معرفی بهترین پارک های جنگلی تهران

معرفی بهترین پارک های جنگلی تهران و آدرس دقیق آنها

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

سفر در طبیعت علاقمندان و مخاطبان بسیاری دارد. همیشه یکی از بهترین بخش ها در هر سفری، گردش در طبیعت و لذت بردن از هوای پاک و سرسبزی مناطق جنگلی یا طبیعی است. در بسیاری از شهرهای کشور هم؛ علاوه بر محیط های طبیعی خارج از شهر، تعدادی پارک های مصنوعی و پارک های جنگلی نیز؛ به هدف افزودن به جاذبه های شهرها؛ ایجاد شده اند. در تهران نیز روال بر همین است و برخلاف اینکه بسیاری در سفر به تهران جذب خیابان های پرازهیجان و سرگرمی اش می شوند، خیلی ها به دنبال دیدن از پارک های جنگلی تهران هستند. در ادامه با معرفی بهترین پارک های جنگلی تهران و آدرس دقیق آنها با ما همراه باشید.

 

پارک های جنگلی تهران، شش های همیشه سبز پایتخت

سفر به تهران همیشه پر از جاذبه های مختلف و خیابان های رنگارنگ و شلوغ است. برخلاف اینکه هر وقت نامی از تهران برده می شود همه یاد شلوغی و ترافیک و هوای آلوده اش می افتند، خیلی ها هم به یاد خاطراتشان در دیدار از پارک های جنگلی خاص و زیبای تهران می افتند. تهران از کلان شهر های دنیاست و تعداد بی شماری جاذبه های دیدنی و تفریحی را در خود داده است. حتی می توانیم این مکان های گردشگری را به تفکیک فصل هم به شما معرفی کنیم، برای مثال پیشنهاد می کنیم زمانی را صرف مطالعه مقاله جاذبه های گردشگری تهران در زمستان کنید.

البته پارک های جنگلی تهران در مقایسه با دیگر جاذبه های توریستی اش کمتر شناخته شده، و این درحالی است که بر اساس اطلاعاتی که در سال ۲۰۱۶ جمع آوری شد، در تهران به ازای هر فرد ۱۵ متر مربع سرانه فضای سبز اختصاص یافته است. در حال حاضر ۴۸ هزار متر مربع از تهران را فضاهای سبز پوشانده اند. پیش اگر از دیگر شهرهای دیدنی کشور؛ مثلا از شرق کشور و با پرواز چارتری مشهد به تهران می آیید، پیشنهاد می کنیم حتما از مناطق دیدنی طبیعی تهران نیز دیدن کنید. خب، برویم به سراغ معرفی پارک های جنگلی تهران!

 

پارک جنگلی چیتگر، معروف ترین پارک طبیعی پایتخت در غرب تهران

پارک جنگلی چیتگر یکی از معروف ترین پارک هیا جنگلی تهران است و در بخش های غربی تهران قرار دارد. پارک چیتگر علاوه بر طبیعت زیبایی که دارد؛ با تعدادی محیط و امکانات تفریحی نیز همراه شده است. برای مثال می توانیم به پیست اسکیت، پیست دوچرخه سواری و مسیرهای ویژه دوچرخه سواری در این پارک اشاره کنیم.

 

پارک جنگلی چیتگر در تهران

 

در پارک چیتگر غرفه های مختلفی نیز برای تهیه مواد خوراکی و اجاره دوچرخه و آلاچیق هایی نیز برای نشستن در اختیار شما خواهد بود. اگر در سفر خود به پایتخت قصد دیدار از پارک چیتگر را دارید ساده ترین راه دسترسی تان استفاده از آزادراه تهران-کرج است. همچنین می توانید از مسیرهای فرعی بزرگراه همت نیز استفاده کنید و یا اگر تمایلی به استفاده از خودرو ندارید، باید از مترو خط ۵ تهران استفاده کرده و در ایستگاه چیتگر پیاده شوید.

 

پارک جنگلی لویزان در تهران؛ نگین سبز شمیرانات

پارک جنگلی لویزان یکی دیگر از پارک های جنگلی پایتخت همیشه شلوغ کشور است که در بخش شمیرانات تهران قرار دارد. پارک جنگلی لویزان ۱۱۰۰هکتار وسعت دارد و از بزرگترین پارک های تهران نیز هست. در لویزان تهران می توانید با قدم زدن در طبیعت زیبا و دیدنی این پارک زیبا، لحظاتی خاطره انگیر را در کنار خانواده تجربه کنید.

 

پارک جنگلی لویزان در تهران؛ نگین سبز شمیرانات

 

در بالاترین بخش های جنگل لویزان چندین هتل، سفره خانه، انواع کافی شاپ، تالار و یک مسجد وجود دارد. لویزان را باید بهترین نمونه از پارک های جنگلی در شرق تهران معرفی کنیم که هوای بسیار خنک و دل نشینی دارد. همچنین می توانید در بخش های بالایی شهر به تماشای تهران همیشه زنده بنشینید و ساعاتی بیاد ماندنی را در کنار خانواده تان بگذرانید.

 

پارک جنگلی وردآورد، دومین پارک بزرگ تهران

شاید تابحال نام پارک جنگلی وردآورد را کمتر شنیده باشید؛ اما دومین پارک بزرگ تهران همین وردآورد است. این پارک جنگلی در کنار کوه های وردآورد و آزادراه شماره ۲ تهران قرار دارد. پارک جنگلی وردآورد در منطقه ۲۲ تهران قرار دارد و وسعتی نزدیک به ۱۱ هزار متر مربع دارد. متاسفانه در سال های اخیر با افزایش ارزش زمین های این نواحی و ساخت و سازهای درحال اجرا، جنگل وردآورد در معرض تخریب قرار گرفته است و بخش هایی از آن آسیب دیده است.

 

پارک جنگلی وردآورد در تهران

 

پارک جنگلی سوهانک، جنگل بادام وحشی

در منطقه سوهانک تهران یکی دیگر از پارک های جنگلی کشور قرار گرفته که با گونه های خاص درختی اش معروف است. پارک جنگلی سوهانک را باید بزرگترین پارک جنگلی نزدیک به مرکز تهران معرفی کنیم که مساحتی ۵۰۰ هکتاری دارد. پارک جنگلی سوهانک گونه های گیاهی بسیار زیادی را در خود جای داده است که از معروف ترین آنها می توانیم به کاج تهران، سرو نقره ای، اقاقیا، سنجد، عرعر، کاج سیاه، بادام وحشی و سرو خمره ای اشاره کنیم.

 

پارک جنگلی سوهانک از معروف ترین پارک های جنگلی پایتخت

 

همانطور که مشخص است گونه های گیاهی بسیار خاصی در این جنگل درحال زندگی اند و دیدار از طبیعت بکر این پارک جنگلی با جاذبه های بسیاری همراه خواهد بود.

 

پارک جنگلی غزال، معروف به پارک جنگلی تلو

در شمال شرق تهران، در شرق جاده تلو، یکی دیگر از پارک های جنگلی زیبای تهران قرار دارد که به نام پارک جنگلی غرال یا پارک جنگلی تلو شناخته می شود. پارک جنگلی تلو چهارمین پارک بزرگ تهران است و در کیلومتر  اتوبان بابایی منتظر پذیرایی از بازدیدکنندگان خود است.

 

پارک جنگلی تلو یا غزال، از زیباترین پارک های جنگلی تهران

 

در پارک جنگلی تلو امکاناتی از قبیل آلاچیق، زمین بازی کودکان، مراکز خدماتی، تفریحی ورزشی و تعدادی بوفه قرار دارد. در این پارک زیبا می توانید سفری خانوادگی و لذت بخش را در طبیعتی بکر تجربه کنید.

 

پارک جنگلی سرخه حصار، پارک ملی ایران

سرخه حصار در شرق پایتخت، یکی از پارک های جنگلی کشور است که تماما تحت کنترل و حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد و پارکی ملی بحساب می آید. سرخه حصار مساحتی ۹۱۶۸ هکتاری دارد و تنها بخش های شرقی پارک به عنوان محیط های حفاظت شده نیستند.

 

سرخه حصار، پارک ملی ایران در تهران

 

پارک جنگلی سرخه حصار در منطقه ۱۳ تهران قرار دارد و با وسعت زیاد خود، امکانات مناسبی را هم برای تبدیل شدن به یک محیط خانوادگی در خود دارد. در گذشته سرخه حصار یک زیست بوم غنی بود و از شکارگاه های ایرانی به حساب می آمد و از دلایل اهمیت این پارک نیز همین موضوع است. در سال ۱۳۵۸ نیز این پارک زیبا در اختیار سازمان محیط زیست قرار گرفت و تبدیل به پارکی ملی شد.

 

پارک جنگلی توسکا، بهترین پارک طبیعی تهران در جنوب شرقی پایتخت

بوستان یا پارک جنگلی توسکا مساحتی ۱۰۰ هکتاری دارد و از پارک های جنگلی بزرگ در جنوب شرقی تهران است. بوستان توسکا در منطقه ۱۵ تهران قرار گرفته و بوستانی منطقه ای است. پارک جنگلی توسکا پوشش گیاهی خاص خود را دارد و انواع درختان افرا، کاج تهران، برخی درختان میوه و چنار در خود دارد و محیطی بسیار زیبا برای لذت بردن در تفریحات خانوادگی است.

 

تصویری از پارک جنگلی توسکا در تهران

 

پارک جنگلی خجیر، قدیمی ترین جنگل حفاظت شده تهران

پارک ملی خجیر در شرق تهران قرار دارد از مناطق حفاظت شده کشور نیز هست. خجیر و سرخه حصار در نزدیکی یکدیگر قرار دارند و نزدیکی شان به یکدیگر باعث شده تا پوشش گیاهی و جانوری مشابهی داشته باشند. در گذشته این پارک نیز از شکارگاه های تهران به حساب می آمد و به دلیل کاهش تعداد گونه های جانوری اش، سال هاست منطقه شکار ممنوع اعلام شده است. خجیر از قدیمی ترین پارک های جنگلی تهران نیز هست و سابقه تاریخی بسیار زیادی دارد و امروزه به عنوان یک منطقه گردشگری و تفریحی بسیار محبوب شده است.

 

پارک جنگلی خجیر، قدیمی ترین جنگل حفاظت شده تهران

 

پارک جنگلی پردیسان، نمونه ای زیبا از پارک های تهران

پردیسان در بخش های غربی تهران بوده و در سطح شهر بسیار شناخته شده است. پردیسان در منطقه ۲ تهران قرار گرفته و بهترین مسیر های دسترسی اش از سمت شمال بزرگراه همت و محله های شهرک غرب است. بزرگراه یادگار امام نیز یکی از راه های دسترسی پارک جنگلی پردیسان است که از میانه این پارک گذشته و آن را دو قسمت کرده است.

 

تصویری از پارک جنگلی پردیسان در غرب تهران

 

این پارک جنگلی امکانات بسیاری دارد و حتی در آن می توانید یک موزه تنوع زیستی، موزه آب و باغ وحش نیز ببینید. در موزه تنوع زیستی پردیسان حشرات و حیوانات تاکسیدرمی شده بسیار وجود دارد و از جذابیت های این پارک جنگلی است. از آنجا که بزرگ راه ها و خیابان های بسیاری به این پارک جنگلی منتهی می شود، پردیسان بسیار معروف شده است و همیشه در روزهای پایانی هفته مورد استقبال افراد قرار می گیرد.

 

پارک جنگلی طالقانی، طبیعتی زیبا در کنار پل طبیعت

پارک جنگلی طالقانی در گذشته محدوده ای متشکل از زمین های کشاورزی بود و به تپه های عباس آباد شهرت دارد. زمانیکه پروژه های نوسازی عباس آباد آغاز شد، بازسازی این جنگل نیز در دستور کار قرار گرفت و تماما تغییر کاربری پیدا کرد. پل طبیعت نیز که یکی از معروف ترین جاذبه های دیدنی تهران است در نزدیکی این جنگل زیبا قرار دارد. پارک طالقانی محیط بسیار زیبایی دارد و اگر به دیدن آن بروید با یک تیر دو نشان می زنید؛ هم از پارک طالقانی دیدن کرده و هم از پل طبیعت، نماد شهر تهران، بازدید خواهید کرد.

 

پارک جنگلی طالقانی، طبیعتی زیبا در کنار پل طبیعت

 

از دیگر پارک های جنگلی معروف و زیبای تهران می توانیم به پارک جنگلی خرگوش دره، پارک جنگلی لتمال، پارک جنگلی افرا و پارک جنگلی کوهسار اشاره کنیم. اگر به دنبال اطلاعاتی در مورد بهترین مکان های تفریحی تهران هستید، سری هم به مقاله بهترین مکان های تفریحی تهران بزنید.

نظرات

بنظر من که بهترین چارک جنگلی تهران همون لویزانه
خیلی خاطرات قنگی توش دارم و همیشه وقتی میرم لویزان واقعا با تمام وجودم از طبیعتش لذت می برم
البته پل طبیعت و پارک جنگلی طالقانی رو هم خیلی دوست دارم

    سلام کاربر عزیز
    از اینکه مقاله رو مطالعه کردید و خاطرات زیبای خودتون رو با ما هم به اشتراک می گذارید بسیار متشکریم