راهنمای سفر به گرجستان

راهنمای سفر به گرجستان

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

گرجستان کشوری سرسبز و زیبا در منطقه قفقاز اوراسیا است و در سر حد آسیای غربی و اروپای شرقی قرار دارد. گرجستان کشوری است که در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد و پایتخت آن نیز شهر زیبای تفلیس است. زبان رسمی مردم گرجستان هم نام با اسم کشورشان است و به زبان گرجی تکلم می کنند. گرجستان به دلیل زدیکی به دریای سیاه دارای آب و هوایی چهار فصل است و در بخش های غربی خود دارای بارش های بهتری در مقایسه با بخش های شرقی کشور است. گرجستان در طول سال های اخیر دارای رشد و پیشرفت خوبی بوده است و به یکی از مقاصد گردشگری نزدیک به ایران تبدیل شده است. در راهنمای سفر به گرجستان با ما همراه باشید.

 

معرفی کشور گرجستان

گرجستان یا اوراسیا یکی از کشور های اروپای شرقی است و البته باید آن را مرز بین آسیا و اروپا بدانیم که برخلاف وسعت کوچکی که دارد، تنوع آب و هوایی و جاذبه های طبیعی آن بسیار زیاد است. از شرق تا غرب کشور گرجستان می توانید آب و هوایی کوهستانی تا ساحلی و دریایی را تجربه کنید.

گرجستان در زمره کشورهایی قرار دارد که به عنوان کشور اروپایی دارای هزینه های اندکی برای سفر است، و اگر علت محبوبیت سفر به دو مقصد زیبای آن یعنی تفلیس و باتومی را ارزان قیمت بودن بدانیم؛ برداشت اشتباهی نخواهد بود. حتی بر اساس اطلاعات موجود در نیمه ابتدایی سال ۲۰۱۷ بیش از ۱٫۸ میلیون گردشگر از سراسر دنیا، گرجستان را به عنوان مقصد سفری خود انتخاب کرده اند.

خوشبختانه کشور گرجستان با لغو صدور روادید برای ایرانیان، هزینه های سفر را باز هم کاهش داده است و خرید بلیط هواپیما برای سفر به گرجستان، به عنوان کشور ارزان قیمت برای سفر، دارای افزایش بیشتری بوده است.

 

راهنمای سفر به گرجستان

 

مروری بر تاریخ کشور گرجستان

منطقه اوراسیا دارای تاریخ بسیار کهنی است و باستان شناسان رد انسان های اولیه را در این منطقه پیدا کرده و عمر آن را به دوره پارسنگی نسبت داده اند. به لحاظ تاریخی بودن منطقه، جمجمه ای از اسنان های اولیه در این منطقه پیدا شده است که متعلق به یک میلیون ۸۰۰ سال پیش است!

در دوره های عصر مفرغ و اوایل عصر آهن نیز منطقه گرجستان دارای رشد بسیار خوبی بوده است و پیشرفت های گشترده ای در حوزه اقتصادی در این منطقه رخ داد. در دوره پیش از میلاد دو اتحادیه اصلی در منطقه گرجستان حضور داشتند که به نام های دیائوخی و کولخیس شناخته می شدند و پس از میلاد مسیح این حکومت به اوراتو ها رسید که وسیع ترین امپراتوری دوران خود بود.

 

مروری بر تاریخ کشور گرجستان

 

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که بعد از میلاد مسیح در این منطقه و جنگ هایی که بین مادها و اوراتوها رخداد، بلاخره از حکومت مادها شکست خورده و آریایی ها در این منطقه به همزیستی با گرجی ها پرداختند و نژاد ارمنی امروز را تشکیل دادند.

منطقه گرجستان نیز مانند ایران جنگ های بیشماری را پشت سر گذاشته است و حمله مغول ها، ایرانیان، عثمانیها و روس ها را به خود دیده است. بلاخره در سال ۱۷۸۳ گرجستان در حمایت روسیه رفت و در دوره شوروی سابق به مدتی ۷۰ ساله در اشغال نیروهای شوروی بود تا اینکه در ۱۹۹۱ به استقلال رسید.

 

اطلاعات کلی در سفر به گرجستان

فرهنگ کلی مردمان گرجستان به طور غالب برگرفته از فرهنگ قفقاز و ترکیب شده با فرهنگ گرجی هاست و از جمله فرهنگ های غنی دنیاست. زبان رسمی مردم منطقه نیز گرجی است که از زبان های قفقازی و با ریشه کارتولی است. شاید برایان جالب باشد اگر بدانید که خوشنویسی یکی از هنرهای معروف و کهنه در این کشور است. همچنین بهتر است بدانید که گرجستان در لیست کشورهای بدون ویزا قرار دارد.

مردم گرجستان همچنین دارای رقص های خاصی نیز هستند که از گذشته نسل به نسل منتقل شده و امروز رسیده است. این رقص های سنتی هم زیادند و هم نام های مختلفی دارند. برای مثال از معروف ترین رقص های منطقه گرجستان می توانیم رقص کارتولی، رقص جیرانی، رقص خورومی، آچارولی و سوانوری را نام ببریم.

 

سفر به گرجستان

 

دین رایج مردم گرجستان مسیحی است و حدود ۷۰ درصد از مردم منطقه مسیحی اند. بهد از مسیحیت دومین دین رایج در کشور گرجستان اسلام است و بزرگترین سهم از اقلیت های دینی را به خود اختصاص می دهد. همچنین روس های نیز با دین ارتودوکس در این بین از جمله اقلیت های مهم اند.

اقتصاد کشور گرجستان بخاطر دسترسی به آب های آزاد، آب و هوای مناسب، کشاورزی پیشرفته و دارای بودن منابع و معادن مختلف؛ دارای تنوع بسیاری است. همچنین با اضافه شدن صنعت گردشگری به این کشور، اقتصاد گرجستان رشد خوبی داشته و دارای اقتصاد خوبی است. برای سفر به گرجستان تنها انتخاب پیش روی شما استفاده از هواپیما نیست و می توانید با خرید بلیط قطار، از راه زمینی نیز به گرجستان بروید.

 

وضعیت جوی و آب و هوای گرجستان

آب و هوای گرجستان از غرب تا شرق کشور بسیار متفاوت است و در سمت غربی کشور آب و هوایی نیمه گرمسیری را مشاهده خواهید کرد و در نیمه شرقی کشور آب و هوا به قاره ای تغییر می کند. کوه های قفقاز نیز مانع از ورود هوای سرد از سمت شمال می شوند و آب وهوای گرم موجود در این منطقه نیز تحت تاثیر بودن در مجاورت دریای سیاه است.

به دلیل ارتفاع کمی که این منطقه از دریا دارد، تفاوت های آب و هوایی چشمگیری نیز در منطقه به وجود آمده است؛ اما به طور کلی می توانیم آب و هوای دست گرجستان را قاره ای معرفی کنیم. تابستان های آن گرم و معتدل است و دمای هوا بیشتر از ۲۴ درجه نمی شود، در زمستان هم آب و هوایی سرد و برفی طاقت شما را از بین نمی برد و دمای هوا نهایتا تا ۴ درجه سرد می شود.

 

بهترین زمان سفر به گرجستان

 

بهترین زمان سفر به گرجستان

با توجه به اینکه گرجستان یک منطقه چهار فصل است در تمام فصل های سال گردشگری و صنعت توریست همیشه رواج دارد و حتی بهتر است بگویم که در هیچ یک از فصل های سال گرجستان خالی از توریست و مسافر نمی شود. اما بهترین زمان سفر به گرجستان را باید فصل بهار بدانیم. ماه های مارس تا می، بهترین زمان سفر به گرجستان اند و البته هوا کمی بارانی است و بهتر است چتر را در سفر خود حتما به همراه داشته باشید.

در فصل تابستان نیز دمای هوا کمی شرجی و مرطوب می شود و ممکن است برای افرادی که به آب و هوای گرمسیری عادت نارند، ناخوشایند باشد. گرجستان در فصل پاییز نیز بسیار دیدنی است و مناطق سرسبزش به رنگ هایی نارنجی و قرمز در می آیند.

در فصل زمستان نیز فرصت خوبی به وجود می آید تا از بارش برف استفاده کرده و از اسکی روی برف لذت ببرید. بطور کلی همانطور که گفته شد گرجستان کشوری چهار فصل است و در تمام فصل های سال می توانید علایق خود را در سفر پیدا کنید. اطلاعات بیشتر در مورد زمان مناسب برای سفر به گرجستان را می توانید در مقاله بهترین زمان سفر به گرجستان بخوانید.

ارز رایج و پول رسمی گرجستان

ارز اریج در کشور گرجستان با واحد لاری شناخته می شود که هر لاری نیز به واحد کوچکتری به نام تتری تقسیم می شود. علامت و اختصار مورد استفاده برای نشان داد ارز رایج در گرجستان واژه GE یا gel است. لاری به شکل اسکناس های ۵, ۱۰, ۲۰, ۵۰ و ۱۰۰ لاری و گاهی تا ۲۰۰ و ۵۰۰ لاری ترویج دارد. تتری هم به شکل سکه های ۱, ۲, ۵, ۱۰, ۲۰ و ۵۰ تتری می باشد .

البته توصیه می کنیم در سفر به گرجستان ترجیحا دلار با خود به همراه ببرید تا در نوسانات ارزی، ضرر زیادی متحمل نشوید. همچنین برای تبدیل ریال به لاری هم باید کارمزدها بیشتری بپردازید، پس بهترین راه همان استفاده از دلار و به همراه داشتن دلار بجای لاری است.

 

جاذبه های توریستی و مکان های دیدنی گرجستان

کشور گرجستان دارای جاذبه های دیدنی بسیاری در شهر های مختلف خود است و برای علاقمندان به تاریخ و هنر و فرهنگ جاذبه های بسیاری دارد. همچنین انواع محیط های تفریحی و توریستی نیز در این کشور فراهم شده است تا در سفر خود به گرجستان تجربه خوبی داشته باشید. در ادامه با معرفی بهترین مکان های توریستی و گردشگری گرجستان با ما همراه باشید.

پیش از پرداختن به جاذبه های توریستی کشور گرجستان، خبر خوبی که برای شما داریم این است که در سایت سامتیک در صوتر تمایل به کنسلی بلیط هواپیما، می توانید به راحتی و با چند کلیک به درخواست استرداد بلیط هواپیما بپردازید.

 

قلعه ناریکالا

یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری گرجستان که در بعد کشوری معروف است، قلعه ناریکالا است و در شهر تفلیس قرار دارد. قدمت این قلعه به قرن چهارم پس از میلاد باز می گردد و در یکی از مناطق بلند شهر احداث شده است. در هنگام عبور و قدم زدن در منطقه قلعه های ناریکالا می توانید منظره های زیبای شهر تفلیس را هم از چشم بگذرانید.

 

جاذبه های گرشگری گرجستان

 

قلعه ناریکالا دارای دو قسمت است که یکی از آنها دارای حمامی گوگردی است و دیگری دارای یک باغ گیاه شناسی است. قلعه در قرن چهارم ساخته شده و در زمان مغول ها به نارین قلعه شناخته میشد و در گذر زمان بخش هایی از آن نیز بر اثر زلزله از بین رفت.

یکی از مکان های معروف در این قلعه کلیسای سنت نیکلاس است که مورد بازسازی قرار گرفته است و در فضای داخلی آن و دیوار هایش نقاشی های زیبایی از صحنه های کتاب مقدس و تاریخ گرجستان به تصویر کشیده شده است.

 

کوه قازبگی

یکی دیگر از جاذبه های معروف در صنعت گردشگری کشور گرجستان کوه قازبگی است و به خصوص برای علاقمندان به طبیعت دارای جاذبه های بسیار زیادی است. دامنه های پوشیده از گیاهان مختلف و سرسبز کوه دارای جاذبه های محیطی بسیاری است و برای پیاده روی در طبیعت و لذت بردن از مناظر زیبا بسیار مورد استقبال گردشگران است.

 

جاذبه های طبیعی گرجستان

 

کوه قازبگی بخشی از کوه های قفقاز است و یکی از بلندترین کوه های منطقه محسوب می شود و چشم انداز های فوق العاده ای دارد. کوه قازبگی در مرز روسیه قرار دارد و به نام اورست کوچک نیز شناخته می شود.

 

اوپلیستسیخه

یکی از جذاب ترین دیدنی های گرجستان شهر اوپلیستسیخه است که از در لیست بزرگترین و قدیمی ترین شهر های سنگی دنیا قرار دارد و در دل کوه تراشیده شده است. سرداب ها و مکان هایی در این شهر تاریخی وجود دارد که محل قربانی کردن و اجرای نذرهای مذهبی بوده است.

 

 

جاذبه های گردشگری و توریستی گرجستان

 

شهر اوپلیستسیخه در ساحل غربی رودخانه کر قرار دارد و دارای سبک طراحی مسیحی و بخش های غیر مسیحی است و البته ویژگی های خاص خود را هم دارد که آن را از دگیر نمونه های تاریخی و شهر های سنگی دنیا مجزا می کند. سازمان یونسکو در سال ۲۰۰۷ این بنا را در فهرست آثار خود قرار داده است.

 

کلیسای Gergeti Trinity

اگر به گرجستان سفر کردید هرگز فرصت دیدار از این منطقه را از دست ندهید. کلیسای Gergeti Trinity دارای چشم اندازهای بسیار زیبایی است که منظره ای بسیار دیدنی و متفاوت را برای علاقمندان به وجود آورده است. این کلیسا با تمام بناهایی که در طول عمر خود دیده اید متفاوت است و روی دامنه های کوه قازبگی قرار دارد.

قدمت کلیسا به قرن چهارم باز می گردد و با قرار گرفتن در دل طبیعت چشم انداز و منظره ای بسیار زیبا را به وجود آورده است. این کلیسای خاص تبدیل به یکی از نمادهای گرجستان شده است و منظره ای واقعا زیبا و نفس گیر دارد.

 

آثار دیدنی و جاذبه های گرشگری گرجستان

 

مستخنا

مستخنا به عنوان یکی دیگر از آثار تاریخی یونسکو و قلب معنوی گرجستان است و از جمله شهر های تاریخی این کشور است. در شهر مستخنا قلعه های تاریخی، کلیساها و صومعه های بسیاری وجود دارد که همگی نشانه هایی از تاریخ پر فراز و نشیب این منطقه است.

 

مکان های دیدنی در سفر به گرجستان

 

قدمت این شهر و بنا به دوره های پیش از میلاد باز می گردد و در کناره های رود کر و آراگوی قرار دارد و تمام شهر در حصار کوه قرار دارد. شهر مستخنا علاوه بر جاذبه های تاریخی دارای منظره های طبیعی بسیار زیادی نیز هست که لذت سفر شما به گرجستان را چندین برابر می کند.

 

تفلیس

تفلیس پایتخت کشور گرجستان و یکی از معروف ترین مقاصد گردشگری در کشور گرجستان است. شهر تفلیس دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیاری است و امکانات و محیط های بروز و مدرن زیادی هم برای لذت بردن از سفر در آن به وجود آمده است تا همه سلیقه ها را پوشش داده و لذت گردشگری را دو چندان کند.

تفلیس را باید ترکیبی از سنت و مدرنیته بدانید چرا که در سراسر شهر ترکیبی از آثار قرون وسطی، معماری نئوکلاسیک و معماری های استالینیست را مشاهده خواهید کرد. تفلیس در دوره های گوناگون سکونتگاه مردمان مختلفی بوده است و از نژاد ها و فرهنگ های مختلف در ادوار مختلف آثار بسیاری در آن به جا مانده است.

 

جاذبه های گرشگری تفلیسريال پایتخت گرجستان

 

باتومی

باتومی را باید دومین مقصد گردشگری گرجستان در نظر بگیریم که دارای جاذبه های بسیاری است و در کنار دریا قرار دارد. باتومی نیز مانند گرجستان یکی از محبوبترین مقصدهای گردشگری گرجستان است. بانومی شهری بندری است و دارای پارک دلفین ها، باغ های گیاه شناسی، تله کابین و پارک های آبی بسیاری است که لذت سفر به باتومی را دو چندان کرده است.

در موزه های باستان شناسی باتومی آثار تاریخی و هنری بسیاری وجود دارد که تنها گوشه ای از جاذبه های گردشگری گرجستان اند.

 

واردزیا

واردزیا یکی دیگر از شهر های سنگی است که در گرجستان قرار دارد و در سفر به گرجستان دیدار از آن را هرگز نباید از دست بدهید. این شهر سنگی نیز در دل کوه قرار دارد و دارای یک صومعه در دل غار های خود است. قدمت بنا به قرن دوازدهم میلادی باز میگردد و مکان مناسبی برای ماجراجویی و سفر به اعماق کوه است.

 

غذاهای معروف گرجستان

 

شکمگردی و غذاهای معروف گرجستان

در اینجا به قسمت خوشمزه سفر شما به گرجستان می رسیم . با معرفی غذاهای معروف و خوشمزه این کشور گرجی زبان با شما همراهیم. نیازی به گفتن ندارد که هر شهر و کشوری دارای غذاها و خوراکی های خوشمزه و خاصی است که تنها مختص به خود آن منطقه است. از غذاهای خوشمزه گرجستان می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • کاچاپوری: این غذای خوشمزه که از محبوبترین غذاهای گرجستان هم هست، نانی پرشده با پنیر و تخم مرغ آب پز است و در بین مردم این کشور از پیتزاها هم محبوبیت بیشتری دارد.
  • خینکالی: خینکالی نوعی دامپلینگ است و در حقیقت نوعی خمیر شکم پر است که با ادویه جات و گوشت پر می شود و معمولا برای خوشمزه تر شدن به آن انواع سبزیجات و قارچ و پنیر و سیب زمینی را اضافه می کنند.
  • چورچخلا: با اینکه نام عجیبی دارد و باید منتظر غذای خاص و غریبی باشید، اما چورچخلا در حقیقت نوعی شیرینی است و ظاهری شبیه به شمع و قندیل های یخی دارد. مواد آن آرد گندم، شیره انگور و انواع مغزهاست و برای تهیه اش مغزها را به نخ کشیده و خمیر شیرین را به دور آن می پیچند.آ
  • چاکاپولی: این غذای لذیذ و سوپ مانند ترکیبی از گوشت گوسفند و یا گوساله به همراه پیاز و فلفل و آلوچه و ترخون است. غذای خاصی که تنها در این منطقه پیدا می شود و بسیار خوردنی و خوشمزه است.
  • متسودای: این غذا در حقیقت نوعی شیشلیک گرجستانی است و در منوی همه رستوران ها قرار دارد و برای طبخ آن از گوشت های مختلفی می توان استفاده کرد. برای تهیه اش گوشت را در سرکه و میوه های ترش می خوابانند و برروی آتش کباب می کنند.

به عنوان کلام پایانی باید گرجستان را کشور امنی بدانیم و با توجه به گسترش صنعت توریست در آن، امنیت کشور در سطح خوبی قرار دارد و اقدامات مناسبی در این زمینه لحاظ شده است. کشور گرجستان به عنوان کشوری اروپایی زیاد گران نیست و یکی از مقاصد نسبتا ارزان برای گردشگری و توریست محسوب می شود. در پایان اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد هزینه های سفر به این کشور به دست آورید پیشنهاد می کنیم مقاله هزینه سفر به گرجستان را مطالعه کنید.

نظرات

گرجستان کشور خیلی جذابیه. فوق العاده رو به پیشرفته و البته ایرانی های زیادی هم دارن به این کشور مهاجرت می کنن. کشور مسیحی های اصیل و با ایمان

چیزی که برام خیلی جالب بود اینه که توی گرجستان ادم خیلی احساس غریبی نمی کنه
انگار که از لحاظ فرهنگی با مردمش پیوند داریم.
متاسفانه توی مدت اخیر که بازار ارز نوسان داشت یکم سفرها کمتر شدن
ولی خب بازم نسبت به بقیه کشورهای خارجی به صرفه تره