل

اگر بخواهیم از گیاهان جذابی که در اطراف دریاچه رشد می کنند صحبت کنیم باید در نظر داشته باشیم، همانطور که از نام این دریاچه یعنی کوه گل مشخص است انتظار می رود تا با گیاهان و گل های جذابی در تنگ کوه رو به رو شویم. برای مثال گیاهان جذابی مانند بابونه، قارچ کوهی، پونه کوهی و ریواس از جمله کیاهانی است که در این ناحیه وجود دارد.

برای رسیدن به کوه گل باید از جاده شهر سی سخت به سمت کوه گل ۸ کیلومتر رانندگی کنید. پس از آن باید با طی کردن مسیر ۱۵ دقیقه ای خود را به دریاچه کوه گل برسانید. 

۶- دریاچه گهر، دریاچه کوهستانی کشور!

گهر نام دریاچه ای است که در منظقه حفاظت شده اشتران کوه بین دو بخش الیگودرز و دورود قرار گرفته است. این دریاچه به دلیل محیط حفاظت شده ای که دارد برای بسیاری از گردشگران و مسافران جذابیت خاصی دارد چنان که سالانه بیش از ۸۰ هزار نفر از آن بازدید می کنند.

یکی از جذابیت های این دریاچه و محیط اطرافش این است که راه ماشین رو در اطراف این محدوده دیده نمی شود و شکل سنتی و طبیعی این محیط که به دور از خرابی ها و الودگی های محیطی است برای گردشگران جذابیت های زیادی  را ایجاد کرده است.

دریاچه گهر دو قسمت دارد و بازدید کنندگان می توانند با یک پیاده روی نیم ساعته خود را به دریاچه دوم برسانند و از دیدن آن هم لذت ببرند. اگر به دنبال شنا و ماهیگیری هستید شک نکنید که بهترین مکان را برای این تفریح ها انتخاب کرده اید فقط در نظر داشته باشید که برخی قسمت های دریاچه مناسب شنا و آب تنی نیستند پس حتما قبل از اینکه وارد آب شوید از امنیت محیط اطمینان کافی پیدا کنید.

دریاچه گهر دقیقاً وسط رشته کوه اشترانکوه و بین دو شهر الیگودرز و درود قرار دارد. اگر از الیگودرز به سمت درود حرکت کنید تابلو دریاچه گهر را خواهید دید. 

همانطور که می دانید شهر درود در استان لرستان قرار دارد. پس اگر به این استان جذاب سفر کردید بد نیست یک روز از سفر خود را به بازدید از  مکان های دیدنی سرعین اختصاص دهید.

۷- پر شدن دریاچه ارومیه، جذاب ترین دریاچه ایران

تقریبا دغدغه خشک شدن دریاچه ارومیه مصیبت سنگینی برای همه ابرانیان به حساب می آمد و به جایی رسیده بود که هیچ کس چاره ای برای نجات آن نداشت تا اینکه پس از بارندگی و سیل هایی که در ابتدای سال در کشور رخ داد توانستیم بار دیگر چهره جذاب دریاچه ارومبه را پر از آب ببینیم. امید است بتوانیم همیشه از این دریاچه به عنوان یک دریاچه پر آب و سر زنده صحبت کنیم و دیگر هیچ وقت شاهد چهره خشک این دریاچه نباشیم.

اگر به سمت شمال غرب کشور سفر کردید پیشنهاد می دهم به هیج عنوان تماشای دریاچه زیبای ارومیه را از دست ندهید چرا که این دریاچه از زمان های دور تا کنون عنوان جذاب ترین و زیباترین دریاچه های ایران را از آن خود کرده بود.

دریاچه ارومیه

کشور ایران همیشه دارای نقاط جذاب و فراوانی است که هیچ کس از تماشای آن لذت نمی برد صحبت کردن در مورد زیباترین دریاچه های ایران مانند دریای است که انتهایی ندارد چرا که نمی توان جذابیت های این دریاچه را تنها به این ۷ مورد محدود کرد. اگر از خواندن این مقاله لذت بردید فکر می کنم بد نباشد اگر سری به مقاله زیباترین آبشارهای ایران هم بزنید تا حسابی از اطلاع داشتن در مورد جذابیت هایی که از آن خبر نداشته اید شگفت زده شوید.

نظرات