بهترین زمان سفر به اهواز، شهر همیشه بیدار ایران!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

اهواز یکی از کلان شهرهای کشور و مهمترین شهرها در جنوب ایران است. اهواز همیشه از گذشته یکی از شهرهای استراتژیک کشور بوده و در عرصه فعالیت های سیاسی، اقتصادی و توریسم کشور نقشی حیاتی داشته است. در ادامه با بررسی بهترین زمان سفر به اهواز، شهر همیشه بیدار ایران با شما هستیم.

معرفی شهر اهواز، شهر شب زنده دار

اهواز، پایتخت استان خوزستان و دومین شهر گرم ایران با دمایی بیش از ۵۰ درجه سانتی گراد در تابستان و دمای بالای ۵ درجه در اوج سرمای زمستان است. اهواز یکی از هشت کلان شهر ایران به حساب می آید و رودخانه کارون درست از وسط شهر اهواز می‌گذرد و این شهر را به ۲ قسمت شرق و غرب تقسیم می‌کند.

بهترین زمان سفر به اهواز

رود کارون به عنوان بزرگترین، پرآب ترین و طولانی ترین رودخانه ایران شناخته شده و تنها رودخانه ای است که در آن امکان کشتیرانی وجود دارد. پیچ و خم‌های موجود در سر راه این رود، خوزستان را به جلگه‌ای بی‌نظیر تبدیل کرده ‌است. البته ناگفته نماند که مدت های زیادی است که دیگر رودخانه ی کارون آن پرآبی سابق را ندارد.

جاذبه های گردشگری اهواز

نام دیگر شهر اهواز، شهر شب بیدار است. شهری پر از جاذبه های گردشگری توریستی که دیدن تک تک آنها، آن هم در شب خالی از لطف نیست. می توان اهواز را شهر پُل ها هم نامید. شهری با ۱۰ پل احداث شده بر روی رود کارون! اهواز رکورددار شهرهای خاورمیانه در تعداد پل است و معروف ترین آن ها، پل معلق یا پل سفید، که همه اهواز را با آن می شناسند؛ یکی از مهمترین نمادهای اهواز است. پل سفید را می توان نخستین پل معلق ایران به حساب آورد.

جاذبه های دیدنی اهواز

اهواز یکی از شهرهایی است که علاوه بر مکان های تفریحی و پل های زیبا, بناهای تاریخی زیادی از دوران قاجار و پهلوی دارد. بناهایی همچون خانه ی معین التجار، سرای بازرگان سر شناس بوشهری، حاج محمد تقی معین التجار بوده که در دوره ناصرالدین شاه قاجار با همکاری محمد حسن خان سعدوالدوله در ساحل رودخانه کارون، در نزدیکی پل سفید بنا شد.

در آن زمان از این بنا به عنوان کاروانسرا استفاده می کردند و عمارت ماپار، بازمانده ای از دوران پهلوی در این بنا با شیشه هایی رنگی و درب های چوبی قدیمی، زیبایی این کاروانسرا را دو چندان کرده است. امروزه خانه ماپار به مکانی برای نمایشگاه های صنایع دستی تبدیل شده است و گردشگران می توانند در آنجا علاوه بر دیدن این بنای تاریخی، از نمایشگاه هم خرید کنند.

بهترین زمان برای سفر به شهر دو فصلی اهواز!

شهر اهواز بیشتر دارای دو فصل است. تابستان و پاییز! در اهواز یا هوا همیشه گرم است یا بارانی! در پاییز برگ های درختان زرد نمی شوند و نمی ریزند و حتی در زمستان سرسبزی خود را دارند.

در فصل بهار به علت بارندگی های زمستان، همه جا سر سبز و زیبا است و هوا هنوز خنکی فصل گذشته را به همراه دارد. از اواخر بهار یعنی خرداد ماه، هوا رو به گرمی می رود و با گذشت یک ماه هوا بین گرم و شرجی قرار می گیرد. همین امر باعث خواهد شد تا مسافرت و گردشگری برای کسانی که ساکن استان خوزستان و شهر اهواز نیستند، سخت و آزار دهنده باشد.

بهترین زمان برای سفر به اهواز چه فصلی از سال است؟

با شروع فصل تابستان، دیگر خبری از نسیم خنک بهاری نیست و هوا رو به گرمی می رود و هرچه به مردادماه نزدیک تر می شود، گرما شدت پیدا می کند. این گرمای هوا تا اواخر شهریور ماه همچنان برقرار است. از این جهت سفر در این تابستان خیلی به گردشگران توصیه نمی شود. در فصل پاییز و در آبان ماه، هوا کم کم خنک می شود و با نزدیک شدن به ماه آذر، بارش  های پراکنده باران آغاز می شود و در آن زمان دیگر اثری از گرمای هوا وجود ندارد.

فصل زمستان، در استان خوزستان و شهر اهواز، به فصل باران معروف است. شرایط جوی موجود باعث می شوند که چند روز پیاپی و بدون وقفه بارندگی ها ادامه داشته باشند به گونه ای که سطح شهر از آب پر می شود و حتی تردد را سخت می کند.

بهترین زمان برای دیدن از مکان های تاریخی شهر اهواز

اگر قصد شما گردشگری و دیدن از مکان های تاریخی باشد، بهترین زمان و فصل برای رفتن به اهواز، فصل پاییز است. در فصل پاییز و ماه های مهر تا آذر، هوا دیگر گرم نیست و از آنجا که کمتر کسانی این فصل را برای سفر انتخاب می کنند، می توان به راحتی و بدون محدودیت زمانی به اماکن تاریخی مثل خانه دادرس، کلیسای مسروپ، کلیسای کاتولیک و… رفت و دیدن کرد و از زیبایی های آنها لذت برد.

جاذبه های تاریخی اهواز، بهترین زمان سفر

بهترین فصل برای گردش و تفریح در شهر شب بیدار!

بهترین زمان برای تفریح در اهواز، عید نوروز در فصل بهار است. زیرا در این ایام بادهای ملایمی می وزد و هوا بسیار دلچسب می شود. شب نشینی در کنار رود کارون و قایق سواری و یا رفتن به پل گفتگوی تمدن خالی از لطف نیست. پل گفتگوی تمدن، سومین پل اهواز از نظر زیبایی است. نورپردازی های بی نظیری که در دو طرف این پل توسط شهرداری اهواز ایجاد شده، شب های اهواز را زیبا و رویایی می کند.

به جرعت می توان گفت یکی از پل هایی که گردشگران و مسافران زیادی رو به سمت خودش جذب می کند پل گفتگوی تمدن است. این پل بزرگترین آبشار مصنوعی خاورمیانه را دارد که از بالای پل به سمت رود کارون سرازیر بوده و مکان مناسبی برای عکس برداری در شب است.

چه فصلی از سال به اهواز برویم؟

مناسب ترین زمان برای خرید ارزان در اهواز

اهواز هم مانند شهرهای دیگر، فصلی مناسب برای خرید دارد. بهترین فصل که بخواهد موجب شود مناسب ترین اجناس خریداری شوند، فصل تابستان است. تابستان به علت گرمای فراوانی که دارد، کمتر کسانی به شهر اهواز سفر می کنند و از این جهت کسب و کار ضعیف است و می توان با سر زدن به بازارهای سرپوشیده امام و نادری اجناس با قیمت مناسب خریداری کرد.

یا حتی رفتن به بازار قدیمی اهواز که قدمتش به بیش از یک قرن می رسد، بازار عبدالحمید! در قدیم بازار عبدالحمید، بازار اشراف زادگان بود اما امروزه رونق خودش را از دست داده و جز بازارهای ارزان شهر اهواز به حساب می آید.

شه همیشه بیدار اهواز، دیدار از جاذبه های دیدنی اهواز خوزستان

بهار و پاییز بهترین زمان برای سفر به اهواز

از آنجایی که خوزستان و شهر اهواز در منطقه جنوب غرب کشور قرار دارد، هوا بیشتر گرم و شرجی است و کمتر کسانی می توانند در این گرما از گردش و تفریح لذت ببرنند؛ حتی می توان گفت غیرممکن است! حتی ساکنین خود اهواز هم در برابر این گرما اذیت می شوند.

بهترین زمان برای سفر به اهواز، سفر در فصل های بهار و پاییز است. در بهار هوا گرمای زیادی ندارد و در سوی دیگر، در پاییز هنوز بارنندگی ها کاملا آغاز نشده اند. این شهر می تواند میزبان خوبی برای مهمان های خود باشد. رفتن به پل طبیعت، پلی زیبا بر روی رود کارون، زیباترین تصاویری است که می توان با گذشتن از روی این پل، آن هم در فصل پاییز نظاره گر بود.

فصل بهار بهترین زمان سفر به اهواز

نتیجه گیری

با توجه به آن که تمامی فصل ها برای سفر به اهواز مناسب نیستند، پیشنهاد می کنیم با در نظر گرفتن نوع خواسته خود از سفر به شهر اهواز و بررسی شرایط آب و هوایی، بهترین زمان سفر به این شهر را انتخاب کنید تا دچار مشکل یا گرمای آن نشوید.

نظرات