مهمترین جاذبه های گردشگری شیراز

لیست مکان های دیدنی شیراز – با بهترین جاذبه های گردشگری شیراز آشنا شوید!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

مکان های گردشگری شیراز عظمت باشکوهی دارند و به جرات می توان این شهر را یکی از پرگردشگرترین شهرها و استان های ایران دانست. هر روزه سفرهای زیادی به این استان انجام می شود و خطوط هوایی منتهی به این شهر از ترافیک و تردد زیادی برخوردار هستند. بنابراین پیشنهاد می کنیم اگر تا به حال سفری به این شهر نداشته اید، حتما جایی برای سفر به شیراز در تقویم خود خالی کنید. اما پیش از هر چیز لازم است در مورد مهمترین مکان های دیدنی شیراز بیشتر بدانید.

 

جاذبه های گردشگری شیراز – گنجینه‌ای پایان ناپذیر

جاذبه های مشهور و ارزشمند شیراز تمام نشدنی هستند. این را به واقع می گوییم. اما ما در این مطلب به شاخص ترین و فوق العاده ترین مکان های دیدنی شیراز اشاره می کنیم. دیدنی هایی که بهتر است حتما از آن دیدن کنید. با ما همراه باشید با جاذبه های دیدنی شهر شعر و شاعری گل‌و‌بلبل و تاریخ.

 

دروازه قرآن

دروازه قرآن یکی از مهمترین مکان های دیدنی شیراز (به خصوص برای گردشگران خارجی) است. این دروازه که در شمال شرقی شهر شیراز قرار گرفته اول تنها دروازه ای است که از شیراز قدیم به جای مانده. این دروازه از ابتدا دروازه قرآن نبوده و بعدها به این نام مشهور شده است. دلیل آن هم این است که در دوران قدیم در بالای این دروازه قرآنی قرار داده شده بود و هدف آن این بود که مسافران عابر از زیر این قرآن عبور کنند و به سلامت به مقصد خود برسند. این قرآن که هم اکنون در موزه پارس شیراز قرار دارد با نام قرآن هفت من شناخته می شود.

 

تصویری از دروازه قرآن

 

چرا پیشنهاد می کنیم که به دروازه قرآن بروید؟ دروازه قرآن یکی از بهترین مکانهای دیدنی شیراز در شب است. چرا که در ساعات تاریکی با نورپردازی زیبایی بر روی این دروازه رو به رو می شوید که قطعا از جذابیت بیشتری برخوردار است. از طرفی به این دلیل پیشنهاد می کنیم که به دروازه قرآن بروید که با رفتن به این جاذبه می توانید از مقبره خواجوی کرمانی در ده متری این بنا و باغ جهان نما که در ۵۰۰ متری آن قرار گرفته نیز دیدن کنید.

 

پاسارگاد یا پرسپولیس، یکی از مهمترین مکان های باستانی شیراز

اگر نتوانیم پاسارگاد را جذاب ترین جاذبه دیدنی شیراز محسوب کنیم، دست کم می توانیم آن را در دسته یکی از بهترین ها قرار دهیم. این مجموعه باستانی که از دوران هخامنشی برجای مانده در منطقه ای به نام پاسارگاد واقع شده است. پاسارگاد هفتمین اثر تاریخی ایران است که در لیست میراث جهانی ثبت شده است. تاریخ تاسیس این مجموعه به ۵۵۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد.

 

پاسارگاد یا پرسپولیس، یکی از مهمترین جاذبه های باستانی شیراز

 

چرا پیشنهاد می کنیم از مجموعه پاسارگاد دیدن کنید؟ مجموعه پاسارگاد شامل آثار تاریخی زیادی است. آرامگاه کوروش کبیر، کاخ انسان بالدار، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی و بنای تخت سلیمان در این منطقه و با فاصله کمی از یکدیگر قرار دارند.

 

حافظیه، محبوب ترین مکان دیدنی شیراز

سری هم به شعر و شاعری و ادبیات بزنیم. البته با بازدید از این مکان. حافظیه را می توان مشهورترین جاذبه دیدنی شیراز قلمداد کرد. سبک معماری حافظیه ترکیبی از سبک معماری دوران هخامنشی و دوران زندیه است، اما ساخت بنای آن به سال ۱۳۱۵ باز می گردد. به دلیل شهرت بسیار این مکان، معمولا در بیشتر اوقات شلوغی در حافظیه غوغا می کند. در طول سال سفرهای زیادی از شهرهای مختلف به شهر شیراز صورت می گیرد که حجم زیادی از آن به عشق بازدید از آراگاه حافظ صورت می گیرد. بلیط قطار تهران شیراز یکی از راه های سفر تهرانی ها به این شهر حافظ است. حافظیه در شمال شهر شیراز قرار گرفته است.

 

حافظیه، آرامگاه حافط شیرازی

 

بهترین فالوده شیرازی

چرا توصیه می کنیم که از حافظیه دیدن کنید؟ اصلا مگر می توان به شیراز رفت و از این مکان زیبا و با صفا دیدن نکرد؟ چرا با صفا؟ به این دلیل که در اطراف آرامگاه حافظ باغ دلنشین و زیبایی وجود دارد که مانند شعرهای حافظ شیرازی حال و احوالتان را خوب و آرام می کند. این دلیلی است که پیشنهاد می کنیم به حافظیه بروید. علاوه بر این در این محدوده فالوده فروشی هایی نیز مستقر هستند که می توانید تجربه لذت بخش فالوده شیرازی را در بهترین جای ایران رقم بزنید. قطعا بهترین فالوده شیرازی در شیراز موجود است. حافظیه در چهارراه حافظیه – بلوار گلستان قرار دارد.

اگر تصمیم گرفته اید که به این شهر سفر کنید پیشنهاد می کنیم مقاله راهنمای سفر به شیراز را نیز از دست ندهید.

 

سعدیه، آرمگاه سعدی شیرازی

سعدیه آرامگاه سلطان مثنوی ایران، سعدی شیرازیست. این مکان در انتهای خیابان بوستان واقع شده است. سعدیه نه تنها آرامگاه این شاعر بزرگ است، بلکه محل زندگی او نیز بوده است. مقبره سعدی در واقع در دوران ایلخانی ساخته شده است، اما به مرور زمان و در سال های مختلف مرمت و بازسازی شده است تا امروز این بنای زیبا به نسل ما تحویل داده شود. آخرین مرمت و بازسازی این بنا در سال ۱۳۳۰ انجام شده است.

 

سعدیه، آرمگاه سعدی شیرازی

 

چرا توصیه می کنیم به سعدیه بروید؟ به این دلیل که باغ دلگشا نیز در همسایگی و همجواری این بنا قرار دارد. باغ دلگشا را می توان زیباترین و باصفاترین باغ تاریخی شیراز به حساب آورد.

 

ارگ کریمخانی، ارگ زیبا و دیدنی شیراز

در مورد این ارگ زیبا داستان های جذابی وجود دارد که می توانید با یک جستجوی ساده در مورد آن بیشتر بخوانید. اما بماند برای بعد از خواندن این مقاله. ارگ کریمخان که در خیابان کریمخان زند و مرکز شهر شیراز قرار دارد، متعلق به دوران زندیه است. این کاخ در واقع قصری سلطنتی به حساب می آید که کریمخان زند (معروف به وکیل الرعایای زمان) در آن زندگی می کرده. مساحت این ارگ ۱۲۸۰۰ متر مربع است.

 

 

ارگ کریمخانی، ارگ زیبای شیراز

 

چرا باید به ارگ کریمخانی بروید؟ امروزه با نورپردازی های زیبایی که در طول شب بر روی این ارگ انجام می شود، هیبت و شکوه و جذابیت آن بیشتر رخ می نماید. در اطراف این ارگ نیز پر است از فالوده فروشی و بستنی فروشی هایی که بازارشان در طول شب سکه است. این بنا مستطیلی شکل است و در چهار گوشه آن برجک هایی با ارتفاع بلند تر از دیواره های ارگ قرار دارند. در زمان پهلوی برای مدتی از این بنا به عنوان زندان استفاده می شده است.

 

مسجد نصیرالملک، زیباترین مکان دیدنی شیراز

زیباترین مسجد شیراز که مورد توجه و علاقه بسیاری از گردشگران خارجی نیز قرار می گیرد. بسیار مشاهده شده است که گردشگران خارجی عاشق شیشه های رنگارنگ این مسجد می شوند و حافظه دوربین هایشان را با تصاویر این مسجد با صفا پر می کنند. کاشی کاری های رنگارنگ این مسجد نیز به زیبایی آن کمک می کند. با اینکه این مسجد در لیست یکی از ده مسجد زیبای دنیا قرار دارد، اما ما آن را زیباترین و یا حداقل رنگارنگ ترین و شادترین مسجد دنیا می دانیم. این مسجد در محله گود عربان قرار دارد و در جنوب خیابان لطفعلی خان زند قرار گرفته است. این مسجد مساحتی برابر با ۲۸۹۰ مترمربع دارد. مسجد نصیر الملک متعلق به دوران قاجاریه است.

 

مسجد نصیرالملک، رنگارنگ ترین مسجد دنیا و زیباترین مسجد ایران

 

چرا باید به مسجد نصیرالملک بروید؟ برای اینکه تجربه لذت بخش دیدن نورهای رنگارنگ داخلی این مسجد که به واسطه های شیشه کاری های رنگی آن به وجود می آیند را از نزدیک ببیند. از طرفی به دلیل نزدیکی امامزاده شاه چراغ به این مسجد می توانید از این جاذبه دیدنی نیز دیدن کنید.

ما در سامتیک امکان تهیه بلیط هواپیمای شیراز را با بهترین قیمت ها فراهم کرده ایم.

 

چند مورد دیگر از مهمترین جاذبه های گردشگری شیراز

جاذبه های دیدنی و گردشگری شیراز به واقع پایان ناپذیرند، به همین دلیل از ذکر نام تک به تک این مکان ها امتناع کردیم و تلاش کردیم تا شاخص ترین و البته دیدنی ترین مکان های دیدنی شیراز را به شما معرفی کنیم. اما در ادامه به معرفی لیستی از بهترین مکان های دیدنی شیراز می پردازیم که حتما باید در سفرهای بعدیتان از آن ها دیدن کنید. عدم ارائه توضیحات کامل در مورد این جاذبه ها به هیچ وجه به دلیل بی اهمیت یا بی ارزش بودن آن ها نیست و این موردهایی که به آن ها اشاره شد، صرفا انتخاب نویسنده این مطلب می باشد.

 • تخت جمشید
 • خانه مشیری یا سرای هنر
 • مسجد وکیل
 • باغ ارم
 • نقش رستم
 • باغ عفیف آباد
 • باغ نارنجستان قوام
 • گهواره دید
 • نقش رجب
 • کعبه زرتشت
 • عمارت دیوانخانه شیراز
 • خانه شاپوری
 • خانه زینت الملوک
 • حمام وکیل
 • بازار وکیل

نظرات

سلام متشکرم بابت این مطلب خوبتون. من شیرازی نیستم اما جاذبه های گردشگری شیراز رو خوب می شناسم. قسمتی که در مورد مسجد نصیرالملک نوشتید واقعا عین حقیقته وقتی نور آفتاب زیاده و به ای شیشه ها برخورد میکنه داخل مسجد فضای فوق العاده ایجاد میشه احساس می کنی وسط رنگین کمانی. اما به نظرم حقش نبود تخت جمشید در لیستی قرار بگیره که فقط ارش نامبرده بشه. باز هم ممنونم از مطلب زیبا

  سلام بر سلام عزیز
  دوست عزیز ما قصد داشتیم با یک تیر چند هدف بزنیم و جاذبه هایی رو معرفی کنیم که در کنار یک یا چند جاذبه دیگر قرار گرفته باشند. البته که تخت جمشید یکی از بزرگترین جاذبه های دیدنی کل ایران هست و در پایان مقاله هم به این موضوع اشاره کردیم که عدم معرفی مفصل باقی موارد به معنی بی ارزش یا کم ارزش بودن آن ها نیست. به هیچ وجه. قطعا تخت جمشید جایگاه بزرگی در میان قلب تمام ایرانیان داشته و دارد.
  با تشکر از نظرتون
  به شما پیشنهاد می کنیم مطلب جذاب و دوستداشتنی مهمترین جاذبه های گردشگری و فرهنگی کاشان رو از دست ندید.