راهنمای سفر به آنکارا، ترکیه

راهنمای سفر به آنکارا

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

آنکارا، یکی از شهر های توریستی جهان و دومین شهر بزرگ ترکیه است. آنکارا همچنین پایتخت کشور تکریه نیز هست و به لحاظ سیاسی و فرهنگی از اهمیت بالایی برخوردار است. آنکارا در حقیقت شاه راه ارتباطی در زمینه حمل و نقل کشور ترکیه است. قدمت شهر آنکارا بسیار قدیمی است که به دوران هاتیهایاها باز می گردد. آنکارا شهری مدرن است و دارای جاذبه های بسیاری است. شهری که تلفیقی از سنت و مدرنیته است.

 

آشنایی با شهر آنکارا

آنکارا پایتخت کشور ترکیه و دومین شهر ترکیه است که به لحاظ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دارای بعد اهمیت بالایی است. نام شهر از کلمه آنگورا گرفته شده است که به معنی نخ نرمی است که از خرگوش آنگورا به دست می آید. این موضوع باعث شده است تا حیواناتی مانند گربه، بز و خرگوش از جمله نمادهای شهر آنکارا باشند.

در حال حاضر شهر آنکارا به دو بخش قدیم و جدید تقسیم می شود که بخش قدیمی آن اولوس و بخش جدید آن ینی شهیر نام دارد. در قسمت شهر قدیمی آنکارا ساختمان های قدیمی، کوچه های پر پیچ و خک و بناهای قدیمی خواهید دید و در قسمت جدید شهر امکانات جدید و موجود در شهرهای مدرن روبروی شما خواهد بود. آنکارا علاوه بر اینکه پایتخت کشور ترکیه است و دارای بعدی مهم، بسیاری از دفاتر مرکزی و سفارتخانه نیز در آن واقع شده است که آنکارا را در بعد سیاسی نیز در جایگاهی حائز اهمیت قرار می دهد.

 

 

راهنمای سفر آنکارا، ترکیه

 

اگر برای خرید بلیط هواپیما و سفر به آنکارا هنوز مردد هستید؛ نگران نباشید! در ادامه مقاله با در اختیار گذاشتن اطلاعاتی کامل و جامع به معرفی صفر تا صد آنکارا خواهیم پرداخت تا دلایل بیشتری برای سفر به قلب کشور ترکیه را در اختیار شما بگذاریم.

 

 مروری بر تاریخ شهر آنکارا

آنکارا شهری بسیار قدیمی و البته امروزه مدرن است که یکی از مهمترین آثار تایخی آن آرامگاه آتاتورک و برج گردان آتاکوله است. آنکارا از زمان هاتیهایا که قومی کهن در آسیای صغیر و سوریه امروزی بوده اند؛ به وجود آمده و تمدن در آن در جریان بوده است. در دوره رومی ها شهر آنکارا به عنوان کرسی ایالتی حکومت روم بود و در سال ۶۲۰ میلادی خسروپرویز آن را فتح کرد.

همچنین هارون الرشید و معتصم نیز به عنوان خلفای عباسی به این شهر در گذشته یروش برده اند و آن را غارت کرده اند. در نهایت امیر تیمور آخرین حاک عثمانی را دستگیر و برکنار کرد و حکومت جدیدی را بنا نهاد که در سال ۱۹۲۳ به صورت رسمی به پایتخت ترکیه بدل شد.

 

وضعیت آب و هوایی آنکارا

آنکارا یکی دیگر از شهر های ترکیه است که سالانه ترویست های زیادی را به خود جب می کند؛ اما دارای اب و هوایی ابری و بارانی است؛ بر خلاف تابستان هایش که گرم و نسبتا آلوده است و تقریبا مشابه با تهران است. زمستان های آنکارا نسبتا سرد است و گاهی حتی خیلی سرد! هوای شهر بارانی و برفی است و بهترین فصل های ان بهار و پاییر اند. در فصل های پاییز و بهار شاهد آب و هوایی معتدل خواهید بود و بهترین زمان سفر شما نیز در همین زمان است.

تقریبا از اواخر ماه شهریور تا مهر نیز که هنوز هوای سردی زیادی ندارد، می توانید سفر خود را برنامه ریزی کنید. البته اگر تعطیلات تابستانه برایتان مناسب تر است، نگران نباشید گرمی هوا نباشید. گرمی هوا در تابستان آنکار و ترکیه مانند کشور خودمان است و خیلی سخت و طاقت فرسا نیست. همچنین امکانات آبی و توریستی بسیاری نیز برای لذت بردن در سفر توریستی شما وجود دارد. خبر خوبی که برای شما داریم این است که در سایت سامتیک می توانید به رزرو بلیط هواپیما برای آنکارا نیز بپردازید.

 

وضعیت آب و هوایی آنکارا

 

اطلاعات ضروری در سفر به ترکیه

زبان رسمی مردم کشور ترکیه، همانطور ه انتظار می رود ترکی استانبولی است. همچنین ارز رایج نیز لیر است. تهران و آنکارا به لحظا اختلاف زمانی دارای ۱:۳۰ دقیقه تفاوت با یکدیگر هستند و به همین مقدار از ساعت رسمی تهران عقب است.

ولتاژ برق شهری موجود و در دسترس در شبکه برقی آنکارا و کلا کشور ترکیه ۲۳۰ ولت است که تنها ۱۰ ولت بیشتر از کشور ماست. پس بدون آنکه به وسایلتان آسیبی وارد شود می توانید از ابزار الکتریکی خود استفاده کنید. از جمله شماره های ضروری و مهمی که باید همیشه به یاد داشته باشید، شماره ۱۵۵ است که برای تماس با پلیس آنکاراست. آمبولانس ۱۲۲ و آتش نشانی نیز ۱۱۰ است. همچنین برای امنیت و رفاه بیشتر مسافران واحد پلیسی به عنوان پلیس گردشگری در نظر گرفته شده است که شماره تماس آن نیز ۵۲۷۴۵۰۳ است.

اگر به دنبال اطلاعات بیشتری در بحث ارز مسافرتی و تمام قوانین آن هستید می توانید مقاله آن را نیز در سایت سامتیک مطالعه کنید.

 

جاذبه های گردشگری و توریستی آنکارا

شهر آنکارا و به طور کلی کشور ترکیه دارای جاذبه های بسیار زیادی است و همیشه توریست ها و گردشگران بسیار زیادی از سراسر دنیا برای دیدار از جاذبه های آن راهی آنکارا می شوند. ترکیه به عنوان یکی از کشور های عضو اتحادیه اروپا، توانسته است رتبه بسیار مناسبی را در صنعت گردشگری به خود اختصاص دهد و با داشتن مکان های دیدنی و جاذبه های توریستی بسیار، موجبات تفریح و لذت در سفر افراد را فراهم آورد.

 

معبد آگوستوس

این معبد در محله تاریخی شهر و در قرن اول میلادی ساخته شده است و در مجاورت مسجد حاجی بایرام قرار دارد. از جمله جذابیت های این بنا نوشته های تاریخی است که در مورد شرح حال و جنگ های آگستوس، اولین امپراتور روم است و به دست خط خود اوست! این دیوار نوشته ها همیشه مورد محافطت بوده اند و نمونه ای از سالم ترین آثار و نوشته های تاریخی روم باستان اند. قدمت این معبد به ۲۰۰۰ سال می رسد که همواره گردشگران بسیاری را برای بازدید به سمت خود می کشد.

 

راهنمای سفر به آنکارا

 

مسجد کوجاتپه

این اثر که در دسته آثار معاصر قرار دارد در حقیقت به دوره عثمانی باز می گردد و ساخت آن به مدت ۲۰ سال به طول انجامید. مسجد کوجاتپه از جمله آثار هنری شهر و نماد های آنکارا است و از طرح های کلاسیک عثمانی به حساب می آید.

 

مسجد کوجاتپه در فهرست مکان های دیدنی سفر به آنکارا

 

مسجد حاجی بایرام آنکارا

مسجد حاجی بایرام، در مجاورت معبد آگوستوس قرار گرفته و در سال ۱۴۲۷ توسط معمار زبردستی به نام «سینان» ساخته شده و در قرن‌های ۱۷ و ۱۸ نیز اصلاحاتی در آن صورت پذیرفته است. «حاجی بایرام» در واقع یک صوفی سرشناس و برجسته در ترکیه و همینطور بنیانگذار فرقه بایرامی در این ترکیه بوده است.

 

راهنمای سفر به آنکارا

 

آرامگاه آتاتورک

آنیت کبیر سمبل مصطفی کمال آتاتورک و جمهوری ترکیه است و در تمام بروشور ها و معرفی نامه هایی که در بحث آشنایی با فرهنگ و تاریخ ترکیه است، نماد یا خلاصه ای از آن خواهید دید. آنیت کبیر نماد شهر آنکارا است و این آرامگاه در مرکز شهر وبالای تپه “آنی تپه” قرار دارد. مصطفی آتاتورک در سال ۱۹۳۸ از دنیا رفت و بدن او را به صورت موقت در موزه مردم نگاری آنکارا دفن کردند و سپس در یک فراخوان ملی برای طراحی مقبره وی، بنای فعلی ساخته شد.

 

مکان های دیدنی و آثار تاریخی آنکارا

 

این آرامگاه باشکوه که آنیت کبیر  نام دارد، در سال ۱۹۵۳ کامل شد و ترکیبی است از حال و هوای معماری سنتی و مدرن که بدین ترتیب ظرافت و نیز قوت معماری ترکیه را ترسیم می‌کنند. سپس در روز ۱۰ نوامبر ۱۹۵۳ پیکر آتاتورک به آنیت کبیر منتقل شد.

 

قلعه آنکارا

قلعه آنکارا در محله اولوس قرا دارد و منظره ای زیبا و دیدنی برای شهر به وجود آورده است. این قلعه قرون وسطایی بیش از هزار سال قدمت دارد و ا چندین ساختمان تشکیل شده است. امروزه برخی از این ساختمان ها فروشگاه صنایع دستی، کافه، رستوران، و گالری شده اند تا محیط های مناسبی را برای توریست ها و گردشگران به وجود بیاورد.

 

جاذبه های توریستی آنکارا

 

موزه تمدن آناتولی آنکارا

این موزه همانطورکه انتظار می رود محلی برای آشایی با فرهنگ و اقوام و گذشته تاریخی آنکاراست. در این موزه می تواند بخش های مختلفی از تمدن موجود در شهر آنکارا را ببنید و فرصت مناسبی برای علاقمندان به تاریخ است تا در سفر خود کوله باری از اطلاعات تاریخی آنکارا را نیز به همراه ببرند. در درستی این کلام جای کمی شک و شبهه وجود دارد امات برخی می گویند که آناتولی محل سکونت انسان های اولیه بوده است.

 

مکان های دیدنی و آثار تاریخی آنکارا

 

آکواریوم آکوا وگا

در این آکواریوم مجهز و زیبا انواع جانوران دریایی، ماهی ها، کوسه ها، لاک پشت ها، اسب های دریایی، خارتنان و گیاهان دریایی در یک تونل بزرگ به نمایش گذاشته شده اند. هزینه ورودی این پارک ۱۵ لیر است و همچنینیک مرکز خرید و فوت کورت بزرگ نیز در ساختمان آن وجود دارد.

 

راهمای سفر به آنکارا و مکان های توریستی آن

 

موزه جنگ استقلال آنکارا

این موزه نیز در محله اولوس قرار دارد و اولین نشست های ملی ترکیه در آن برگزار شده است. تمامی حوادث و اتفاقاتی که در سال های ۱۹۲۱ تا ۱۹۲۲ در آنکارا گذشته است به صورت عکس و یادواره در این موزه به نمایش گذاشته شده است. مجسمه مومیای روسای جمهور گذشته ترکیه نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

 

دریاچه موگان

این دریاچه کوچک در جنوب شهر گل باشی، و شهر گل باشی در ۲۰ کیلومتری جنوب آنکارا قرار دارد و از جنله مکان های توریستی آنکاراست. مساحت این دریاچه ۶۲ کیلومتر است و تا ۵ متر عمق دارد و انواع رستوران ها و مکان هایی برای ماهی گیری در حوالی آن احداث شده است. از جمله اصلی ترین تفریحات در آن صید خرچنگ است.

 

دیدار از مکان های تاریخی و طبیعی آنکارا

 

در سال ۲۰۰۱ مکان تفریحی به نام پارک موگان به مساحت ۶۰۱۸۷۹ متر مربع در ساحل غربی دریاچه ساخته شد و ۲۰۳۶۵۰ متر مربع از آن به منظور حفاظت از پرندگان آبزی در حال انقراض انتخاب شد.

محله تاریخی هامامونو

این محله در آنکار از جمله محله های توریسیتی و گردشگری آنکارا است و بیشتر خانه های آن از چوب ساخته شده اند و همگی سبک عثمانی دارند. تقریبا بیشتر این بناهای قدیمی در حال تبدیل به رستوران و کافه ها هستند تا پذیرای میهمانان و گردشگران باشند. همچنین در هامامونو ۴ مسجد نیز وجود دارد که از بناهای معروفند و به نام های حاجی موسی، تاکتین سلطان، کاراکابی و ساریکادی اند. مهمت آکیف ارسوی ساعر معروف ترکیه که شاعر سرود ملی کشور ترکیه نیز بوده است، در این محله می زیسته و امروزه منزل وی تبدیل به موزه شده است.

 

بهترین جاذبه های دیدنی آنکارا

 

تئاتر رومی آنکارا

این مجموعه در سال ۱۹۸۲ کشف شد و بعد از حفاری های اولیه از سال های ۱۹۸۳ در معرض دید عموم قرار گر فت. بر اساس بررسی های انجام شده قدمت این بنا به قرن دوم پس از میلاد باز می گردد و تعدادی مجسمه رومی در آن نیز کشف شده است.

 

مکان های دیدنی و تاریخی آنکارا

 

غذاهای معروف و خوشمزه آنکارا

در این قسمت به بخش خوشمزه سفر می رسیم و با معرفی خوراکی های خوشمزه آنکارا با شماییم. غذاهای ترکیه دارای سبک و سیاق مشابهی با کشور ما هستند و منوی گسترده ای برای انتخاب غذا در سفرتان وجود دارد. تقریبا در هر قسمت از ترکیه می توانید سلایق و غذاهای متفاوتی پیدا کنید. البته می توانید در آنکارا غذاهای دریای خوشمزه ای را تجربه کنید.

غذاهای معروف آنکارا

 

  • بورک: این غذا در حقیقت یک شیرینی خوشمزه نازک و ترد است که طرفداران بسیاری دارد. این غذای خوشمزه را هم می شود پخت و هم می شود سرخش کرد. مواد تشکیل دهنده بورک گوشت چرخ شده، اسفناج و سیب زمینی است که با لایه ای خمیر نازک شیرین پیچیده می شود.
  • کوفته: کوفته ترکی یکی دیگر از محبوب ترین غذاهای آنکاراست که شامل گوشت چرخ شده مخلوط انواع ادویه ها، ترشی ها، پیاز و مواد دیگر است که با دست شکل داده می شود.
  • کباب ترکی: این غذای خوشمزه در کشور نیز طبخ می شود و از خوشمزه ترین و معروف ترین غذاهای آنکاراست. این غذا از گوشت بره درست می شود و آن را به صورت عمودی برروی فر می پزند و با چاقوهای مخصوص برش داده و سرو می کنند.
  • گوزلم: این غذای خوشمزه و محلی از مواد غذایی که در روستاها تهیه می شود، آماده می شود. مواد آن اسفناج، پنیر و جعفری، گوشت چرخ شده با سیب زمینی پخته شده است است که با یک ماهی تابه بزرگ سرخ و به شیوه سنتی سرخ می شود.
  • دلمه: دلمه ها در کشور ترکیه و شهر آنکارا نیز بسیار محبوب اند و در آنکارا با کلمه دولمک خوانده می شود که به معنی “پرشدن” یا “چیزی که پر می شود” است. دلمه جایگاه ویژه ای در غذاهای ترکیه دارد و مواد تشکیل دهنده آن روغن زیتون و ادویه، میوه های خشک مانند انجیر یا گیلاس و دارچین، برگ درخت مو، گوشت و برنج است.

 

سخن پایانی

از آنجا که کشور ترکیه عضو اتحادیه اروپا است، هزینه های زندگی در آن کمی بالاست. اما برای صرفه جویی در سفر انتخاب های پیش روی شما بسیار زیاد است و می توانید با هزینه ای معقول سفر خود را به پایان برسانید. به غیر از هزینه های بلیط و ویزا و پاسپورت که همیشه نرخ ثابتی دارند، هزینه های اقامت و خوراک اصلی ترین بخش مخارج سفر شما را تشکیل می دهد و می توانید با یک برنامه ریزی مناسب هزینه های خود را کاهش دهید.

آنکارا و به طور کلی کشور ترکیه امنیت بالایی دارد، هرچند که در همه جای دنیا افراد شرور هم وجود دارند، اما برای سفر خیالتان راحت باشد. آنکارا شهر امنی است اما بیاد داشته باشید که در ساعات پایانی شب در مکان های خلوت و کم تردد رفت و آمد نکنید.

نظرات

جالبه که فکر می کردم معبد آگوستوس توی روم و یونان و ایناس….
بیشتر بهش می خوره واسه این کشورای تاریخی مث روم و اینا باشه تا ترکیه