جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم برای هر سلیقه

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

آدم وقتی درباره سفر به مشهد فکر میکند اولین چیزی که به ذهن اش میاید، دیدار با امام رضا و حرم مطهر است. ولی آیا میتوان کمی بیشتر از حرم مطهر از مشهد لذت برد؟ اصلاً چطور میتوان هم به زیارت آقا رفت و هم از دیدنی های مشهد دیدن کرد. دیدنی هایی که به دلیل نزدیکی به آستان مقدس امام رضا، میتوان بدون دردسر و صرف هزینه اضافی از آن جا دیدن کرد. در این مقاله پا را فراتر گذاشتیم و قصد معرفی آن دسته از جاهایی در مشهد را داریم که برای شما جدید و نو هستند.

پس پیش از آن که فقط برای دلایل مذهبی یک بلیط هواپیما برای مشهد بخرید، این مقاله را بخوانید و از سفر و بلیط خود نهایت استفاده را ببرید.

مکان های تفریحی نزدیک مشهد

مسجد گوهرشاد، یکی از بهترین جاهای دیدنی نزدیک حرم از لحاظ جاذبه تاریخی

مسجد گوهرشاد یکی از مساجد معروف و زیبایی است که در جنوب حرم رضوی واقع شده. این مسجد به دستور گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ، در مجاورت حرم امام هشتم ساخته شده و از پر بازدیدترین و شلوغ‌ترین مساجد ایران به شمار می‌رود. معماری و کاشی‌کاری‌های این مسجد زبانزد است و گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. با اینکه در شهر مشهد بناهای تاریخی بسیاری وجود دارند و هر کدام برگرفته از یک گذشته غنی و طول و دراز هستند، مسجد گوهر شاد از همه بیشتر به حرم نزدیک تر است و این یعنی شما میتوانید بدون هیچ زحمتی به این دروازه تاریخی قدم بردارید.

آرامگاه نادرشاه افشار

آرامگاه نادر شاه افشار بنایی است که به یادبود نادرشاه در شهر مشهد ساخته شده است. قوام السلطنه در اواخر عهد قاجار (۱۲۹۶ خورشیدی) در محل یكی از مقابر ویران‌شده نادری، آرامگاه جدیدی برای وی ساخت و استخوان‌های او را از تهران به مقبره مزبور انتقال داد. این آرامگاه کوچک در سال ۱۱۴۵ هجری قمری در مجاور چهارباغ شاهی و روبروی حرم امام رضا از خشت و گل ساخته شد. این بنای جدید كه در محل فعلی آرامگاه وی قرار داشت، مدتی بر پا بود تا این كه انجمن آثار ملی ایران در سال ۱۳۳۵ خورشیدی درصدد بر آمد آرامگاهی مناسب برای وی در همان محل مقبره قوام‌السلطنه احداث کند. این كار از سال ۱۳۳۶ شروع شد و در سال ۱۳۴۲ به پایان رسید. یکی از جاهایی که در زمستان بسیار مورد توجه قرار میگیرد، همین آرامگاه نادشاه افشار است. برای آشنایی بیشتر برای سفر در این فصل، به مقاله مکان های دیدنی مشهد در زمستان مراجعه کنید.

عکس آرامگاه نادرشاه افشار، یک جای دیدنی نزدیک حرم

بازار رضا مشهد؛ مکان دیدنی اطراف حرم برای تفریح و خرید

امکان ندارد که به مشهد سفر کنید و چند باری به این بازار بزرگ و قدیمی سر نزنید. بازار رضا که در فاصله کمی از حرم مطهر قرار دارد، یکی از شلوغ‌ترین و پربازدیدترین بازارهای سنتی کشور لقب گرفته است. این بازار علاوه بر معماری زیبا و سنتی خود یکی از قدیمی‌ترین مراکز عرضه سوغات و صنایع دستی شهر مشهد است.

بازار رضا در ۲ طبقه همکف و فوقانی با طول ۹۶۰ متر و عرض ۳۳ متر با ۱۷۱۱ واحد تجاری ایجاد شده و شامل تاسیسات، انتظامات، آبخوری، اطلاعات، ‌نمازخانه و سرویس‌های بهداشتی می‌باشد. در طبقه دوم آن کارگاه‌های کوچک صنایع دستی، طلاکاری، فیروزه تراشی و گلدوزی ایجاد شده است. همچنین ۶ سیستم پله برقی در فضای داخلی آن برای سهولت دسترسی به طبقه فوقانی تعبیه شده است.

هر بازار با وجود ۷ هشتی در ۲ طبقه همکف شامل ۱۰۰ باب مغازه و طبقه اول دارای ۱۲۰ مغازه است. این مرکز خرید دارای انواع سوغاتی‌ های مشهد و مایحتاج زائرین از قبیل انگشتر فیروزه، انواع عقیق، عطریات، زعفران، نبات، مهر و سجاده، تسبیح، پوشاک و شیرینی‌جات می‌باشد که به دلیل نزدیکی به مجموعه حرم مطهر رضوی مورد اقبال و توجه گردشگران قرار دارد.

عکس بازار وکیل مشهد به عنوان یک جاذبه گردشگری مهم نزدیک حرم

پارک وکیل آباد مشهد؛ یک مکان طبیعی و تفریحی نزدیک حرم

یکی از بهترین کارهایی که میتوانید بعد از سفر به مشهد انجام دهید، این است که به طبیعت پناه ببرید و وقت خود را در میان چمنزار ها سبز و زیبای پارک ها به بهترین نحو بگذرانید. پس اجازه دهید همین جا به شما بگوییم که حتما به پارک وکیل آباد مشهد سر بزنید. این پارک از تفرجگاه‌های قدیمی و زیبای مشهد است که در جنوب غربی این شهر و انتهای بلوار وکیل‌آباد واقع شده است. این پارک جنگلی که در گذشته به نام میرطراز یا باغ وکیل‌آباد شناخته میشده، در سال ۱۳۴۸ شمسی توسط مالک آن، حسین آقای ملک، به‌صورت رسمی وقف استفاده عموم و به شهرداری مشهد واگذار شد.  باغ وحش وکیل آباد، تنها باغ وحش مشهد است که در جوار پارک جنگلی وکیل آباد قرار دارد.

رستوران پسران کریم مشهد، شکم گردی در مشهد چه طعمی دارد؟

شما که نمیخواهید بعد از این همه راه رفتن و دیدن جاهای دیدنی مشهد، گرسنه به خانه بروید؟ بهترین رستوران مشهد همین رستوران پسران کریم است که در سال ۱۳۵۹ در خیابان طالقانی افتتاح گردید و از سال ۱۳۷۶در محل فعلی واقع در بلوار خیام ۲۳ (فرهاد ۲۲) انتقال یافت. در حال حاضر شعبات دوم و سوم این رستوران د ر برج آلتون و انتهای خیام شمالی مجتمع مروارید پذیرای مهمانان و همشهریان عزیز می باشد.

دلیل نامگذاری این رستوران یاد و خاطره بنیانگذار آن، مرحوم کریم قاسم زاده حاتمی پدرمان می باشد که به مدت تقریبا ۵۶ سال از سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۵۶ به مدیریت رستوران مشغول بوده اند . در این مجموعه سعی شده است از بهترین و سالم ترین مواد غذایی استفاده وکنترل دائمی جهت حمل بهداشتی مواد غذایی از مبدا تا مقصد و توجه ویژه به فضاهای آماده سازی و انبارهای مواد غذایی و طبخ غذا در محیط کاملا بهداشتی (بطوریکه ۶۵% کل زیربنای رستوران مختص این فضاها می باشد) و در نهایت تمام سعی افراد این مجموعه اعم از مدیریت ٬ مسئول بهداشت ٬ دامپزشک و کارکنان محترم ارائه غذای سالم برای مهمانان عزیز می باشد

نظرات