راهنمای سفر به گوانجو، جذابترین شهر کشور چین

راهنمای سفر به گوانجو، جذابترین شهر کشور چین

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

گوانجو در کشور چین، بعد از پکن و شانگهای، سومین شهر بزرگ این کشور آسیایی است. گوانجو یکی از مهمترین مقاصد بازرگانی کشور چین نیز هست. گوانجو یا گوان ژو شهری در جنوب کشور چین است و در گذشته نیز به نام کانتون شناخته می شد. گوانجو همچنین پرجعیت ترین منطقه شهری دنیا نیز محسوب می شود. در ادامه با راهنمای سفر به گوانجو با ما همراه باشید.

 

گوانجو، سومین شهر بزرگ کشور چین

گوانجو با تاریخی ۲۸۰۰ ساله یکی از شهرهای افسانه ای در کشور چین است و در تاریخ طولانی خود تاریخ پر فراز و نشیبی را تجربه کرده است. گوانجو شهری بندری است و از گذشته تابحال از جمله بنادر مهم در کشور چشم بادامی هاست. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید گوانجو خواهرخوانده شهر گرگان در ایران نیز هست که در سال ۱۳۹۷ این تفاهم نامه برای خواهر خواندگی به امضا رسید.

 

گوانجو، سومین شهر بزرگ کشور چین

 

گوانجو مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی منطقه جنوبی کشور چین محسوب می شود و از مناطق توسعه یافته و قدرتمند چین و پایتخت استان گوانگ دونگ است. گوانجو در کنار رود مروارید قرار دارد و از مهمترین دروازه های مراوداتی بین شهر های هنگ کنگ و ماکائوست.

 

مروری بر تاریخ گوانجو، شهر گل

گوانجو قدمتی ۲۸۰۰ ساله دارد و همیشه از مهمترین مسیر های بازرگانی کشور چین با دیگر نقاط دنیا بوده است. جالب ترین نکته در مورد تاریخ طولانی آن هم این است که اولین شهر در مسیر جاده ابریشم، شهر گوانجوست. در طول سلسه تانگ، یکی از مهمترین حکومت های تاریخ چین، شهر گوانجو رشد و گسترش بسیار زیادی داشت به خصوص در عرصه صادرات و رفت و آمدهای بین المللی اهمیت تازه ای پیدا کرد.

گوانجو همواره از بنادر مهم و قدیمی کشور چین بوده است و نقطه اوجش همزمان با سلسله تانگ بود. شهرگوانجو در گذشته با نام کانتون نیز شناخته میشد و نامی بود که مهاجران در قرن ۱۹ ام به این منطقه داده بودند. گوانجو درحال حاضر شهری پیشرفته و پر از جاذبه های توریستی است که ریشه در قدمت آن دارند. از مهمترین جاذبه های تاریخی گوانجو می توانیم به آرامگاه های ۲۰۰۰ ساله پادشاهان این منطقه اشاره کنیم.

 

اطلاعات ضروری در سفر به گوانجو، شهر گل

زبان رسمی مردم این شهر کانتونی است. همانند کل کشور چین ارز رسمی منطقه گوانجو نیز ین است و به لحاظ زمانی دارای ۴٫۵ ساعت اختلاف با تهران بوده و ساعت رسمی اش از ما جلوتر است. جالب است که شماره تماس پلیس در گوانجو مشابه با کشورمان، ۱۱۰ است. از دیگر شماره های ضروری که باید در سفر به گوانجو به یاد داشته باشید شماره ۱۱۹ برای آتش نشانی، ۱۲۲ برای تصادفات و ۱۲۰ آمبولانس است.

 

وضعیت آب و هوایی گوانجو

 

آب و هوا و شرایط جوی خواهر خوانده گرگان

گوانجو به واسطه نزدیکی به رود و دریا دارای آب و هوایی نیمه مرطوب و بسیار دلپذیری است. حتی یکی از دلایل محبوبیت گوانجو در سفر های خارجی، آب و هوای بسیار خوب این شهر بندری است. تابستان های گوانجو معمولا رطوبت بالایی دارد و زمستان هایی مطلوب پیش رو دارد. بطور کلی، میانگین دمای هوا در گوانجو در حدود ۱۳ درجه سانتی گراد است و با بارشی ۱۷۰۰ میلی متری در سال، آب و هوایی دیدنی دارد.

سفر به گوانجو و خرید بلیط هواپیما تهران به گوانجو در سراسر فصل های سال مخاطبین خود را دارد، اما بهترین زمان سفر به گوانجو را باید فصل پاییز بدانیم. تابستان های گوانجو به دلیل رطوبت بالا شرجی است و می تواند کمی آزار دهنده باشد. در بهار هم به دلیل فستیوال های بسیار زیاد شهر همیشه شلوغ و پر ترافیک است. اما در فصل پاییز، یعنی از اکتبر تا دسامبر هم هوا مطلوبیت بیشتری دارد و هم دیگر خبری از رطوبت بالا نیست و شهر کمی خلوت تر است.

 

جاذبه های گردشگری و توریستی گوانجو، سفر به دنیای رنگ و نور

گوانجو همانند شهر ماکائو جاذبه های گردشگری بسیاری دارد که بعضی طبیعی، بعضی تاریخی و بسیاری هم دست ساز بشر اند. برای مثال برج کانتون که نماد شهر هم هست، با ارتفاعی ۴۶۰ متری جاذبه های بسیاری دارد و یکی از برج های بلند دنیا نیز هست. البته تمام شهر های کشور چین غصه هایی مفصل برای گفتن دارند و نمونه هایی از یک تاریخ زنده اند. پس اگر به کشور تاریخی چین علاقه دارید می توانید نگاهی هم به مقاله راهنمای سفر به پکن بیاندازید.

 

برج کانتون در گوانجو، یادگار بازی های آسیایی سال ۲۰۱۰

برج کانتون نماد شهر گوانجو بوده و برجی مخابراتی است. این ساختمان ۴۵۹ متری یکی از برج های بلند دنیاست و در منطقه هایزو قرار دارد. تا سال ۲۰۱۱ برج کانتون لقب بزرگترین برج مخابراتی دنیا را داشت که به ماسبت بازی های آسیایی سال ۲۰۱۰ ساخته شد.

 

برج کانتون در گوانجو، نماد شهر گوانجو

 

برج کانتون طراحی خاصی دارد و با استفاده از لوله هایی که در میانه برج به هم دیگر پیچیده شده اند، به برج بانوی کمر باریک نیز شهرت دارد. زیباترین تصویر از برج کانتون را درشب ها می توان دید که با انواع نور ها تزئین می شود ومنظره ای خیره کننده به وجود می آورد.  برج چیگانگ هم در نزدیکی این برج قراردارد و منظره این دو برج در کنار هم ، نمادی از سنت و مدرنیسم در گوانجو هستند.

 

کلیسای جامع قلب مقدس، خانه سنگی گوانجو

کلیسای جامع قلب مقدس، بنایی ۱۳۰ ساله در شهر است که به واسطه گرانیت به کار رفته برای ساختش، به خانه سنگی نیز شهرت دارد. خانه سنگی در نزدیکی میدان هاییژو و در مرکز شهر قرار دارد و پروژه ای ۲۵ ساله بود که به دست دو معمار فرانسوی به انتها رسید. کلیسای قلب مقدس را باید نمونه ای بی نظیر از یک کلیسای مسیحی در گوانجو بدانیم که حتما باید از آن دیدن کرد. در بین مردم بومی شهر این بنا به “شی شی” نیز شهرت دارد.

 

کلیسای جامع قلب مقدس، خانه سنگی گوانجو

 

منطقه گردشگری چایم لانگ، بهترین مکان تفریحی شهر

یکی از جذاب ترین مقاصد سفر و گردشگری در شهر گوانجو، منطقه چایم لانگ است. این منطقه توریستی در حوالی پان یو قرار دارد و دارای چندین بخش مختلف است. از جمله مهمترین بخش های این منطقه پارک سافاری زیانگ جیانگ و بهشت چایم لانگ است. همچنین بزرگترین پارک آبی آسیا با وسعتی ۴۰۰ هزار متر مربعی نیز در این منطقه قرار دارد.

 

منطقه گردشگری چایم لانگ در گوانجو، مقصدی بسیار محبوب

 

همچنین سیرک بین المللی چایم لانگ پارک کروکودیل که از ۱۰۰ هزار کروکودیل نگهداری می کنند و ۷۰% کروکودیل های چین را تشکیل می دهند؛ مرکز گلف چایم لانگ که ۱۲% مایل مربع وسعت دارد و یکی از بزرگترین مرکز تمرین گلف جهان به شمار می رود نیز در منطقه چایم لانگ قرار گرفته اند.

 

تالار موسیقی زینگ های، تجربه بهترسمفونی های دنیا

یکی از دیدنی ترین جاذبه های شهر گوانجو تالار موسیقی تماما آکوستیک زینگ های است. این تالار خاص محلی برای اجرای انواع گروه های موسیقی و سمفونی های خاص دنیاست و در جزیره ارشا، و در باغ مجسمه ها قرار دارد. نام این تالار به برگرفته بر برجسته ترین موسیقی دان معروف چین “زیان زینگ های” است که مجسمه ای از وی نیز در ورودی باغ قرار دارد.

 

تالار موسیقی زینگ های، تجربه بهترسمفونی های دنیا

 

طراحی ساختمان نیز بسیار زیباست و به دلیل ساختار هذلولی اش نمایی بسیار متفاوت دارد. از جذابترین بخش های این بنا نمای بیرونی می باشد. برای ترئین نمای بیرونی تالار زینگ های از پوست صدف استفاده شده و نمای داخلی نیز چوبی است که زینگ های را بسیار خاص می کند. همچنین برای انتشار هرچه بهتری صدا تمام ویژگی های آکوستیکی برای این سالن در نظر گرفته شده تا بهترین کیفیت ممکن از یک موسیقی زنده فراهم شود. پس بهتر است با فستیوال های جذاب چین بیشتر آشنا شوید تا اطلاعات بیشتری در مورد جشنواره های موسیقی کشور چشم بادامی ها پیدا کنید.

 

موزه هنر گوانگ دانگ، بنایی سلطنتی

این موزه در منطقه لیوآن قرار دارد و در سال ۱۸۹۴ به دستور دو نفر از اعضای خانواده پادشاهی سلسله کینگ بنا شد. پس از تکمیل اثر، این بنا ساختمانی حفاظت شده و شهری بود. بعد از دو سال اما این محل به نگارخانه تغییر کاربری داد تا آثار دیدنی و هنری، همچنین صنایع دستی مردم در آن قرار بگیرد. درحال حاضر نیز این ساختمان به نام موزه هنرهای عامه گوانگ دانگ شناخته می شود.

 

موزه هنر گوانگ دانگ، بنایی سلطنتی در گوانجو

 

جزیره شامیان، محبوب ترین مقصد گردشگری گوانجو

جزیره شامیان، جزیره ای ماسه این در گوانجو و یکی از محبوبترین مقاصد گردشگری شهر است. این جزیره ۳ هکتاری در میان جزیره ای پر از مروارید است و در قرن ۱۹ محل اقامت فرانسوی ها و انگلیسی ها بوده است. در این جزیره بناهایی تاریخی نیز از دوران تاریخی اش به جا مانده است که نشان دهنده حضور فرهنگ غرب در این منطقه است. مجسمه هایی از مردم اروپا و چین نیز در این جزیره وجود دارد که نشان گر تفاوت فرهنگ چین و غرب در آن زمان می باشد.

 

جزیره شامیان، محبوب ترین مقصد گردشگری گوانجو

 

باغ گیاه شناسی گوانجو، میزبان ۶۰۰۰ گونه گیاهی

باغ گیاه شناسی گوانجو با مساحتی ۳۰۰ هکتاری، یکی از بهترین نمونه باغ های گیاهی در شمال شرقی گوانجوست. در این باغ زیبا بیشتر از شش هزار گونه گیاه مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری، پرورش داده می شود و از جمله درخت های خاصش می توانیم به مجموعه ای از درختان نخل، بامبو، گل های ارکیده گیاهان آوندی خانواده سرخس ها و گیاهان سایه دار اشاره کنیم.

 

باغ گیاه شناسی گوانجو، بزرگترین باغ گیاه شناسی شمال شرق گوانجو

 

پارک ون هوآ، تصویری زنده از تاریخی ۲۰۰۰ ساله

پارک ون هوآ یا پارک فرهنگ در مرکز شهر گوانجو قراردارد و نمایشگاههای هنری گوناگون، تئاترهای مختلف و نمایش های آکروباتیک در آن برگزار می شوند. مجموعه ای به نام شهرک هان در این پارک از دیدنی های آن است و هر چیزی که در آن وجود دارد؛ مانند مجسمه، دست نوشته ، لوازم زندگی، و غیره به شکل وسایل حدود دو هزار سال پیش در حکومت دوران هان، طرای شده است.

 

تصویری از پارک ون هوآ در گوانجو

ساختمان این بنا از معماری بسیار چشمگیری برخوردار است. این بنا که ۱۳۲۰۰ متر مربع مساحت دارد، شامل ۱۹ ساختمان ۹ سالن و ۶ محوطه حیات است که بوسیله راهروها بهم متصل شده و در یک راستا از جوب به شمال قرار گرفته اند.

در این مقاله سعی کردیم تا بهترین مکان های دیدنی گوانجو را به شما معرفی کنیم اما مسلما جاذبه های گردشگری گوانجو در همین موارد خلاصه نمی شود. البته اگر به تاریخ کشور چین و گردشگری در آن علاقه دارید می توانیم مطالعه مقاله جاذبه های گردگشری چین را بهم به شما معرفی کنیم.

نظرات

یکی از آرزوهای من رفتن به گوانجو هستش ینی اصلا به کشور های آسیایی خیلی علاقه دارم کلا
ولی به نظرم گوانجو از همه قشنگتره
امیدوارم ی روز برم و از نزدیک باغ گیاه شناسی گوانجو رو ببینم اخه رشته خودمم گیاه شناسیه

    سلام سعیده عزیز
    خوشحالیم که از خوندن مقاله لذت بردین و اطلاعاتش برای شما مفید بوده. امیدواریم حتما یک روز به گوانجو سفر کنید و خاطرات خودتون رو با ما به اشتراک بگذارید.